Bilim İnsanlarını Etkileyen 8 Gizemli Hikaye


59
9 shares, 59 points

50 yıl önce aya vardık, ancak dünyanın bugün ne kadar gelişmiş olduğu önemli değil, burada Dünya’da bazı gizemler hala en uzman bilim insanlarını bile zorluyor. Bunlar, bugüne dek arkeologlar, tarihçiler, fizikçiler ve kimyagerleri kandırmaya devam eden geçmiş uygarlıkların kalıntılarıdır. Sıradışı bir tarihi tura hazırlanın.

Nestfun , geçmişi anlama biçimimizi değiştirebilecek potansiyel olarak en çok konuşulan öykülerden bazılarını buldu.

1. Sfenks kulağının altında ne var?

 Gizemli Hikaye: Sfenks
© MusikAnimal / Wikimedia Commons  

Mısır’daki Sfenks kulağının hemen altındaki bir deliği tıkayan bir kaya açıkça görülüyor. Neyi koruyor? Arkasında ne gizli?

Arkeologlar hala bunu çözmeye çalışıyorlar, ancak bir Rus adam devrimci bir şey sakladığını iddia ediyor. Daha  önceki bir yaşamda Mars’ta bir asker olarak yaşadığı ve bu süre zarfında Mısır’ı ziyaret ettiği, Sfenks’in kulağının altında saklanan bir şeyin keşfedilmesi gerektiğini ve Dünya Gezegenine büyük değişiklikler getireceği konusunda ısrar etti.

Gizemli Hikaye: Sfenks
© Vivant Denon / Olay Günlüğü  

Hikaye bir fantezi gibi gelebilir ama Sfenks’in sağ kulağının altında bir şey olduğunu inkar etmenin bir anlamı yok. Ve ayrıca, 19. yüzyıldan kalma, anıtın başının üstünden çıkan ve Sfenks’in ikinci bir girişi olacak olan bir çizim var.

Arkeologlar , Sfenks’in içine girmenin hiçbir yolu olmadığını, çünkü her giriş yaptıklarında, engellenmiş ya da su bastığını söylüyorlar . 

2. Gizem: Eski bir “CD-ROM” kimse çözemez

Bilim İnsanlarını Etkileyen 8 Gizemli Hikaye
© C messier / Wikimedia Commons

Buna “ Phaistos Diski ” denir ve yaklaşık 3.700 yıl önce Yunanistan’daki Minoan Medeniyetine tarihlenebilir. 16 cm çapında bir disktir ve oyulmuş figürler şeklinde depolanan bilgileri içeren kilden yapılmıştır. Bilim adamları sarmal olarak okunması gerektiğine karar verdiler, ancak yine de dille ilgili soracak çok sorusu var.

İnsanlar hala anlamaya ve izlemeye çalışıyor olsalar bile hala bilinmiyor. Bununla birlikte, bir uzmanlar grubu yakın talep “annelik” ve “tanrıça” ile ilgili kelimeler disk üzerinde ortaya çıktığı ve nesne bir Minos tanrıçaya bir Dua kazınmıştır inanılmaktadır. Hala anlaşılması gereken çok şey var.

3. Et yiyen mezarlar

6899

Antik Assos kentinde bulunan bu Türk lahitleri alışılmadık bir yeteneğe sahipler: Cesetleri o kadar çabuk tüketip parçalayabilirler ki fenomen bu günkü uzmanları hala şaşırtmaktadır. Çanakkaleare olarak bilinen mezarlar, 2.700 yıl kadar eski olabilir ve bir cesedi sadece 40 günde , 50 ila 200 yıl boyunca, başka tür bir cenazede alabilecekleri şekilde parçalayabilirler .

Bilim adamları , mezarlardaki önemli miktarda alüminyumun kolayca yanabileceğine ve etini tüketdiğine inanıyor, ancak bu henüz kanıtlanmış bir teori değil.

4. Gizem: Mısır mumyalarında Amerika ile temasa geçmelerini öneren kokain ve tütün

Bilim İnsanlarını Etkileyen 8 Gizemli Hikaye
© Rogers Fonu, 1912 / Metropolitan Sanat Müzesi   © Comfreak /   ×  

Mısırlı Firavun Ramses The Great’in mumyası incelendiğinde, bilim adamları mumyanın bağırsaklarında sıkışmış tütün, koka ve haşhaş izlerini keşfettiler . Kısa bir süre sonra diğer mumyalar incelendi ve bulgular aynıydı.

Tüm bu bitkilerin Amerika kıtasına özgü olması nedeniyle, keşif birçok uzman için yutulması zordu çünkü tarihle ilgili bildiklerimizi önemli ölçüde değiştirdi. Mısırlılar Amerika’yı keşfetti mi? Bazıları Vikinglerin yaptığına inanıyor , bazıları Çin’in kıtaya ayak basan ilk ülke olduğundan emin , ancak bu bulgularla daha fazla kuşku uyandırıldı.

5. Bu açıklanamayan mükemmel küresel taşlar Kosta Rika

Bilim İnsanlarını Etkileyen 8 Gizemli Hikaye
© Rodtiko 21 / Wikimedia Commons

“Toplar” anlamına gelen “ Las Bolas ” olarak bilinir ve tarihleri ​​bizi 15 yüzyıl öncesine götürür. Arkeologlar, kürelerin İspanyol fetihlerinden önce soylarının tükenmesine neden olan bir uygarlık olan Diquis kültürü tarafından üretildiğini kabul ediyorlar.

Çapları 10 ila 257 cm arasındadır ve 16 tondan fazladır. Toplar, bin yıllık bir süre boyunca Kosta Rika’da dövüldü ve dağıldı ve bilim adamları tarafından kimin yapıldığını bilmelerine rağmen, yerleştirilmelerinin amacı ve nedeni hala belirsiz.

6. Gizem: Kırılmaz bir kodla yazılmış makale

Bilim İnsanlarını Etkileyen 8 Gizemli Hikaye
© akg-images / DOĞU HABERLER  

Voynich El Yazması , Rönesans döneminde İtalya’da yazılmış bilim insanlarının inandığı 16. yüzyıldan kalma bir  kitap . Yapboz, hiç kimse sayfalarda ne yazdığını anlayamaz. O bile Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı Codebreakers mümkün olmuştur kodları yazılmıştır  . El yazması, onu bulup 1912’de satın alan bir lehçe kitap tüccarı olan Wilfrid Voynich’in ismini almıştır.

7. Puma Punku’nun Taşları

Bilim İnsanlarını Etkileyen 8 Gizemli Hikaye

Puma Punku , Aymara’da “ puma’nın kapısı” anlamına gelir ve Bolivya’da bulunan bir Amerikan kompleksine verilen addır. İnkaların tarihini düşüren bir medeniyet olan Tiwanaku kültürünün halkı tarafından yaptırılmıştır .

Karmaşık yapı hakkında ilginç olan şey, yapıların bir araya getirilmiş büyük kesme taşlardan yapılmış olmasıdır, ancak insanlar o zamanlar bu kadar büyük kayaları kesme teknolojisine sahip değildi. Ayrıca, hiç tekerlek kullanmadılar. Tekerlek, İspanyol Fetihiyle Güney Amerika’ya yapılan bir icattı, bu devasa kayaları nasıl hareket ettirdiler?

8. Herhangi birini zengin yapabilecek eski bir hazine haritası

Bilim İnsanlarını Etkileyen 8 Gizemli Hikaye
© akg / İncil Arazi Resimleri / DOĞU HABERLER   © Osama Shukir Muhammed Amin FRCP (Glasg) / Wikimedia Commons

Bu resimde gördüğünüz  , Ölü Deniz’deki bir mağarada bulunan ve antik Yahudi hazinelerine yol açtığına inanılan bakır bir parşömen . Kaydırma, insanları dini ve değerli metal hazinelerine yönlendiren bir hazine haritasıdır. Bazı uzmanlar, 70. Yıla giren Musevi İkinci Tapınağın hazinesine götürdüğünden emin

İnsanlar haritanın birçok bölümünü deşifre edebildiler, ancak “su fıskiyesinde sola dön” gibi belirtilerinde kesin olduğu için hazineyi bulmak kesin değildir;

Bu gizemlerden hangisini şahsen görmek istersiniz? Ülkenizde çözülmemiş tarihi bir durum var mı? Yorumlarda onları açıklayın!Like it? Share with your friends!

59
9 shares, 59 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
12
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
6
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
2
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Aşk Aşk
9
Aşk
Çok komik Çok komik
10
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
6
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
2
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir