Çernobi Dizisini İzlemeniz İçin 7 Neden


55
6 shares, 55 points

Süper popüler Game of Thrones’in son sezonunun piyasaya sürüldüğü göz önüne alındığında, Çernobil dizisi eleştirmenler ve seyirciler için farkedilmeyebilirdi. Bugün itibariyle Çernobil 9.7 / 10 ile IMDb üzerinde en çok oy alan televizyon programı . Bu diziyi bu kadar popüler yapan şeyleri bulalım ve insanların söylediği kadar iyi olup olmadığını anlayalım.

Nestfun , sizi kayıtsız bırakmayacak ve kalıcı bir izlenim bırakmayacak serinin bazı özelliklerini vurguladı.

7. Gerçek olaylardan Uyarlandı

Çernobil dizisini izlemeniz için 7 neden
© Çernobil / HBO   © Wikipedia.org  

Çernobil mini serisi bir saat olarak 5 bölümden oluşmaktadır. Dizi bize tarihimizdeki en korkunç ekolojik felaketlerden biri olarak ortaya çıkan bir kazayı anlatıyor. 26 Nisan 1986’da Çernobil Nükleer Santrali’nde tam olarak ne olduğu hala bilinmiyor . Olayların kronolojisi onarıldı, ancak kimse o gece gerçekte ne olduğunu anlatamadı.

Serinin yaratıcıları materyalleri incelemek için çok zaman harcadılar. Felaketin farklı insanları nasıl etkilediğini göstermek için çoğunlukla insanların kaderlerine odaklanırlar. Ayrıca felaketin sonuçları ile ilgilenmek zorunda olan, tasfiye memuru olarak adlandırılan insanların gerçek prototipleri de kullanılmıştır.

Dizide, bazı yanlışlıklar var, ancak tüm durum ve çevresindeki gerçeklik üzerindeki etkisi gerçekten iyi tasvir edilmiştir. Yaratıcılar, Sovyetler Birliği ile ilgili klişelerden uzak durmayı başardılar. Çok miktarda alkol içeren sahneler gibi yalnızca birkaç abartılı an vardır . Ancak bu kusurlar sizi o dünyanın gerçekliğine dalmanızı engellemiyor.

6. Yönetmenlerin sıkı çalışması

Çernobil dizisini izlemeniz için 7 neden
© Çernobil / HBO   © SIPA / Doğu Haberleri  

Johan Renck, gerçekten deneyimli bir film dizisi yönetmenidir. Breaking Bad , The Walking Dead ve Vikingler gibi projeler üzerinde çalışıyordu . Çernobil’e gelince , çoğunlukla gerçekçi setlere odaklandı. İnsanların atmosferin gerçek olduğunu hissetmelerini istedi.

Senarist Craig Mazin bilgi toplamak için çok zaman harcadı. O  başlamış belgesel chronicles, görgü anılar kitaplar ve hükümet raporlarını kullanarak, 2014 yılında Çernobil felaketi okuyan. Mazin, nükleer bir reaktörün nasıl çalıştığını öğrenmek için nükleer bilim insanlarıyla konuştu ve 80’lerin kültürünü hissetmek için eski Sovyet vatandaşlarına danıştı.

“İnsancıl” yaratıcıları da daha gerçekçi baktığı için , teşekkürler Svetlana Aleksiyeviç Diziyi yapmak için görgü anlattığı hikayelerini bir çok kez okudu : Gelecek için bir Chronicle Çernobil Prayer , bir yangının komutanının hikayesi Tugay Vasiliy Ignatenko ve karısı Liudmila dizi görünüyor.

5. Döküm

Çernobil dizisini izlemeniz için 7 neden
© Çernobil / HBO   © SIPA / Doğu Haberleri  

Oyuncu bulmak için çok zaman harcamak zorunda kalmadı. Kendisini senaryo yazarlarının hayal ettiği bir durumda buldu : dizi için uygun olduğunu düşündüğü tüm oyuncular tereddüt etmeden teklifini kabul etti.

  • Sherlock Holmes: Gölgelerin Oyununda yer alan  Jared Harris, önde gelen bir Sovyet nükleer fizikçisi olan Valery Legasov’u canlandırıyor. Çernobil felaketini araştıran komisyonun şefi olarak, felaketin ne kadar korkunç olduğunu anlayan ilk kişi oydu.
  • Stellan Skarsgard , SSCB’de Bakanlar Kurulu’nun başkan yardımcısı Boris Shcherbina’yı oynuyor. Ayrıca Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı ve Ejderha Dövmeli Kız’a katıldı  .
  • Her Şeyin Teorisi ve Denge konusundaki rolleriyle ünlü  Emily Watson, Ulyana Khomyuk’u canlandırıyor. Bu, dizideki tek kurgusal karakterdir ve felaketi araştıran bütün kadın fizikçilerin imajını göstermek için kullanılmıştır.
  • Yönetim Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov, David Dencik tarafından oynandı  . Skarsgard ile birlikte Ejderha Dövmeli Kız’ta oynadı  .

4. müzik

Çernobil dizisini izlemeniz için 7 neden
© Çernobil / HBO  

Müzik eşliği, insanların ekranda neler olduğuna inanma nedenlerinden biridir. Eşsiz bir müzik yaratmak için  besteci Hildur Gudnadottir, terkedilmiş Ignalina Nükleer Santrali’ne gitti. Orada, bitkinin farklı yerlerinde duyulabilecek benzersiz sesler kaydetti.

Stüdyoya döndükten sonra, çalışanlar ile bu kayıtları saatlerce dinledi ve en uygun sesleri çıkarmaya çalıştı. Film müziği bölümlerinin çoğu, toplanan kayıtların yardımı ile oluşturuldu.

3. Otantik çevre

Çernobil dizisini izlemeniz için 7 neden
© Çernobil / HBO  

Radyoaktif toz emisyonundan sonra Kızıl Orman

Craig Mazin’e göre , gerçekçi bir atmosfer yaratma fikrini saptadılar ve bu dönemde gerçek dünyaya göstermek istediler. Sahnelerin çoğu Litvanya’da çekildi. 10 yıl önce kapatılan Ignalina Nükleer Santrali, Çernobil’de bulunan bitkiye neredeyse% 100 aynıdır. Çalışanlar , Vilnius yakınlarında Pripyat’taki mahalleye benzeyen bir alan bulmayı başardı.

Ukrayna’da bazı sahneler çekildi. Yaratıcılar, son derece kesin olmak için yerel uzmanlarla birlikte çalıştı. Çekimlerde Kiev şehir merkezi kapatıldı. Sahnelerde arabalar veya sıradan insanlar gibi modern detayların görünmesine izin vermemek gerçekten önemliydi.

Pripyat’ta çekilmiş sahneler var. Son sahnedeki monolog, modern şehrin arka planına karşı yayınlandı ve şimdi göründüğünü gösteriyor.

2. Detaylara dikkat

Çernobil dizisini izlemeniz için 7 neden
© Çernobil / HBO  

Otantik atmosfere atılmak izleyiciyi ilk sahneden etkiliyor. Diziyi izlerken, Sovyetler Birliği’nde doğan bir kişi muhtemelen “Ah, bizde aynı şeyleri yaptık” derdi. O dönemde yaygın olan seri üretim, yaratıcılar için gerçekten yardımcı oldu ve bu gerçeği kullandılar.

Aktörler, doğal aksanlarıyla İngilizce konuşurlar. Ancak, radyo veya televizyonda yayınlanan her şey, tüm acil telefon görüşmeleri veya hoparlör duyuruları Rusçadır.

Çernobil dizisini izlemeniz için 7 neden
© Çernobil / HBO  

HBO YouTube kanalında, yaratıcıların bize her bölümün çekilme sürecini anlattıkları podcast’ler var . Toplamda 5 bölüm var. Yönetmenler ve yapımcılar, hikayenin onlar üzerindeki etkisinden, bu kadar yüksek bir doğruluk seviyesine ulaşmayı nasıl başardıklarından, diziye neden patlamayla başlamaya karar verdiklerinden ve diğer önemli şeyler hakkında konuşurlar.

1. Çernobil: Trajediye artan ilgi

Çernobil dizisini izlemeniz için 7 neden
© Çernobil / HBO  

Dizi hem eleştirmenleri hem de sıradan insanları etkiledi. Klasik bir korku filmi değil, ama tasvir edilen olaylar size gerçekten ürperti veriyor ve kanın soğumasını sağlıyor. Her bölüm% 100 büyüleyici ve nefes kesici.

Geçen ay Çernobil’e olan ilgi arttı . Dünyanın her yerinden insanlar, felaketle ilgili daha fazla bilgi bulmaya çalışıyor. Ayrıca orada neler olduğunu anlamak için kitaplar, makaleler, görgü tanığı hikayeleri okuyor, video incelemeleri ve belgesel tarihlerini izliyorlar.

Diğer sanat eserleri gibi, Çernobil serisi bazı varsayımlar ve tutarsızlıklar içermektedir. Ancak ana fikir çok iyi tasvir edilmiştir. Neler olup bittiğine karıştığınız hissini sallayamayacaksınız ve bu katılım, ilk birkaç dakikadan yaşadığınız şaşkınlık ve şefkatle karıştırılacak. Bunun nasıl olduğunu anlama ve bir daha olmasına izin vermeme konusunda bir dürtüsün olacak.

Dizi izlediniz mi? İzlenimlerinizi bizimle paylaşın!Like it? Share with your friends!

55
6 shares, 55 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
13
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
8
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
4
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Aşk Aşk
10
Aşk
Çok komik Çok komik
12
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
8
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
4
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir