6 Adımda Kalbi Duran Köpek Nasıl Kurtarılır


60
8 shares, 60 points

Beklenmeyen sağlık sorunları herhangi bir yaş, cins ve sağlık durumuna sahip bir köpeğin içinde görünebilir. Kalpleri aniden durursa veya nefes alamazsa, veterinere acele etmek bir seçenek olmaz. Bu yüzden 4 ayaklı arkadaşınızı hayata döndürmenize yardımcı olacak basit ve etkili bir ilk yardım tekniğini aklınızda tutmanız önemlidir.

Nestfun , tüm köpek sahiplerine yardım etmeye hazır ve her zaman her şeye hazır olmak için 2 temel prosedürü (kompresyon ve suni solunum) öğrenmenizi istiyor.

 • Köpeğinizin nefesini kontrol edin: Elinizi burnunun önüne koyun ve havayı hissetmeye çalışın. Ayrıca, göğsünün yükselip alçalmadığını kontrol edin. Bir köpek nefes almıyorsa, ağzını tıkanma için kontrol edin ve dilini ileri doğru çekin.
 • Köpeğinizin nabzını kontrol etme: Nabızlarını hissetmek için pençelerinin büyük pedini tutun veya bacağın vücuda katıldığı yerde arka bacağın içinde kontrol edin.
 • Köpeğinizde nabız varsa, ama nefes almıyorsa, suni teneffüs yapmanız gerekecektir. Nabzı yoksa kardiyopulmoner resüsitasyon ( CPR ) yapmanız gerekir .

Uyarı: Sağlıklı bir köpek üzerinde CPR yapmamalısınız. Bu, özellikle prosedür doğru şekilde yapılmazsa ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

1. Adım: Köpeğinizi uygun şekilde yerleştirin

Kalbi Duran Köpek Nasıl Kurtarılır
© depositphotos.com  
 • İlk önce, köpeğinizi sağ tarafına düz, sert bir yüzeye koyun.
 • Köpeğinizin başı düz olarak yerleştirilmeli ve boynu uzatılmalıdır. Bu konumlandırmanın, hava yolları için doğrudan bir geçit açması gerekiyor.
 • Köpeğin ağzında, köpeğin dişlerinin arkasına uzanmasını sağlamak için dilini öne doğru çekin ve sonra çenesini kapatın. Köpeğin arkasına geçin.

2. Adım: Kalbinin konumunu bulun

Kalbi Duran Köpek Nasıl Kurtarılır
© depositphotos.com   © depositphotos.com 
 • Daha büyük köpekler için: İşlem, köpeğin göğüs kafesinin en geniş kısmı üzerinde, kalplerinin yakınında , ancak doğrudan üzerinde yapılmaz.
 • Daha küçük köpekler için (30 lbs (16.6 kg) veya daha az): parmaklarınızı göğsünün bir tarafına, baş parmağınızı diğer tarafına, etrafına yerleştirebilir veya sadece parmaklarınızı üstte kullanabilirsiniz.

Adım 3: Kalp masajı gerçekleştirme

Kalbi Duran Köpek Nasıl Kurtarılır
© depositphotos.com   © depositphotos.com  
 • Avuç içlerinizi üst üste, dirsekleriniz düz bir şekilde yerleştirin ve köpeğinizin göğüs kafesini aşağı doğru bastırmaya başlayın. Basmayı birbiri ardına sağlam ve hızlı olmalıdır.
 • Sadece göğüs genişliğinin 1/4 ila 1/3’ünü sıkıştırmanız gerekir.
 • Bu hareketleri yaklaşık 10 saniye boyunca 15 kez tekrarlayın.
Kalbi Duran Köpek Nasıl Kurtarılır
© depositphotos.com   © depositphotos.com  

Küçük köpekler için: Avucunun tamamını bu köpekler için kullanmak çok fazla olacaktır. Bu durumda, göğüs bölgesine basmak için parmaklarınızı veya parmaklarınızı kullanın. Ayrıca, daha fazla sıkıştırma yapmanız gerekir – 10 saniyede yaklaşık 17

Adım 4: Köpek Yapay solunum

Kalbi Duran Köpek Nasıl Kurtarılır
© depositphotos.com  

Her 15 kompresyondan sonra suni solunum yapın.

 • İlk önce, köpeğin dudaklarını, elinizi ağızlıklarının üzerine koyarak mühürlemeniz gerekir. Köpeğin ağzı kapalı olmalıdır.
 • Ağzınızla, köpeğin burun deliklerine gidin ve yavaşça üfleyin. Bunu yaparken, köpeğin göğsü büyüyecek ve yükselecek. Bu olmazsa, daha sert üflemeye çalışın ve köpeğin ağzının tamamen kapalı olup olmadığını kontrol edin.
 • Bu “nefesler” arasında, hava akışını sağlamak ve geri dönmek için ağzınızı burnunuzdan ve elinizi ağızlıktan çıkarın.

Adım 5: Karına baskı yapın

Kalbi Duran Köpek Nasıl Kurtarılır
© depositphotos.com   © depositphotos.com  

Daha büyük köpek ırkları da bir karın sıkma prosedüründen faydalanabilir.

 • Köpeğinizin karın bölgesine gidin. Avuç içilarınızı üst üste yerleştirin.
 • Şimdi aşağı doğru itip köpeğin karnını sıkmanız gerekiyor. Bu kalbe kan akışını yardımcı olacaktır.
 • Bu şekilde tekrarlayın: 15 kompres, bir suni solunum ve bir de abdominal sıkma.

Adım 6: Tekrarla

Kalbi Duran Köpek Nasıl Kurtarılır
© depositphotos.com  

Köpek sürekli bir nabzı tekrar kazanana ve nefes almaya başlayana kadar adımları tekrarlamaya devam edin. 20 dakikadan daha uzun süre yapmayın.

Elbette, arkadaşınızı kontrol ettirmek için hemen bir veterineri ziyaret etmek çok önemlidir. Hiç birisinin evcil hayvanın hayatını kurtardığını gördün mü? Hikayelerimizi yorum bölümünde paylaşalım!Like it? Share with your friends!

60
8 shares, 60 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
9
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
4
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Aşk Aşk
6
Aşk
Çok komik Çok komik
8
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
4
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
14
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir