Amazon Yangını İçin Bilmeniz Gereken 5 Şey


59
6 shares, 59 points

Brezilya’daki Amazon yağmur ormanlarında yangınlar çoğalıyor,  şu anda 2500’den fazla  yangın var . Toplu olarak büyük miktarda karbon salıyorlar ve binlerce kilometre uzakta görünen duman tüyleriyle. Brezilya uzay ajansına göre, Brezilya’daki yangınlar 2019’da yüzde 85, Amazon bölgesinde ise yarıdan fazla arttı  .

Bu ani artışın büyük olasılıkla arazi bozulmasına yol açması muhtemeldir: arazi temizliği ve tarımı su mevcudiyetini azaltır  , toprağı ısıtır ve kuraklığı yoğunlaştırır, yangınları daha sık ve daha şiddetli hale getirmek için birleştirir  .

1. Amazon neden yanıyor?

Çok sayıda artan yangın, çiftçilik için arazi oluşturmak için yasadışı orman temizliğinin bir sonucudur. Yangınlar kasıtlı olarakyapılır ve kurak mevsimde kolayca yayılır.

Sığır çiftçiliği için yeni toprak isteği  , 1970’lerden bu yana Brezilya Amazonlarında ormansızlaşmanın ana itici gücü  olmuştur  .

İronik olarak, çiftçilerin sığırları otlatmak için yeni topraklar açmaları gerekmeyebilir. Araştırma, hayvancılık için yeni fırsatlar sunabilecek çok sayıda bozulmuş ve verimsiz mera  oluşmuştur. .

Yeni teknik gelişmeler aynı zamanda daha geniş doğal hayvan çiftliklerini daha az doğal kaynaklar tüketirken aynı sonuçları sunan daha kompakt ve üretken çiftliklere  dönüştürme imkanı da sunmaktadır  .

Amazon Yangını
Amazon yağmur ormanları Brezilya’da . 
Resim: AFP

2. Neden dünya’ın umurunda olmalı

Yıkıcı biyolojik çeşitlilik kaybı sadece Brezilya’yı etkilemiyor. Amazon bitki örtüsünün kaybı,  Güney Amerika ve dünyanın diğer bölgelerinde doğrudan yağmuru azaltır  .

Gezegen önemli bir karbon birikimini kaybediyor ve yangınlar atmosfere doğrudan karbon enjekte ediyor. Amazon’daki ormansızlaşmayı ve ilgili yangınları durduramazsak, iklim değişikliğini yavaşlatmak için Paris Anlaşmasına ulaşma kabiliyetimiz hakkında gerçek sorular ortaya çıkıyor.

Brezilya hükümeti iddialı bir hedef belirledi  yasadışı ormansızlaşma sürecinin durdurulması ve bu hedeflerin dikkatlice yeni yeni ele değilseniz 2030 yılında bozulmuş Amazon arazinin 4,8 milyon hektar geri, o anlamlı iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için mümkün olmayabilir.

3. Siyasetin oynadığı rol

Brezilya’nın Amazon ormanını kaybetme oranı 2014’ten bu yana  % 60 oranında arttıBu, 2018’de Başkan Jair Bolsonaro’nun seçilmesinden bu yana ekonomik krizlerin ve Brezilya’nın çevre düzenlemesi ve bakanlık otoritesinin tasfiyesi sonucudur.

Bolsonaro’nun siyasi programı,  eleştirmenlerin hem insan haklarını hem de çevreyi tehdit edeceğini iddia ettiği tartışmalı programları içeriyor  . Cumhurbaşkanı olarak ilk hareketlerinden biri, Çevre Bakanlığı’nı büyük oranda zayıflatan bakanlık reformlarını geçmek oldu  .

Koruma ve geleneksel toplulukların haklarına ilişkin düzenlemeler ve programlar ekonomik lobicilik tarafından tehdit edilmiştir.

Geçtiğimiz aylarda Brezilya hükümeti, ormansızlaşma ve yangınlarla mücadeleden sorumlu organ da dahil olmak üzere çevre kurum ve komisyonlarının azaltıldığını ve tükendiğini açıkladı  

Amazon Yangını İçin Bilmeniz Gereken 5 Şey
Uzay istasyonundan Amazon yangınları görüldü. 
Resim: ESA / NASA

4. Dünyanın nasıl tepki vermesi gerekiyor

Brezilya’nın ulusal ve eyalet hükümetleri açıkça Amazon korumasının ön saflarında yer alsa da, uluslararası aktörlerin oynayacak kilit bir rolü var.

Yerel müdahaleler ve cevapların yanı sıra uluslararası tartışmalar ve finansman, arazinin tropik bölgelerde nasıl kullanıldığını yeniden şekillendirdi. Bu, herhangi bir hükümetin Amazon’daki iklim ve koruma politikalarını daha da parçalara ayırma girişimlerinin önemli diplomatik ve ekonomik sonuçları olabileceği anlamına geliyor.

Örneğin, Avrupa Birliği ile Brezilya’yı içeren Güney Amerika ticaret blokları arasındaki ticaret giderek artan bir şekilde çevre gündemiyle aşılanmaktadır. Brezilya’nın emtialarına yönelik ticari engeller kesinlikle dikkat çekecek: tarımın ülke GSYİH’sının yüzde 20’sinden fazlasından sorumlu olması  .

Brezilya’nın ormansızlaşmayı durduramamasının devam etmesi, koruma için uluslararası fonları da azaltmıştır. Norveç ve Almanya, çok daha büyük bağışçılardan tarafından  Amazon Fonu , gelmiş  mali destek olarak .

Bu uluslararası taahhüt ve kuruluşların, restorasyon hedefleri dahil olmak üzere mevcut taahhüt ve anlaşmaları sürdürmek için Brezilya üzerinde önemli bir etkiye sahip olmaları muhtemeldir.

5. Bir çözüm var

Brezilya, Amazon’daki yasadışı ormansızlaştırmayı durdurmak için zaten öncü bir politik çerçeve geliştirmiştir. Ormansızlaşma 2004’te doruğa ulaşmış ancak çevresel yönetişimden sonra önemli ölçüde azalmıştır ve yasadışı ormansızlaştırmayı sona erdirmeyi amaçlayan değişim müdahaleleri  .

Amazon’u korumaya yönelik ulusal bir program geliştirmek için çevre yasaları kabul edildi  ; Amazon’daki temizlik oranları 2004 ve 2011 yılları arasında üçte iki oranında düştü  .

Ayrıca, şirketlerin yasadışı ormansızlaşma ile bağlantılı soya veya sığır satın almamaya karar verdikleri Amazon Sığır ve Soy Moratoryumu gibi özel küresel anlaşmalar  da takas oranlarını önemli ölçüde düşürmüştür.

Amazon’un satışını tamamen durduracak ve sırayla bu yıkıcı yangınları durduracaklarını bileceğimiz mali, diplomatik ve politik araçlarımız var. Şimdi onları kullanma zamanı.Like it? Share with your friends!

59
6 shares, 59 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
1
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
9
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
5
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Aşk Aşk
12
Aşk
Çok komik Çok komik
13
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
9
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
5
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir