Çernobil HBO’dan Yeni Dizi


39
4 shares, 39 points

Chernobyl’de yani Çernobil dizisi , Pazartesi geceleri HBO  ve Sky Atlantic’te devam eden beş bölümden oluşan bakanlığın zor durumu aktaran. Ancak, ben zorlukla izleyebildiğim, koltuğumda cızırtılı bırakan, ikinci bölümün sonunda geliyor.

26 Nisan 1986’daki Sovyet Ukrayna’daki nükleer santralde meydana gelen patlamadan birkaç gün sonra , üç işçi hasarlı reaktör çekirdeğinin altındaki tanklarda tutulan suyu tahliye etmek için delice tehlikeli bir görev için gönüllü oldu. Eğer başarısız olursa muazzam riskler ateşli bir şekilde ortaya çıkıyor: Nükleer yakıt yakmak, reaktör tabanından eritilecek, suya çarpacak ve Kiev nüfusunu öldürecek ve Ukrayna ile Belarus’u bir yüzyıl boyunca yaşanmaz hale getirecek radyoaktif bir termal patlama üretecek.

Çernobil Dizinin Konusu

Burada hiçbir şeyi mahvetmiyorum, çünkü olan şey tarih. Ukrayna bugün radyoaktif bir çorak değil, bu yüzden işçilerin başardığını biliyoruz. Ama nasıl yaptıklarını korkunç, tamamen çarpıcı bir şekilde anlatıyorlar. (Bildirildiğine göre, işçiler  hemen ölmediler , ancak gerçek  Çernobil ölümleri ağır tartışma konusu olmaya devam ediyor).

Derindeki suya tökezleyen siyah bir bodrum katına girmelerini izliyoruz, böylece Geiger sayaçlarındaki tıklamalar tek bir sürekli vızıltıda birleşiyor. Korkularını ve klostrofobilerini hissediyor, emeklenmiş nefeslerini tüplü teçhizatlarıyla duyuyorsun. Fenerleri sönük, ama üzerinde çalışıyorlar. Tüm Avrupa’da milyonlarca hayat tehlikede olduğunda, yapabilecekleri tek şey budur.

Termal patlama gibi potansiyel ek felaketler ortadan kalktığında, dizinin karakterleri başarıları keyifli bir kutlama yerine yorucu istifa ile karşılar. Çünkü Çernobil felaketi gibi sürekli bir felaket haberi yayınlayan Pez dağıtıcısı gibidir. Tanklar boşaltıldıktan sonra bile, kömür madencileri erimenin yeraltı suyunu kirletmesini ve nihayetinde Karadeniz’i zehirlemesini engellemek için hazırlanmaktadır.

Seri, rekor kıran Game of Thrones bittikten sonra bu diziyi izlemeniz için yeterli nedenden daha fazlasıdır . Sovyet iç mekanı, kasvetli bir duyguyu ve Craig Mazin’in sürükleyici, erişilebilir senaryosunu pekiştiriyor.

Çernobil olağanüstü bir olayın hikayesini anlatıyor ancak seri sıradan bir şeyle ilgili: insanlar işlerini yapıyorlar. Patlamanın ardından, bazıları onları iyi, bazıları ise kötü şekilde yapıyor.

Çernobil de grotesktir. Akut radyasyonun bitki işçilerinin ve itfaiyecilerin vücutlarını içten nasıl çektiğini görüyoruz, çocukların reaktörün yakınında yaktıkları gibi oynamasını izliyoruz ve bitkinin kibirli ve küfürlü baş mühendisinin reaktörün patlamış olduğuna inanmayı reddettiğine tanık oluyoruz. 

CHERNOBYL: Çernobil oyuncuları

CHERNOBYL Dizide Sovyet Yetkililerin Hataları

Öyleyse cevap vermek için çabalayan bir Sovyet bürokrasisi var. Birinci bölümdeki sahnede neredeyse bodrumdaki kadar rahatsız edici bir sahnede, şaşırtıcı bir yerel Komünist Parti görevlisi grubu sorumluluğu bozuyor ve ne yapılacağını tartışıyor. Bölgeyi derhal boşaltmak yerine, yanlış bilgilendirmenin sadece sakinleri “kendi emeğinin meyvelerinden” uzaklaştıracağına karar veriyorlar. (Korkutucu derecede yüksek radyasyon seviyelerine rağmen, şu anda hayalet olan Pripyat kasabası patlamadan sonraki güne kadar boşaltılmadı.)

Moskova’da daha sonra Başbakan yetkilileri olarak Gorbaçov’un iç çemberi haberi ona haber verdi. Salınan radyasyonun bir “göğüs röntgeni” kadar önemli olduğundan endişelenecek bir şey olmadığını söylüyorlar. SSCB Bilim Akademisi ile nükleer bir uzman olan Valery Legasov’u, taş duvarları yıkıp Gorbachev’e olayların ne kadar korkunç olduğunu anlatması gerekiyor. İzleyiciler, Legasov’un safhasında şok oldular, ancak Gorby, hükümetin tepkisini yöneten durumu değerlendirmek için kendisini ve Enerji Bakanı Boris Şçerbina’yı Çernobil’e gönderdi. 

İkisi tuhaf bir çift – bir parti sadık ve şüpheci bir yabancı – ama durumu kontrol etmek için birlikte çalışmaya başlıyorlar. Kimse “sahte haberler” demiyor, ancak neyin doğru olup olmadığına dair tartışmalar 2019’da rahatsız edici bir şekilde aşina.

CHERNOBYL: Çernobil oyuncuları

CHERNOBYL OYUNCULARI KİMLER?

Artık ölen gerçek insanlar olan Legasov ve Shcherbina, sırasıyla Jared Harris ve Stellan Skarsgård tarafından zekice oynanıyor. Harris’in en iyi anları, bir hükümetin ya da askeri yetkilinin soğuk ve sert gerçeklerle çelişmesiyle ani bir şekilde patlak vermesi aniden ortaya çıkar. O şeyleri küçümsemek için orada değil. Olduğunu söylemek için orada. 

Bu arada, Skarsgård’ın Komünist sisteme duyduğu güven yavaş yavaş aşınırken, yorgunluğuna inanan ancak deşifre edilebilir bir mumble ile konuşur (birde, tüm oyuncular doğal sesleriyle İngilizce konuşur).

Ancak dizi performans olarak, 250 mil ötede serpinti tespit eden ve ne olduğunu bulmak için Çernobil’e koşan Belarus nükleer fizikçisi Ulyana Khomyuk olarak Emily Watson oldu. Watson’ın karakteri, felaketi araştıran birçok bilim adamının bir birleşimidir , ancak tamamen ikna edici olarak karşımıza çıkmaktadır. KGB tarafından ne olduğu hakkında çok fazla konuştuğu için tutuklanırken, zararı içermek ve patlamanın nedenini bulmak için yorulmadan çalışıyor. 

Üçüncü bölümün sonunda serbest bırakıldığında, Legasov, aptallığa ve etrafındaki yalanlara rağmen, işine devam edeceğini söyledi. Çünkü tankı boşaltan üç işçi gibi, gerçekten başka seçeneği yok.

Çernobil Dizisi Nasıl İzlenir

Çernobil 27 Mayıs Pazartesi günü devam ediyor ve 3 Haziran Pazartesi günü sona eriyor. HBO.com  ve kanalın diğer platformlarındaki tüm bölümleri izleyebilirsiniz . İngiltere’de HBO’nun üretim ortağı Sky Atlantic’te izleyebilirsiniz .Like it? Share with your friends!

39
4 shares, 39 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
5
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
13
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
9
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Aşk Aşk
2
Aşk
Çok komik Çok komik
4
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
13
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
9
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir