Dünya Çevresinde Güneş Sisteminden Daha Eski Tozlar Bulundu


75
8 shares, 75 points

Bu toz parçacıkları, gezegenlerin nasıl oluştuğunu anlamak için ipucu olabilir.


Toz parçacıkları Dünya’nın atmosferinde yanlızca gezegenden değil, güneş düzeneğinin kendisinden de eskidir. Hawaii Üniversitesi’ndeki ilerlemiş elektron mikroskobu merkezinin yöneticisi olan Hope Ishii’nin öncülüğündeki beynelmilel bir bilim adamlarından oluşan takım, dünya atmosferinin üst kısımlarında yıldızlararası tozu gördü. Kimyasal bileşimi parçacıkların ne kadar ilerlediğini ve ekibin ince tanelerin 4.6 milyar senelik güneş sistemimizden defa henüz eski olması gerektiği neticesine varıyor.

Ishii, “Bizim gözlemimiz, bu egzotik tahılların gezegenlerin ve yıldızların yapı taşlarını oluşturan güneş ışığından önceki yıldızlararası tozları temsil ettiğini gösteriyor” dedi. “Biz varsa, parmaklarımızın ucunda, 4,6 milyar yıl önce gelen gezegen oluşumunun başlangıç ​​maddeleri, bu heyecan verici ve onları değişmiş beri oluşmuş ve adres süreçleri mümkün kılar.”

Güneş sisteminin önündeki karbon ve buzun çoğunun ya yok edildiğini ya da gezegenlere tükendiğini biliyoruz, ancak bu maddeler hala kuyruklu yıldızların parçaları olarak varlığını sürdürüyor. NASA stratosferik hava aracı tarafından toplanan kuyruklu parçacıklardan alan toz alma ve kızılötesi ışık ve elektron mikroskopları kullanarak analiz ederek, takım parçacıklar içinde taşlar varlığını (gömülü metal ve sülfitler ile cam) gözlemlemek mümkün oldu. Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’ndan Jim Ciston ve araştırmacılardan biri, “Partiküllerin iç ve dış bölgesinde spesifik organik karbon türlerinin varlığı, oluşum sürecinin tamamen düşük sıcaklıklarda gerçekleştiğini gösteriyor” dedi.

PNAS’ta yayınlanan makaleye göre , parçacıklar radyasyon bakımından zengin, soğuk bir ortamda toplandı. Tozun içinde bulunan taneciklerin, güneş bulutsularında silikatların yüksek sıcaklıkta hiç gazdan oluşmamış olabileceğinin bir kanıtı olduğu kanıtlanmıştır. Bunun yerine, bu parçacıklar aslında güneş sistemini önleyebilirdi.Bilim adamları, bugün sahip olduğumuz gezegenleri oluşturmak için bir araya toplanan parçacıklardan bir tür yapışkan organik maddenin sorumlu olabileceğini bile öne sürüyorlar.Ishii ve ekibi bu parçacıkları daha fazla araştırmayı ve güneş sisteminin doğuşunun sırlarını daha fazla açmayı umuyor. Soğuk dış malzemenin, gezegenlerin yarattığı şey olduğu doğruysa, bu keşif, gezegenimizin nasıl geldiğini anlamak için çok büyük.Like it? Share with your friends!

75
8 shares, 75 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
1
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
9
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
5
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Aşk Aşk
12
Aşk
Çok komik Çok komik
13
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
9
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
5
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir