Çocukların 13 Yaşına Gelmeden Önce Yapmaları Gereken 10 ŞEy


78
8 paylaş, 78 points

Bazı psikologlara göre , genç yılları, bir çocuğun 9 yaşından 13 yaşına geldiğinde başlar ve ebeveynlerin çocuklarının büyümesine ve bağımsız olmasına izin vermesi gerektiğinde, bağımlı ebeveynlikten ayrılma büyümeye geçiş dönemidir. Bu geçişi pürüzsüz hale getirmek için ebeveynler, çocuklarının 13 yaşına kadar bazı önemli yaşam becerilerini edinmelerine yardımcı olmalıdır.
Nestfun olarak , tüm çocukların 13 yaşında oldukları zaman kendileri tarafından yapabilmeleri gereken can alıcı yaşam becerilerinin bir listesini yaptı. Başarılı bir bireyi nasıl yetiştireceğinizi öğrenmek için bu listeyi sonuna kadar okuyun

1. Para kazanın ve yönetin Çocuklarınızın bazı temel finansal becerileri. 13 yaşına gelindiğinde, çocuklar haftalık harçlıklarından para biriktirebilmeli, ev halkı mallarının ne kadar edeceğinin farkında olmalı, borç ve kredi kartları arasındaki farkı anlayabilmeli, harcama ve tasarruf hakkında karar verebilmelidir.
Çocukların 13 Yaşına Gelmeden Önce Yapmaları Gereken 10 ŞEy 1
2. Temel ev işleriPsikoloji uzmanlarına göre , çocuklar erken yaşlarda, akşam yemeğinden sonra temizlik yapmak veya çamaşır yıkama sırasında kıyafetlerini toplamak gibi çok sayıda ev işi yapabilirler. 13 yaşına geldiğinde , giysilerini ütüleyebilmeli, bulaşık makinesini çıkarabilmeli , çarşaflarını değiştirebilmeli, araba yıkamalı, tuvaleti temizleyebilmeli ve mutfağı toplayabilmelidirler . Ebeveynler, talepleri ile tutarlı ve spesifik olmalı ve çocuklarını teşvik etmelidir.
Çocukların 13 Yaşına Gelmeden Önce Yapmaları Gereken 10 ŞEy 2
3. Yemek hazırlamaYemek yapmak , çocuklarınıza yetişkin olduklarında ihtiyaç duyacakları önemli bir beceridir ve sandviç, omlet, makarna, çorba ve salata gibi yeni başlayanlar için birçok kolay yemek tarifleri vardır. 13 yaşına geldiğinde, çocuklar bir aile yemeği planlayabilmeli, basit bir tarifi takip edebilmeli ve mutfak ekipmanlarıyla çalışabilmelidir . Çocuklarınıza hijyen ve güvenlik temelleri hakkında bilgi vermeyi unutmayın.
Çocukların 13 Yaşına Gelmeden Önce Yapmaları Gereken 10 ŞEy 3
4. Market alışverişiÇocuklarınızın bakkal alışverişlerini yanınızda götürmek, bir yemek planı yazmak, bir market listesi yazmak ve bütçeye girdiğinde bütçeye sadık kalmak gibi temel becerileri geliştirmelerine yardımcı olacaktır . Beslenme etiketlerini nasıl okuyacaklarını ve iyi fırsatları nasıl bulacağınızı öğretin. Limitleri koymayı unutma: Kansas Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma , ebeveynlerine süpermarkete eşlik eden küçük çocukların% 50’sinin bir şey satın almasını istediğini ve ebeveynlerin sadece% 50’sinin direnmeyi başardığını gösterdi.
Çocukların 13 Yaşına Gelmeden Önce Yapmaları Gereken 10 ŞEy 4
5. Kişisel hijyenUzmanlar , birçok ebeveynin 10 yaşındaki veya 11 yaşındaki çocuklarının doğal olarak hijyen hakkında bilgi edeceğini söylüyolar.. Ama aslında, ebeveynlerin çocuklarıyla çok geç olmadan konuşmaları gereken pek çok şey vardır: günlük duşun, deodorantın kullanılması, kıyafetlerin değiştirilmesi, tıraş, ağız hijyeni ve kendi bedenlerini anlama. Kendinize iyi bir rol modeli olmayı unutmayın ve her zaman çocuğunuza neden belirli şeyler yapmaları gerektiğini açıklayın.
Çocukların 13 Yaşına Gelmeden Önce Yapmaları Gereken 10 ŞEy 5
6. Temel ilk yardımTemel ilk yardım becerileri, çocuklarınızı, zarar gördüklerinde ve kimsenin etrafında olmadığında kendilerine yardım etmeye teşvik edecektir. İngiltere’de, Kızılhaç okul müfredatında ilk yardım eğitiminin dahil edilmesini savunmaktadır. Bazı araştırmalar , 5 yaşındaki çocukların halihazırda doğru acil telefon numarasını ezberlediğini, bir kişinin nefesini doğru olarak değerlendirdiğini ve doğru iyileşme pozisyonlarını ezberlediğini göstermiştir. Daha büyük çocuklar için bazı beceriler, kanamayı durdurma ve yanıkları ve arı sokmalarını tedavi etme yeteneğini içerir.
Çocukların 13 Yaşına Gelmeden Önce Yapmaları Gereken 10 ŞEy 6
7. Zaman yönetimiZaman yönetimi becerileri önemlidir: gençliğiniz verimli bir şekilde plan yapmalı, önceliklendirmeli ve çalışmalıdır. Çocuklarınıza, telefon uyarıları veya özel takvimler gibi daha verimli olmalarına yardımcı olabilecek bazı araçlar sunmaya çalışın. Ne yazacağınıza ve ne zaman yapacağınıza karar vermenin, yazdığınız zaman çok daha kolay olduğunu unutmayın. Onlara hediye olarak bir saat verin, dikkat dağıtıcılıklarına yardımcı olun ve her zamanki gibi iyi bir örnek verin.
Çocukların 13 Yaşına Gelmeden Önce Yapmaları Gereken 10 ŞEy 7
8. Sosyal beceri ve davranışlarÇocuklarınızın davranışlarını en kısa zamanda öğretmek önemlidir . Küçük çocuklar için kendi örneğinizle başlayın, onları paylaşmaya, kibar olmaya ve yaşlılara saygı göstermeye teşvik edin. Evdeki etkinlikler, çocuklarınıza nasıl iyi bir ev sahibi olabileceğini öğretmek ve onlara masadaki davranışları anlatmak için iyi bir zamandır. Unutmayın ki modern toplumda dijital görgü kuralları “çevrimdışı” tavır kadar önemlidir.Uygun görgü kurallarına uyma alışkanlığınıza girmek, çocuklarınızın günlük yaşantılarında gençlere dönüştüklerinde yardımcı olacak, onların kariyerlerinde başarılı olmalarına yardımcı olacak ve akranlarıyla daha iyi uyum sağlamalarına yardımcı olacaktır.
Çocukların 13 Yaşına Gelmeden Önce Yapmaları Gereken 10 ŞEy 8
9. Yakındaki yerleri gezGençlerin bir araba sürecek veya birkaç yıl içinde kendi başlarına seyahat edecekler; Bu nedenle, bir navigasyon aracının nasıl kullanılacağını ve bir haritanın nasıl okunacağını anlayabilmeleri önemlidir. 13 yaşına gelindiğinde, çocuklar yönlerini ezberleyebilmeli, harita sembollerini okuyabilecek ve kendilerini yönlendirebilmelidir. Harita okumayı eğlenceli hale getirmeye yardımcı olacak birçok kaynak var .

10. Duygu düzenleme becerileriSadece gençler değil, aynı zamanda birçok yetişkin, öfke, stres ve endişe gibi duygularını kabul etme ve kontrol etme yeteneklerinden yoksundur. Duygu düzenleme becerileri , duyguları tanımlama, durumu anlama, duyguları yönetme ve gerektiğinde yardım arama yeteneğini içerir. Üzüntü duymanın, bir zayıflık işareti olmadığını ve duygulanımlarla başa çıkmada yardımcı olabileceğinin farkına varmak, çocuklarınıza sonraki yaşamlarında yardımcı olacaktır.Çocukların 13 yaşını doldurmadan öğrenmeleri gereken diğer temel becerileri ekler misiniz? Yorumlarınızdaki görüşlerinizi, deneyimlerinizi ve ebeveynlik ipuçlarınızı paylaşın!
Çocukların 13 Yaşına Gelmeden Önce Yapmaları Gereken 10 ŞEy 9Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

78
8 paylaş, 78 points

Tepkileriniz Nedir?

Nefret Nefret
14
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
11
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
5
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Aşk Aşk
10
Aşk
Çok komik Çok komik
12
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
8
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
4
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Öykü
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Oylama
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Video
Youtube, Vimeo or Vine videoları
Müzik
Soundcloud veya Mixcloud Embed
Resim
Fotoğraf veya gif
Gif
Gif formatı