Bilgisayarınızda Casus Yazılım Olduğunu Gösteren 10 İşaret


78
8 shares, 78 points

Casus yazılımlar her zaman tehlikelidir. Bilgisayar korsanları hiçbir zaman dinlenmez ve verilerinizi çalmak için her zaman bilgisayarınızda savunmasız yerler arar. Farklı afişlere ve sitelere tıklayarak, onları bile bilmeden bilgisayarınıza girmelerine izin verebilirsiniz. Düşük pil ömrü, bilgisayarınızın yavaşlaması, yanıt vermeyen programlar veya aniden değiştirilen bir ana sayfa, başka birinin kullandığı konusunda bazı ciddi işaretler olabilir.

Nestfun olarak , casus yazılımların bilgisayarınızda olabileceğinin işaretlerini açıklayarak, okuyucularımızın veri çalma konusundaki farkındalığını artırmak istiyor. Bonusda ayrıca, bilgisayarınıza şüpheli virüs ve program bulaşmasını önlemek için basit ipuçları da ekledik.

1. Dizüstü bilgisayarın pili çok hızlı boşalması.

Casus yazılım: Hızlı pil tükenmesi

Dizüstü bilgisayarınız açıkken istenmeyen bazı yazılımlar arka planda çalışıyorsa, merkezi işlemci gücünü kullanır. Bunun gibi bazı programlar casus yazılım veya virüs olabilir. Kısa bir batarya ömrü, birisinin işlemcinizle şifrelendiğinin ya da kötü amaçlı yazılım bulaştığının bir işareti olabilir. Bilgisayarın ısınmasına ve dizüstü bilgisayarların normalden daha hızlı boşalmasına neden olurlar  .

2. Programlar sık ​​sık çöküyor.

Casus yazılım: Programlar sık sık çöküyor

Hacker’lar her zaman verilerinizi toplamanın yeni yollarını arıyor. Gerekli tüm bilgileri toplamalarını sağlamak için uygulamalarınıza bir kod koyabilirler. Bu, bir uygulamanın yavaş çalışmasına , harekete geçmesine ve çok fazla çökmesine neden olabilir. Kendinizi korumak için, kredi kartı numaralarınız veya kodlarınız gibi finansal verilerinizi uygulamalara koymamaya çalışın ve her zaman karmaşık bir şifre oluşturun.

3. Casus yazılım varsa: Bilgisayarınız daha yavaş çalışır.

Casus yazılım: bilgisayarınız yavaş çalışması
© pexels.com  

Bilgisayarınız oldukça yeniyse ve aniden olması gerektiği kadar hızlı çalışmadığını fark ederseniz  , ele geçirilmiş olabilir. Solucan veya Truva atı gibi kötü amaçlı yazılımlardan etkilendiğinin bir işareti olabilir. Bu tür tehlikeli yazılımlar, genellikle meşru yazılım olarak gizlendiğinden, indirdiğiniz programlar aracılığıyla bilgisayarınıza gelebilir. Bilgisayarınızın daha yavaş çalışmasını sağlayan çok sayıda işlemcinin kaynağını kullanırlar.

4. Web kamerası aniden kaydı başlatır.

Casus yazılım: web kamerası çalışması
© pexels.com  

Web kameranızın kayıt yaptığını ve mikrofonun kendi başına çalıştığını fark ederseniz, bu iyi bir işaret değildir. Bu endişe verici olabilir, çünkü birileri  sizi gözetliyorsa , yalnızca verilerinizi çalmaya çalışmakla kalmaz, aynı zamanda fotoğraflarınızı çekebilir ve sesinizi kaydedebilir. Kameranızı bir bantla kapatmak, yalnızca gerektiğinde mikrofonunuzu açmak ve şifrelerinizi sık sık değiştirmek daha iyidir.

5. Bilinmeyen ışıklar bilgisayarınızda yanıp sönüyor.

Casus yazılım: Bilgisayar ışıkların yanıp sönmesi
© pexels.com  

Dikkat etmeniz gereken bir diğer işaret: bilgisayarınızda bilinmeyen gönderme ve alma. Başkası bilgisayarınızı kontrol ederken, aktif olmasanız bile, gönderme ve alma ışıklarının yanıp söndüğünü fark edebilirsiniz. Bir virüs veya casus kötü amaçlı yazılım siz bile bilmeden bilgisayarınızdan ve bilgisayarınızdan veri indirebilir ve yükleyebilir.

6. Çok sayıda pop-up reklam görünür.

Casus yazılım: çok sayıda pop-up reklam

Bazen internette gezinirken, yanlışlıkla şüpheli bir link tıklayabilirsiniz. Bu şerit reklamlar hazırlamak ve eklentileri olacak bir reklam virüsü ile bilgisayarınızı enjekte edebilir ve devamlı açılır reklam gelir. Sadece görmek rahatsız edici değil, aynı zamanda bilgisayar korsanlarının bilgisayarınızdan verilerinize erişmesini sağlar.

7. Ana sayfanın aniden değiştiğini fark ettiniz.

Casus yazılım: ana sayfa değişimi
© pexels.com  

Diğer bir endişe verici işaret, tarayıcınızın ana sayfasının durumudur . Açar ve genelde sahip olduklarınızdan farklı olduğunu fark ederseniz, burada dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca, tarayıcınızın açıldığını ve açmaya çalıştığınızdan tamamen farklı web siteleri sağladığını fark edebilirsiniz. Bu, bilgisayarınıza bir tür casusluk yazılımı bulaştığını gösterir.

8. Casus Yazılım Varsa: Tarayıcınız sürekli yönlendirilir.

Casus yazılım: tarayıcı yönlendirmesi
© pixabay.com  

Google’da bir şey  ararsanız ve sizi aramanızın sonuçlarını göstermek yerine, bilmediğiniz ve şüpheli bir web sitesine yönlendirirse , bu sorunludur. Bu istenmeyen bir Truva atı olabilir. Bu durumda, tarayıcınızın uzantılarını kontrol etmeniz ve kendiniz yüklemediklerinizi silmeniz gerekir.

9. Bilgisayarınızda yüklü olan bilinmeyen programlara dikkat edin.

Casus yazılım: bilinmeyen yüklü programlar

Bilgisayarınızın uzaktan izlenebilmesinin en yaygın yollarından biri kötü amaçlı yazılımdır. Yüklü programları düzenli olarak kontrol etmelisiniz . Bazen bir yazılım paketine bir şey yüklemeye çalışırken istenmeyen bazı yazılımlar yüklenebilir. Bilgisayarınıza hiç yüklemeyi denemediğiniz bazı şüpheli programları fark ederseniz, derhal silmelisiniz.

10. Şüpheli tarayıcı etkinliğini fark ettiniz.

Casus yazılım: şüpeli tarayıcı etkinliği
© depositphotos.com  

Güvenlik açısından, zaman zaman tarayıcınızın geçmişini kontrol etmek iyi bir fikirdir . Hiç gitmediğiniz web siteleri olduğunu fark ederseniz, bu dikkat etmeniz gereken bir işaret olabilir. Şüpheli tarayıcı etkinliği, sizi izleyen birinin verilerinize erişmeye çalıştığı anlamına da gelebilir.

Bonus: Hackerlerden ve casus yazılımlaran nasıl korunuruz

  • Sisteminizi düzenli olarak güncellemeyi unutmayın.
  • Şüpheli web sitelerinden kaçının.
  • Yazılımı yalnızca güvenilir web sitelerinden indirin.
  • Bilinmeyen gönderenlerden gelen e-postaları açmayın.
  • Üzerine tıklamadan önce fare bağlantıları, daha sonra doğru web sayfasına yönlendirildiğinizden emin olun.
  • Güvenilir bir virüsten koruma programı kurun, sisteminizi düzenli olarak tarayın ve virüsten koruma bildirimlerini yok saymayın.

Bilgisayarınızda listelenen işaretlerden herhangi birini buldunuz mu? Sisteminizi ne kadar sıklıkla anti-virüs yazılımı ile tarıyorsunuz? Yorum bölümünde tartışalım!Like it? Share with your friends!

78
8 shares, 78 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
6
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
10
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Aşk Aşk
4
Aşk
Çok komik Çok komik
5
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
1
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
10
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir