15 Yaşından Küçük Çocuklar İçin Okullarda Akıllı Telefonlar Yasaklanmalı mı?


100
14 paylaş, 100 points

Bilim adamları uzun zamandır akıllı telefonların genç beyin üzerindeki etkilerini araştırıyorlar. Birçoğu, akıllı telefonların okullar tarafından yasaklanmasını memnuniyetle karşılar, ancak uzmanlar, öğrencilerin gerçekten bundan faydalanıp faydalanmayacağına katılmamaktadır. Mobil cihazlar dikkat dağıtıcı olabilir ve ayrıca duygusal strese neden olabilir. Bununla birlikte, akıllı telefonlar ayrıca öğrencilerin öğrenme deneyimlerini zenginleştirebilecek etkili araçlardır.

Nestfun , araştırmacılardan ve öğretmenlerden çalışmalar  topladı ve akıllı telefonları okullardan yasaklamak için artılar ve eksiler listesini bir araya getirdik.

Geçen yıl, Fransa, 15 yaşın altındaki öğrencilerin okulda bir akıllı telefon taşımasını yasaklayan bir yasa çıkardı . Emmanuel Macron tamamen telefonlara okul yasağı koyma sözü verdi, ancak şimdilik Fransız hükümeti ilk ve orta okullardaki öğrenciler için bu yasaları uyguluyor.

Ülkemizde ise Okullarda artık cep telefonu ile derse girilemeyecek. MEB yeni aldığı güvenlik önlemleri tedbirleri ile sınıflarda cep telefonunu yasakladı, ama sadece sınıfa girerken yasak ne kadar uyulduguna bağlı..

Okullarda cep telefon kullanımı

Yürürlükteki yasa , ekran bağımlılığı sorununu eğitimsel bir bakış açısıyla ele alma çabasıyla çocukların sınıfta akıllı telefonları kullanmalarını yasaklayan mevcut bir yasağı genişletmektedir .

Yasağın, öğrencilerin sosyal medyaya ve serbest internette gezinmeye maruz kalma süresini sınırlayarak daha sağlıklı alışkanlıklar getirmeyi amaçladığı iddia ediliyor. Bununla birlikte, bazıları, yasağın, teknolojilere yararlı amaçlar için nasıl büküleceğini öğretmenin doğrudan bir engel teşkil etmesinden korkmaktadır.

Yasağı uygulamanın artıları:

1. Okullarda Akıllı telefonlar öğrencileri rahatsız ediyor.

Okullarda cep telefon kullanımı

Akıllı telefonlar dikkat çekici cihazlardır. Öğretmenler, çocukların etraflarında ne olduğuna dikkat ederek nasıl yarı yolda olduklarına tanık olurlar çünkü telefonlarının çalmasını beklerler. Britanya Kolombiyası, Tsawwassen’deki South Delta Ortaokulunda matematik öğretmeni olan Stephen Burns, bu cihazların öğrencileri sınıfta rahatsız ettiğini iddia ediyor.

Gerçekten de, araştırmalar akıllı telefonların dikkat tortusu etkisinden sorumlu olduğunu, yani üretkenlik ve odaklanma söz konusu olduğunda çoklu görevde başarısız olduklarını göstermiştir. 

2. Akıllı telefonlar psikolojik strese neden olur.

Okullarda cep telefon kullanımı

Psikolog Danielle Einstein dahil bazı uzmanlar, cep telefonlarının psikolojik stres ve kaygıdan sorumlu olduğunu iddia ediyor. Akıllı telefonlar ve sosyal medya, gençler arasında depresyonda bir artış nedeni olarak  ısrarla inceleniyor . San Diego Eyalet Üniversitesi Profesörü Jean Twenge , akıllı telefonların gençlerin hayatlarını bozduğunu ve kişilerin sosyalleşmesini ve uyumasını etkilediğini savunuyor.

3. Okullarda Ebeveynler ve öğretmenler siber zorbalık konusunda endişeleniyorlar.

Okullarda cep telefon kullanımı

Hem ebeveynler hem de öğretmenler siber zorbalık ve çevrimiçi güvenlik konusunda endişeli. Pew Araştırma Merkezi bulunan ABD gençlerin% 59 olduğunu bizzat küfürlü çevrimiçi davranışları deneyimli . Akıllı telefonlar , gençlerin buluşma ve birbirleriyle nasıl etkileşimde bulunmalarında önemli bir rol oynamaktadır , ancak bu ilişkiler nahoş değiş tokuş olma eğilimindedir.

4. Okullarda Akıllı telefonlar daha düşük test puanlarına bağlanmıştır.

Okullarda cep telefon kullanımı

Cep telefonuyla ilgili dikkat dağıtıcı şeyler, okullardaki test puanlarının düşmesinin nedenidir ve bazıları cep telefonlarının çocukları okul çalışmalarından uzaklaştıran ana unsur olduğuna inanır . Eğitim Psikolojisi dergisinde yayınlanan bir  araştırmada , sınıfta akıllı telefonlar veya diğer elektronik cihazları kullanan öğrencilerin, sınavda elektronik kullanmayan öğrencilere göre daha düşük puan aldığı tespit edildi.

5. Akıllı telefonlar zaten öğrencilerin yaşamlarında var.

Okullarda cep telefon kullanımı

Akıllı telefonun varlığı, öğrencilerin yaşamlarında zaten her yerde bulunur, bu nedenle en azından onları okulda kullanmaktan kaçınmaları gerekir. 

6. Genç yetişkinler akıllı telefona bağlıdır.

Çocuklarda cep telefon kullanımı

Pew Araştırma Merkezi , ABD’de gençlerin% 95’i akıllı telefon erişimi ve bunların yarısı demek geceleri de dahil olmak üzere, hemen hemen her zaman çevrimiçi . Kanıtlar, çocukların yeterince uyumadığını, yeterince sağlıklı yemek yemediğini ve günlük açık havada fiziksel aktiviteye girmediklerini göstermektedir. Genç yetişkinlerin akıllı telefona bağımlı olduğuna inanılıyor ve anketler neredeyse sürekli çevrimiçi olduklarını buldu .

7. Akıllı telefonların yaygınlığı odağı engellemektedir.

Okullarda cep telefon kullanımı

Finlandiya’nın uluslararası öğrenci değerlendirmelerinde kayması, gençler ekranın maruz kaldığı zamanı arttırırken aynı anda gerçekleşti  . London School of Economics tarafından yapılan  bir  araştırma , en düşük başarı seviyesine ulaşan öğrencilerin performansındaki artışları izlemiş ve bunları akıllı telefonların kullanımı üzerindeki kısıtlamalarla ilişkilendirmiştir. Öğretmenler, öğrencilerinin odaklanma yeteneğinin son 5 yılda azaldığına ve bu zaman diliminin gençlerin yaşamlarında daha yaygın akıllı telefonların varlığına denk geldiğine inanıyor .

İşte Eksileri:

1. Mobil öğrenme aslında iyidir.

Okullarda cep telefon kullanımı

Mobil öğrenme   daha önce mümkün değildi diğer yollarla öğrenen eğitimciler ve öğrenciler. Akıllı telefonlar dikkat dağıtıcı olsa da, uygun yönergeleri takip ederken kullanılırsa değerli bir araç da olabilirler. Öğrenme, akıllı telefonlar sayesinde çeşitli yerlere, zamanlara ve yöntemlere kadar uzanabilir. Öğretmenler ve ebeveynler mobil öğrenme potansiyelinden yararlanabilir ve sağlayabilecekleri ekstra yardımı takdir edebilir.

Dijital okuryazarlık , günümüz dünyasında temel bir beceridir ve araştırmalar , bu becerinin geliştirilmesinin sınıfta öğrencileri meşgul edebileceğini ve motive edebileceğini göstermektedir .

2. Bir yasak sadece anlamsızdır.

Okullarda cep telefon kullanımı

Bazıları bunun zaman kaybı olacağını iddia ediyor. Çocuklar telefonlarını okul dışında istedikleri gibi kullanmaya devam edecekler ve yasak, İngiltere’deki Kıdemli Politika Danışmanı Sarah Hannafin’in söylediği gibi, telefon kullanımını ‘yer altına’ çekecekti .

Akıllı telefonlar sınıf dışında da faydalıdır.

Okullarda cep telefon kullanımı

Bazıları akıllı telefonların ve teknolojilerin, genel olarak sınıfın ötesinde faydalı olduğuna inanıyor. Tam bir yasak, öğrencilerin daha resmi olmayan ortamlarda öğrenmelerini ve örneğin okul projeleri üzerinde çalışırken akranlarıyla iletişim kurmasını önler . Ek olarak, yasak ebeveynlerin ve öğretmenlerin ev ve okul arasında bir köprü kurmasını engelleyecek ve öğrencilere günlük geziler veya diğer eğitim faaliyetleri gibi öğrencilere fayda sağlayacak ders dışı etkinlikler düzenlemek için akıllı telefonlardan yararlanacak.

4. Bir yasak sadece kolay bir yamadır.

Okullarda cep telefon kullanımı

Bir yasak, verimsizdir. Çocuklar nasıl öğretilmesi gerektiği  kendilerini dizginlemek akıllı telefonlar kullanımını kötüye ve faydalanmak yerine yeni öğrenme fırsatlarının. NSW İkincil Müdürler Birliği Başkanı Chris Presland, akıllı telefonlar üzerindeki yasağın sorunun özüne varamayacağını ve fikrinin bunları kullanmanın oldukça iyi faydalar olduğunu kabul edemediğini iddia ediyor.

5. Çocuklara akıllı telefonların nasıl kullanılacağı öğretilmelidir.

Okullarda cep telefon kullanımı

Zaten kurallar var ve bu kurallara uyulduğu takdirde bir yasak gerekli değildir. Güney Londra’daki Thomas Tallis Okulu Müdürü Carolyn Roberts, çocuklarına ellerinde bir akıllı telefon olsa bile nasıl davranacaklarını öğretmemiz gerektiğini düşünüyor . Gerçek şu ki, okulda kararlaştırılmış bir politika sınıfta akıllı telefonların kullanımını düzenlemek için yeterlidir  ve okulda öğrenilen değerli dersler duvarlarının dışında bile uzanabilir.

6. Ebeveynler çocuklarını kontrol etmek için akıllı telefonlar kullanır.

Okullarda cep telefon kullanımı

Ebeveynler çocuklarını kontrol etmek için akıllı telefonlara güveniyor . Günlük değiş tokuşlar için yapılan düzenli telefon görüşmesine ek olarak, akıllı telefonlar ebeveynlerle ekstra bakıma muhtaç çocuklar arasında önemli bir bağlantıdır . Örneğin, SMS ve çevrimiçi iletişim kanalları ,ebeveynlerin, özellikle okulda, boş zaman etkinlikleri sırasında, arkadaşlarıyla ziyaret ederken, gece ziyaretlerinde ve ebeveynleri olmayan hafta sonu seyahatlerinde, diyabetten muzdarip çocukları kontrol etmelerine yardımcı olmak için kullanılmıştır .

Akıllı telefonların iyiden daha fazla zarar verip vermediği tartışmalıdır. Ama kesin olan bir şey var: onlarsız yaşayamayız! Ne düşünüyorsun?

Makalede birçok kaynak dış araştırmalardan aldım ülkemizde bu konu üzerene daha çok araştırma yapılması ümidiyle..Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

100
14 paylaş, 100 points

Tepkileriniz Nedir?

Nefret Nefret
12
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
6
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
2
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Aşk Aşk
9
Aşk
Çok komik Çok komik
10
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
6
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
2
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Öykü
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Oylama
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Video
Youtube, Vimeo or Vine videoları
Müzik
Soundcloud veya Mixcloud Embed
Resim
Fotoğraf veya gif
Gif
Gif formatı