Beyniniz Stresden Küçülebilir Ama Durdurabilirsiniz


66
13 shares, 66 points

“Seni öldürmeyen, seni daha güçlü yapan şey”, seni motive etmek anlamına geliyor, ama stresin beynin üzerindeki etkileri söz konusu olduğunda, bu kesinlikle doğru değil. Gerginlik altında zorlanmayabilirsiniz, ancak tam anlamıyla sizi zayıflatabilir . Sağlığınız, çoğu zaman stres altındaysanız beyninizin bile küçülebileceği tehlikesiyle karşı karşıyadır . Ancak her şey kaybolmaz, çünkü stresin vücudunuzu ele geçirmesini hala önleyebilirsiniz.

Nestfun , izin verirseniz ve kontrolünü elinize almak için ne yapabilirseniz, stresin beyninizi daha küçük bir boyuta indirmesine neden olabilir.

Stres bir arkadaş ve bir düşmandır.

Beyniniz Stresden Küçülebilir Ama Durdurabilirsiniz
© AP / Associated Press / Doğu Haberleri   © depositphotos.com 

Stres  fena değil . Örneğin, bir yarışmada ya da kamuoyunda konuşurken bize yardımcı olmak için bu ekstra odak ve enerjiye ihtiyaç duyduğumuzda bizim için önemlidir. Ancak aşırı olduğunda, çok çalıştığınız ya da büyük bir kavga yaptığınız gibi, beyninizi korkunç bir şekilde değiştirebilir. Her zaman bir baş ağrısı neden olabilir, Mide bozukluğu, yüksek tansiyon, göğüs ağrısı ve uykusuzluk içinde birçok şey yaşanabilir.

Çok fazla stres beyninizi küçültebilir.

Beyniniz Stresden Küçülebilir Ama Durdurabilirsiniz
© depositphotos.com   © depositphotos.com 

Nöroloji dergisinde yayınlanan bir 2018 çalışması , stres seviyesi yüksek olanların hafıza testlerinde daha kötü olduğunu ve beyinlerinin stres düzeyi düşük olanlardan daha küçük olduğunu gösterdi. Bu büzülme beynin hafıza ve öğrenmeden sorumlu olan beynini etkiler, bu nedenle stresiniz ne kadar kronik olursa,  hafızanız o kadar bozuk olur ve yeni şeyler öğrenmeyi zor bulursunuz  .

Bu tür etkiler , araştırmanın yazarlarından biri olan Dr. Sudha Seshadri’nin 10 ila 20 yıl sonra daha yüksek bir demans riski ile ilişkilendirilebileceğini  söyledi . Aynı zamanda depresyon gibi ciddi zihinsel sorunlara yol açabilir .

Ancak stres seviyenizi kontrol altında tutabilirsiniz.

Beyniniz Stresden Küçülebilir Ama Durdurabilirsiniz
© depositphotos.com  

Vücudunu hareket ettir. Avustralyalı bir çalışmada , düzenli aerobik egzersizin hafıza fonksiyonunu iyileştirebileceğini ve yaşlandıkça beyin sağlığını koruyabildiğini bulduk. Çalışma , vücutta size olumlu bir his veren kimyasal olan endorfinleri serbest bırakacaktır .

Yeterli uyku almak. Vücut uyurken iyileşir ve onarılır. Birkaç saat kapalı kalmayı kaçırırsanız, sağlık riskleriniz artar ve bu strese katkıda bulunabilir.

Beyniniz Stresden Küçülebilir Ama Durdurabilirsiniz
© depositphotos.com   © depositphotos.com  

Ne yediğine dikkat et. İyi yemek yemek ruh halinizi ve hatta stres düzeyinizi etkileyebilir. Sağlıklı olan düzenli yemeklerin olması ve kafein alımının azaltılması stresi azaltmaya da yardımcı olabilir.

Sevdiklerinin etrafında ol. İyi bir destek sistemine sahip olmak, strese karşı mücadelede her zaman yardımcı olur. Arkadaşlarınızla ve ailenizle sosyalleşmek, anksiyeteyi azaltabilecek oksitosin adı verilen “iyi hissediyorum” hormonunu üretir .

Beyniniz Stresden Küçülebilir Ama Durdurabilirsiniz
© depositphotos.com   © depositphotos.com  

Bir ara ver. Bir yoga ya da  meditasyon dersine katılın , masaj yapın ya da rahatlamanıza ve kendinize biraz zaman ayırmanıza yardımcı olmak için kısa bir kaçamak yapın. Günlük hayatınızın telaşından bir süre uzaklaşmanız size ihtiyacınız olan rahatlığı sağlayabilir.

Bazıları stresin suçlanmamak olduğunu söylüyor.

Beyniniz Stresden Küçülebilir Ama Durdurabilirsiniz
© depositphotos.com   © depositphotos.com

Bulgular derin olmasına rağmen, Dr Sudha Seshadri uyardı. Stresin görünüyor olması o  bağlantı stres ve beyin küçülmesi arasındaki gerilim aslında durum böyle olmayabilir nedeni beyin küçülmesi. Çalışma stres düzeylerini ölçmek için kortizol seviyelerini kullandı çünkü stres altındayken beyin kortizol üretiyordu.

Bununla birlikte, kortizol, iltihaplanma ile de üretilebilir  , dedi , New York’taki The Rockefeller Üniversitesi’ndeki bir araştırma uzmanı olan sinirbilimci Bruce McEwen. Dolayısıyla, çalışmadaki kortizol seviyeleri stresin neden olduğu% 100 olmayabilir.

Bu çalışma şu anda ne kadar stresli olduğunuzu düşündürdü mü? Sağlıklı bir stres düzeyine sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?Like it? Share with your friends!

66
13 shares, 66 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
2
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
11
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
6
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Aşk Aşk
14
Aşk
Çok komik Çok komik
1
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
10
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
6
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir