8 Temizlik Yanılgısı


35
6 shares, 35 points

Evimizi temizlerken, kirli olmayan şeyleri temizlemeyi ne sıklıkla düşünüyoruz? Ancak belirli yerleri düzenli olarak görmezden gelirsek, zararlı bakteriler orada yaşayabilir ve büyüyebilir ve sağlığımızı etkiler.

Nestfun olarak, biz tamamen temizlik sırasında yaptığımız bazı hataların bir listesini yaptı.

1. Çamaşır makinemizi temizlemiyoruz.

8 Temizlik Yanılgısı

Kirli bir çamaşır makinesi tehlikelidir çünkü kıyafetlerinizde bakteri ve küf sporlarının yayılmasına neden olur. Hem sağlıklı hem de alerjiden ve astımdan muzdarip insanlar için zararlıdır.

Kir parçacıkları tamburun içinde ve deterjan ve yumuşatıcı bölmelerde kalabilir. Uzmanlar, çamaşır makinenizi 2 haftada bir temizlemenizi tavsiye ediyor. Çamaşır makinasında çamaşır suyu içinde çamaşır suyu ya da sitrik asitle mümkün olan en yüksek sıcaklıkta çalış . Dezenfekte etmenin bir başka yolu da, mutfak pamuklu havlularınızı 100 ml ağartıcı ile yıkamaktır.

Çamaşır makinesinin bölmelerini aynı düzende yıkayın ve tamburu döngüleri arasında kurutmayı unutmayın. Kapı lekelerini zaten kapı contasını etkiledikten sonra çıkarmak çok zordur.

2. Bir tuvalet fırçasını kapalı bir kapta tutuyoruz.

8 Temizlik Yanılgısı

Bir tuvalet fırçası, evinizdeki en kirli eşyalardan biridir. Saklamadan hemen önce kurutup düzenli olarak dezenfekte ederseniz, üzerindeki bakteri sayısını önemli ölçüde azaltabilirsiniz . Mühürlü bir kap, fırçayı kullandığınızda banyonuza yayılan bakteri üremesi için mükemmel bir ortamdır.

Fırçayı kullanımlar arasında kurumasını sağlayan özel bir tutucudan bir fırça satın alabilir veya yukarıdaki resimde gösterildiği gibi kullanımdan sonra fırçayı 10 dakika yerleştirebilirsiniz.

3. Lavabolarımızı nadiren dezenfekte ediyoruz

8 Temizlik Yanılgısı

Lavaboyu temizlerken, çoğu zaman tahliyeyi temizlemeyi unuturuz ve yalnızca kötü kokular ondan gelmeye başladığında yaparız. Yiyecek ve kir parçacıkları kanalizasyonda kalır, bakteri orada çoğalmaya başlar ve basınç altında kanalizasyona su döküldüğünde, bunlar lavaboya geri döner. Drenajı doğru şekilde temizlemek için , bir çorba kaşığı kabartma tozu drenaja koyun, üzerine bir miktar sirke dökün ve gece boyunca bırakın. Sabahları tahliyeyi kaynar suyla veya sadece çok sıcak suyla yıkayın.

Bu prosedür özellikle et, balık veya çok miktarda sebze kesildikten sonra etkilidir.

4. Evdeki en kirli eşyalardan biri diş fırçası tutucusudur.

8 Temizlik Yanılgısı

Şok edici gerçek şu ki, diş fırçanız 100 milyondan fazla zararlı bakteri barındırıyor . Ağzınızdan çıkan bakterilerin yanı sıra, diş fırçanız lavaboya ve tuvaletten gelen bakteri bulaşmasına neden olabilir, çünkü her yıkadığınızda bakteriler tuvalete yaklaşık 6 feet kadar havaya salınır. Sistit, kalın bağırsak bozuklukları ve dysbacteriosis gibi hastalıklara neden olabilirler.

Zararlı etkileri azaltmak için, diş fırçanızı lavaboda değil, üstündeki rafta saklayın. Bir diş fırçası başlığı kullanmak kötü bir fikir çünkü bakteriler kapalı bir ortamda daha hızlı büyüyor. Diş fırçanızı kapalı bir alanda saklamak için bir fırsatınız varsa, yapın.

Diş fırçası tutucunuzu düzenli olarak temizleyin. Diş fırçanızı dezenfekte etmenin en kolay yollarından biri 30 saniye gargarada veya 2 dakika kaynar suda tutmaktır.

5. Temizlik: Soğuk suyla temizliyoruz.

8 Temizlik Yanılgısı

Temizlik için ılık veya soğuk su kullanırsanız, temizlik ürünleri o kadar etkili olmaz. Su için mükemmel sıcaklık, oda sıcaklığından 10 derece daha yüksektir veya elleriniz için yeterince rahat olan sıcak su olmalıdır.

Bu durumda, alkali temizleyiciler iki kat daha etkili olurken daha fazla bakteri ve mantar tahrip olur.

6. Bulaşık makinesini yanlış yüklüyor ve kullandıktan sonra kurulamıyoruz.

8 Temizlik Yanılgısı

Bulaşık makinesini çok sık yıkamanıza gerek yok çünkü gerçekten dezenfekte ediyor. Ancak, her gün kurutmanız gerekir, aksi takdirde küf içinde büyüyebilir.

Bulaşıkları yıkamak için tabakları bulaşık makinesine nasıl yerleştirdiğiniz önemli. Uzmanlar karbonhidrat kaplı (patates, pirinç, makarna) yemeklerin bulaşık makinesinin ortasındaki bir daireye yerleştirilmesini önermektedir. Protein kaplı iken (et, peynir, yumurta) bulaşık makinesinin kenarlarının çevresine bulaşıklar yerleştirilmelidir. Bu sayede bulaşıklar daha iyi yıkanacak.

7. Temizlik: Duş perdesini ve duş başlığını temizlemeyi unutmayız.

8 Temizlik Yanılgısı

Duş perdesini nadiren temizliyoruz çünkü duş alırken temizlediğini düşünüyoruz. Ancak bu doğru değil. Küvet ve siyah kalıbın daha sık büyüdüğü duvar arasındaki perde ve boşluktur . Polietilen perdeleri vinil veya kumaş perdelerle değiştirmek ve bunları bir çamaşır makinesinde ayda bir kez yıkamak daha iyidir. Diğer yöntem ise onları bir tuz çözeltisine veya sitrik aside batırmaktır. Bundan sonra, perdeleri kurulayın.

Kabartma tozu ile küvet ile duvar arasındaki boşluğu ovalayın ve daha sonra siyah kalıptan kurtulmak için üstüne sirke püskürtün.

Her gün duş almamıza rağmen gece boyunca kimse kullanmadığında bakteriler duş başlığının içinde büyüyebilir. Sonuç olarak sinüs enfeksiyonları, tonsillit ve otitise neden olan siyah küf ve stafilokok bakterileri için bir yuva olabilir. Bu nedenle, duş almadan önce, suyun en az bir dakika akmasına izin vermelisiniz. Ayrıca her 1-2 haftada bir duş başlığını soda veya sirke çözeltisine batırmaya değer.

8. Klima fanlarını temizlemiyoruz.

8 Temizlik Yanılgısı

Bir klima fanı o kemirgen veya kuş dışkısı senin evin içinde alabilirsiniz hava mili ile bağlı olduğu için bakteri açısından en tehlikeli yerlerden biridir.

Havalandırma fanını her 2 haftada bir temizlemeniz gerekir. Izgarayı çıkarın, sirke ve temizleyici ile yıkayın ve ardından kurulayın. Bundan sonra, bir vakum çubuğu eki kullanarak fan düzeneğinden mümkün olduğunca çok tozu alın.

Evinizi mükemmel bir şekilde temizleyebilecek başka ipuçlarınız var mı?Like it? Share with your friends!

35
6 shares, 35 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
10
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
5
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
1
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Aşk Aşk
8
Aşk
Çok komik Çok komik
9
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
5
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
1
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir