2019 Oscar’ı Aday Gösterilmediler ancak İzleyiciler ve Eleştirmenler Tarafından Sevilen 11 Değerli Film


122
12 shares, 122 points

Oscar, en prestijli film ödüllerinden biridir. Ancak gösterilen ve ödüllendirilen filmler yalnızca filmin kalitesine değil, politikaya, türe ve hatta oyuncuların ve yönetmenlerin itibarına da bağlıdır. Belki de Akademi’nin her yıl harika filmler görmezden gelmesinin nedeni budur: birçoğu başka ödüller için aday gösterildi ve hatta bazılarını kazandı.

Biz  Nestfun olaraktarafsız olmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Bu kez dikkatinizi Oscar’ın dikkatini çekmeyen, ancak eleştirmenleri kazanan ve başka ödüller kazanan filmlere çekmek istiyoruz.

1. The Rider


© The Rider / Sony Pictures Classics 

Başlangıçta, bu film ABD’li bir adamın hayatı hakkında basit bir hikaye gibi görünebilir: yaralandı ve at eğitimi kariyerinden vazgeçmek zorunda kaldı ve Hint rezervasyonuna geri döndü. Ancak, filmin seyri boyunca, bunun sadece birinin zor yaşamıyla ilgili bir drama olmadığını anlıyoruz. Bu kişi filmde kendi kimliğini arıyor. Felsefi alt yapı sayesinde, film nerden olursa olsun herkes için net. Çünkü herkes bu dünyadaki yerini bulmaya çalışıyor.

  • IMDb derecesi: 7.5

2. Maudie


© Maudie / Mongrel Media  

Bu, İrlanda Film Festivali’nden gelen düşük bütçeli bir film. Herhangi bir prestijli ödül kazanmadı, ancak birçok eleştirmen 2018’in en iyi filmlerinden biri olarak nitelendirdi. Bu bize aşkın akla ya da mantığa bağlı olmadığını söyleyen romantik, eğlenceli ve zevkli bir hikaye. Aşk bir insanı dönüştürebilir. İzleyiciler, çok sıradan 2 kişi arasındaki ilişkinin gelişimini görecekler: bir balık satıcısı ve hasta olan bir hizmetçi. Fakat diğer kişinin sevgisi sayesinde, hizmetçi sanata olan ilgisini geliştirmeye karar verir ve başarılı bir sanatçı olur.

  • IMDb derecesi: 7.7

3. Columbus


© Columbus / Sundance Enstitüsü  

İşte eleştirmenlerden pek fazla ilgi görmeyen başka bir güçlü drama. Güney Kore’den bir adam, hasta babasına bakmak için ABD’deki küçük bir kasabaya geliyor. Orada benzer durumda olan bir kadınla tanışır. Açıkçası, diğer tüm filmlerde olduğu gibi romantik bir ilişki kurmaları gerekiyor. Fakat hafif bir duygusal hikaye yerine, derin bir entelektüel alt bağlam ve her insanın kendi hayatı hakkında düşünmesini sağlayacak sevgi ve aile hakkında zor sorular görüyoruz.

  • IMDb derecesi: 7.2

4. Mandy


© Mandy / RLJE Filmleri  

Bu, yasal bir vatandaşın şiddet içeren bir avcıya çok hızlı bir şekilde dönüşmesi ile ilgili psikolojik bir gerilimdir. Bir oduncu sevdiği bir kadınla ormanda yaşıyor ve her şey yolunda görünüyor. Ama sonra, kadın kaçırıldı. Konu önemsiz gibi gözükse de, ana karakter kaçıranların dini bir kültden geldiğini öğrendiğinde, hikayeyi, seti ve hatta filmin müziğini etkiliyor ve onu tamamen benzersiz kılıyor.

  • IMDb derecesi: 6.6

5. Kedi


© Kedi / Osiloskop  

Nazik, motive edici bir film seyretme havasındaysanız, bu en iyi seçeneğinizdir. Bu, evcil hayvanlarımızla ilgili gözlerinden çok özgün bir film. Film, binlerce kedinin yaşadığı İstanbul’da çekildi. İzleyici antik kentin tarihini inceleyerek, kedilerin yollarını yürüyebilir. Sadece farklı kişilikleri ve yaşamları olan hayvanları değil aynı zamanda onlarla ilgilenen insanları da göreceksiniz.

6. BPM


© BPM (Dakikada Vuruş) / Fransa 3  

Bu, sosyal sorunları ele alan başka bir film. Bu hikaye, 90’lı yılların başında ACT UP Paris’in savunuculuk grubunun üyeleri ve halkın dikkatini AIDS sorununa çekmeye çalışan eylemciler etrafında toplanıyor. Film, insanların yaşamlarıyla ilgili bir drama. Ancak daha derin bir seviye de var – bize diğer insanları yargılamamamız ve sorunlarına kör bir göz atmamamız gerektiğini hatırlatma çabası çünkü sorunları bizim sorunlarımız haline gelebilir. Bu, 2017’de 4 ödül aldığı çok güçlü bir filmdi.

  • IMDb derecesi: 7.5

7. Meyerowitz Hikayeleri


© Meyerowitz Hikayeleri / Netflix  

Bu film birkaç kısa hikayeden oluşan bir romana benziyor. Bir ailenin öyküsünü, yaşadıkları tüm sorunlarla birlikte görüyoruz. Kaybeden bir oğul ve başarılı erkek kardeşi, gerçekten zor bir hayatı olan bir baba ve ailelerdeki ilişkilerin zorlukları. Hikaye çok gerçekçi olsa da, yine de oldukça komik olmayı başarıyor. Mizah sayesinde, film hala aşk olduğunda her şeyin kaybolmadığı mesajını gönderir. Bu film hem izleyicilerini hem de eleştirmenlerini etkiledi ve Palm Dog Ödülü’nü aldı .

  • IMDb derecesi: 6.9

8. Leave No Trace


© Leave No Trace / Bron Studios  

Bu, bir önceki yılın en orijinal filmlerinden biri. Evsiz bir baba ve kızını bir hikayenin ana karakterleri olarak görmek nadirdir, ancak kendi seçtikleri gibi hayatlarını böyle yaşadıkları anlaşılmaktadır. Ormandaki yaşamlarından mutlular, şehirden uzak değil. Ancak, insanlar onlara gelip evlerinden çıkmalarını sağlamaya çalışmadan çok önce değil. Bu film bize düzenli olarak farklı açılardan bakmamızı sağlıyor ve “iyi” saydığımız şeylerin gerçekten de bu kadar iyi olduğundan şüphelendiriyor. Aynı zamanda insanların toplumdaki yeri hakkında önemli sorular ortaya koyuyor.

  • IMDb derecesi: 7.2

9. Ingrid Goes West


© Ingrid Goes West / Star Thrower Entertainment  

Bu, gördüğünüz güzel resmin her zaman doğru olmadığını iddia eden bir mesajla modern toplum hakkında bir komedi / dramadır. Ingrid, akıl hastalığı olan bir kız ve bir idolü var. Binlerce abonesi ve mükemmel bir hayatı olan sosyal medyada bir ünlüyü takip ediyor. En azından, ekranda göründüğü gibi. Ingrid, yapmak için Los Angeles’a gitmek zorunda olsa bile, gerçekten onunla tanışmak istiyor. Yolculuk başarılı: hayran ve şöhret sadece buluşmakla kalmıyor, aynı zamanda arkadaş oluyor. Sonuçta, sosyal medya ve gerçekliğin çok farklı 2 şey olduğu ortaya çıktı.

  • IMDb derecesi: 6.5

10. The Cakemaker


© The Cakemaker / Film Base Berlin  

Bu, geçmiş yılların en güçlü dramalarından biridir. Pişirme, ana karakterin yapmayı sevdiği şey, ama işi değil. Adam daha önce hiç görmediği insanlarla tanışmak için Almanya’dan Kudüs’e gider. Bu filmin pahalı özel efektleri yoktur, ancak yalnızca gerçek insan bağlantısı düzeyinde mümkün olan beklenmedik bükülmelere sahiptir. Tıpkı iyi bir drama gibi, bu film de kendinizi ve başkalarını daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

  • IMDb derecesi: 7.2

11. The Tale


© The Tale / Fork Films  

Bu, ana Altın Küre adaylarından biridir. Filmin merkezinde, bir anne ile kızı arasında bir çelişki var, ancak bu nesiller arasındaki fark ve sosyal konular ve farklı bakış açıları hakkında daha az şey var. Üstelik bu, hafızamızın ne kadar güvenilmez olduğu ile ilgili bir hikaye: bizi korkutan ya da üzen bizi hayatımızın bölümlerinden siler. Sonuç olarak, izleyiciler aynı olayın 2 farklı versiyonunu 2 farklı kişiden görüyorlar. Ve son, tek bir gerçek olduğunu gösteriyor.

  • IMDb derecesi: 7.3

Oscar, yalnızca yılın en büyük filmlerine dikkat çekiyor. Her zaman çok fazla ilgi görmeyen, ancak gerçekten hak ettiği birkaç film bulabilirsiniz. Sevdiğiniz filmler var mı?Like it? Share with your friends!

122
12 shares, 122 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
9
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
4
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Aşk Aşk
6
Aşk
Çok komik Çok komik
8
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
4
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
13
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir