Geleneksel Aile Modeli Neden İnsanları Artık Mutlu Etmiyor?


74
8 shares, 74 points

Son 30 yılda aile değerleri çok değişti: insanlar evlenmeye ya da çocuk sahibi olmaya hevesli değiller ve yalnız yaşamayı tercih eden daha fazla insan var. Bu değişikliği, insanların nasıl düşündüklerinde ve bu makalede her biri hakkında konuşacağımız konusunda ortaya koyan birçok faktör var. Makalenin sonunda, bu eğilim artmaya devam ederse ne olabileceğine dair bir tahmin var.

Nestfun, aileleri ve çocukları en önemli yaşam hedeflerinin bir parçası olarak görmeyen insanların gittikçe artmasının nedenlerini anlamaya çalıştı.

1. Ne kadar çok eğitimli insan varsa, doğum oranı o kadar düşüktür.

Geleneksel Aile Modeli Neden İnsanları Artık Mutlu Etmiyor?
© 0000001 / Muhabir  

Dünyanın her yerinde insanlar ilk çocuklarını atalarından çok daha sonra yapmayı düşünmeye başlarlar. Bu eğilim gelişmiş ülkelerde en belirgindir : kadınların anne olmaya karar verdikleri ortalama yaş 30-34 yaş arasındadır. 40-44 yaşlarına kadar anneye olmayanların sayısı ikiye katlandı ve hiç çocuğu olmasını istemeyenlerin sayısı da arttı .

Gelişmekte olan ülkelerdeki doğum oranı da düştü : 60’larda, ortalama bir kadının yaklaşık 6 çocuğu vardı, şimdi yaklaşık 4 ve bazı bölgelerde – 2’den fazla değil.

2. Eski çalışma takvimi

Geleneksel Aile Modeli Neden İnsanları Artık Mutlu Etmiyor?
© DAVID TESINSKY / SIPA / DOĞU HABERLER  

Her geçen yıl daha fazla şirket, çalışanların haftanın 5 günü, 8 saat boyunca üretken kalamayacağını fark ediyor. Dolayısıyla işverenler çalışma programlarını denemeye karar veriyor. Modern insanlar için muhtemel programlardan biri, günde sadece 5 saat olan 4 günlük bir haftadır  . Ancak, teknolojik ilerlemeye ve işte daha az zaman geçirme perspektifine rağmen, insanlar kurallardan daha fazla çalışır:% 73’ü haftada 40 saatten fazla,% 25’i ise – 50 saatten fazla çalışır. Pek çok ülkede, işkoliklik, aile kurma ve çocuk sahibi olma konusunda elbette olumlu bir faktör olmayan normal bir olgudur.

3. Düşük gelir

Geleneksel Aile Modeli Neden İnsanları Artık Mutlu Etmiyor?
© Beni Hatırla / Zirve Eğlence  

Çoğu insanın normalden daha fazla çalışmasına rağmen, gelir seviyesi son 30 yılda önemli ölçüde düşmüştür . Milenyumlar iyi eğitimli ve en düşük gelir seviyeli ilk nesildir. Üniversite diplomasının nadir bir şey olduğu ve işverenlerin gereksinimlerinin daha titiz hale geldiği andan bu yana iyi bir iş yeri bulmak ve gerçekten çalışmak gerçekten gerçek bir mücadele ve hiç bitmeyen bir stres kaynağı haline geldi. Ve bu ekonomik durum bir soru soruyor: aile ya da kariyer? Modern dünyada, ikisine de sahip olmak neredeyse imkansızdır.

4. Her şeyi denemek arzusu

Geleneksel Aile Modeli Neden İnsanları Artık Mutlu Etmiyor?
© 127 Hours / Fox Searchlight Resimleri  

Daha önce, genç kuşak yaşlı kuşaklara baktı ve deneyimlerinden öğrenmek istedi, şimdi durum tersine döndü: 30 yaşındakiler 20 yaşındakilerin hobilerine ve fırsatlarına bakıyor ve aynı şeyi yapmak istiyorlar. Tek başına yaşamak daha basit ve daha karlı hale geldi ve şimdi dünyada kendinizi bulma ve yalnızca kendi çıkarlarınıza dikkat etmek zorunda kalma şansı daha fazla.

Amerikalı sosyal bilimciler , hobileri ve ilgileri için bir problem olacağı ya da seyahat etme yeteneklerinden fedakarlık etmek zorunda kalacakları durumunda erkeklerin çocuk sahibi olmaya hazır olmadığını gösteren bir  çalışma yaptılar. Kadınlar da benzer bir bakış açısına sahipler, ancak kamuoyunun kararından korktukları için insanlara bunu anlatmamaya çalışıyorlar.

5. Sevdiğinden yüksek beklentiler

Geleneksel Aile Modeli Neden İnsanları Artık Mutlu Etmiyor?
© Idiocracy / 20. Yüzyıl Tilki

Herkes yalnız olmayı seçmez çünkü istediği için ideal bir aşk bulamadıkları için. Bir araştırmaya göre  , 18-34 yaşındaki bekarların% 85’i bir noktada bir aile kurmak istedi, ancak toplumun onlara söylediği için evlenmek istemiyorlar. Ve bu insanlar doğru insanla tanışmadan önce, daha iyi bir seçenek bulana kadar bir çift içinde olmaktansa, sadece bekar olmaktan iyidirler.

Zaten bir ilişki içinde olanlar artık evlenmek isteyip istemediklerine karar vermek için çok daha uzun zaman alıyor: ortalama olarak, evlenmeye karar vermeden önce 4,9 yıl sürüyor; daha sonra çocukları olsun.

6. Boşanma istatistikleri

Geleneksel Aile Modeli Neden İnsanları Artık Mutlu Etmiyor?
© Seb Oliver / Cultura / Getty Images  

Birçok ülkede, evliliklerin % 50’den fazlası boşanmayla sonuçlanmaktadır: insanlar çocuk yapmayı erteledi çünkü hayatlarını eşleriyle geçirebileceklerinden emin değiller. Ve bu, modern ailelerin bu kadar kırılgan olmasının nedenlerinden biri: geçmişte insanlar boşanmak için çok ciddi nedenlere ihtiyaç duyuyorlardı ve bugün durum çok farklı.

7. Yeni ilişki türleri ortaya çıktı.

Geleneksel Aile Modeli Neden İnsanları Artık Mutlu Etmiyor?
© Lars ve Gerçek Kız / Metro-Goldwyn-Mayer  

İnsanların evlilik için birçok alternatifi var: misafir evliliği, özgür ilişkiler ve benzeri. Ve Tinder gibi uygulamalar bir partner için aramayı olabildiğince basitleştirdi. Ancak tüm bu kolaylık ve özgürlüğe rağmen, ilişkilerin kalitesi çoktan arttı: insanlar birbirleriyle ilgileniyor ve birbirlerini çok çabuk unutuyorlar.

8. Yetişkinliğin yeniden tanımlanması

Geleneksel Aile Modeli Neden İnsanları Artık Mutlu Etmiyor?
© Roberto Nickson / pexels  

Geçmişte, evlilik yetişkin yaşamına doğru ilk adım olarak kabul edildi. Şimdi, bu son adım. İnsanlar tüm artıları ve eksileri göz önünde bulundurmak için çok zaman harcıyorlar ve ebeveyn olmadan önce tamamen hazır olmak istiyorlar.

Çok az sayıda insan kiralık bir dairede yaşıyorsa çocuk sahibi olmaya hazırdır. Gençler şimdi çocuk sahibi olmadan ipoteklerini ödemeye çalışıyorlar, çocuk bakıcıları, kreşler, okullar, kolej ve diğer olası masraflar için para biriktiriyorlar. Genellikle, insanlar tüm bu şeylerin parasını ödemeye hazır olduklarında, orta yaşlarını geçerler ve bu da kendilerine başka bir soru sordukları zamandır: geç yaşta bir çocuk – buna sahip olmalı mı?

9. Uyuyan ebeveyn içgüdüsü

Geleneksel Aile Modeli Neden İnsanları Artık Mutlu Etmiyor?
© Vyacheslav Chistyakov / Getty Images  

Doğum oranı sadece mevcut ekonomik durumdan değil, geçmiş tecrübelerden de etkilenmektedir. Örneğin, ABD’deki gençler, ebeveynlerinin onları büyütmesinin ne kadar zor olduğunu çok iyi hatırlıyor: büyük kolej faturaları alınıyor ve öğrenciler tarafından geri ödenmesi gerekiyor ya da zaten emekli olan ebeveynler onları ödemeye devam etmek zorunda ve emeklilik dışı. Elbette, modern yetişkin insanlar bunu görüyor ve aynı deneyime sahip olmak istemiyorlar, bu da kendi çocuklarına sahip olmalarını engelliyor.

Güney Kore’de, doğum oranı durumu da pek iyi değil. Burada bin yıllara “ 3 Pes ” adı verilir, çünkü 3 şeyden vazgeçtiler: yeni insanlarla tanışmak, evlenmek ve çocuklarla tanışmak. 20 yaşından büyük gençlerin yaklaşık% 70’i, tüm bu şeylerin sadece hayatlarını zorlaştıracağını düşünüyor.

10. Mutluluğu taklit etme isteksizliği

Geleneksel Aile Modeli Neden İnsanları Artık Mutlu Etmiyor?
© Un heureux événement / Mandarin Cinéma  

Kadınlar için dünyaya sadece kendileri için yaşamak istediklerini söylemek çok daha zor çünkü bir anne imajı toplumda hala çok güçlü. Bu yüzden bazı kadınlar “görevlerini” sadece halkın gözünde yerine getirmek için çocuk sahibi olmaya karar veriyor.

2015’te Anneliğe pişmanlık çalışması halkı sarstı ve bir tarafta çok fazla eleştiriye, diğerinde de onaylanmasına neden oldu: İsrailli 23 kadın, çocuk sahibi olmanın sadece onları mutlu etmediğini, gerçekte pişman olduklarını kabul etti. karar. Almanya’da da benzer bir çalışma yapıldı ve her 5. Alman’ın geçmişe geri dönüp ebeveyn olmak istemediği tespit edildi.

11. Ailenin Desteğin yokluğu

Geleneksel Aile Modeli Neden İnsanları Artık Mutlu Etmiyor?
© depositphotos   © depositphotos

Modern aileler eskisi gibi olduklarından çok farklıdır: Gençler çoğunlukla yaşlılardan ayrı yaşar ve büyükanneler ve büyükbabalar kendi hayatlarını yaşamak ve torunlarını sadece tatillerde görmek isterler. Her iki ebeveynin de çalıştığı ailelerde bu bir sorun olabilir: ek masraflar gerektiren ve çocuğunuza tamamen yabancı biriyle güvenmeye hazır olan bir bakıcı aramak zorundadırlar. Ayrıca, aile bağları artık o kadar güçlü değil, bu nedenle hiç kimse ortaklardan birinin aileyi hiçbir zaman terk etmeyeceğinden emin olamaz.

Bütün bunlar neye yol açacak?

Geleneksel Aile Modeli Neden İnsanları Artık Mutlu Etmiyor?
© Idiocracy / 20. Yüzyıl Tilki  

Şimdi, en popüler soru, “Yaşlandığımda bana kim bir bardak su getirecek?”, İnsanların artık çocuk sahibi olmasını istemiyor. Çocukların ve akrabaların yerine hemşirelerin gelmesi muhtemeldir, çünkü şimdi bile bakım evleri, çocukları ve torunları olan yaşlı insanlarla doludur.

Ne tür bir gelecek geliyor? Muhtemel gelişmelerden biri nüfusun tamamıyla değişmesidir. Yavaş yavaş, insanların üremeyi bıraktığı bölge diğer ülkeler tarafından devralınacak. Ancak, doğum oranı düştüğü için, gelişmekte olan ülkelerde bile, belli bir anda gezegendeki insanların sayısı optimal bir sayıya düşecektir. Ekonomistler ve ekoloji uzmanları bu konuda uzun yıllardır konuşuyor.

Ne düşünüyorsunuz – şimdi bir aileye başlamak ve çocuk sahibi olmaya karar vermek gerçekten zor mu yoksa insanlar bu sorumluluğu istemedikleri için mi?Like it? Share with your friends!

74
8 shares, 74 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
8
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
2
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Aşk Aşk
5
Aşk
Çok komik Çok komik
6
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
2
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
12
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir