Bir Yılan Gördüğünüzde Ne Yapmalı ve Zehirli Olduğunda Nasıl Anlaşılır


94
10 paylaş, 94 points

Zararsız bir çim yılanı olsa bile, çok az insan bir yılanla bir karşılaşma çağrısı yapardı. Ancak zehirli bir yılanla karşılaşmak sağlık sorunlarına hatta ölüme neden olabilir. Dünyanın her bölgesinin kendi zehirli türleri vardır ve onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek kötü bir fikir olmaz. Yılanın zehirli olup olmadığını ayırt etmenize yardımcı olabilecek bazı özel işaretler de vardır.
Zehirli bir yılanı nasıl tanımlayabilirsiniz?Herpetologlar zehirli ve zehirli olmayan yılanlar arasındaki belirli farklılıkları yorumlar. Bununla beraber, dünyada belirli istisnalar olabileceği kadar defa yılan türü bulunmaktadır. Yine de, bunların bilmeniz lüzumlenen kimi genel değişiklikler bulunmaktadır.1. GözlerZehirli olmayan yılanlarda yuvarlak göz bebekleri yer alırken, zehirli olanlar dikey göz bebeklerine sahiptir. Ancak, kimi istisnalar vardır: kara mamba (Afrika), kobra (Afrika, Orta Doğu, Asya) ve taipan (Avustralya) yılanlarının yuvarlak göz bebekleri bulunmaktadır.Bazı zehirli olmayan yılanların, tehlike anlarında göz bebeklerini şeklini değiştirmesi ilginçtir. Sahte bir viper, mesela, bunu yapılabilir.

2. Zehirli bir yılan normalde sıcakkanlı avı bulmak için gözleri ve burun delikleri arasında ısıya duyarlı bir çukura sahiptir.
Bir Yılan Gördüğünüzde Ne Yapmalı ve Zehirli Olduğunda Nasıl Anlaşılır 1
3. Zehirli yılanların çoğu, boyunlarından daha geniş üçgen şekilli bir kafaya sahiptir. Zehirli olmayan yılanların kafaları genellikle yuvarlaktır.
Bir Yılan Gördüğünüzde Ne Yapmalı ve Zehirli Olduğunda Nasıl Anlaşılır 2
4. Zehirli yılanlar genellikle kuyruklarının sonunda tek bir skala dizisine sahiptir, ancak zehirli olmayanlar kuyruklarının sonunda 2 sıra skalayı ayıran görünür bir çizgiye sahiptirler.
Bir Yılan Gördüğünüzde Ne Yapmalı ve Zehirli Olduğunda Nasıl Anlaşılır 3
5. Zehirli yılanlar genellikle parlak renklere sahiptir ve aynı zamanda tıslama, çıngırak (çıngıraklı yılan) veya agresif davranırlar. İstisnalar, kırmızı kingsnakes ve süt yılanları.6. Viper’lar ve çim yılanları birbirine benziyor, ama onları aşağıdaki belirtilerden ayırabilirsiniz: Bir yılanın boynunun etrafında sarı bir yakalı, bir engerek sırtında koyu bir zigzagging çizgisine sahip.
Bir Yılan Gördüğünüzde Ne Yapmalı ve Zehirli Olduğunda Nasıl Anlaşılır 4
7. Bir yılanın derisinde elmas şeklinde bir desen varsa veya 3 rengi varsa, genellikle zehirlidir.8. Zehirli su yılanları, su üzerinde görünen tüm vücutlarıyla birlikte yüzerken, zehirli olmayan yılanlar vücutlarını su altında tutar.
Bir Yılan Gördüğünüzde Ne Yapmalı ve Zehirli Olduğunda Nasıl Anlaşılır 5

Bir Yılan Gördüğünüzde Ne Yapmalı ve Zehirli Olduğunda Nasıl Anlaşılır 6
İhtiyati önlemlerKırsal kesimde iken, yılanların her kısımda olma ihtimalini ve alttaki ihtiyati tedbirleri almanız gerekliliğini hatırlamanız lazım olur :Bahçenizdeki uzun otları net ve düşmüş dalları çıkarın - yılanlar çoğunlukla orada saklanmaktan hoşlanırlar.Ülkenizin çevresindeki kemirgenlerin miktarını azaltın, çoğunlukla yılanlar çekerler.Avlunuzun uzak bölgelerine amonyak solüsyonu püskürtebilirsiniz. Yılanlar kokusunu sevmezken, amonyak kendileri için tehlikeli değildir.Ormanda yürürken kapalı parmaklı ayakkabılar seçin.Dağcılar, yılanlar doğrulusunda ısırılabilir zira kaya çatlaklarında saklanmaktan hoşlanırlar. Bu tür yüzeylerden kaçınmalı ve kollarınızı içeride tutmalısınız.Yılanlar, büyük ihtimalle ilk evvel hiçbir zaman saldırmazlar. Sadece korkarlarsa yaparlar. Ancak Haziran ve Temmuz ayları arasındaki çiftleşme döneminde henüz saldırgan oluyorlar. Korkmuş bir yılan daha çok zehir enjekte eder.Özellikle ıslak, bataklık alanlarda vahşi tabiatta yürürken, uzun, kalın çimlerden kaçınmaya ya da en azından çimleri bir çubukla hareket ettirerek gürültülü sesler çıkarmaya çalışın.Bir gece kamp kuruyorsanız, yılanları çekeceği için herhangi bir ışık kaynağını örtün. Sabah kıyafetlerinizi sallamayın, insan kokusu da yılanları çeker.Yılanları meraktan uzak tutmayın. Sana saldırmak için bir yılanı kışkırtırsın.
Bir Yılan Gördüğünüzde Ne Yapmalı ve Zehirli Olduğunda Nasıl Anlaşılır 7

Bir Yılan Gördüğünüzde Ne Yapmalı ve Zehirli Olduğunda Nasıl Anlaşılır 8
Bir yılan seni ısırırsa ne yapmalısın?Bu durumda , sağlığınızı mümkün olduğunca az zarar vermek için bu kuralları izlemelisiniz .İşte zehirli bir yılan tarafından ısırıldıktan sonra bekleyeceğiniz bazı belirtiler:Isırık incelemek. 2 adet yakın delinme işareti yılanın dişleri olduğunu ve zehirli olduğunu gösterir.Isırmak acı verir, cildiniz ısırır ve solgunlaşır.Solunum, mide bulantısı, yüksek tansiyon, kas zayıflığı ve / veya ateşte güçlük çekiyorsunuz.

Yılan zehirinin insanlar üzerinde farklı etkileri vardır. Ancak, eğer ortak bir engerek tarafından ısırılmış olsaydınız, muhtemelen bir yetişkinseniz ölümcül olmaz, her iki şekilde de hemen tıbbi yardım almanız gerekir. Bir yılan ısırmasından kaynaklanan en büyük tehdit genellikle zehirli alerjik reaksiyonlarla bağlantılıdır, bu nedenle ilk yardım çantanızda antihistaminik olması gerekir.Bir ambulans gelmeden veya hastaneye ulaşmadan önce aşağıdakileri yapın:Cildinizi inceleyin. Yara dışında bir zehir varsa, hasar görmüş cildin içine girmesini önlemek için dikkatlice çıkarın.Vücudunuzdaki toksinleri gidermek için su, çay veya et suyu gibi birçok sıvı tüketin.Sakin olun ve vücudunuzun içine yayılan zehiri önlemek için hareket etmeyin çünkü kalp atışlarınız ne kadar hızlı olursa, zehirler vücudunuzun içine daha hızlı yayılır.Isırılmış uzuvunuzun hala sabit kaldığından emin olun.Antihistaminikler al. Ayrıca yatıştırıcı ve kalp ilaçları almak için de uygun.
Bir Yılan Gördüğünüzde Ne Yapmalı ve Zehirli Olduğunda Nasıl Anlaşılır 9
Aşağıdakileri yapmamalısınız:Zehri çıkarmak için yarayı kesin.Turnike uygula.Zarar görmüş bölgeye kremleri uygulayın veya uygulayın.Alkol veya kahve iç.
Bir Yılan Gördüğünüzde Ne Yapmalı ve Zehirli Olduğunda Nasıl Anlaşılır 10
Zehri emmeye değip değmeyeceğine dair farklı görüşler var. Bu sadece ısırıldıktan sonra ilk 15 dakika içinde mantıklı olabilir, ancak eğitimsiz bir kişi bunu doğru bir şekilde yapamaz. Ancak, bazı uzmanlar bu tür eylemlerin zehirin% 50’sine kadarını kaldırabileceğine inanmaktadır. Ağzında küçük yaralar olsa bile yardım eden bir kişi için tehlikeli değildir.Eğer yılan ölürse, dikkatlice (çıplak ellerle dokunmadan) birkaç plastik poşetin içine koyup araştırılması için gönderin.Umarız bu ipuçlarını yararlı bulmuşsunuzdur ve bunları gerçekte uygulamak zorunda kalmayacaksınız.Hiç yılanla karşılaştın mı? Nasıl davrandın? Bize aşağıdaki yorumlardan bahsedin.
Bir Yılan Gördüğünüzde Ne Yapmalı ve Zehirli Olduğunda Nasıl Anlaşılır 11Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

94
10 paylaş, 94 points

Tepkileriniz Nedir?

Nefret Nefret
12
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
6
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
2
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Aşk Aşk
9
Aşk
Çok komik Çok komik
10
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
6
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
2
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Öykü
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Oylama
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Video
Youtube, Vimeo or Vine videoları
Müzik
Soundcloud veya Mixcloud Embed
Resim
Fotoğraf veya gif
Gif
Gif formatı