Böcek Isırığını Nasıl Belirlenir ve Ne Yapılmalı


69
10 shares, 69 points

Böcekler,yüzme havuzunun yanında, dağın tepesinde, arkadaşınızın evinin arka bahçesinde ve hatta kendi yatağınızda – her yerde saklanıyorlar ve sizi ısırmayı bekliyorlar. Sıklıkla, hangi böceğin bizi ısırdığını tam olarak bile görmüyoruz, cildimizde sadece kırmızı bir ağrı ve rahatsız edici sürekli rahatsızlık hissi var. Ve bu ısırıklar genellikle masum gibi görünse de, sadece güvenli tarafta kalmak için onları nasıl tanımlayacaklarını ve ne yapacaklarını bilmek daha iyidir.

Nestfun , böcek ısırıklarını nasıl ayırt edeceğiniz ve nasıl tedavi edeceğiniz konusunda kısa bir rehber oluşturdu.

8. Örümcek

Örümcek: Böcek Isırığını Nasıl Belirlenir ve Ne Yapılmalı
© depositphotos.com   © David ~ O / Flickr  

Görünüşü : Örümcek ısırıklarının çoğu tehlikeli değildir ve cildinizde sadece küçük, şişmiş kırmızı bir iz bırakacaktır. Ancak, birkaç ev örümceği ölümcül olabilir. Örneğin, 2 delinme işareti genellikle kara dul örümceği ısırmasının işaretidir, morluklara benzeyen küçük bir beyaz kabarcıklı kırmızı bir çarpma, kahverengi bir münzevi örümcek ısırığının işareti olabilir  .

Ne yapmalı :

 • Zararsız bir örümcek tarafından ısırıldıysanız, ısırmanın bölgesini sabun ve suyla yıkayın ve soğuk bir kompres uygulayın. Sonra alanı yükseltin ve antibiyotik bir merhem kullanın.
 • Kara dul ya da kahverengi mazdan tarafından ısırıldığından şüpheleniyorsanız, zehirin yayılmasını önlemek için etkilenen alanı yükseltin. Ardından, zehirin yayılmasını daha da azaltmak için, bir kol veya bacağın üzerindeyse, alanın üzerine rahat bir bandaj bağlayın. Ondan sonra ambulans çağır veya hastaneye git.

7. Sivrisinek

Sivrisinek: Böcek Isırığını Nasıl Belirlenir ve Ne Yapılmalı
© Wildfeuer / Wikimedia Commons   © depositphotos.com  

Görünüşü : Sivrisinek ısırıkları herkes tarafından bilinir – bunlar kabarık, sert, kırmızı ve ortada bir nokta bulunan ve bu böceklerle karşılaşmanızdan birkaç dakika sonra ortaya çıkan çok kaşıntılı şişkinliklerdir. Genellikle bir meyvenin büyüklüğüdür ve dairesel veya kabarcık şeklindedirler.

Ne yapmalı :

 • Enfeksiyon riskini azaltmak için etkilenen bölgeyi çizmemeye çalışın.
 • Isırıkları sabun ve suyla yıkayın ve soğuk bir paket uygulayın.
 • Ayrıca deneyebilirsiniz  aloe vera uygulayarak , bir kabartma tozu macunu ve bal veya kaşıntı kolaylaştırmak için sabun olmadan serin bir banyo alarak.

Uyarı : Baş ağrısı, yüksek sıcaklık, titreme veya diğer olağandışı döküntülerle karşılaşırsanız, doktora görünmek daha iyidir  .

6. Kene

Kene: Böcek Isırığını Nasıl Belirlenir ve Ne Yapılmalı
© James Gathany / Wikimedia Commons   © André Karwath / Wikimedia Commons  

Görünüşü : Kene ısırıklarının tanımlanması genellikle kolaydır  çünkü kene 10 gün boyunca cildinize bağlı kalabilir. Eğer düşmüşse, ısırıldığınız yerde, genellikle herhangi bir ağrıya neden olmayan küçük kırmızı bir daire görebilirsiniz. Kenelerin sık sık koltuk altı ve kasık gibi vücudunuzdaki en sıcak yerlere taşındığını dikkate alın.

Ne yapmalı :

 • Kene cildinize hala bağlıysa, yapmanız gereken ilk şey   onu çıkarmaktır . Bunun için sivri cımbız alın ve kene cildinizin yüzeyine mümkün olduğunca yakın tutun. Ardından, düz bir şekilde yukarı doğru çekin ve cildinizden uzağa doğru baskı uygulayın.
 • Keneler kapandıktan sonra, ısırma bölgesini ovalama alkolü veya sabun ve suyla temizleyin.
 • Ölü olduğundan emin olmak için kene sürtünme alkolü koyun ve sonra kapalı bir kaba koyun.

Uyarı : Bazı siyah bacaklı keneler Lyme hastalığı taşıyabilir . Bu hastalığın ilk belirtisi kene ısırığından bir ay sonra ortaya çıkabilen bir bullseye şeklinde döküntüdür. Ayrıca ateş, halsizlik, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları ve düzensiz kalp ritimleri yaşayabilirsiniz. Bu işaretlerden herhangi birini fark ederseniz, derhal doktorunuza bildirin.

5. Karınca

Karınca: Böcek Isırığını Nasıl Belirlenir ve Ne Yapılmalı
© Daniel Wojcik / Wikimedia Commons   © depositphotos.com  

Görünüşü : Genellikle en fazla soruna neden olan karınca türü kırmızı ateş karıncalarıdır . Isırıkları küçük, kırmızı lekeler olarak başlar ve ciltte sıcak, ateşli bir his yaratır . Bir veya iki gün sonra, etkilenen bölgelerde beyaz püstüller oluşur. Bu püstüller kaşıntılı ve biraz ağrılıdır ve zamanla izlere dönüşebilir.

Ne yapmalı :

 • Etkilenen bölgeyi sabun ve suyla yıkayın, bir bandajla örtün ve ağrıyı azaltmak için buz uygulayın.
 • Çoğu durumda, yangın karınca sokmaları herhangi bir özel tedavi gerektirmez – birkaç gün kaşınırlar, ancak bir hafta içinde tamamen ortadan kalkarlar.
 • Rahatsızlığı gidermek için soğuk paketleri, ağrı kesicileri ve antihistaminikleri kullanabilirsiniz.

Uyarı : Sokmanın bir gün ya da 2 gün sonra şişmeye ya da büyümeye devam ettiğini fark ederseniz, bu ikincil bir enfeksiyonun işareti olabilir. Nefes alma zorluğu, şişmiş bir boğaz ve baş dönmesi doktorunuzu aramak için kesin sebeplerdir .

4. Böcek: Pire

Pire: Böcek Isırığını Nasıl Belirlenir ve Ne Yapılmalı
© depositphotos.com   © Maslesha / Wikimedia Commons  

Görünüşü : Pire sokması genellikle vücudunuzun alt kısmında ayaklarınız, ayak bilekleriniz veya bacaklarınız etrafında 3 veya 4 kişilik gruplar halinde ortaya çıkar. Isırıkları kendilerini çok küçük ve bir halo ile kırmızı lekeler gibi görünüyor. Kural olarak, ağrılı ve aşırı derecede kaşıntılıdırlar .

Ne yapmalı :

 • Herhangi bir enfeksiyonun yayılmasını önlemek ve ısırıkları çizmekten kaçınmak için bir antiseptik kullanın.
 • Şişliği ve iltihabı önlemek için buz veya soğuk su uygulayın.
 • Kaşıntıyı krem ​​veya losyonla durdurun. Senin üzerinde çalışmıyorlarsa, oral bir antihistamin dene.

Uyarı : Mide bulantısı, nefes alma zorluğu, dudaklarınızın veya yüzünüzün şişmesi ya da göğüs ağrıları hissederseniz derhal doktorunuza görünün.

3. Böcek: Yatak böceği

Böcek Isırığını Nasıl Belirlenir ve Ne Yapılmalı
© depositphotos.com   © Oliver Arend / Wikimedia Commons 

Görünüşü : Birbirine yakın yerleştirilmiş küçük, kırmızı, şişmiş şişlikler görüp düz bir çizgi, küme veya rastgele bir desen oluşturan yatak böceklerinin çalışmalarını kolayca tanıyabilirsiniz. Tipik olarak, onlar üzerinde meydana maruz kalırsınız senin boynun, kollar ve omuzlar gibi, vücudunuzun üst kısmı ve bunların her ortasında koyu kırmızı bir nokta vardır.

Ne yapmalı :

 • Enfeksiyon riskini azaltmak için, ısırıkları sabun ve suyla yıkayın ve çizmeyin.
 • Kaşıntıyı hafifletmek ve şişmeyi önlemek için, etkilenen bölgeye temiz nemli bir bez gibi serin bir şey koyun.
 • Ayrıca kaşıntı önleyici krem ​​veya kalamin losyonunu topikal olarak kullanabilirsiniz.
 • Yulaf ezmesi banyoları cildinizi yatıştırmanın başka bir iyi yoludur.

2. Arı

Arı: Böcek Isırığını Nasıl Belirlenir ve Ne Yapılmalı
© depositphotos.com   © depositphotos.com  

Görünüşü : Bir arı sokmasından sonraki cilt hemen kırmızılaşır ve şişer ve iğnenin ortasında açıkça görülür. Biraz sonra, yanma, keskin ağrı ve şiddetli bir kaşıntı hissedebilirsiniz.

Ne yapmalı :

 • İğneyi olabildiğince çabuk çıkarın . Bunu yapmak için, kendi tırnaklarınız veya bir kredi kartının kenarı gibi mat kenarlı bir nesne kullanın. Cımbız veya cildinizi delebilecek herhangi bir şey kullanmaktan kaçının. Unutma – bir arı sokması ne kadar uzun süre kalırsa, salınabileceği zehir çok olur ve sizin için o kadar acı verici olur.
 • Enfeksiyonu önlemek için etkilenen bölgeyi sabun ve suyla yıkayın.
 • Zehir emilimini azaltmak için soğuk bir kompres uygulayın.
 • Şişliği azaltmak için alanı yükseltin.

Uyarı : Eğer , dudaklarınızın ve dil şişmesi boğaz bölgesine sokma , nefes darlığı dışındaki yerlerde kaşıntı, tüm vücut ya da baş dönmesi üzerine kurdeşen var ise , hemen 112’i ara.

1. Eşşek Arısı

Eşşek Arısı: Böcek Isırığını Nasıl Belirlenir ve Ne Yapılmalı
© Niels Kolditz / Wikimedia Commons   © depositphotos.com  

Görünüşü : Eşek arısı sokması semptomları arı sokmasından sonrakilerle aynıdır – alan kızarır ve şişer ve acı ve yanma hissi hissedersiniz. Tek bir istisna var – yaban arısı cildindeki iğneni kaybetmiyor ve seni defalarca acıtabilir.

Ne yapmalı :

 • Eşekarısı ile uğraşırken yapmanız gereken ilk şey, diğer olası sokmaları önlemek. Bu yüzden onlardan uzak durun veya önceden bir kovucu uygulayın.
 • Sıkışmışsanız, bölgeyi sabun ve suyla yıkayın ve soğuk bir kompres kullanın.
 • Yaban arıları sokması durumunda, elma sirkesi , ağrı ve şişliği azaltmak istiyorsanız en iyi sonucu verir.

Uyarı : Solunum güçlüğü, baş dönmesi ve şişmiş bir yüz veya ağız ciddi bir alerjik reaksiyonun belirtileridir . Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, derhal bir ambulans çağırın.

Genellikle böceklerin ısırmasını nasıl önlersiniz? Yorumlarda bize ipuçları vermekten çekinmeyin. Ve bu makaleyi aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın!Like it? Share with your friends!

69
10 shares, 69 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
1
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
9
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
5
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Aşk Aşk
12
Aşk
Çok komik Çok komik
13
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
9
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
5
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir