40 Yaşından Sonra Anne Olmanın 5 Avantajı ve 5 Riski


68
7 paylaş, 68 points

İleri ki yaşlarda çocuk sahibi olmak daha yaygın hale geliyor. Bunun nedenleri farklı olabilir: kariyer, bir ortağın güvenilmezliği, kendin için yaşama arzusu ya da sadece bu sorumluluk için hazır olma eksikliği. Buradaki en önemli şey senin hayatın ve senin seçimin. Ve 40 yaşından sonra bir anne olmak istediğinize karar verirseniz, o zaman geç bir hamileliğin bazı avantajlarını ve dezavantajlarını bilmelisiniz.

Bir bebeğe doğum yapmak çok fazla neşe ve mutluluk getirir, ancak çocuk doğurma bazı risklerle gelir. Bu yüzden Nestfun hamileliğe, ileri yaşta, farklı açılardan baktık  . Ve sizi bize katılmaya davet ediyoruz.

Avantajları:

1. Daha uzun bir ömre sahip olabilirsiniz.

40 Yaşından Sonra Anne Olmanın 5 Avantajı ve 5 Riski
© Huyen Nguyen / Unsplash  

Doğum yapan kadınların  daha uzun yaşama şansları daha yüksektir . Bir araştırmaya göre  , 29 yaşın altındaki son çocuklarını doğum yapanlar, 95 yaşına kadar yaşama şanslarını yarıya indirmişlerdir. Bunun olası bir nedeni genetik olabilir.

Bu yaştaki bir kadının üreme sistemi iyi işliyorsa, yaşlanma ile ilgili diğer işlemler için de geçerli olabilir. Bununla birlikte, doğum ile uzun ömürlülük arasındaki bu ilişki , 3 veya daha az çocuğu olan kadınlar için çoğunlukla doğruydu .

2. Bilişsel azalmayı azaltabilirsiniz.

40 Yaşından Sonra Anne Olmanın 5 Avantajı ve 5 Riski
© Malcolm Lightbody / Unsplash  

Başka bir çalışma , daha sonraki bir yaşta meydana gelen son hamilelik ile bir kadının daha iyi menopoz sonrası bilişi arasındaki bağlantıyı göstermektedir . Bu sonuçlar, beynin çalışmalarının çeşitli yönleriyle ilgili görevleri içeren bir dizi test temelinde yapılmıştır.

Özellikle, 35 yaşından sonra doğum yapan kadınların  daha iyi bir sözel belleği vardır . Bu olabilir çünkü hormonlar beynimizi etkiler. Ve sadece herhangi bir hormon değil, aynı zamanda sırasıyla beyin fonksiyonu ve beyin dokusunun gelişmesinden de sorumlu olan östrojen ve progesteron.

3. Bu yaşta daha akıllı ve daha deneyimli olursunuz.

View this post on Instagram

Our precious little Frida, our true love. ❤️

A post shared by Brigitte Nielsen (@realbrigittenielsen) on

Yıllar boyunca bilgi ve tecrübe edindiğimiz bir sır değil. 20’li veya 30’lu yaşlarındayken kendinizi karşılaştırın. Ve şimdi bu yıllarda çocuk yetiştirme farkını hayal edin. 40 yaşın üzerindeki kadınlar çocuklarına karşı daha sabırlıdır ve kendi yetiştiriciliğine daha düşünceli yaklaşırlar.

Genellikle bu yıllarda kadınlar sadece şans eseri hamile kalmazlar. Bu, hazırlıklı olduğunuz kasıtlı bir adımdır. Bu nedenle, duygusal ve psikolojik olarak daha kararlısınız . Hamileliğin ve çocuğun doğumunun getirdiği değişikliklere hazırsınız.

4. Mali açıdan daha kararlıdır.

View this post on Instagram

happy time ❤️ positive vibes #happyness #positivevibes

A post shared by Brigitte Nielsen (@realbrigittenielsen) on

40 yaşına gelince, çoğu kadının zaten bir kariyeri var. Hala kendilerini farklı alanlarda denemiyorlar, sürekli iş değiştiriyorlar veya dengesiz bir gelirle uğraşıyorlar. Daha sonra çocuğu olan kadınlar, kariyerlerinin arka plana kaymalarına izin verebileceklerini düşünerek çocuklarına daha  fazla odaklanabilmelerini sağlar .

Büyük olasılıkla bir çocuğun ortaya çıkması nedeniyle daha az stres yaşamanıza yardımcı olacak emlak ve tasarruflarınız zaten var  . Bir kariyer düşünmek zorunda kalmayacağınızı ve alacakaranlıktan şafağa kadar fazladan para kazanmak için çalışacağınızı düşünerek, bebeğinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

5. Her şeyi denemek için zamanınız oldu.

Partiye gitme ve sürekli hareket halinde olma süresi geçti ve şimdi bir aileye atılma zamanı  . 40 yaşına gelince, zaten çok sayıda komik anı biriktirdiniz, arkadaşlarınızla yeterince takıldığınızı hissetmeyi başardınız ve en sonuncusu, ancak kendiniz için yaşamıyorsunuz. Seyahat ettiniz, dünyayı keşfettiniz ve sınırlarınızı genişlettiniz.

Çocuğunuz doğduğunda, artık tüm zamanınızı kendiniz için kullanamayacağınız ve çocuğunuza zaman ayıramayacağınız için memnuniyetsizlik hissetme olasılığınız daha düşüktür .

Ancak, 40 yaşından sonra hamileliğin avantajları olmasına rağmen, bazı tehditler ve dezavantajlar da vardır.

Riskler:

1. Hamile kalmanız daha az olasıdır.

40 Yaşından Sonra Anne Olmanın 5 Avantajı ve 5 Riski
© Depositphotos.com  

Yıllar geçtikçe kadınların hamile kalma şansı daha azdır. 32 yaşından sonra , doğurganlık önemli ölçüde azalmaya başlar . Yumurta sayısı azalır ve döllenme için daha az ve daha azdır. Yumurtalıklar tarafından yanlış salınabilir ve sağlıksız yumurtaların salınması olasılığı artar.

Ancak umutsuzluğa kapılma, çünkü bugünlerde donör yumurtaları kullanma fırsatı var. Ayrıca yumurtalarınızı daha erken yaşta dondurabilir veya anneliğin vekilliğine başvurabilirsiniz.

2. Düşük yapma riskiniz daha fazladır.

40 Yaşından Sonra Anne Olmanın 5 Avantajı ve 5 Riski
© Depositphotos.com 

Düşük yapma riski  yaşla artar ve 45 yaşından sonra% 50 veya daha fazlasına ulaşabilir . Tabii ki, hamilelik kaybını etkileyen sadece yaş değil. Ancak yaşa bağlı değişiklikler vücudumuzu etkiler, hormonal ve uterus fonksiyonunu azaltır, ayrıca fetüsün kaybına neden olabilecek diğer faktörleri de karmaşık hale getirir.

3. Osteoporoz alma riskiniz daha yüksektir.

40 Yaşından Sonra Anne Olmanın 5 Avantajı ve 5 Riski

İleri yaşlarda doğum yapmak, yaşlı kadınlarda osteoporoz gelişme olasılığını arttırır. Çalışmaya göre  , 35 yıl sonra doğum yapanların bu hastalığa yakalanma ihtimalinin iki katı olduğu görüldü . Bu nedenle, yaşlılıkta osteoporoz olasılığınızı azaltmak için hamilelik sırasında kemiklerinize özellikle dikkat etmelisiniz.

4. Erken doğum riskiniz artar.

40 Yaşından Sonra Anne Olmanın 5 Avantajı ve 5 Riski
© Depositphotos.com  

İleri yaş, doğum için, bebeğin erken doğması ve doğum kilosunun düşük olması olasılığını önemli ölçüde artırır  . Bir çalışma , diğer olumsuz faktörlerden bağımsız olarak, yaşın kendisinin erken doğumun bir nedeni olabileceğini göstermektedir.

5. Gestasyonel diyabetiniz olabilir.

40 Yaşından Sonra Anne Olmanın 5 Avantajı ve 5 Riski
© Depositphotos.com   © Depositphotos.com

Bu diyabet şekli çoğu durumda geçicidir ve hamilelik sırasında yetersiz miktarda insülin kaynaklanır. 40 yaşın üzerindeki hamile kadınlarda, bu çalışmaya göre  komplikasyon gelişme riski  % 74 oranında artmıştır . Bu nedenle, gebelik diyabeti için test yapmak önemlidir ve ardından doktor sonuçlara bağlı olarak sizin için bir tedavi önerecektir.

Gebeliğin her yaşta dezavantajları olabilir. Birçoğu anne ve sağlık durumuna bağlıdır. Ve 40 yaşından sonra anne olmaya karar verirseniz, şansınız sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek doğurmak için hala iyidir . Ancak, durumunuza özel olarak dikkat etmeniz ve herhangi bir konuda doktorunuza danışmanız gerektiğinden emin olmanız önemlidir.

Kadınların anne olmadan önce beklemeleri gerektiğini düşünüyor musunuz? Yoksa daha erken doğum yapmak daha mı iyi? Yorumlarınızdaki düşüncelerinizi duymak istiyoruz.Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

68
7 paylaş, 68 points

Tepkileriniz Nedir?

Nefret Nefret
2
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
10
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
6
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Aşk Aşk
13
Aşk
Çok komik Çok komik
1
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
10
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
6
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Öykü
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Oylama
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Video
Youtube, Vimeo or Vine videoları
Müzik
Soundcloud veya Mixcloud Embed
Resim
Fotoğraf veya gif
Gif
Gif formatı