21. Yüzyılda Kızamık Salgınına Neden Olan Aşılar Hakkında 8 Efsane

2017'den beri, dünyanın birçok ülkesinde ciddi salgınlar yaşandı. Doktorlar bu salgınların, yalnızca daha popüler hale gelen aşı önleme propagandası nedeniyle mümkün olduğunu söylüyor.


AUCKLAND - AUG 14 2014:Nurse giving a baby Rotavirus vaccine immunisation.It protects children from rotaviruses, which are the leading cause of severe diarrhea among infants and young children

Efsane № 1. Ülkemde hiç kimsenin kızamık olmadığından aşı yaptırmaya gerek yoktur.

Bu, kızamık geçiren enfekte bir insanla tanışan sağlıklı insanların bir temsilidir. İstatistiklere göre , 10 kişiden 9’u hastalanacak ve bunlardan birinin komplikasyonları olacak.

Bu argüman bazen biraz farklı olabilir: 21. yüzyılda yaşıyoruz ve kızamığın 20. yüzyılda veya 19. yüzyılda bile yok edilmesi gerekiyordu. Tabii ki, bu sadece kısmen doğrudur. Diyetimiz iyileşti, aşılarımızla birlikte hijyenimiz ve ilacımızın gelişimi de arttı. Ancak bazı hastalıklardan kaynaklanan ölüm oranı aşıların icadından önce bile düşmüştür.

Aşıların önemini anlamak için tek yapmanız gereken istatistiklere bakmaktır. 1968’de Büyük Britanya kızamık aşısını kullanmaya başladı . Aşı sayesinde 20 milyon insan enfeksiyon kapmaktan, 1500 insan ölümden kaçındı.

Belirli bir ülkede herhangi bir salgın yaşanmasa bile, oraya bir turistle kazayla seyahat eden bir virüs olmayacağından nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz? Bu durumda, kızamık neredeyse anında yayılır. Ve bunun tersi: bir seyahate çıkarken, sadece güvende olmak için bir aşı yapın .

Efsane № 2. Aşı yaptırsanız bile, yine de hastalanırsınız.

Size% 100 bağışıklık kazandırabilecek bir aşı olmadığı doğrudur. Ancak kızamıkta bu rakamlar % 93-97 arasındadır . Bazı nadir durumlarda, enfekte olmak mümkündür, çünkü herkes farklıdır ve bazı insanların bağışıklık sistemleri farklı şekillerde işlev görebilir. Bu tamamen normaldir ve tamamen bir aşıdan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Aşılara karşı çıkan bir kadın , Facebook yazısıyla interneti şok etti. Kentinde bir kızamık salgını vardı ve 3 yaşındaki kızının belli bir aşısı olmadığı. Kadının sorusu “Çocuğumu nasıl korurum?”.

Efsane № 3. Kızamık aşıları otizme neden olabilir.

1998’de, ciddi bir bilimsel dergi olan Lancet , kızamık aşısı ve otizm arasındaki bağlantı hakkında bir makale yayınladı. Daha sonra yazarın fikirleri göz ardı edildi ve makale silindi. Ancak makaleyi okuyan insanlar asla unutamazlar.

Modern aşı önleyici insanlar genellikle bu argümanı aşıların tehlikeli olduğunu söylerken kullanırlar – otizme yol açtığını iddia ederler. Çok gelişmiş ülkelerin bile bu yanlış bilgiden kurtulmamış olmaları ilginçtir.

İşte  kanıt : Kanadalı, 3 çocuk babası olan bir aile, otizm geliştirmedeki sahte tehlike nedeniyle onları asla aşılamadı. Ve aile, oğullarından birinin kızamık olduğu Vietnam’a gitti. Elbette, geri döndükten sonra, tüm Vancouver kızamık salgını tehlikesiyle karşı karşıyaydı.

Efsane № 4. Bir bebeğin vücudu bu kadar aşı alamaz.

2 yaşından küçük olan çocuklar yaklaşık 10 farklı aşı yaptırmak zorundadır. Bazı ebeveynler, aldıkları aşıların sayısı konusunda endişe duyuyorlar ve bir çocuğun vücudunun bu kadar çok aşıya dayanamayacağına inanıyorlar. Her enjeksiyonun, binlerce tehlikeli bakteri bağışıklık sistemini tahrip eden çocuğun vücuduna girmesine izin verdiğine inanıyorlar.

Bu doğru değil. Aşılar zarar vermeyen zayıflatılmış virüsler içerir. Bağışıklık sistemine sadece savunma mekanizmalarının nasıl geliştirileceğini öğretiyorlar. İmmünoloji uzmanı ve çocuk doktoru Paul Offit’in yazdığı bir  kitaba göre, çocukların bedenleri, henüz doğmadan önce antijenlere cevap verebilir (bu tam olarak bir aşıdır).

Efsane № 5. Aşılar sadece plasebodur.

Maalesef, bu genel olarak yok sayılması gereken en efsanelerden biri çünkü genel nüfus bilimsel çalışmalara aşina değil.

Birkaç tür aşı vardır, ancak hepsi aynı şekilde çalışır :

  • Bir aşı, zayıflatılmış bir virüs içerir.
  • Bu virüs vücudun antikor üretmesini sağlar, ancak çok zayıf olduğu için vücuda fazla zarar veremez.
  • Bundan sonra, vücut güçlü bir virüsle karşılaştığında, onu “hatırlar” ve enfeksiyonu önleyen antikorlar üretmeye başlar.

Efsane № 6. Uçucu yağlar, aşılar kadar etkilidir.

Bu eski batıl inanç, kulağa ne kadar garip gelse de, bir noktaya sahiptir. Bilim adamları, biberiye ve adaçayı esansiyel yağlarını, kızamıkla ne kadar iyi mücadele edebileceklerini test etti .

Biberiye ve adaçayı virüsle savaşmak için iyi bir potansiyele sahip olduklarını öğrendiler. Ancak esansiyel yağları olduğu gibi kullanmak, kızamık tedavi edemez ve enfeksiyonu önleyemez.

Efsane № 7. Kızamık aşısı, insanların güvenini kullanarak para kazanmanın kolay bir yolu olduğu düşünülür

Tarihsel bir bakış açısından, bu argüman tamamen güçsüzdür. Aşı endüstrisi geçmişte asla karlı değildi. On yıllar boyunca, ilaç pazarının bu kısmı finanse edilmedi ve iyi çalışmadı. Birçok şirket, daha karlı ilaçların üretimine odaklanmak için aşılar üzerinde çalışan bölümlerini bile sattı.

Diğer şirketler de kapanmak zorunda kaldı çünkü iflas ettiler. Örneğin:

  • 1967’de sadece 26 aşı yapıldı ;
  • 1980 yılında sadece 17 aşı yapıldı.

İnsanlar bile herkesin aşı üretmeyi bırakmasından endişe duyuyorlardı . Neyse ki, bu olmadı. Ve bunun nedeni, her gün kullanılan ilaçları satmak, yalnızca yılda bir kez veya daha az sıklıkla ihtiyaç duyulan aşıları satmaktan çok daha karlı.

Efsane № 8. Aşılar size zarar verebilecek zehirli kimyasallar içerebilir.

Pek çok insan, aşılardaki tehlikeli kimyasallar konusunda endişeli. En popüler kaygılar cıva, alüminyum ve formaldehit’tir. Bu kimyasallar gerçekten tehlikelidir, ancak aşıdaki konsantrasyonları  o kadar küçüktür ki, bunun hakkında konuşmaya gerek kalmaz.

Bir aşının tehlikeli olabilmesinin tek yolu, bir insanın bazı bileşenlere alerjisi olmasıdır.

Aşı oldun mu? Aşıların gerçekten saçma sapan mı yoksa insanların ciddi hastalıklarla savaşmasına yardımcı olan gerçek bir bilimsel keşif olduğunu düşünüyor musunuz?


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkileriniz Nedir?

Nefret Nefret
0
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Aşk Aşk
0
Aşk
Çok komik Çok komik
0
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Önemsiz bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Havuz
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Öykü
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Açık Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Bunu hiç anlamadım
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo or Vine videoları
Müzik
Soundcloud veya Mixcloud Embed
Resim
Fotoğraf veya gif
Gif
Gif formatı