Crocs Terliklerin 10 Pazarlama Sırrı


50
5 shares, 50 points

Crocs terlikleri,günümüzde, giysi ve ayakkabı üreten büyük şirketlerin müşterileri çekmek için ürünleri yapmaktan daha fazlasını yapmaları gerekiyor. Tüm markalar, insanların mağazalarını ziyaret etmesini ve para harcamasını sağlayacak benzersiz özelliklerini arar. Bazı perakendeciler güzelliğe bahse girer, diğerleri rahat olmasını umar. Ve bu makaledeki şirket farklı bir özellik kullanmaya karar verdi – hoş olmayan görünümleri. Ve gerçekten başarılı oldular.

Bizler  Nestfun olarak biz bütün paramızı harcamak sürece, Crocs’un pazarlamada kullandığı yöntemleri araştırdık.

Timsah yüzüne benzeyen terlikleri kim tasarladı?

Crocs Terliklerin 10 Pazarlama Sırrı
© Pixabay / Pexels   © Depositphotos’tan  

90’lı yılların sonunda, 3 arkadaş, George Boedecker, Scott Seamans ve Lyndon Henson birlikte bir iş kurmaya karar verdi. Bu adamların büyük şirketleri yönetme konusunda bazı deneyimleri vardı, bu yüzden kolektif yetenek setlerinin inanılmaz bir şey haline gelmesi gerekiyordu. Ve yaptılar.

İşadamları , inanılmaz bir polimer malzemesi geliştiren Köpüklü Kreasyonlar adında bir Kanada şirketine rastladı . Bu malzemeden yapılmış ayakkabılar, ayakkabının ayağı ile şekillendirilmiş, koku yapmaz ve çok hijyeniktir.

Boedecker, Henson ve Seamans, bu fikri Kanadalılardan aldı ve yatçılar için sandaletler üretmeye başladı. Ayakkabılar o kadar rahat ve dayanıklı oldukları ortaya çıktı ki, rahatlığa değer veren ve görünüşünü gerçekten önemsemeyen insanlara hızla satıldı. Fakat en önemlisi, yatlarla ilişkisi olmayan insanlar da onları almaya başladı.

2002 yılında, Crocs 200 çift ayakkabı sattı ve 2017 yılına kadar, 300 milyon insan , klasik ayakkabıyı logo üzerinde bir timsahla satın aldı . İlk bakışta başarı beklenmedik bir şekilde geldi, ancak milyarlarca dolar kazanmanın ardında net bir pazarlama stratejisi var.

Kasten “çirkin” ayakkabılar tasarladılar ve malzemeye bahis yaptılar.

Crocs Terliklerin 10 Pazarlama Sırrı
© Julie / Flickr  

Crocs ayakkabılarını satın aldığınızda, bahçede çalışmak veya havuza gitmek için bazı lastik terlikler satın almazsınız. Tüm ayakkabılar, üreticiye göre bakterilerin üremesini önleyen hücrelere sahip reçine olan Croslite’den yapılmıştır.

Crocs bu malzemeyi patentledi ve ayakkabılarının şeklini çoğaltmaya çalışanlara karşı dava açtılar. Pek çok şakaya ve ayakkabı tasarımındaki korkunç incelemelere rağmen , müşteriler hala yeni çiftler almak için mağazalara gitmeye devam ediyor. İnsana konfor ve sağlık verilirse insanlara tasarımla yaşamaya hazırlar.

Terliklere 50 dolar harcamanın daha az acı vermesi için ünlü tasarımcılarla işbirliği yapıyorlar .

Crocs Terliklerin 10 Pazarlama Sırrı
© Crocs / Instagram  

Yaşamının başlangıcından beri, Crocs korkunç tasarımlarından dolayı suçlandı ve ayakkabılar şimdiye kadarki en kötü icat ünvanını bile kazandı. Ancak, bu tasarım bir hata değildir, bilinçli bir pazarlama stratejisidir.

Markanın pazarlamacıları, çirkin ayakkabı trendi yaratan ilk firma oldu . Çirkin ama son derece konforlu ayakkabılar. Daha sonra, aynı özellik Avustralya UGG ve Alman Birkenstock tarafından Crocs’un yaptıklarını tekrarlamaya çalıştıkları için benimsenecek . Millennials, özel bir şampuanla yıkanması gerekmeyen bu terlikleri giyme fikrini gerçekten çok seviyor. Crocs sandalet modaya uygun kıyafetler ve ayakkabılara karşı aktif gençler tarafından satın alınmaktadır. Ancak sonunda, hala “çirkin” ürünler satın alıyorlar ve şirkete milyarlarca dolar kazandırıyorlar.

Crocs aktif olarak moda tasarımcılarıyla çalışıyor. 2017 yılında, Christopher Lane’in gösterisi sırasında , modeller pist üzerinde, kayalar ve ponponlarla süslenmiş Crocs giyerek yürüyorlardı.

Parlak renkler insanların aynı anda birkaç çift almasını sağlar.

Crocs Terliklerin 10 Pazarlama Sırrı
© Lynn Friedman / Flickr  

Başlangıçta, genç şirketin modelleri denemeye harcayacak parası olmadığı için aynı model  20 farklı renkte üretildi . Crocs’un ana rakipleri Nike ve Adidas gibi spor devleri, bu yüzden şirketin çeşitlilik duygusu yaratması gerekiyordu.

Ancak bugün bile markanın en sadık hayranları farklı renklerde birkaç çift alıyor. 2000’lerin ortasında, Crocs şekli denemeye çalıştı ve hatta bir çift topuklu yaptı , ancak neredeyse müşterilerini kaybediyorlardı . Şimdi, ürün çeşitliliği daha geniş, çünkü botları, spor ayakkabıları ve ayakkabıları var, ancak klasik terlikler hala satılan tüm ürünlerin% 50’sini oluşturuyor.

Reklamları için belirli bir ünlüyü seçiyorlar.

Crocs Terliklerin 10 Pazarlama Sırrı
© arianagrande / Instagram   © Crocs / Instagram’da  

Crocs şirketi, ürünlerini tanıtmak için sadece rastgele ünlüleri kullanmıyor. Reklamları kasıtlı olarak belirli insanları hedef alıyor.

 • Markanın resmi elçileri, ürünlerini genç kadınlara “satan” ve onları Crocs’ın moda olduğuna ikna etmeye çalışan Drew Barrymore ve Natalie Dormer’di.
 • Popüler şarkıcı Post Malone , sadece 10 dakikada satılan kendi Crocs versiyonunu yayınladı.

Bunlar kasıtlı işbirliği örnekleridir. Ancak diğer ünlüler de Crocs’un satışını etkiliyor.

 • 2015’te küçük Prens George Crocs’ta göründü ve çocuk terliklerinin satışlarını % 1,500 artırdı  .
 • Son zamanlarda, Justin Bieber, çorapların üstünde Crocs giyen görülmüştür .
 • Ayrıca, Crocs , ABD’nin eski Kadın Leylisi, Michelle Obama, aktris Helen Mirren, şarkıcı Ariana Grande ve birçok ünlü insan tarafından George W. Bush tarafından giyildi  .

Marka, moda trendlerini takip eden kız ve kadınlara yöneliktir (kendileri için bir çift, bir erkek arkadaşı veya kocası için bir çift alırlar). Ayrıca hedef, çocuklarının sürekli büyüyen ayakları için yeni ayakkabı almaktan bıkmış genç ebeveynlerdir: malzeme yumuşak olduğu için Crocs biraz uzayabilir.

Markanın asıl avantajı, şirketi neredeyse öldüren ana kusur oldu.

Crocs Terliklerin 10 Pazarlama Sırrı
© Crocs / Instagram  

İlk yıllarda, markaların satışı çok agresifdi: hemen hemen her Amerikan ailesinin bu şirketten bir çift terliği vardı. Sonuç olarak, uzun ömürlü malzeme markanın kendisine karşı bir numara yaptı : öncekiler yok edilemez olduğu için insanların yeni bir çift almasına gerek yoktu. Ayrıca, markayı kapsayan bir dizi skandal yaşandı:

 • Çocuklar için modeller güvenli değildi: terlikler kazalara yol açan yürüyen merdiven mekanizmalarına takıldı  .
 • İsveç’teki hastaneler hemşirelerin ve doktorların Crocs giymesini yasakladı. Önemli olan, terliklerinin tıbbi cihazların işlevi ile karışan çok fazla statik elektrik üretmesiydi . Bu yüzden marka imza malzemelerinin formülünü değiştirmek zorunda kaldı.

Klasik ayakkabıdan farklı olması gereken yeni modeller yaptılar.

Crocs Terliklerin 10 Pazarlama Sırrı
© Crocs   © Crocs  

Son zamanlarda, marka “komik” ayakkabıların itibarını sarsmak için daha şık modeller üretmeye başladı . Yeni modeller gerçekten zor şirketin logosunu bulmak için yapıldı.

Reklamlarında, çoğu yetişkin insanın sahip olmak istediği belirli bir yaşam tarzını tanıtırlar.

Crocs Terliklerin 10 Pazarlama Sırrı
© valentinomarazziti  

Crocs reklamları müşterilerini duygusal yapar. Dükkana geldiğinizde, sadece reçine köpüğünden yapılan bir çift terlikten başka bir şey yapmıyorsunuz, tam anlamıyla kendinize iyi bir ruh hali alıyorsunuz . Parlak videolar kullanarak, pazarlamacılar müşterinin kafasında rahat bir dinlenme için bir bağlantı kurar. Yani, ayakkabılar zor iş ile ilişkili değildir .

Jibbitz ayakkabı aksesuarları çocuklar için tasarlandı, ancak şimdi milyonlar kazandı.

Crocs Terliklerin 10 Pazarlama Sırrı
© DERNEĞİ BASIN / Doğu Haberleri   © Crocs / Instagram 

Klasik Crocs modellerinde havalandırma için 10 delik bulunur. Bu deliklerin de çok para getirebileceği ortaya çıktı. 2005 yılında evli çift Rich ve Sheri Schmelzer, çocuklarını mutlu etmek için Crocs için süslemeler icat etti . Eşler borç aldı, mağaza açtı ve gerçek para kazanmaya başladı: ilk yıl boyunca 2 milyon dolar kazandı.

Bir süre sonra Crocs, mucitlere 10 milyon dolar ödedi ve havalandırma deliklerine yerleştirilen süslemeler fikrini aldı. Başlangıçta, süslemeler çocuklar için yapıldı, ancak daha sonra yetişkinlerin de kullandığı harika bir aksesuar oldu. Çocukların eğlenceli şeyler giyme isteği, pazarlamacılar için harika bir araçtır. Çocuklar ebeveynlerini mağazalara götürür ve tamamen işe yaramaz şeyler satın almalarını sağlar.

Ayakkabılar herkes içindir, ancak asıl hedef kitlesi ortalamanın üzerinde bir gelire sahip kişilerdir.

Basit tasarıma rağmen, Crocs ortalamanın üzerinde geliri olan insanlar için bir marka olarak kendini göstermektedir. Birçok üretici sahte ürettiği için, şirketin parayı elinde tutması zordu. Çözüm basitti: zengin müşterileri çekti; örneğin, Balenciaga’dan 500 dolara mal olan bir çifti piyasaya sürdüklerinde ve moda tasarımcıları doğal kürkten yapılmış ılık uçlar icat ettiler.

Ayakkabı üretmeyi bıraktılar ve dünyanın dört bir yanındaki mağazaları kapatmaya başladılar.

Crocs Terliklerin 10 Pazarlama Sırrı
© Depositphotos   © Bruce Mars / Pexels 

2018’de Crocs son fabrikasını kapattı : şirket artık ayakkabı üretmiyor. Şimdi üçüncü taraf üreticiler Crocs üretiyor. Marka artık mağazalarının çoğunu kapattı ve ürünlerinin çoğunu online satıyorlar.

Bonus: En iyi fiyatı nasıl bulabilirim, taklitlerden kaçınabilir ve paranızı koruyabilirsiniz.

Crocs Terliklerin 10 Pazarlama Sırrı
© Depositphotos Y

Crocs ayakkabısı konusunda tecrübeli kişilerin yorumlarını ve önerilerini bulduk.

 • Gerçek ayakkabıdan sahte bir çift ayakkabı söylemek neredeyse imkansızdır . Günümüzde, herkes Crocs sahtekarlığı yapıyor: bodrumunuzda aynı görünümlü ayakkabıları yapabilirsiniz. Kutusuz satıldıkları için sahte çift alma şansı son derece yüksektir. Kendinize bir çift terlik almaya karar verirseniz, tamamen güvendiğiniz mağazalarda yapın.
 • Marka, ABD, Asya ve Batı Avrupa’dan gelen insanları hedef alıyor. Orada, ayakkabılar daha ucuza malolur ve daha pek çok renk ve model vardır.
 • Popüler yanılgıların aksine, Crocs ortopedik ayakkabılar değildir . Evet, üretici anatomik olarak doğru terlikler üretiyor, ancak doktorlar bir gün boyunca onları giymeyi önermiyorlar .
 • Crocs mevsimsel satışlar düzenliyor, ancak fiyatlardaki düşüş önemli değil. Gerçekten ucuz teklifler bulabilmek için indirimli mağazaları aramanız gerekir. Yine ABD müşterileri en iyi fiyatları alıyor.
 • Memnun kalmayan çok sayıda müşteri var: çevrimiçi bulduğumuz en kötü yorumlar, yüksek fiyat nedeniyle ve aynı zamanda ayakları çok fazla terlediğinden dolayı kötü .

Eğer Crocs ürünlerini sever misiniz? Onları hiç kullandın mı?Like it? Share with your friends!

50
5 shares, 50 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
13
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
8
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
4
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Aşk Aşk
10
Aşk
Çok komik Çok komik
12
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
8
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
4
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir