Çocuklara Gıdıklama Zararlı mı?


48
6 shares, 48 points

Gıdıklama çocukları iyiden daha zararlı olabilir.  Bir  çalışma , katılımcıların sadece% 32’sinin gıdıklanmanın zevkli olduğunu,% 32’sinin tarafsız tepkiler verdiğini ve% 36’sının beğenmediğini belirtti. Zaman zaman çocuklar olarak gıdıklandık, o yüzden normal olduğunu varsayıyoruz. Ama hatırlayın ki o günlerde emniyet kemeri takmamak da normaldi!

Bu konuda yapılan çeşitli araştırmaları inceleyen Nestfun , neden gıdıklamayı atlayıp eğlenmek için başka bir yol bulmanız gerektiğini açıklamak istiyor – belki bir şakayı paylaşmak veya birlikte oynamak daha iyi bir fikirdir.

Sırf bir çocuğun güldüğü için, gıdıklanmaktan zevk aldıkları anlamına gelmez.

Çocuklara Gıdıklama Zararlı mı? Gıdıklama ne etkiler çıkarır
© depositphotos.com  

Çocuklar, özellikle gıdıklayanlar, gıdıklanırken kesinlikle nefret etseler bile gülmeyi durduramazlar. Bu dönüşlü kahkaha, anne-babalara çocuğun gerçekten eğlendiği yanılsamasını verir. 1997’de Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir  çalışmada , bilim adamları gıdıklamanın komik bir şakaya gülerken yarattığı mutlu duyguları yaratmadığını buldular. Gıdıklama sadece bir kişinin gülüyor olduğu dışa dönük bir yanılsama yaratır .

Gıdıklama hakimiyeti öne sürmenin bir yoludur.

Çocuklara Gıdıklama Zararlı mı? Gıdıklama ne etkiler çıkarır
© David Shankbone / Wikimedia Commons  

Bir  gıdıklanan kişinin kendini kaybediyor . Kontrol kazanma mücadelesi çocuk için küçük düşürücü olabilir ve ömür boyu hoş olmayan anılar bırakabilir. Yetişkinler çocukları gıdıklarsa, çoğunlukla eğlenmek isterler, ama bu sonucun zararlı olmayacağı anlamına gelmez.

Michigan Üniversitesi Evrimsel Biyoloji Profesörü Dr. Richard Alexander’a göre , gıdıklama çok iyi bir baskınlık olabilir ve bunu izleyen gülmek boyun eğiciliği göstermenin evrimsel bir yoludur.

Gıdıklama, insanlara uzun süredir işkence yapmak için kullanılmıştır.

Çocuklara Gıdıklama Zararlı mı? Gıdıklama ne etkiler çıkarır
© ChrisFord585 / imgur  

Gıdıklama uzun zamandan beri bir işkence yöntemi olarak kullanılıyor. Gıdıklama hiçbir iz bırakmaz ve kurban kolayca ve hızlı nispeten geri verebilir olarak asaletini işkence biçimiydi. Aynı zamanda Japonya’da popülerdi ve onun için özel bir kelime bile yazdılar: “acımasız gıdıklama” anlamına gelen kusuguri-zeme.

Kentucky Üniversitesi’nden Vernon R. Wiehe , çocuklukta kardeşleri tarafından istismara uğrayan 150 yetişkin okudu. Çalışma konularının birçoğu , fiziksel bir istismar türü olarak gıdıklamayı bildirdi . Çalışma, gıdıklamanın, mağdurda nefes alamaması nedeniyle kusma ve bilinç kaybı gibi aşırı fizyolojik reaksiyonlara neden olabileceği sonucuna varmıştır.

Çocuk size durmanızı söyleyemeyebilir.

Çocuklara Gıdıklama Zararlı mı? Gıdıklama ne etkiler çıkarır
© depositphotos.com  

Gıdıklama, durması zor olan kontrol edilemeyen kahkahalara neden olabilir. Sürekli gıdıklamanın neden olduğu kahkaha, gıdıklanan kişinin artık düzgün bir şekilde nefes alamayacağı ve zor durumda olduklarını söyleyemeyecekleri bir noktaya ulaşabilir . “Eğlenceli” olarak başlayan bir şey ciddi tıbbi komplikasyonlara neden olabilir. Ve birlikte iyi vakit geçirmek için daha iyi yollar varken neden gıdıklıyorsunuz?

Gıdıklama ömür boyu güven sorunlarına neden olabilir.

Çocuklara Gıdıklama Zararlı mı? Gıdıklama ne etkiler çıkarır
© Mr.Robot / Evrensel İçerik 

Dr. Alexander’a göre  , birinin isteğine karşı gıdıklamak aslında “büyük zihinsel acıya” neden olabilir. Bazen bu acı bir ömür boyu kalabilir..

Ebeveynlik uzmanı ve Hand in Hand Organisation şirketinin kurucusu ve yöneticisi Patty Wipfler, çocukluk döneminde gıdıklama tecrübesinin yetişkinlerde bile duygusal zorlukların ortak bir nedeni olduğunu söylüyor. “Yetişkinleri yıllarca dinlerken uzun yıllar boyunca çocuklarının hayatlarının duygusal zorluklarından bahsettiğinde, gıdıklama tekrar tekrar ortaya çıkıyor, incinmiş bir deneyim olarak ortaya çıkıyor” diyor. Travmanın kişinin yaşadığı bir duruma yol açabileceğini söylüyor. Etkilenenler, diğerlerine yakın olduklarında rahatlayamazlar, güvenilen bir ortağa yakın uyurken bile güvensiz hissederler ve kendileriyle ve sevdikleri biri arasında rahat bir dokunuştan fazlası olduğu zaman, içlerinde nöbetçi olurlar.

Bebeğinize “Seni seviyorum” demenin daha iyi yolları var.

Çocuklara Gıdıklama Zararlı mı? Gıdıklama ne etkiler çıkarır

Ebeveynler genellikle çocukları için neyin iyi olduğunu bildiklerini ve deneyimlerinden gıdıklamanın normal olduğunu düşünüyorlar. Bununla birlikte, gıdıklama ve bağlamanın daha iyi yollar olduğu gerçeğini bilmenin çeşitli tuzakları göz önüne alındığında, gıdıklama yolundan kaçınmak daha iyidir. Ve herhangi bir nedenden dolayı gıdıklamak istiyorsanız, çocuktan izin almanız önerilir. Ebeveynler her zaman çocuğa dokunmadan veya vücutlarını etkileyen kararlar vermeden önce sormalıdır. Bir çocukla eğlenmenin ve bağ kurmanın diğer yolları nelerdir? Peki, basit bir Google araması birçok cevap verecektir.

Gıdıklama hakkında ne düşünüyorsunuz? Çocukken eğlendin mi? Aşağıdaki yorum bölümünde sohbet edelim. Eğer analizimizi beğendiyseniz, diğer ebeveynlerle de paylaşın.Like it? Share with your friends!

48
6 shares, 48 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
6
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
14
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
9
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Aşk Aşk
2
Aşk
Çok komik Çok komik
4
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
13
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
10
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir