Disney Filmlerinin Derin Tarafını Gösteren 8 Gizli Mesaj


71
7 shares, 71 points

Karikatürlerin çocuklar için olduğunu düşünüyorsanız, daha yanlış olamazsınız, çünkü tüm prenseslerin ve konuşan hayvanların ardında gizli olan önemli sosyal sorunlar vardır. Her zaman en açık şekilde değildir, ancak yaratıcılar sessiz kalmayacakları şeyler gösterir. Bir çocuk çizgi film çok derin olabilir, kaybolabilirsiniz.

Nestfun olarak Disney’in bize çoğu zaman farketmediğimiz filmlerinde gösterdiği bazı sosyal sorunları açıklıyoruz. Hazırladığımız şeyleri aramaya başlayabilirsiniz, ama dikkatli olun – bu andan itibaren, muhtemelen sonsuza dek bu filmleri farklı bir bakış açısıyla izleyeceksiniz.

1. Cinsel taciz – Notre Dame’in Kamburu (1996)

Disney Filmlerinin Derin Tarafını Gösteren 8 Gizli Mesaj
© Notre Dame’ın Kamburu / Walt Disney Animasyon Stüdyoları  

Notre Dame’in Kamburu filmi , muhtemelen Disney’in anlattığı en karanlık hikayeyi anlatıyor. Orada din, soykırım ve cinsel taciz de dahil olmak üzere pek çok sosyal konuya değinildi.

Genç bir çingene kızı Esmeralda, tüm kahramanların cinsel nesnesi olarak temsil edilir, ancak Frollo ile özellikle belirgindir. Esmeralda ile hareket etme şekli (sürekli olarak ona dokunur ve hatta saçını ve atkısını koklar) açıkça cinsel ilişkiye girdiğini gösterir ve Esmeralda bunu bilir. Arzuunu bile inkar etmiyor: açıkça ya onunla birlikte olmayı seçmesi gerektiğini ya da onu canlı yakacağını öne sürüyor.

Esmeralda’nın örneği bize cesur olmayı, kendimiz için ayağa kalkmayı ve yalnızca değerli insanları yaşamımıza sokmamızı öğretir.

2. Depresyon ve ruh sağlığı – Inside Out (2015)

Disney Filmlerinin Derin Tarafını Gösteren 8 Gizli Mesaj
© Inside Out / Pixar Animasyon Stüdyoları  

Bunu düşünmediyseniz, Inside Out , depresyon ve nasıl ilerlediği hakkında bir film . Riley San Francisco’ya taşındığında, ailesini hayal kırıklığına uğratmak istemediği ve gerçek üzüntü duygularını bastırmak istemediğinden depresyonu gelişmeye başlar. Kafasında da görebiliyoruz: tam da Hüzün gerçekten aktif olmaya başladığı an, etrafındaki her şeye dokunarak. Sevinç, Hüzün’ün bir şey yapmasını engeller ve onu bir çember içine kilitlemeye çalışır.

Disney Filmlerinin Derin Tarafını Gösteren 8 Gizli Mesaj
© Inside Out / Pixar Animasyon Stüdyoları  

Sevinç ve Hüzün ortadan kaybolduğunda, Riley mutlu olamaz ve aynı zamanda derin bir bunalım içine kayan duyguları için üzgün ve açık olamaz. Filmin tamamı , onun tanımı olan herşeyin nasıl ilerlediğini ve yok ettiğini gösteriyor . İlk başta sadece İğrenme, Öfke ve Korku hissediyor ve sonra hiçbir şey hissetmiyor.

Film her zaman mutlu hissetmemenin tamam olduğunu ve sahip olduğumuz tüm duyguları kabul etmenin önemli olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda duygularımızı ve zihinsel sağlığımızı konuşmak için bizi çağırıyor.

3. Çocukların velayeti ve kaybı – Lilo ve Stitch (2002)

Disney Filmlerinin Derin Tarafını Gösteren 8 Gizli Mesaj
© Lilo ve Stitch / Walt Disney Animasyon Stüdyoları  

Yabancılar ve eşyaların ötesinde, bu hikaye aynı zamanda 2 yetim kız kardeşin ebeveynlerinin kaybının üstesinden gelmeye ve aile olmaya devam etmelerine de ilişkin. Kayıp, küçük Lilo’yu çok sert vurdu ve çok iyi davranmıyor, velayetini korumak için şimdi çalışmak ve onunla ilgilenmek zorunda olan büyük kardeşi Nani için daha da zorlaşıyor.

Disney Filmlerinin Derin Tarafını Gösteren 8 Gizli Mesaj

Bu durum, kız kardeşleri yakından takip eden ve Lilo’yu almakla tehdit eden sosyal hizmetler nedeniyle daha da zorlaşıyor. Filmde çocuk velayeti mücadelesi ve parçalanmış bir aile gösteriliyor. Bir çocuğun bir kaybın üstesinden gelmesinin ne kadar zor olduğunu, kırık bir ailenin tüm zorlukların üstesinden gelmesinin ne kadar zor olduğunu ve alabilecekleri tüm sevgi ve desteğe ne kadar ihtiyaç duyduklarını gösterir.

Lilo ve Stitch bize başkalarına karşı nazik ve güvende olmayı öğretir ve tabii ki bize “ Ohana aile demektir ve aile kimsenin geride bırakılması veya unutulmaması anlamına gelir. 

4. Zihinsel bozukluk – Dory Bulma (2016)

Disney Filmlerinin Derin Tarafını Gösteren 8 Gizli Mesaj
© Dory Bulma / Walt Disney Animasyon Stüdyoları  

Dory kısa süreli hafızasıyla problemi olan mavi bir balıktır. Genç bir balık olan Dory, hastalığı ile nasıl hayatta kalacağını ve başkalarına nasıl açıklayacağını öğrenir. Kaybolduğunda ve ailesini kaybettiği zaman, kim olduğunu bilmeden etrafta yüzmeye başlıyordu – ve bu, amnezi rahatsızlığı olan insanların karşılaştığı gerçekliktir.

Kısa süreli hafıza kaybı, filmde gösterilen tek bozukluk değil. Dory’nin karşıladığı bir çok karakter belirli bir akıl hastalığını temsil eder (örneğin, Ahtapot Hank depresyon ve Hank adlı balina kaygıyı temsil eder).

Film, zihinsel bozukluğu olan çocuklara yönelik çocuklara kabulü öğretiyor , hayallerini ve hedeflerine ulaşmalarını sağlamak için sorunlarını aşmalarını teşvik ediyor. Diğerlerine gelince, bozuklukları olanların gerçekliğini ve mücadelelerini gösterir ve bize yardım etmemiz ve destek vermemiz için bize ilham verir, böylece sevdikleriyle birlikte herşeyin üstesinden gelebilirler.

5. Sosyal azınlıklar – Dondurulmuş (2013)

Disney Filmlerinin Derin Tarafını Gösteren 8 Gizli Mesaj
© Dondurulmuş / Walt Disney Animasyon Stüdyoları  

Frozen Elsa Onun kişiliğini ve o Çocukluğumdan beri onun yeteneklerini gizlemek zorunda kaldı. Ebeveynleri bile, kendisinin olmayı ve onlardan korkmamayı, onu susturmayı ve formda kalmaya çalışmayı tercih etmelerine asla yardım etmedi. Ona verdikleri eldivenler , benzersizliğini gizleme ve onu “normal yapma” girişimini temsil ediyor . ” Elsa tüm hayatı boyunca eldivenleri giydi ve kaçtı, kim olduğunu kabul edip onları atıncaya kadar“ normal ”olmaya çalıştı.

Koronasyon gününde, herkes sihirli güçleri olduğunu keşfettiğinde, insanlar ona canavar dedi. Asla kimseye zarar vermedi ve yanlış bir şey yapmadı, ancak insanlar onu kabul etmek istemedi çünkü toplumlarında olumsuz ve kabul edilemez bir şekilde farklıydı. Ve bu bizim dünyamızda da olur

6. Diktatörlük – Oyuncak Hikayesi 3 (2010)

Disney Filmlerinin Derin Tarafını Gösteren 8 Gizli Mesaj
© Toy Story 3 / Walt Disney Animasyon Stüdyoları  

Filmde, yetişkin Andy oyuncaklarını Lotso adında bir oyuncak ayı tarafından yönetilen bir günlük bakım merkezine bağışlar. Merkezi bir cennet olarak sunuyor, ancak despot oyuncak ayı tarafından yönetilen seçkin bir yönetici sınıfla diktatörlük olduğu ortaya çıkıyor.

Bu film, diktatörlüğün birçok yönünü göstermektedir: karizmatik bir lider, sosyal sınıfların varlığı (güzel çocukların oynadığı bir odada yaşayan ve oyuncaklarını çok önemseyen bir odada yaşayan elit; kimsenin onlara iyi bakmadığı yerlerde, beyin yıkama (Buzz Lightyear’a ne oldu), zorla çalıştırma ve bazı ideolojiler.

Disney Filmlerinin Derin Tarafını Gösteren 8 Gizli Mesaj
© Toy Story 3 / Walt Disney Animasyon Stüdyoları  

Bir cennet ve bir özgürlük yeri olarak sunulan Sunnyside, aslında askeri disipline sahip bir diktatörlük. Yaratıcının bize göstermek ve öğretmek istediği aslında Barbie Doll’un filminde şöyle söyleniyor: “ Yetki, kuvvet tehdidinden değil yönetilenlerin rızasından türetilmelidir !”

7. Zorbalık – Batığı-Ralph (2012)

Disney Filmlerinin Derin Tarafını Gösteren 8 Gizli Mesaj
© Batığı-Ralph / Walt Disney Animasyon Stüdyoları  

Oyunbozan Ralph , Vanellope onu oyunda diğer kızlar gibi değildi. Bir hata yapma gerçeği onu bir zorbalık nesnesi haline getirdi: sadece akranlarının grubunda bulunmasına izin vermekle kalmadı, sürekli olarak küçük düşürüldü ve onlarla alay etti. Bununla birlikte, Vanellope her zaman onlara karşı dostça davrandı, bütün suçlarını unutarak, kendisi yaptıkları arabayı kırdıklarında bile.

Zorbalık dünyamızda yaygındır ve birçok çocuk Vanellope’un nasıl tedavi edildiğiyle ilgili olabilir. Disney, böylesine güçlü ve karizmatik bir karakter yaratarak zorbalık kurbanlarına destek veriyor, onlara garipliklerinin ve tuhaflıklarının kendilerini benzersiz yapan şey olduğunu ve dünyada kendilerini oldukları gibi sevip onlarla iyi davranacaklarını gösteriyor. Bunun ötesinde Vanellope, zorbalı çocuklar için bir örnek ve ne olursa olsun arkadaşça kalmanın ne kadar önemli olduğunu bize öğretiyor .

8. Ebeveyn istismarı – Karışık (2010)

Disney Filmlerinin Derin Tarafını Gösteren 8 Gizli Mesaj
© Karışık / Walt Disney Animasyon Stüdyoları  

Mother Gothel Rapunzel’e her ne söylerse söylesin, fiziksel görünüşünü alay ederek, herhangi birinin ondan hoşlanabileceği olasılığını sorgulayarak, hayallerinde gülerek ve Rapunzel’in kendileri için suçlu hissetmesini sağlayarak öz saygılarını yok etmeye çalışıyor. Dahası, ona sürekli olarak saf olduğunu ve onu duygusal olarak bağımlı kılmaya çalışarak muhtemelen kendisine tahammül edemeyeceğini söyler . Gothel ayrıca kuleden ayrılmasına ve özgür iradesine sahip olmasına izin vermez – ve bunun nedeni Rapunzel’i gizlemiş olmasına rağmen, bu genellikle gerçek hayatta olmaz. Ben t aşırı korumacı ve toksik ebeveynlerin oldukça iyi açıklıyor.

Duygusal taciz, travmatize edici olabilse de, fiziksel taciz kadar açıkça görülmüyor. İnsanlar geniş çapta tartışmaz ve Disney bu sorunu ortaya çıkarır, çocuklara insanların küfür edebileceğini gösterir ve yakın olsanız bile kaçmalısınız, çünkü bu dünyada sizi olduğunuzu ve hatta sizi destekleyebilecek insanlar var. En çılgın fikirlerin .

Rapunzel’in saçları doğru aşkını dile getiriliyor ve doğrudan ona söyledi. Fakat sadece Rapunzel’i sevmekle kalmıyor, aynı zamanda onu duygusal olarak küfür eden bir ebeveynin açık bir örneği olan onu yönlendiriyor  .

Sence başka hangi sosyal konulara da maruz kalmalı? Disney filmlerinde başka gizli sosyal sorunları fark ettiniz mi? Tüm fikirlerinizi yorumlarda tartışalım.Like it? Share with your friends!

71
7 shares, 71 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
2
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
10
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
6
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Aşk Aşk
13
Aşk
Çok komik Çok komik
1
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
10
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
6
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir