Dünyayı Değiştiren Bilim Tarihinde 10 İnanılmaz Kadın


72
7 paylaş, 72 points

İnsanlık tarihinde, bilimde temel bir rol oynayan mükemmel kadınlar olmuştur, ancak olağanüstü katkılarına rağmen asla tanınmamıştır. Bazıları yaşamlarında erkekler tarafından gölgede bırakıldı, bir kısmı kasten kenara çekilmek zorunda kaldı, diğerleri zamansız ve talihsiz bir ölümle karşılaştı. Çok azı bilim dünyasına yerleşmeyi ve tanınmayı başardı.
1. Hipati4. yüzyılın ortalarında İskenderiye’nin başkentinde doğan Hypatia, filozof ve matematikçi olarak çalıştı. Kendisini  bilimler öğretmeye ve çalışmaya adadı. Katkılarının birçoğu arasında, yıldızların yerlerini belirleyen enstrüman olan astrolabların tasarımını geliştirdi. Her ne kadar Hypatia ilk matematikçi olarak tanınmakla birlikte, gerçek şu ki, zamanlarında bilimsel çalışmaları “pagan” olduğuna karar veren bazı gruplar tarafından iyi karşılanmadı. Bu temeller şimdi belirsizdir, çünkü bunu kanıtlayan tek kanıt, Hypatia’nın öğretilerinin Platon, Aristoteles ve Plotinus’un eserleri üzerinde durduğu gerçeğidir.Hypatia’nın ölümü çok talihsizdi: 40-50 yaşlarında linç edildi. Ancak bundan sonra, emperyal vali Orestes cinayetini kınadı ve ardından İskenderiye filozoflarına karşı şiddet içeren eylemler sona erdi. Hypatia figürü, kendilerini bilime, astronomiye, matematiğe ve aynı zamanda aktivistler ve feministler tarafından adayan kadınlar tarafından tanınmakta ve takdir edilmektedir.
Dünyayı Değiştiren Bilim Tarihinde 10 İnanılmaz Kadın 1
2. Lise Meitner1878 yılında Viyana’da doğan Lise Meitner, radyoaktiviteyi araştıran bir fizikçiydi. 1926’dan 1933’e kadar Kaiser Wilhelm Enstitüsü’nde ve Berlin Üniversitesi’nde profesördü. 1938’de Yahudi olduğu için Almanya’dan ayrılmak zorunda kaldı. Nazi hükümetinin Nürnberg Yasaları, onu terk etmeye zorladı ve daha sonra Stockholm’deki Manne Siegbahn Enstitüsü Araştırma Enstitüsüne katıldı. Lise Meitner nükleer fisyonu keşfeden ekibin bir parçasıydı, ancak sadece arkadaşı Otto Hahn Kimya’da Nobel Ödülü’nü aldı. Meitner’in keşfi çok önemli olmasına rağmen, kredisi bilim tarafından yıllar sonraya kadar fark edilmedi. Bundan sonra, adı tanındı ve alkışlandı ve Ay’da ve Venüs’te bir asteroid (6999) ve 2 krater bile seçildi.
Dünyayı Değiştiren Bilim Tarihinde 10 İnanılmaz Kadın 2
3. Ada Lovelace1815’te Londra’da doğan Ada Lovelace, İngiliz matematikçi, bilgisayar bilimcisi, yazar ve Anna Isabella ve şair Lord Byron’ın tek kızıydı. Ailesinin evliliği mutlu olmaktan başka bir şeydi, bu yüzden Ada sadece bir aylıkken, babası asla geri dönmek üzere  evi terk etti. Bu sonsuza dek kendini ve babasını olduğu gibi edebiyata adamasını kategorik olarak yasaklayan annesinin hayatını işaret eder. Bununla birlikte, Ada’nın daha fazla bilimsel özlemi vardı ve her zaman büyük bir matematikçi olan kendi annesi tarafından daha fazla etkilendiğini kanıtladı.Ada, 18 yaşında, ünlü “analitik makine” ile ekibine katılmaya motive eden matematikçi Charles Babbage ile tanıştı. Ada sadece bunu başarmakla kalmadı, aynı zamanda bugün bir makinenin ilk algoritması olarak kabul edilenleri yaptı. Bu resmen onu ilk bilgisayar programcısı yapar. Aslında, ABD Savunma Bakanlığı tarafından oluşturulan mevcut programlama dili Ada ismini almıştır.
Dünyayı Değiştiren Bilim Tarihinde 10 İnanılmaz Kadın 3
4. Jocelyn Bell Burnell1943 yılında Belfast’ta doğan Jocelyn Bell Burnell, kısa ve düzenli aralıklarla çok yoğun radyasyon yayan bir yıldız olan bir pulsarın ilk radyo sinyalini keşfeden bir astrofizikçidir. Jocelyn’in öyküsü, keşif yapan kişi olmasına rağmen, 1974’te Nobel Fizik Ödülü’nü alan hocası Antonius Hewish olduğu için tanınmayan bir başarı ile de işaretlenmiştir. Bilimsel dünya tarafından fark edilmedi, meslektaşlarının çoğu bu aksiyonu ödül aleyhine kınadı. Bununla birlikte, onun için bu kötü haber anlamına gelmiyordu – aksine, bir röportajda Nobel Ödülü’nden çok daha önemli olan diğer ödülleri aldığı için başına gelebilecek en iyi şey olduğunu söyledi. Burnell, Birleşik Krallık’taki en etkili bilim insanlarından biridir 
Dünyayı Değiştiren Bilim Tarihinde 10 İnanılmaz Kadın 4
5. Marie Curie1867’de Varşova’da doğdu. Fizik ve kimya dalında 2 Nobel Ödülü alan ünlü bir bilim insanıydı. Madame Curie, radyoaktivitenin öncüsü idi, radyoaktif izotopların ve 2 kimyasal elementin izolasyonu için teknikler keşfetti: polonyum ve radyum. Bu bulgulardan, Madam Curie’nin hayatı tam anlamıyla radyoaktivite ile çevriliydi. Kimyasal elementi her yerde yanında bulundurdu ve maruz kalmasından kaynaklanan hasar derecesini görmezden geldi. Bilimsel çalışmalarını kocası Pierre Curie ve daha sonra 2 kızından biri olan Irene-Joliot Curie ile yakın bir şekilde paylaştı.Eşi Pierre’in ölümünden yıllar sonra, Marie, bilim adamı Paul Langevin’le, hayal edebileceğinden çok daha fazla sorun getiren bir romantizme başladı. Pavlus evliydi, ancak artık gerçek bir skandalı tetikleyen karısıyla yaşamıyordu. Basına Marie Curie “yabancı Yahudi ev sahibi” dedi. İlişkisi artık evlilik dışı olmamasına rağmen, ünlü bilim insanı, aşk hayatının şaşırtıcı ikinci Nobel Ödülünden daha önemli göründüğü bir zamanda adını silmek zorunda kaldı. Bilimsel arkadaşlarının çoğu, ödülü pişmanlık duymadan kabul etmesini teşvik eden Albert Einstein da dahil olmak üzere onun tarafındaydı.
Dünyayı Değiştiren Bilim Tarihinde 10 İnanılmaz Kadın 5
6. Valentina Tereshkova1937’de Rusya’da doğan Valentina Tereshkova kozmonot ve politikacıydı. 16 Haziran 1963’te Vostok 6’da uzayda uçuran ilk kadındı. Uçuşu örnek bir şekilde başlasa da, yörüngedeki yörünge sırasında gemiyi hedefe yönelleyemedi; sistemi. Bununla birlikte, Sovyet uzay programı direktörü Sergei Korolyov kozmonotun çalışmalarını reddetti ve gemiyi manuel olarak kontrol etmesine izin vermedi.Uzay aracının otomatik navigasyon yazılımındaki bir hata, geminin yaklaşmak yerine Dünya’dan uzaklaşmasına neden oldu. Sovyet bilim adamları hızla yeni bir iniş algoritması geliştirmek zorunda kaldılar ve bundan sonra Valentina uçağı başarıyla geri getirdi ve bitirdi. Bu atlanma boyunca korkunç baş dönmesi ve diğer rahatsızlıklar yaşadı ancak Dünya’yı 48 kez yörüngeye sokmayı ve her şeyi günlüğü ve fotoğraflarıyla kaydetmeyi başardı. Tereshkova hala solo uzay görevinde olan tek kadın olmaya devam ediyor.
Dünyayı Değiştiren Bilim Tarihinde 10 İnanılmaz Kadın 6
7. Rita Levi-Montalcini1909 yılında Torino’da doğan Rita Levi-Montalcini, nöroloji konusunda uzmanlaşmış bir bilim insanıydı. Nobel Fizyoloji veya Tıp dalında ödül aldı. Buna rağmen, Rita’nın hayatı kolay değildi. Dünya Savaşı sırasında bir üniversitede okudu, kadın ve Yahudi olmanın zorlukları ile karşı karşıya kaldı. İtalya’da, Benito Mussolini’nin uyguladığı Yahudilere karşı yasalar vardı, bu yüzden Rita üniversitedeki işini bırakıp deneylerini kendi odasına taşımak zorunda kaldı. Orada, mikroskop ve bazı adapte edilmiş ev eşyaları ile bir laboratuvar yaptı.Ancak bu terör yıllarının sonuçları vardı; Torino şehri 1941’de bombalandı, bu yüzden Rita, bütün aletlerini aldığı dağlarda bir kır evine taşınmak zorunda kaldı. Bir zamanlar köyde araştırmasına devam etmek için çok yaratıcı olması gerekiyordu; Ancak, orada uzun süre kalmadı. Nazi birliklerinin saldırısından sonra, daha güneyden kaçmak zorunda kaldı. Savaş bittikten sonra, Rita’nın biyokimyacı ile işbirliği içinde yürüttüğü araştırma yılları, Stanley Cohen sonuç verdi: nöronların hayatta kalması için gerekli bir protein olan “sinirsel büyüme faktörü” adını aldı. Bu, hücreden hücreye ilk iletişimi buldu.
Dünyayı Değiştiren Bilim Tarihinde 10 İnanılmaz Kadın 7
8. Margarita SalasMargarita Salas, 1938’de İspanya’da doğdu. Doktora derecesini aldı. Madrid Complutense Üniversitesi’nde kimya derecesi. Biyokimya ve moleküler biyoloji alanında İspanyolca araştırmalarını teşvik etmekten sorumlu olmuştur. Margarita’nın çalışması, genetik bilginin okunmasının araştırılmasına olan katkısı nedeniyle öne çıkıyor. Çalışması, DNA’nın nasıl davrandığı, bakteriyel virüsün proteinleri nasıl dönüştürdüğü ve fonksiyonel bir virüs oluşturmak için birbirleriyle nasıl ilişkili oldukları hakkında daha fazla bilgi edinmemizi sağlayan bakteri virüsü Phi29’a odaklanmaktadır.Margarita, UNESCO tarafından 1999’da Avrupa Araştırmacısı olarak adlandırılan birçok ödül aldı. Tüm Kraliyet İspanyol Akademilerini bir araya getiren İspanya Enstitüsü Direktörlüğüne (1995-2003) atandı. Aralık 2018’de, Zaragoza’daki Eliseo Godoy Okulu, içindeki Margarita Salas adını alacak şekilde değiştirildi.
Dünyayı Değiştiren Bilim Tarihinde 10 İnanılmaz Kadın 8
9. Irène-Joliot CurieParis’te doğan Irène-Joliot Curie, Marie ve Pierre Curie’nin kızıydı. Birinci Dünya Savaşı sırasında Paris Üniversitesi’nde fizik ve kimya okudu. Bittiğinde, annesi daha sonra Curie Enstitüsü olarak bilinen Paris Radyo Enstitüsü’nde asistanı olarak çalışmaya başladı. Nükleer fizik alanındaki araştırması, atomun yapısını, çekirdeğin (nötronun keşfedilmesi için temel olan) çıkıntısını ve radyoaktif elementlerin yapay üretimini içermekteydi.Her nasılsa, Curie için, 2 ünlü ödüllü bilim adamının kızı olmak, kariyeri için bir teşvikti. Aslında, 1935’te kocası ile birlikte Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı. Irene-Joliot Curie radyasyona aşırı maruz kalması nedeniyle lösemiden öldü.
Dünyayı Değiştiren Bilim Tarihinde 10 İnanılmaz Kadın 9
10. Hedy Lamarr1914 yılında Viyana’da doğdu. Avusturyalı, Amerikalı bir sinema oyuncusu ve mucit. Hedy’in hikayesi özellikle ilginçtir çünkü hayatının büyük bir kısmı sinemaya adanmış olmasına rağmen, şu anda bildiğimiz uzun mesafeli kablosuz iletişimi sağlayan genişletilmiş bir spektrumun ilk versiyonunun mucidiydi. “Wi-Fi” olarak. Müzisyen George Antheil ile birlikte, “frekans atlamalı” olarak bilinen şifreleme tekniğini geliştirdiler. Fakat bu bulgu gerçekleşmeden önce, Hedy korkunç bir durum yaşadı. Eşi, Friedrich Mandl, kendisini kontrol altında tuttuğu evinde tutukladı ve film endüstrisinden ayrılmaya zorladı.1937’de sanatsal kariyerine devam etmek için kaçmayı ve Paris’e gitmeyi başardı. Orada Hollywood’la sözleşme imzaladığı Metro Goldwyn-Mayer’in başkanı Louis B. Mayer ile tanıştı. 1942’de Hedy, müttefik birlikler tarafından torpidoların tespit edilmesini önlemeye çalışan gizli iletişim yönteminin patentini tescil etti. Hedy, hem verici hem de alıcı aynı anda frekanstan frekansa atlayabilseydi, o zaman bu sinyali kesmeye çalışan herkesin nerede olduğunu bilmeyeceğini savundu. Ne yazık ki, Hedy icadı için kredi alamadı.Bu listedeki inanılmaz kadınlardan birinin tarihini biliyor muydun?Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

72
7 paylaş, 72 points

Tepkileriniz Nedir?

Nefret Nefret
4
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
12
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
8
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Aşk Aşk
1
Aşk
Çok komik Çok komik
2
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
12
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
8
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Öykü
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Oylama
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Video
Youtube, Vimeo or Vine videoları
Müzik
Soundcloud veya Mixcloud Embed
Resim
Fotoğraf veya gif
Gif
Gif formatı