Biyoloji Derslerinde Öğrendiğiniz 12 Efsane


58
6 paylaş, 58 points

Amerikalı yazar Mark Twain bir defasında “Okulun eğitiminize müdahale etmesine izin vermeyin” dedi. Bazen bilim okul programından daha hızlı gelişir. Üstelik, öğretmenlerin bazı gerçekleri tam bir anlatı vermek için basitleştirilmiş bir açıklama sağlamaları daha kolaydır. Bu nedenlerle, okulda öğrendiğiniz veya ortak bir gerçek olarak kabul ettiğiniz bazı şeyler aslında yanlıştır.
Evrimİnsanların maymunlardan geldiği fikri, evrim hakkında çok yanlış bir bilgidir .Darwin, modern maymunlardan evrimleştiğimizi asla iddia etmedi. Bunun yerine, maymunlar ve maymunlar ile sahip olduğumuz büyük benzerlikler nedeniyle, milyonlarca yıl önce yaşamış ortak bir ataya sahip olduğumuzu söyledi.
Biyoloji Derslerinde Öğrendiğiniz 12 Efsane 1
2. İnsanlar besin zincirinin üstündedir.Bir grup Fransız araştırmacı , insanların prototipik gıda ağında neleri sıraladıklarını tam olarak hesaplamayı başardı. İnsanların yeme davranışlarına dayanarak, hamsi ya da domuzlardan daha üst sıralarda yer almazlar . En üstte olmak için, bir hayvan sadece diğer avcıların etini tüketmelidir, bu kesinlikle insanlar ve etin bir karışımını tüketen insanlar için geçerli değildir.
Biyoloji Derslerinde Öğrendiğiniz 12 Efsane 2
3. Kediler ve köpekler renk körüdür.Kedilerin ve köpeklerin sadece siyah-beyaz görebildikleri , kalıcı bir efsane var. Efsane, 1915 yılında, renkli ve gri kâğıt arasında ayrım yapmak için kedileri öğretmeyen bir deneyden sonra ortaya çıktı. Daha sonraki deneyler, kedilerin renkleri görebildiklerini, ancak kırmızı görmediklerini ya da insanlardan daha az güçlü görebildiklerini gösterdi. Aynı çizgide, köpekler sadece kısmen renk körüdür ve kırmızı ve turuncuyu ayırt edemez, ancak diğer renklerle ilgili problemleri yoktur.
Biyoloji Derslerinde Öğrendiğiniz 12 Efsane 3
4. Sadece 5 duyu vardır. 5 temel duyu ilkesi Aristoteles’e kadar uzanır. Ancak, soylu kökenine rağmen, bu sadece bir efsanedir. Duygusal beyin dünya hakkında bilgi elde etmek için bir yol ise, 5’ten fazla isimlendirilebilir . Açlık, susuzluk ve acı genellikle vücudumuzun durumu hakkında bize bilgi verdiği için duyular olarak adlandırılır. Ek olarak, sıcaklığa duyarlı ve mekanik basınç reseptörlerine sahibiz. Bu liste kullandığımız duygunun tanımına bağlı olarak devam edebilir.
Biyoloji Derslerinde Öğrendiğiniz 12 Efsane 4
5. Dil tat haritalarıDilin bir planını 4 alana böldüğünüzü hatırlıyor musunuz: tatlı, ekşi, tuzlu ve acı, bu alanlarda bulunan tat tomurcuklarının belirli tatları tanımladığı varsayımıyla? Sonsuza kadar bu efsaneyi unutmalısın ! Aslında, bilimsel olarak tanımlanmış 5 temel zevk vardır ve tüm dil onları hissedebilir. Dil tadı haritasının fikri 1901’e kadar uzanır ve o zamandan beri birçok kez yanlış kanıtlanmıştır.
Biyoloji Derslerinde Öğrendiğiniz 12 Efsane 5
6. Şeker hiperaktiviteye neden olur.Birçok ebeveyn , çocuklarının hiperaktivitesi ve diyetleri arasında bir bağlantı olduğuna inanmaktadır , ancak gerçekte, çalışmaların çoğunluğu şeker tüketimi ve davranış arasında bir bağlantı bulmayı başaramamıştır. Dahası, birçok çalışma, ebeveynlerin çocuğun şeker verilip verilmediğini görmediği zaman, şekerin davranış üzerindeki tüm algılanan etkilerinin ortadan kalktığını göstermiştir.
Biyoloji Derslerinde Öğrendiğiniz 12 Efsane 6
7. Lemurlar toplu intihar eder.Lemurlar hakkında en popüler söylentilerden biri, uçurumlardan atlayarak toplu intihar etmeleridir.Aslında, bu söylentiler 1958 Disney doğa filmi White Wilderness tarafından dağıtıldı , burada kasten onları iterek bir uçurumdan lemmings toplu atlama atladılar. Yalanların uçurumlardan atlayabilmesi ya da büyük mesafelerde yüzebileceği, ancak yaşamak için yeni bir yer bulmak için çok sayıda göç ettiğinde normal göç davranışlarından başka bir şey olmadığı ortaya çıkabilir .
Biyoloji Derslerinde Öğrendiğiniz 12 Efsane 7
8. Devekuşları başlarını kuma koyarak gizler.Korkmuşken başlarını kumda saklayan devekuşları popüler bir efsanedir . Aslında, devekuşları tehlike hissettiğinde, ondan kaçmaya çalışırlar. Kaçamazlarsa yere düşer ve hala kalırlar. Çakılları ve kumları yuttukları zaman sadece kafalarını kumun içine koyarlar, sindirime yardımcı olurlar veya yuvalama sırasında delik açıp yumurtalarını bırakırlar.
Biyoloji Derslerinde Öğrendiğiniz 12 Efsane 8
9. Balıklar üç saniyeden fazla bir şey hatırlamıyor.Kötü bir hafızası olan bir kişi, bilgiyi sadece 3 saniyeliğine sakladığına inanılan bir akvaryum balığı ile karşılaştırılır. Ama bu gerçekten doğru mu? Bazı deneyler , bazı seslere cevap vermek üzere eğitilmiş balıkların eğitimden aylar sonra tepki verebildiğini gösterdi. Görünüşe göre, goldfish şeyleri 3 aya kadar hatırlayabiliyor .
Biyoloji Derslerinde Öğrendiğiniz 12 Efsane 9
10. İnsanlar yeni beyin hücreleri oluşmazBeyin hücreleri öldüğünde yeni hücrelerin ortaya çıkmadığı yaygın bir yanlış anlamadır. Çoklu çalışmalar , beyinlerimizin daha sonraki yaşamlarında bile yeni hücreler üretmeye devam ettiğini gösterdi . İşleme nörogenez denir.

11. Deoksijenli kan mavidir.Mavi oksijensiz kan ile ilgili bir yanlış anlama şaşırtıcı derecede yaygındır, ancak çok sayıda kırmızı kan hücresi nedeniyle insan kanı her zaman kırmızıdır . Damarlarımızın mavi görünmesi doğrudur, ancak sadece ışığın dalga boylarının cildinizden yansıdığı şekilde gerçekleşir: kırmızı ışık emilir ve mavi ışık yansıtılır.
Biyoloji Derslerinde Öğrendiğiniz 12 Efsane 10
12. Develer sularını humuslarında saklarlar.Develerin birkaç gün boyunca su olmadan yaşayabildiği doğrudur , fakat insanların düşündükleri gibi, humuslarında sahip oldukları su rezervlerinden dolayı değil. Humus suya değil yağ dokusunu depolamak için kullanılır. Bu doku çölde yiyecek az olduğu için birkaç güne enerji ile develer sağlar. Bir deve vücudunda suyun tutulmasında son derece iyi olan şey, böbrekleri ve bağırsaklarıdır.Bu makalede sözü edilen yanlışlarsan herhangi birine şaşırdınız mı? Bu listeye eklenecek bazı yanlış anlamaları biliyor musunuz? Yorumlarınızdaki görüşlerinizi, ve gerçeklerinizi bizimle paylaşın!
Biyoloji Derslerinde Öğrendiğiniz 12 Efsane 11Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

58
6 paylaş, 58 points

Tepkileriniz Nedir?

Nefret Nefret
10
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
5
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
1
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Aşk Aşk
8
Aşk
Çok komik Çok komik
9
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
5
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
1
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Öykü
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Oylama
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Video
Youtube, Vimeo or Vine videoları
Müzik
Soundcloud veya Mixcloud Embed
Resim
Fotoğraf veya gif
Gif
Gif formatı