Emzirme Süresi Uzun Sürerse Bir Anne ve Bebeği İçin 6 Fayda


76
8 shares, 76 points

Her anne, kendisi ve bebeği için ne kadar emzirmesi gerektiğine ve ne zaman sütten kesileceğine karar verir. Dünya Sağlık Örgütü , diğer gıdalar tanıtarak birlikte en fazla 2 yıl veya daha fazla yapıyor sonra 6 aya kadar emzirme annelere öneriyor .Ve hem çocuklar hem de anneleri için bu süreçle birlikte gelen birçok sağlık faydası var!

Nestfun olarak biz  genişlemiş emzirmenin bir bebek üzerindeki olumlu etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek istedik. Ve makalenin sonunda, size anneler için bazı avantajlardan da bahsedeceğiz!

1. Daha iyi sağlık ve daha güçlü bağışıklık sistemi

Emzirme Süresi Uzun Sürerse Bir Anne ve Bebeği İçin 6 Fayda

Anne sütü, bağışıklık hücreleri olan beyaz kan hücrelerinde yüksektir  . Bu uzatılmış emzirmenin, bebeğinizin bağışıklık sisteminin doğrudan sizden güçlendiği süreyi uzatabileceği anlamına gelir. Ayrıca, anne sütünüz bebeğinizin ihtiyaç duyduğu şeye adapte olabilir ve çeşitli enfeksiyonlarla savaşmak için doğru antikorları içerecektir.

Ek olarak, anne sütünüzün kalitesi zamanla daha iyi hale gelir, böylece emzirmeye devam ettiğinizde çocuğunuza sağladığınız sağlık yararları artar. Ve bu yararlar siz emzirmeyi bıraktıktan sonra bile devam eder. Sonuçta, 12 ay veya daha uzun süre emzirmenin sağlığı iyileştirdiği ve bazı hastalıkların riskini azalttığı gösterilmiştir .

2. Emzirme: Beyin fonksiyonu ve davranışı üzerine olumlu etkiler

Emzirme Süresi Uzun Sürerse Bir Anne ve Bebeği İçin 6 Fayda
© Patron Bebek / DreamWorks Animasyon  

Çocuğunuzun mikrobiyotasının gelişim şekli beyin fonksiyonlarını etkileyebilir ve karmaşık davranışları düzenleyebilir. Emzirme, gerekli besinleri sağlayarak bebeğin biçimlendirici mikrobiyomunu güçlendirmeye yardımcı olur. Bazı araştırmalar emzirmeyi daha yüksek zekaya bağlamış olsa da, sadece bir dernek olmasına rağmen, çocuğun zekasına çok daha önemli bir şekilde katkıda bulunan birçok başka faktör vardır. Ancak anne sütü, bebeğinizin gelişmekte olan beynini olumlu yönde etkileyebilecek DHA gibi besinler içerir  .

3. Sağlıklı bağırsak mikrobiyomu

Emzirme Süresi Uzun Sürerse Bir Anne ve Bebeği İçin 6 Fayda
© Yvonne Ingold /   Kültürel / Getty Images 

Mikrobiyomları geliştirme, beslenme ve bağışıklık için önemli olan, emziren etkilenir. Bebeğin gelişmekte olan mikrobiyomu, anne sütünüzün sağlayabileceği düzgün bir şekilde gelişmesi için sindirim bakterilerine ihtiyaç duyar. Anne sütü aslında bebeğinizin olgunlaşan bakteri florasına faydalı olan çok çeşitli mikropları içerir . Bu nedenle hemşireliğiniz ne kadar uzun süre devam ederse, çocuğunuzun mikrobiyomu o kadar güçlü olur.

4. Daha iyi uyku düzenleri

Emzirme Süresi Uzun Sürerse Bir Anne ve Bebeği İçin 6 Fayda

Emzirme bebeklerde uykudan uyanma ritimlerini iyileştirebilir. Gün boyunca anne sütünüzün kimyasal bileşimi aynı kalmaz, bu nedenle bazı kimyasalların seviyeleri değişir. Örneğin, uyku düzenleyen melatonin hormonu yetişkinlerde gece boyunca salgılanırken, bu bebeklerde olmaz. Bu hormon rahatlatıcı etkisi, ve içerdiği anne sütü vardır  yardımcı olur Bebeğinizin uyku geliştirmek ve Kolik azaltır.

5. Dengeli beslenme

Emzirme Süresi Uzun Sürerse Bir Anne ve Bebeği İçin 6 Fayda
© JanChepik / iStock / Getty Images Artı / Getty Images  

Emzirmek ne kadar uzun olursa süt o kadar fazla değişir. Bebeğinizin değişen ihtiyaçlarına daha iyi beslenme sağlamak için yapar. Bir  çalışma , bir yıllık emzirme döneminden sonra anne sütünün çocuğunuzun diyetine önemli ölçüde ve pozitif olarak katkıda bulunabilecek daha yüksek düzeyde yağ ve enerji içeriğine sahip olduğunu göstermiştir.

6.Emzirme: Anne bağı

Bir araştırmaya göre  , daha uzun süre emziren kadınlar, daha sonra çocuklarının hayatlarında bile daha fazla anne duyarlılığı göstermektedir. Bu güçlü bağ annelere çocuklarının ipuçlarını okumalarına ve davranışlarında daha esnek olmalarına yardımcı olabilir.

Bonus: Anneye faydaları!

Emzirme Süresi Uzun Sürerse Bir Anne ve Bebeği İçin 6 Fayda

Daha uzun süre emzirmek sadece bebekler üzerinde değil aynı zamanda anneler üzerinde de olumlu etkiler yaratabilir!

  • Emzirme en az 6 ay boyunca devam ederse, kilo vermeye yardımcı olabilir .
  • Bir  araştırma , 12 aydan fazla bir süre emziren annelerin daha düşük kalp ve damar hastalıkları riskine sahip olduğunu göstermiştir.
  • Uzun süreli laktasyon  daha sonraki yaşamlarda daha güçlü kemiklerle ilişkilidir .
  • 12 aydan fazla bir süredir emzirmek romatoid artrit riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir .
  • Uzun laktasyon kontraseptif etkilere sahip olabilir .
  • Uzun emzirme  ilişkili yumurtalık kanseri riskinin azalması ile.
  • Uzun süreli emzirme,  tip 2 diyabet insidansının azalması ile ilişkilidir .

Çocuklarını ne kadar süre emzirdin? Siz veya çocuğunuz üzerinde herhangi bir olumlu etki kişisel olarak gördünüz mü? Yorumlardaki düşüncelerinizi duymak isteriz!Like it? Share with your friends!

76
8 shares, 76 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
12
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
6
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
2
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Aşk Aşk
9
Aşk
Çok komik Çok komik
10
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
6
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
2
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir