Bilim adamları, Duşta Fazla Zaman Harcamak Yalnız Olduğunu İddia Ediyor, İşte Nedeni?


105
14 shares, 105 points

Günlük alışkanlıklarımız, öğrenemeyeceğimiz şaşırtıcı bilgilerden oluşan bir evreni gizleyebilir. Duş almak veya banyo yapmak gibi sıradan etkinliklere göz atalım. Uzun bir sıcak duş veya banyo yapmanın derin bir temizlik sevgisine sahip olduğunuz veya tüm stresinizi gevşetmenin ve unutmanın gerçek yolunun olduğu anlamına gelebilir, ancak bilim insanlarının farklı bir hikayesi var. Bunun gerçek bir yalnızlık işareti olduğunu söylüyorlar.

Nestfun olarak yalnızlık ve duşların birbirine bağlanabileceğine inanamadık. Ancak çok inandırıcı kanıtları olduğu için bilim dünyasına bir bakalım.

Bilim adamları, Duşta  Fazla Zaman Harcamak Yalnız Olduğunu İddia Ediyor, İşte Nedeni?

Duş veya banyoya en son ne zaman girdiğini düşün. Buharlı mı yoksa tonlarca su harcamadan içeri girip çıktınız mı? Bu sorunun cevaplarından biri gizli ihtiyaçlarınızı ortaya çıkarabilir. Aslında, Yale Üniversitesi’nden bilim adamları, bunun ne kadar yalnız olduğumuzu gösterdiği düşüncesiyle kafamızı karıştırdı.

Bilim adamları, Duşta  Fazla Zaman Harcamak Yalnız Olduğunu İddia Ediyor, İşte Nedeni?

Araştırmanın ilk adımı 18 ila 45 yaş arası 51 öğrenciyi kapsamaktadır. Günlük alışkanlıklarıyla ilgili bir anket doldurmaları ve ne kadar yalnız hissettiklerini işaretlemeleri istendi. Ankette banyo veya duş rutini ile ilgili 3 soru yer aldı – araştırmacılar bu prosedürün sıklığını, sıcaklığını ve süresini bilmek istedi.

Duş Alma sonuçları

Sonuçlar, yalnız kalan öğrencilerin diğer öğrencilere kıyasla% 23 daha fazla duş veya banyo yaptığını gösterdi . Öğrencinin ne kadar yalnız hissettiğini, duşta ne kadar uzun süre kaldığını ve suyun o kadar sıcak olduğunu hissetti. Bunun nedeni, sıcak suyun esas olarak gerçek bir eşliğin yerine geçmesi ve izolasyon duygularını ortadan kaldırmasıdır.

Bilim adamları, Duşta  Fazla Zaman Harcamak Yalnız Olduğunu İddia Ediyor, İşte Nedeni?

Her ne kadar ilk adımın sonuçları ilk teoriyi doğrulasa da, araştırmacılar herhangi bir değişiklik olup olmadığını kontrol etmek ve görmek için daha büyük bir insan grubuna bakmak istedi. Böylece aynı testi 19-65 yaşları arasındaki 41 katılımcıyla tekrarladılar.

Araştırmacılar, bu grupta banyo yapma veya duş alma ve yalnızlık sıklığı arasında bir bağlantı bulamadıkları sürece, neredeyse benzer çıktığını bildirdi. Ancak bu fark da açıklanabilir. Yaşlı insanlar, öğrencilere göre daha düzenli ve rutin alışkanlıklara sahip olma eğilimindedir. Bu nedenle  , sosyal sıcaklığa duydukları ihtiyaç, hem sıcaklık hem de süredeki artıştan tamamen karşılanmaktadır .

Bilim adamları, Duşta  Fazla Zaman Harcamak Yalnız Olduğunu İddia Ediyor, İşte Nedeni?

Burada yalnızlığın farklı insanlar için farklı şeyler ifade edebileceğini not etmenin önemli olduğuna inanıyoruz . Bazen bir insanın sahip olduğu arkadaş sayısıyla ilgili değil. Bazılarımız çevrede birçok insanla çevrili olabilir ve arkadaşları olabilir, ancak yine de kendilerini yalnız veya kendilerini bağlantısız hissedebilir. Bu durumda, soruna bakmak ve neden olduğunu anlamak daha iyidir.

Bu, fiziksel ve duygusal sıcaklık arasındaki bağlantıyı inceleyen ilk çalışma değil. Örneğin, bu çalışma, bir süre bir fincan sıcak kahve tutmak gibi basit bir eylemin bile bir insanın diğerlerine karşı daha cömert ve güven hissetmesine neden olabileceğini belirtti .

Böylece, bir dahaki sefere uzun bir sıcak duş almak gibi hissettiğinizde, kendinize bir fincan sıcak çay veya kahve dökün, yumuşak bir battaniyeyle örtün ve duygularınızın size ne söylemeye çalıştığını anlamaya çalışın.

Duş almak veya banyo yapmak hoşuna gider mi? Bazen yalnız hissettiğini söyler miydin?Like it? Share with your friends!

105
14 shares, 105 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
13
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
8
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
4
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Aşk Aşk
10
Aşk
Çok komik Çok komik
12
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
8
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
4
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir