Bir Web Sitesi Tasarlamanın 5 Psikolojik İlkesi


61
6 paylaş, 61 points

Yeni bir web sitesi yapmak isteyen herkes, nasıl tasarlanacağını düşünmek için zaman harcadı. Herkes insanları çekmek için çekici bir web sitesine sahip olmanın önemini biliyor. Bir web sitesi tasarlamak, markanızın görevini neyin iyi temsil ettiği hakkında bir fikre sahip olduğunuzda biraz daha kolay olabilir. Aklında bir şey yoksa, işiniz için doğru tasarımı bulmak zor olabilir. Günümüzde bir web sitesine sahip olmak, özellikle ücretsiz web sitesi barındırma konusunda her zamankinden daha kolay , ancak çok fazla rekabetle başarılı olmak zor olabilir.

Web sitenizi tasarlamanın etkili bir yolu psikolojiyi akılda tutmaktır. Genel olarak tasarım, şeyler hakkında nasıl hissettiğimizi çok etkiler. Web tasarımı psikolojisi, kullanıcıların siteniz hakkında neler hissettiğini etkilemenizi sağlar.

Etkili bir web sitesi tasarlamanıza yardımcı olacak beş basit psikolojik prensip.

Web Sitesi Tasarlama: Renk

Bir odanın renginin, biz oradayken hissetme biçimimizi değiştirebileceğini her zaman duyuyoruz. Bazı renkler rahatlatıcı olması gereken odalar için daha iyidir, diğerleri ise sosyalleşmeyi teşvik etmek istediğiniz odalarda iyidir. Web sitenizde kullandığınız renkler kullanıcılar üzerinde aynı etkiye sahiptir. Kadınlara hitap etmeye çalışan markalar pembe tonları birleştirebilirken, bitki bazlı ürünler içeren bir marka yeşil rengi seçecektir.

 Hangi renklerin işletmenizi en iyi temsil ettiğinden emin değilseniz, nötr renkler her zaman güvenli bir seçenektir. Daha küçük alanlardaki renkler bile, harekete geçirme düğmelerinin rengi gibi, büyük bir fark yaratabilir. Çok fazla parlak renk ezici olabilir ve kullanıcıları rahatsız edebilir, ancak önemli bilgileri vurgulamak için yardımcı olabilirler.

Web Sitesi Tasarlama: Yerleştirmeyi tanımak

Kalabalıktan sıyrılmak için web sitenizde farklı bir şey denemeyi düşünebilirsiniz. Bu anlaşılır bir düşünce şeklidir. Neden web sitenizin diğerleriyle aynı olmasını istiyorsunuz? Standart bir düzende kalmak istemek garip gelebilir, ancak aslında size yardımcı olabilir. Örneğin, insanlar büyük olasılıkla bilgiye “Z” düzeninde bakıyor olacaklar.

 Bu nedenle, önemli bilgiler sol üst, orta ve sağ alt kısımda bulunmalıdır. Bu noktada, insanlar mizanpajların belirli bir yoluna alışıktır ve herhangi bir web sitesine baktıklarında bekledikleri şey budur. Normdan çok uzağa sapmak, bilgi bulmayı zorlaştırabilir ve kaybolmalarına neden olabilir.

web sitesi tasarlarken ilkeler

Web Sitesi Tasarlama: Yazı biçimleri

Bir web sitesi tasarlarken düşünmeyeceğiniz bir şey, yazı tipinizin kullanıcılara hissettirdiği yoldur. Her zaman açık değildir, ancak belirli iş türlerinin belirli yazı tipi stillerine sahip olmasını bekleriz. Bir gazeteye baktığınızda, muhtemelen çok geleneksel bir haberi olan bir serif yazı tipi göreceksiniz. Yazı tipleri gazeteleri otorite olarak görünmelerini sağlamak için yardım kullanır. 

Web sitenizde daha modern bir fikir sahibi olmak istiyorsanız, bunun yerine bir san serif fontu seçebilirsiniz. Serif yazı tipleri daha geleneksel olarak düşünülmekle birlikte sans serif çok şıktır. Liderlik ve karakter aralığı, bir fontun görünüşünü ve verdiği hissi de değiştirir. Birbirine daha yakın olan metin yoğun görünebilir, bu nedenle daha hafif görünmek istiyorsanız daha fazla ayırmayı denemelisiniz.

Web Sitesi Tasarlama: İçerik

İçerik, insanların duygularını etkilemek için web sitenizi kullanmayı düşündüğünüz en açık yol olabilir. Kullanıcıların kolayca bulabilecekleri faydalı bilgiler dahil etmek, onları siteniz hakkında daha iyi bir izlenim bırakabilir. Bilgiyi bulmayı kolaylaştırmak için sitenizde ne kadar içeriğe sahip olduğunuzu aklınızda tutmalısınız. 

Çok fazla şey uzun sürebilir, ancak yeterince sahip değilseniz, güvenilirliğinize zarar verebilir. Duygusal olarak zorlayıcı olması gereken içerikler de çok yararlı olabilir. İnsanlara markanız hakkında nasıl hissetmeleri gerektiğini söyleyebilecek kaliteli içerikler oluşturabilirsiniz.

Web Sitesi Tasarlama: Boşluklar

Çok fazla olan bir web sitesi tasarımı çok zor olabilir. Web sitenizi tasarlarken, boş veya beyaz boşluk bırakmayın. Beyaz alan, kullanıcılara web sitenizde dinlenme yeri sağlar. Boş alan için yer bırakmak, tüm dikkatinizi web sitenizdeki en önemli noktalara çekmenize olanak tanır. Web sitenizdeki gereksiz öğelerden kurtularak, alan boşaltır ve izleyicilerinize biraz mola verirsiniz.

KaynakBeğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

61
6 paylaş, 61 points

Tepkileriniz Nedir?

Nefret Nefret
1
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
9
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
5
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Aşk Aşk
12
Aşk
Çok komik Çok komik
13
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
9
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
5
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Öykü
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Oylama
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Video
Youtube, Vimeo or Vine videoları
Müzik
Soundcloud veya Mixcloud Embed
Resim
Fotoğraf veya gif
Gif
Gif formatı