2019’da Dünya’ın En Zengin 25 Kişi


49
8 shares, 49 points

Dünyanın en zengin insanları kimler?

Girişimci olmasa da veya konuyla ilgileniyor olsa bile çoğu insanın bu konuda oldukça iyi bir fikri vardır.

Bunu okurken, muhtemelen en zenginlerin listesinde görünecek olanlara aklınıza gelen isimler var.

2019 itibariyle dünyanın en zengin 25 kişisinin yer aldığı bu makalede bulunan isimler, oyun değiştiriciler ve dünyayı değiştirmeye ve yeniden şekillendirmeye yardım eden insanlar.

1. Jeff Bezos

Dünyanın en zengini Jeff Bezos

wealthygorilla.com

Net Değer: 145,3 Milyar Dolar

Jeff Bezos, internetteki en popüler online alışveriş şirketlerden biri olan Amazon’un kurucusudur. Amazon, Jeff’in yatak odasında basit bir çevrimiçi kitapçı olarak başladığı ve ilk satışları oldukça kötüydü.

2019 yılında Jeff Bezos, geçen yılki net kazancına 40 milyar dolar kazandıran dünyanın en zengin adamı oldu! Amazon, yakın zamanda bütün yiyecekleri aldıktan sonra, drone nakliyesini ve bir sürü başka güçlü fikri piyasaya sürerek büyük adımlar atıyor.

Jeff Bezos 100 milyar dolarlık markete ulaşan ilk kişi. 

2. Bill Gates

Dünyanın en zengin Bill Gates

wealthygorilla.com

Net Değer: 98,3 Milyar Dolar

Bill Gates, Microsoft’un kurucusudur ve uzun yıllar boyunca çalışan dünyanın en zengin adamıydı. Gates, 1975 yılında Paul Allen ile Microsoft’u kurdu ve o zamandan beri dünyadaki en büyük PC yazılım şirketi oldu.

Geçen yıl, Bill Gates ek net değer olarak inanılmaz bir 10 milyar dolar kazandı! Bu, onu genel olarak 98.3 milyar dolarlık tahmini bir net değere düşürdü.

3. Bernard Arnault

Dünyanın en zengini Bernard Arnault

wealthygorilla.com

Net Değer: 83,7 Milyar Dolar

Bernard Arnault, LVMH’nin (Louis Vitton Moet Hennessey) CEO’sudur.

Sonuçta, şirket iki işletmeyi bir araya gelmesiyle kuruldu. Louis Vitton çok başarılı lüks moda markası ve Moet Hennessey birleştirilmiş şampanya ve konyak üreticileri.

Bernard geçen yıl bu listede ciddi hareketlenme yaptı. Aslında, 2017’nin başında, 14 sıradaydı. Şimdi, bir yıl sonra, 2019’da dünyadaki en zengin 20 insanın listesinde 3. sırada.

4. Warren Buffett

Dünyanın en zengini Warren Buffett

wealthygorilla.com

Net Değer: 82,7 Milyar Dolar

Warren Buffett, Amerikalı bir girişimci ve yatırımcı ve Berkshire Hathaway’in CEO’su. Buffett dünya çapında en başarılı yatırımcıdır ve milyonlarca tüccar başarısı nedeniyle ona bakmaktadır.

Warren Buffett, dünyanın en zengin 4. adamı ve net net değeri 82.7 milyar dolar. Ancak, bu gerçeğe rağmen, Buffett hala bir milyar doların nasıl göründüğünü bilmediği zamanlarda yaşadığı evde oturuyor.

Ne mütevazi bir adam!

5. Amancio Ortega

Dünyanın en zengini Amancio Ortega

wealthygorilla.com

Net Değer: 67 Milyar Dolar

Amancio Ortega, İspanyol bir girişimci ve Inditex moda grubunun kurucusudur. Inditex Zara’nın sahibidir ve Zara, dünyadaki en popüler giyim zincirlerinden biridir.

Ortega geçenlerde listedeki diğer zenginler hafifçe düştükten sonra dünyanın en zengin 5. sıraya geri döndü. Bununla birlikte, Ortega’nın son aylarındaki net değerinden 11 milyar doları aştı.

6. Larry Ellison

Dünyanın en zengini Larry Ellison

wealthygorilla.com

Net Değer: 64,1 Milyar Dolar

Larry Ellison, Oracle Corporation’ın kurucu ortağıdır ve aynı zamanda Eylül 2014’e kadar şirketin CEO’su oldu. Oracle, yıllar boyunca, 39 yaşında ve 136.000’den fazla çalışanı olan inanılmaz derecede başarılı bir teknoloji şirketi haline geldi.

Larry Ellison, dünyadaki en zengin insanlar listesinde 6. sırada, 64,1 milyar dolar net.

7. Carlos Slim Helu

Dünyanın en zengini Carlos Slim Helu

wealthygorilla.com

Net Değer: 61,7 Milyar Dolar

Carlos Slim Helu, Meksikalı bir işadamı ve yatırımcıdır; holdingin sahibi ‘Grupo Carso’. Holdingin portföyü sağlık, medya, enerji, emlak ve perakende satış gibi birçok farklı sektördeki markalardan oluşmaktadır.

Carlos, dünyanın en zengin insanı listesinde, 61.7 milyar dolarlık net değerle 6. sırada. Son aylarda, Carlos Slim net değerinden yaklaşık 6 milyar dolar kaybetti ve 4’ten 7’ye düştü.

8. Mark Zuckerberg

Dünyanın en zengini Mark Zuckerberg

wealthygorilla.com

Net Değer: 61 Milyar Dolar

Hepimiz Mark Zuckerberg’i Facebook’un kurucusu olarak biliyoruz. Facebook dünyadaki en popüler ve en değerli sosyal medya şirketi oldu. Her şey Mark’ın Harvard Üniversitesi’ndeki yurt odasında başladı.

Mark Zuckerberg, Cambridge veri skandalı ve Facebook hisse senedi fiyatlarının düşmesine neden olan çeşitli diğer sorunlar nedeniyle net değerinin bir kısmını kaybettikten sonra, 3. sıradan 8 sıraya düştü.

Mark Zuckerberg şu anda dünyadaki en zengin 8. adam, tahminen net değeri 61 milyar dolar.

9. Michael Bloomberg

Dünyanın en zengin Michael Bloomberg

wealthygorilla.com

Net Değer: 57 Milyar Dolar

Michael Bloomberg, Amerikalı bir girişimci ve politikacıdır. Bloomberg, finansal veri ve medya şirketi olan Bloomberg LP’nin kurucusu ve CEO’sudur. Bloomberg şimdi 74 yaşında ve dünyanın en zengin insanlarından biri.

Michael Bloomberg, geçtiğimiz 6 aydaki net değerine 5 milyar dolar daha kattı ve bu listede önceki 9. sırasını tekrar kazanmasına neden oldu. Net değeri şimdi 57 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

10. Larry Page

Dünyanın en zengin Larry Page

wealthygorilla.com

Net Değer: 55,2 Milyar Dolar

Larry Page, 1998’de bir garajda kurulan Google’ın kurucu ortağıdır.

Kuşkusuz Google, dünyanın en başarılı arama motoru haline geldi ve şirket YouTube gibi çeşitli satın almalar yapmaya devam etti. Google’ın başarısı Larry Page’i dünyadaki en zengin insanlardan biri yaptı.

11. Mukesh Ambani

Dünyanın en zengin Mukesh Ambani

wealthygorilla.com

Net Değer: 54,2 Milyar Dolar

Mukesh Ambani bir Hintli iş adamı, şu anda başkan, genel müdür ve Reliance Industries Limited’in (RIL) en büyük hissedarı.

Ambani bir süredir Asya’daki en zengin adam olmuştur ve bu yıl dünya çapında en zenginlerin listesine girmiştir! 2019 itibariyle Mukesh Ambani’nin net değeri 54,2 milyar dolar.

12. Sergey Brin

Dünyanın en zengin Sergey Brin

wealthygorilla.com

Net Değer: 54 Milyar Dolar

Sergey Brin ve Larry Page, Google’ı 1998’de t küçük bir garajda kurdu . İkili, Google’ı en üst sıralara çıkardı ve Sergey Brin’i dünya çapındaki en zengin insanlar listesini girmeyi başardı.

13. Francoise Bettencourt Meyers

Dünyanın en zengin Francoise Bettencourt Meyers

wealthygorilla.com

Net Değer: 52,4 Milyar Dolar

Francoise Bettencourt Meyers, annesi Liliane Bettencourt, 2017 yılında vefat ettiğinde hüküm süren L’Oreal mirasçısı oldu. Şu anda ailesini L’Oreal’in% 33’üne sahip olan holding şirketinde başkanlık yapıyor.

14. Charles Koch

Dünyanın en zengin Charles Koch

wealthygorilla.com

Net Değer: 50,6 Milyar Dolar

Charles Koch Amerikalı bir işadamı ve hayırsever.

Koch, Koch endüstrilerinin ortak sahibi ve CEO’sudur. Koch Endüstri artık proses ve kirlilik kontrol ekipmanı ve teknolojilerini içermektedir; polimerler ve lifler; mineraller; gübreler; emtia ticareti ve hizmetleri; orman ve tüketim ürünleri; ve çiftçilik.

Koch, bu yılki en zengin insanların listesini girdive etkileyici net değeri 50.6 milyar dolardı!

15. David Koch

Dünyanın en zengin David Koch

wealthygorilla.com

Net Değer: 50,6 Milyar Dolar

David Koch, Charles Koch’un kardeşidir ve Koch Industries’in Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. David ve Charles, holdinglerde% 42 hisseye sahipler.

Koch, 2019’daki en zengin insanlar listesinde 15. sırada ve net 50.6 milyar dolar değerinde.

16. Jim Walton

Dünyanın en zengin Jim Walton

wealthygorilla.com

Net Değer: 45,7 Milyar Dolar

Jim Walton, dünyanın en büyük perakende zinciri olan ‘Walmart’ın kurucusu olan Sam Walton’un oğlu. Walmart yönetim kurulunda ve kendi şirketi Arvest Bank’ta CEO olarak görev yapmaktadır.

2019’da Jim Walton’un net değeri 45,7 milyar dolar.

17. Alice Walton

Dünyanın en zengin Alice Walton

wealthygorilla.com

Net Değer: 45,5 Milyar Dolar

Alice Walton, Sam Walton’un kızı ve Walmart servetinin varisi. 1988’de Llama Şirketi’ni kurdu.

Bugün, Alice Walton’un net değerinin 45,5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor ve bu da onu dünyadaki en zengin 17. kişi yapıyor.


Marulun fiyatını biliyorum. 
Fiyat ve değeri anlamanız gerekiyor. 
Alabileceğiniz en iyi marul, mümkün olan en iyi fiyata satın alın. ”-


Alice Walton

18. S. Robson Walton

Dünyanın en zengin S. Robson Walton

wealthygorilla.com

Net Değer: 45,4 Milyar Dolar

Rob Walton, Sam Walton’un en büyük oğlu ve 2015 yılına kadar babasının ölümünden sonra Walmart’ın başkanlığını yaptı.

Dahası, kısa bir süre önce, dünyadaki en zengin insanların listesindeki kardeşi Jim’i aştı. Ancak şimdi orijinal yerine geri döndü.

19. Steve Ballmer

Dünyanın en zengin Steve Ballmer

wealthygorilla.com

Net Değer: 44,6 Milyar Dolar

Steve Ballmer, NBA’deki Los Angeles Clippers’ın şu anki sahibi ve aynı zamanda Microsoft’un eski CEO’su. 2019 itibariyle, Steve Ballmer’in net değerinin 44,6 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

20. Ma Huateng

Dünyanın en zengin Ma Huateng

wealthygorilla.com

Net Değer: 40,8 Milyar Dolar

Ma Huateng, Çinli bir iş adamı, yatırımcı, hayırsever, mühendis, internet ve teknoloji girişimcisidir. Ayrıca Asya’daki en değerli şirket olan Tencent’in de kurucusu.

Huateng, 2019’da tahminen net, 2019’da 40,8 milyar dolar değerinde olan bu listede yer alan Asya’nın en zenginlerinden biri .

21. Hui Ka Yan

Dünyanın en zengin Hui Ka Yan

wealthygorilla.com

Net Değer: 40,5 Milyar Dolar

Hui Ka Yan, Hong Kong’da listelenen gayrimenkul geliştiricisi, Shenzhen, Çin Evergrande Grubu’nun şu anki başkanıdır. Şirket konut ve ticari gayrimenkul alanlarında faaliyet göstermektedir.

Bu yıl itibariyle, Hui Ka Yan’ın net değeri 40,5 milyar dolar.

22. Jack Ma

Dünyanın en zengin Jack Ma

wealthygorilla.com

Net Değer: 38,5 Milyar Dolar

Jack Ma, Alibaba’nın kurucusudur ve birkaç yıldır Asya’daki en zengin insanlardan biri olmasına rağmen, sadece bu yıl dünyadaki en zengin insanların listesine girdi.

Jack, ilk kez Çin’e girdiğinde KFC de dahil olmak üzere birçok işten reddedildi. Bugün, Jack Ma’nın net değerinin 38,5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor ve bu listede onu 22’nci sıraya koyuyor.


“Bir liderin daha yüksek kum ve dayanıklılığa sahip olması ve çalışanların yapamadıklarına dayanabilmesi gerekir.” – Jack Ma

23. Sheldon Adelson

Dünyanın en zengin Sheldon Adelson

wealthygorilla.com

Net Değer: 35,4 Milyar Dolar

Sheldon Adelson, Amerikalı bir iş adamı, yatırımcı ve hayırseverdir.

Ayrıca Singapur’daki Marina Bay Sands’in sahibi olan Las Vegas Sands Corporation’ın kurucusu, başkanı ve CEO’su.

Sheldon kısa bir süre önce, 2019 yılında dünya çapında en zengin 20 kişinin listesine girmeyi başardı ve tahmini net değeri 35.4 milyar dolardı.


“Her işe bakıyorum ve şunu soruyorum: Bu ne kadar sürebilir? 
Statükoyu nasıl belirleyebilir ve değiştirebilirim? ”- Sheldon Adelson

24. Li Ka-Shing

Dünyanın en zengin Li Ka-Shing

wealthygorilla.com

Net Değer: 32,7 Milyar Dolar

Li Ka-Shing, Asya’daki en etkili iş adamlarından biri ve CK Hutchison Holdings ve CK Asset Holdings’in şu anki başkanı. Ancak, bu yıl tahttan inmeyi planlıyor. Mart 2019 itibariyle, Li Ka-Shing’in net değeri kabaca 32.7 Milyar Dolar.

“Vizyon belki de en büyük gücümüzdür… bizi yüzyıllar boyunca düşüncenin gücü ve sürekliliği konusunda canlı tuttu, geleceğe bakmamızı sağladı ve bilinmeyene şekil verdi.” – Li Ka-Shing

25. Lee Shau Kee

Dünyanın en zengin Lee Shau Kee
wealthygorilla.com

Net Değer: 31,3 Milyar Dolar

Lee Shau Kee, başarılı bir emlak geliştirme şirketi olan Sun Hung Kai’nin kurucu ortağıdır. Çok fakir bir ailede büyüdü, ama bugün 30 milyar doların üzerinde parası var.

özet

Son olarak, 2019’da dünyanın en zengin 25 kişisinin kısa bir özeti:

 1. Jeff Bezos
 2. Bill Gates
 3. Bernard Arnault
 4. Warren Buffett
 5. Amancio Ortega
 6. Carlos Slim Helu
 7. Larry Ellison
 8. Mark Zuckerberg
 9. Michael Bloomberg
 10. Larry Page
 11. Mukesh Ambani
 12. Sergey Brin
 13. Francoise Bettencourt Meyers
 14. Charles Koch
 15. David Koch
 16. Jim Walton
 17. Alice Walton
 18. S. Robson Walton
 19. Steve Ballmer
 20. Ma Huateng
 21. Hui Ka Yan
 22. Jack Ma
 23. Sheldon Adelson
 24. Li Ka-Shing
 25. Lee Shau Kee

Dünyanın en zengin yeni adamı var: Jeff Bezos.

Bu insanların kaç tanesinde dünyanın en zenginleri listesine girmeyi bekliyordun? Aşağıya bir yorum bırakın. Like it? Share with your friends!

49
8 shares, 49 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
9
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
4
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Aşk Aşk
6
Aşk
Çok komik Çok komik
8
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
4
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
13
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir