Dünyada Toprak ve Su Yer Değiştirse Ne Olurdu


60
6 shares, 60 points

Dünya’nın% 71’i su ile kaplıdır  ve içinde yaşadığımız toprak sadece% 29’unu oluşturur. Ancak su ve toprak yer değiştirecek olsaydı, Dünya tamamen farklı bir yer olurdu. Dünya’nın sıcaklığı sert bir şekilde artacaktır ve etobur popülasyonunda bir artışa yol açacaktır. Biz insanlar hayatta kalabilir miyiz?

Bu Nestfun makalesi, toprak su olacaksa ve su Dünya ana topraklarının yerini alacaksa, gerçekleşecek daha sert değişikliklerden bazılarına bakmaya çalışır.

1. Dünyanın sıcaklığı şiddetli bir şekilde artacaktır.

© Thomas Schoch / Wikimedia Commons   © Needpix.com  

Su , sıcaklıkta önemli bir artış göstermeden çok fazla ısı emer . Bu yetenek nedeniyle, okyanuslarda büyük miktarda su bulunması, Dünya’nın serin kalmasına yardımcı olur. Ayrıca suyun okyanuslardan ve nehirlerden buharlaşması Dünya’nın sıcaklığının düzenlenmesine yardımcı olur. Su ve toprak yer değiştirirse, Dünya’nın sıcaklığı çok hızlı artar ve daha sıcak olur. Kara kütlelerinin büyük kısmı kurak ve kuru hale gelirdi.

2.Toprak ve Su: Atmosferdeki oksijen miktarı düşecektir.

© pixabay.com   © NASA  

Deniz bitkileri atmosferimizdeki oksijenin yaklaşık  % 70’ini sağlar . Büyük su kütleleri olmadan birçok su bitkisi hızla yok olur ve bu da atmosferde daha az oksijene yol açar. Su kütleleri aynı zamanda bir lavabo işlevi görür ve atmosfere saldığımız karbon dioksiti emer. Dolayısıyla, daha az miktarda su olsaydı, bir tarafta oksijen azalır, diğer tarafta atmosferdeki karbondioksit artardı. Ve, karbondioksit bir sera gazı olduğundan, bu aynı zamanda küresel ısınmaya da yol açacaktır.

3. Dünya’nın faunası değişecekti.

© Pexels.com   © Dünya Gezegeni II / BBC Stüdyoları  

Arazi ve suyun değişmesi, Dünya’nın yaşam formları üzerinde birçok etkiye sahip olacaktır. Sıcaklık sert bir şekilde artacak, atmosferdeki oksijen miktarı azalacak ve karbondioksit miktarı artacaktır. Bütün bunlar gezegende yaşamayı zorlaştıracak. Hayvanlar ve bitkilerin gelişebilmesi için hayatta kalabilmek ve gelişmek için kendilerini modifiye etmeleri gerekecekti. Bitkilerin daha az mevcudiyeti nedeniyle, yok olma oranı , otçulların otlara bakacakları etçil hayvanlardan daha fazladır. Hava koşulları, soğukkanlı hayvanları bizden sıcakkanlılardan daha başarılı yapar.

4. Toprak ve Su: Kara taşımacılığı kolaylaşacaktır.

© pixabay.com   © Joseph Madden / Wikimedia Commons  

Su kütlelerinin neden olduğu herhangi bir kesinti olmadan büyük toprak parçalarının birbirine bağlanmasıyla, kara taşımacılığı kolaylaşacaktır. Diğer tarafta, deniz taşımacılığı sert bir şekilde etkilenecek. Su ürünleri ihracatına bağımlı olan ülkeler en çok zarar gören ülkeler olacaktır.

5. İnsan medeniyeti ve ekonomisi tanınmayacak şekilde değiştirilecektir.

© Marisol Grandon / Uluslararası Kalkınma Bölümü

Su bir yaşam kaynağıdır. Suyun az olması durumunda, ülkeler ellerinden geldiğince suyu kontrol etmeye çalışacaklardı. Bu arayış tam bir savaşa dönüşebilir. Hayatta kalmak için deniz yaşamına bağımlı olan ekonomiler etkilenecek ve deniz yaşamına daha önce bağımlı olmayan ekonomiler, hayatta kalabilmenin tek kaynağı olarak bulabilirler.

Bonus: Everest artık en yüksek dağ olmayacak

© Anurag paul / Wikimedia Commons

Hepimiz Everest Dağı’nı (8,840 m / 29,002 ft) en yüksek tepe olduğunu, aslında deniz seviyesinden en yüksek tepe olduğunu biliyoruz. 10,000 m’de (33,000 ft) ayakta olan Mauna Kea , tüm dağları – suya batmış ve su üstünde düşünürsek en yüksek dağı.

Öyleyse, eğer su ve toprak Mt. Everest su altında kalacak ve şimdi sular altında kalan dağ Mauna Kea daha sonra ortaya çıkacaktı ve deniz seviyesinden en yüksek zirveye çıkacaktı.

İnsanlığın her türlü zorlukla başa çıkabileceğine inanıyoruz. Ne düşünüyorsun? Böyle bir varsayımsal durum ortaya çıkarsa insanlık hayatta kalır mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Bilmek merak ediyoruz!Like it? Share with your friends!

60
6 shares, 60 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
13
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
8
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
4
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Aşk Aşk
10
Aşk
Çok komik Çok komik
12
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
9
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
5
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir