Bebeğin Uykusunu Bozan 10 Hata


44
5 shares, 44 points

Bebeğinizin gelişmekte olan beyni için iyi uyku kritik öneme sahiptir ve yeterince uyku olmaması ve okuma problemlerine ve DEHB’ye (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) yol açabilir. Bazı ebeveynler, ebeveyn-çocuk bağını daha güçlü hale getirmeyi umarak bebeklerini yataklarında uyumak ister. Sadece çocuk için kafa karıştırıcı değil, aynı zamanda onlar için tehlikeli olabilir! Çocuğunuzun uykusunun sağlıklı olmasını istiyorsanız, yapmamanız gereken tek şey bu değil.

Bizler  Nestfun olarak tüm bebeklerin mutlu olması için ve selâmetle uyumasını istiyoruz. İşte size, çocuğunuzun iyi uyuyabilmesi için yapmaktan kaçınmanız gereken bazı hataları gösterelim.

1. Yatma zaman rutini olmaması

Bebeğin Uykusunu Bozan 10 Hata
Depositphotos.com ©   © Depositphotos.com   © Depositphotos.com  

Yatma zamanı rutini oluşturmak bebeğiniz için çok önemlidir. Sakin olmalarına ve daha çabuk uykuya dalmalarına yardımcı olabilir. Ve belli bir programa bağlı kalmak önemlidir, böylece bebek yatma zamanı geldiğinde öğrenebilir. Sonunda  aynı zamanda uyumaya alışacaklar ve uyku zamanını bekleyecekler, böylece uykuya dalmak çok daha kolay ve daha hızlı olacak.

2. Bebeğinizi uyanık saatlerde yeterince eğlendirmemek

Bebeğin Uykusunu Bozan 10 Hata

Çocuklar bizler ile aynıdır – gündüzleri daha yoğun geçiriyoruz, daha fazla yoruluyoruz ve uykuya dalmamız kolaylaşıyor. Sizde bebeğinizle  meşgul olun çok sayıda faaliyetler olarak Bebeğinizi. Konuşun ve onlarla şarkı söyleyin, kaslarını gerin ya da dışarı çıkın ve güzel bir gün geçirmelerini sağlayın – bunların hepsi bebeğinizi daha yorgun ve uyumaya hazır hale getirecek.

3. İşaretleri tanımamak

Bebeğin Uykusunu Bozan 10 Hata
© Depositphotos.com   © Depositphotos.com

Bazen ebeveynler, çocuklarını kestirmeden önce çok uzun süre beklerler. Örneğin, ağlamaya başlayana kadar beklerler. Bununla birlikte, bebeğinizin yorgun ve kestirmeye ihtiyacı olduğunu gösteren birçok başka işaret vardır. Kaşlarını çatıyorlar, yumruklarını sıkıyorlar, sizden uzağa bakıyorlar, uzaya bakıyorlar ya da gözlerini ve kulaklarını ovuyorlarsa, bu onların uyuması zamanı demektir.

4. Bebeğinizin kendini sakinleştirmeyi öğrenmesine izin vermemek

Bebeğin Uykusunu Bozan 10 Hata

Sallanma veya masaj gibi belirli rutinler bebeğinizin rahatlamasına ve uyku vakti geldiğini anlamasına yardımcı olabilir. Ama bazen onları atlamak ve çocuğunuzun kendini sakinleştirmeye çalışmasına izin vermek daha iyidir, böylece sizin yardımınız olmadan uykuya dalmayı öğrenebilirler. Bu nedenle, yürümeye başlayan çocuğunuzun uyurken yaptığı her küçük sese yanıt vermemelisiniz.

İlk olarak, bu sesler mutlaka çocuğunuzun uyanık olduğu ve size ihtiyacı olduğu anlamına gelmez. Onlar sadece uykunun farklı aşamalarından geçiyor olabilir ve onları kontrol etmeye geldiğiniz zaman onları uyandırabilir. İkincisi, bir  araştırma , ebeveynlerinin uyanışlarına cevap vermek için daha uzun süre bekledikleri çocukların kendi kendilerini emzirmede olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu bulmuştur.

5. Bebeğinizi iyi aydınlatılmış bir odada uyutmak

Bebeğin Uykusunu Bozan 10 Hata

Bazı ebeveynler, bebekleri gündüz kestirdiğinde, gündüz ve gece arasında ayrım yapmayı öğrenmeleri için hafif bir odaya konmaları gerektiğini düşünür. Ancak, bu bir  efsanedir . Öte yandan karanlık, bebekler üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve uykuyu düzenlemeye yardımcı olan bir hormon olan melatonin üretimini teşvik eder.

6. Bir beşikten yatağa çok erken geçmek

Bebeğiniz beşiklerini aşmış mı, yoksa yolda bir yenidoğan varsa – çocuğunuzu bir yatağa taşımak için acele etmeyin  . Çoğu çocuk 18 ay ile 3 buçuk yıl arasında beşikten yatağa geçmektedir. Ve onları çok erken hareket ettirirseniz, onlar için kafa karıştırıcı ve rahatsız edici olabilir. Veya onları gece yarısı evin etrafında dolaşırken bulabilirsiniz, çünkü onlar bir beşik sınırlarına alışkınlar ve onlarsız kendilerini kontrol edemezler.

Eğer çocuğunuz beşikten tırmanmaya başlarsa, onları bir yatağa taşımayı düşünmelisiniz. Ayrıca, çocuğunuzun lazımlık eğitimi alıyorsanız, onları hareket ettirmek tuvalete kendi başlarına gitmeyi öğrenmeleri için mantıklı olacaktır.

7. Gürültüyü engelleme

Tüm gürültülü rahatsızlıkları gidermeye çalışmak ideal değildir. Bebeğiniz sessizlik içinde uyumayı öğrenirse, olası gürültü kaynaklarının tümünü engellemenin mümkün olmadığı durumlarda, uykuya dalmakta zorluk çekebilirler. Bazen bebeğinizin daha kolay uykuya dalmasına yardımcı olabilecek beyaz gürültü makineleri kullanmanız bile önerilir , ancak dikkatli kullanılmaları gerekir.

8. Bebeğinizi çok uzun süre uyanık tutmak

Bebeğin Uykusunu Bozan 10 Hata

Çocuğunuzu daha uzun süre uyanık tutmanın, onları daha yorgun hale getireceğini ve daha hızlı uyuyacaklarını ve daha uzun süre yatakta kalabileceklerini düşünebilirsiniz. Ancak,  aslında pisliği onların uyku programı ve mendilleriniz kısaltmak olabilir. Yeni doğanlar için kısa kestirmeler normal olsa da, daha büyük çocuklar daha uzun kestirmelidir. Bu yüzden eğer kısalarsa, çocuğunuzun sürekli fazla abartılmış olması olabilir.

9. Yatak paylaşımı

Bazı ebeveynler çocuklarıyla yatakta yatmayı tercih eder. Ancak çocuğunuza uyudukları yer hakkında karışık mesajlar göndereceksiniz. Ve bu onların bir beşikte uykuya dalmakta zorluk çekmelerine ve siz de yanlarına yatmadan sonuçlanmasına neden olabilir. Ek olarak, yatak paylaşımı aslında SIDS (ani bebek ölümü sendromu) ve diğer uykuya bağlı ölüm riskini artırabilir .

10. Bebeğinizin çok uzun süre kestirmesine izin vermek

Bebeğin Uykusunu Bozan 10 Hata

Yenidoğanların günde 13 ila 15 saat uyuması normaldir. Bununla birlikte, çocuğunuz büyüdükçe, günde toplam 3 saatten fazla kestirmemelidirler. Gün boyunca çok fazla uyumak sağlıksız bir yatma zamanı programı oluşturur. Ve bebeğiniz hızlı bir şekilde uykuya dalmakta ve bütün gece uyumakta zorlanıyor olabilir .

Hiç bu hatalardan birini yaptın mı? Bebeğinizin uykularını daha iyi hale getirmek için hangi püf noktalarını biliyorsunuz? Yorumlardaki düşüncelerinizi duymak isteriz!Like it? Share with your friends!

44
5 shares, 44 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
8
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
2
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Aşk Aşk
5
Aşk
Çok komik Çok komik
6
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
2
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
12
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir