Ağzında Kötü Bir Tat Olmasının 9 Nedeni


57
6 shares, 57 points

Ağzınızdaki kötü bir tat zararsız veya ciddi bir şeyin belirtisi olabilir. Acı, ekşi, metalik veya tatlı bir tat olup olmadığı arkasındaki nedenleri sayısız olabilir. Bu yüzden son günlerde neler yediğinizi, nasıl hissettiğinizi gözden geçirmek ve hatta ailenizin tıbbi geçmişini tanımak iyi bir fikirdir.

Nestfun , ağzınızdaki kötü lezzetten sorumlu olabilecek bazı nedenler konusunda sizi yönlendirecektir.

1. Bir mantar enfeksiyonu olabilir.

Ağzında Kötü Bir Tat Olmasının 9 Nedeni

Ayrıca  ağızda pamukçuk ve beyaz noktalar oluşturarak, ağız etkileyen boğaz ve dilde. Enfeksiyona, doğal olarak ağzınıza oturan ve bağışıklık sisteminiz tarafından kontrol edilen Candida Albicans adlı bir bakteri neden olur  . Bununla birlikte, bağışıklık sisteminiz zayıflarsa, bu bakteri bir enfeksiyona neden olarak hızla üreyebilir. Boğazınızdaki beyaz kısımlardan başka, bir başka belirtisi ağzınızdaki tuhaf bir tattır .

2. Hamile olabilirsiniz.

Bulantı ve halsizlik dışında, hamile kadınların büyük bir kısmı  ağızlarında metalik bir tatdan şikayet ediyor. Bu, yeni bir hayat yaratırken vücudunuzun yaşadığı hormonal değişiklikler nedeniyle olur . Hormonlar koku alma ve tat alma duyunuzu etkileyebilir, bu da en sevdiğiniz parfümden nefret etmenize ve Brussel lahanası için acı çekmenize neden olabilir. Ancak endişelenmeyin, bu genellikle üçüncü üç aylık dönemde gider.

3. Daha fazla çinkoya ihtiyacınız olabilir.

Ağzında Kötü Bir Tat Olmasının 9 Nedeni

Düşük çinko diyetiyle besleniyorsanız, vücudunuz yeterli miktarda çinko emmiyorsa veya çinko noksanlığınız varsa, ağzınızda tuhaf bir lezzet deneyimleyebilirsiniz ve bilim adamları hala nedenini anlamaya çalışıyorlar. Bu çalışmadan sonra , bunun çinkonun lezzet tomurcuklarını kontrol eden bir protein türü olan gustin seviyesini yükselttiğine  inanıyorlar .

4. Grip veya normal soğuk algınlığı nedeniyle olabilir.

Ağzında Kötü Bir Tat Olmasının 9 Nedeni

Eğer  acı ,grip veya soğuk eşliğinde dil üzerindeki tat, bu tamamen normaldir, endişelenmeyin. Her ikisi de ortak enfeksiyonlar ve uygunlar Bilim adamları , bunlar yapmak bağışıklık sistem uyarı ve hazır protein üretimi ile onları defetmek için. Bu devam ederken, ağzınızda acı bir tat bırakabilir. Ayrıca, enfeksiyon burnunuzda veya boğazınızda ise, gribe neden olan bakterilerden dolayı garip bir tat yaşıyor olabilirsiniz.

5. Ağzında Kötü Bir Tat Olması: Diyabet olabilir.

Ağzında Kötü Bir Tat Olmasının 9 Nedeni

Vücudunuz kanınızdaki  şekeri düzenlemekte zorluk çekiyorsa, ağzınızda garip bir tatlı tadabilirsiniz . Araştırmalar , bunun diyabet hastasıysanız bunu yaşamanın sebebinin bu olduğunu gösteriyor. Diğer bir sebep de, bazen şeker hastalığının emdiğiniz çinko miktarını düşürebilmesi ve ağzınızın acı tatlı bir şeyler yediğini hissetmesini sağlayabilmesidir.

6. Birkaç gün önce yediğiniz çam fıstığı olabilir.

Ağzında Kötü Bir Tat Olmasının 9 Nedeni

Bilim adamları hala Anlamaya çalışıyor “çam fıstığı sendromu” bazı insanlar çam fıstığı yedikten sonra birkaç gün acı tad almaya başlar. Birkaç hafta sürebilir ve aldığınız her öğünde veya içeceğinizde güçlenir . Onları yerken garip bir lezzet hissetebilirsiniz, ancak bu sendromu alamayacağınız anlamına gelmez. Ve endişelenecek bir şey yok, çünkü ondan başka, başka yan etkisi yok.

7. Ağzında Kötü Bir Tat Olması: Stres seviyeniz çok yüksek olabilir.

Ağzında Kötü Bir Tat Olmasının 9 Nedeni
© Depositphotos.com   © Pexels  

Anksiyete, xerostomia veya  kuru ağız olarak bilinen şeye neden olabilir  ; bu, tam olarak, ağız kuruluğundaki düşük tükürük salgısının neden olduğu kuruluk etkisi anlamına gelir. Tükürük bizim başından itibaren sağlığında önemli bir rol oynar sindirim için  ağızda kötü bakterilerle mücadele eder . Böylece  , gerekli miktarlarda üretmezseniz, garip bir tat yaşarsınız. Endişeli, olduğunuzda, o garip tadı için açıklama daha az tükürük üretme eğilimindedir .

8. Ağzında Kötü Bir Tat Olması : Aldığınız ilaç olabilir.

Ağzında Kötü Bir Tat Olmasının 9 Nedeni
© Depositphotos.com   © Depositphotos.com

Belirli bir ilaç türü kullanıyorsanız, ağzınızda acı bir tatlı, tuzlu ve hatta metalik bir tat almış olabilirsiniz. Bununla birlikte,  çalışmaların açıkladığı gibi, bu,  antibiyotikler, antienflamatuarlar ve hipertansiyon ve alerjileri tedavi etmek için kullanılan reçetesiz satılan reçeteli veya reçetesiz satılan birçok ilacın yan etkisidir . Bazı multivitaminler bile bu etkiye sahip olabilir. Neyse ki, sadece ilacı veya takviyeyi işleyene kadar sürer.

9. Ağız hijyeninizin iyileştirilmesi gerekebilir.

Ağzında Kötü Bir Tat Olmasının 9 Nedeni

Ağzınız iyi ve kötü birçok bakteri türüne ev sahipliği yapar  . Dişlerinizi fırçalayarak ve diş ipi kullanarak uygun ağız hijyenine sahip değilseniz, zararlı bakterilerin çoğalmasına izin verirsiniz , bu da şüpheli bir tada yol açar. Garip bir tada ek olarak, dişlerinizi ve diş etlerinizle ilgili sorunlarınız olabilir; bu da sadece işleri daha da kötüleştirir.

En az 6 ayda bir dişçiye gitmek ve doktorunuzun önerilerini takip etmek her zaman iyi bir fikirdir. Hiç ağzınızda tuhaf, açıklanamayan bir tat yaşadınız mı? Uzaklaştırmak için ne yaptın? Tavsiyenizi yorum bölümünde bırakın!Like it? Share with your friends!

57
6 shares, 57 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
2
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
10
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
6
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Aşk Aşk
13
Aşk
Çok komik Çok komik
1
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
10
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
6
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir