Çocukluk da Yaşadığınız Travmanın Üstesinden Gelmek İçin 6 Adım


86
9 shares, 86 points

Herkesin çocukluğu mutlu değil. Toksik deneyimler üzerinde büyümek , zorba bir ebeveynden, derin kederden veya duygusal mesafeden gelen birçok istismar türünü içerebilir. Bu korkunç anılar bizi ömür boyu yaralar . Toksik bir çocukluktan kurtarmak zor ama tamamen mümkün. Kendi kişisel gücünüzü ve en iyi yaşamınızı yaşama potansiyelinizi ortaya çıkarırken, kendini keşfetme yolculuğuna çıkmanız biraz zaman alabilir.

Nestfun olarak  biz,  zorlu bir çocukluk döneminin üstesinden gelmenize yardımcı olacak en etkili yöntemlerden bazılarını paylaşıyoruz. Ve unutma, hep arkanı kollayacağız.

Çekim Yasası’nın toksik bir çocukluk döneminin üstesinden gelmekle ilgisi nedir?

Çocukluk da Yaşadığınız Travmanın Üstesinden Gelmek İçin 6 Adım
© Inside Out / Walt Disney 

Çekim Yasası, olumlu şeylere odaklandığınızda, daha fazlasını tezahür ettireceğiniz ve aynı şeylerin olumsuz şeyler için de geçerli olduğunu belirtir. Çocukken kendinizi savunmasız hissediyorsanız, yetişkin olduğunuzda, “içsel çocuğunuz” mevcut olmayan herhangi bir kaynaktan bir tür doğrulama isteyecektir veya kendinizi uyuşuk hissedebilirsiniz. Bu, daha sonra kötü şeyleri daha fazla çekebilecek dengesiz ilişkilere veya izolasyona yol açar.

Dolayısıyla, bunu düzeltmek için, bu kalıplardaki “neden” i bulmanız gerekecektir. Bu aynı zamanda inanç sisteminizin düzenlenmesine ve bu davranışa son verilmesine yardımcı olur. Tabii ki, bu başa çıkmak için biraz zaman alabilir. Ancak bunu bir kez yaptıktan sonra, aşağıdaki adımları izleyerek otantik benliğinize kavuşabilirsiniz.

1. Kendine insanlara yakın olmana izin ver.

Çocukluk da Yaşadığınız Travmanın Üstesinden Gelmek İçin 6 Adım
© İyi Niyet Avı / Miramax Filmleri  

Çocukluk çağı travma yaşamınızı hayatta kalma modunda yaşamaya zorlarken, insanlara yaklaşmak zor olabilir. Bu büyüdükçe izolasyona neden olur. Bu yüzden, bununla mücadele etmek için, insanlara yakınlaşmana ve seni olduğun gibi görmelerine izin vermen gerekiyor. Özgün benliğiniz olmak, utançtan kurtulmanın ve kendinize sevimli olduğunuzu hatırlatmanın en hızlı yoludur.

2. Fiziksel ve zihinsel sağlığınıza dikkat edin.

Çocukluk da Yaşadığınız Travmanın Üstesinden Gelmek İçin 6 Adım
© 50/50 / Zirve Eğlencesi  

Çocukluk çağı travmasına maruz kaldığınızda bilinçaltında haksızlık hissetmek veya kendinizi gizli bir şekilde reddetme durumunda tutmak yaygındır. Neye inanırsan inan, her zaman en iyi arkadaşına davrandığın gibi davran. Kaliteli bir uykuya, iyi bir diyete ve egzersize yatırım yaparak sağlığınıza dikkat edin. İyi bir zihinsel sağlık için, duygusal olarak yayılmaya zaman ayırmanız gerekir – size yardımcı olmak için bir terapiste danışabilirsiniz.

3. Korkusuz davranın.

Çocukluk da Yaşadığınız Travmanın Üstesinden Gelmek İçin 6 Adım
© Harry Potter ve Ateş Kadehi 

Burada, korku temeli ve koruyucu benliğinizin yapabileceğinden tamamen farklı bir şey yapmalısınız. Örneğin, her zaman korumanızı yüksek tutarsanız, aşağı indirin ve insanların size yakınlaşmasına izin verin. Kısa temperli iseniz, derin bir nefes alın ve şefkatle hareket edin. Her şeyi kendin yapma, başkalarının sana yardım etmesine izin ver. Bu, büyümenizi ve dönüştürmenizi sağlar.

4. Kendine insanlara güven ve destek ol.

Çocukluk da Yaşadığınız Travmanın Üstesinden Gelmek İçin 6 Adım
© Garip Şeyler / Netflix  

Suçluluk, utanç ve suçlamalardan kurtulmanın en iyi yollarından biri budur. Tek yapmanız gereken, sizi sevecek ve destekleyecek bir arkadaş grubu bulmak. Bu biraz çaba gerektirebilir, ancak doğru yaparsanız uzun vadede yardımcı olacaktır. Şu anda nerede olursanız olun, başkalarını aramanıza izin vermeniz, ihtiyaç duyduğunuzda destek istemeniz ve duyulmak istemeniz durumunda ulaşmanız gerekir. Buna değer.

5. Kabul etmeyi ve bırakmayı öğrenin.

Travmanızı kabul etmek, mutlaka onu kucaklamanız, sevmeniz veya aynı fikirde olmanız gerektiği anlamına gelmez. Kabul etme, bununla nasıl başa çıkacağınızla ilgili daha fazla seçeneğiniz var: ya hayatınızı yönetmesine izin verin ya da gitmesine izin verin. Gitmesine izin vermek tamamen ortadan kalktığı anlamına gelmez, sadece bugün iyi bir yaşam sürdürmeni engellemek için kötü anılarına izin vermediğin anlamına gelir.

6. Kendine karşı nazik ol.

Zorlu bir çocukluk geçirdiğiniz zaman, hayatınız ve alışkanlıklarınızın tamamen kontrolden çıktığını hissedebilirsiniz. Kalp kırma duygularını bırakmanın çok zaman aldığını biliyoruz. Öyleyse, kendinize karşı sabırlı olun, bulunduğunuz yeri onurlandırın ve sürece güvenin. İyileşirken, çocukluk çağı travmalarınızdan iyileşme savaşını kazanmanıza yardımcı olacak birçok küçük zafer olacak.

Öyleyse, kendini topla ve ağır işlerin gitmesine izin ver. Hayat sefil olmak için çok kısa.Like it? Share with your friends!

86
9 shares, 86 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
13
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
8
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
4
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Aşk Aşk
10
Aşk
Çok komik Çok komik
12
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
8
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
4
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir