En Zeki İnsanların Yaptığı 9 Şey


50
5 shares, 50 points

İnsanlar genellikle zeki olmanın bireylerin doğduğunda şans ile geldiğini düşünürler ama bu her zaman böyle değildir. Zeki olmak hem kalıtsal hem de edinilmiş olabilir. Uzmanlara göre  , etrafınızdaki çevre beyninizin becerilerini ve düşünce şeklinizi büyük ölçüde etkileyebilir. Durum ne olursa olsun, tüm zeki insanların benzer davranış gösterdiği ve ortak pek çok şeyi olduğu görülmüştür.

Nestfun olarak bizler  araştırma yaptık ve tüm zeki insanların yaptığı bazı şeyleri keşfettik.

1. Zekiler Kendi işlerine bakarlar

En Zeki İnsanların Yaptığı 9 Şey
© Peaky Blinders / BBC Bir  

Başkalarını yargılamak ve dedikodu yapmak zeki insanların uzak durduğu şeylerdir. “Küçük konuşmalara” düşkün değiller ve başkalarının hayatlarında olanlardan asla rahatsız olmazlar. Aslında, yakın tarihli bir çalışmaya göre , akıllı insanlar yalnız kaldıklarında en mutlu oluyorlar, böylece dikkatlerini dağıtmadan kendi işlerini yapabiliyorlar. Yalnız değiller, beyinleri nefes almak ve işlev görmek için biraz alana ihtiyaç duyuyor.

2. Zeki insanlar çok fazla şaka yaparlar ve harika bir mizah anlayışları vardır.

En Zeki İnsanların Yaptığı 9 Şey
© Seks ve Şehir / HBO  

Her küçük şeyi şakaya dönüştürebilen ve etrafındaki herkesi güldürebilen bir kişi dahi olmaktan başka bir şey değildir. Bilim insanlarına göre, günlük yaşamda mizah bulmak için inanılmaz yaratıcı beceriler gerekiyor ve zekâda yaratılan yaratıcılık fikri çok eskilere dayanıyor  .

Daha fazla ikna etmek istediğinizde, bazı örnekleri sizinle paylaşalım . Ünlü Amerikalı komedyen Conan O’Brien, IQ 160’a sahipken, normal insanlar genellikle 85-115 arasında puan alıyor. Lisa Kudrow’un oynadığı Sitcom Friends’tan Phoebe Buffay, IQ sınavında 154 puan aldı. Sen hesapla.

3. Zeki insanlar kendileri ile konuşurlar.

En Zeki İnsanların Yaptığı 9 Şey
© Shutterstock.com  

Albert Einstein dünyanın gördüğü en büyük dahinin bile  kendi kendine konuştuğunu biliyor muydunuz? Araştırmacılar, kendileri ile sık sık konuşan, kafasında veya yüksek sesle konuşan insanların, konuşmayanlardan daha zeki olduklarını bulmuşlardır .

Kendi kendinize konuşmak beyninizi keskinleştirir, hafızanızı güçlendirir ve düşüncelerinizi düzenlemenize yardımcı olur. Bu “bonker” değil – dahi olmak!

4. Çok sık müzik dinlerler.

En Zeki İnsanların Yaptığı 9 Şey
© Bebek Sürücüsü / Sony Resimleri  

Herkes müzik dinler, ancak her zaman kulaklıkla karşılaşanlar gerçek dehalardır. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada , yalnızca bir müzik aleti çalmayı bilen insanların daha yüksek bir zeka seviyesine sahip olduğu değil, aynı zamanda kulaklarını müziğe alanların da oldukça zeki oldukları bulunmuştur.

Çalışma aynı zamanda akıllı insanların, anlamsız şarkı sözleri olan şarkılar üzerinden vokal yapmadan müzik dinlemeyi tercih ettiklerini ekliyor; bu nedenle, kelimeler üzerinde vuruş ve ritimleri sevenlerden biriyseniz, sandığınızdan daha zeki olabilirsiniz.

5. Çok çalışırlar, akıllı çalışırlar.

En Zeki İnsanların Yaptığı 9 Şey
© Takımlar / ABD Ağı  

Popüler inanışın aksine, akıllı insanlar her zaman ders çalışmaz . Bunun yerine, aslında tembeller ve aynı sebepten dolayı, çok çalışmak zorunda kalmadan, kendilerine verilen işleri kusursuz bir şekilde yerine getirmenin en kolay yolunu bulmaya çalışıyorlar.

Bilime göre  , fiziksel olarak daha az aktif olan insanlar, her zaman koşuşturmakta olanlardan daha zeki olma eğilimindedir. Akıllı insanlar beynini her zaman çalıştırırlar ve sonuç olarak, diğerlerine göre daha az biliş gerektirir .

6. Her zaman cevaplar ararlar.

En Zeki İnsanların Yaptığı 9 Şey
© Supernatural / CW  

Akıllı beyinler merak ediyor. Tek bir yaprak bile çevrilmezse onları rahatsız eder. Her zaman cevaplar ararlar ve gizemleri araştırırlar. Bir araştırmaya göre  , daha fazla bilgi alma merakına sahip olmak, üstün zekanın açık bir işaretidir. Akıllı insanlar da çok okur ve not almak için genellikle bir günlük tutarlar.

7. Hatalarını kabul ediyorlar.

En Zeki İnsanların Yaptığı 9 Şey
© Arkadaşlar / Warner Bros  

Amazon’un başarılı alışveriş merkezinin kurucusu Jeff Bezos’a göre  , zeki olmanın en büyük işareti hataları kabul etme ve onlardan öğrenme yeteneği. Kimse mükemmel değildir, ancak hatalarını kabul etmek için öne çıkanlar en zeki olanlardır.

Varsayılan olarak, insanlar doğru olduklarına ve diğer kişinin yanlış olduğuna inanmaya meyillidir. Ancak  , diğer kişinin bakış açısını da anlamak ve kendi içinde hata bulmak çok işlevsel bir beyin gerektirir.

8. Çikolata yerler.

En Zeki İnsanların Yaptığı 9 Şey
© Spongebob Squarepants / Nickelodeon  

Çikolata severler, bu parlama zamanı! Bir araştırmaya göre  , düzenli olarak çikolata yemek beynin çalışmasını iyileştirir ve sonuç olarak sizi daha keskin ve akıllı hale getirir. Çikolata yiyen insanların genellikle daha iyi bir hafızaya sahip oldukları ve biliş ve akıl yürütme söz konusu olduğunda harika oldukları bulunmuştur.

9. Çok fazla konuşmuyorlar.

En Zeki İnsanların Yaptığı 9 Şey

Akıllı insanlar işe yaramaz jibber-jabber’a katılmazlar. Her zaman düşünceleriyle çevrili oldukları için kendilerini korumayı severler. Daha akıllı olan kişilerin başkalarıyla daha az konuşma eğiliminde olduğu ve bunun bir nedeni olduğu görülmüştür. Uzmanlara göre  , akıllı insanlar daha uzaktır çünkü:

  • Bir sohbete hiçbir şekilde faydası olmadığında devam etmek için çok mantıklılar.
  • Gerçekten umursamıyorlar. Dedikodu yapmaktan daha verimli bir şeyler yapmayı tercih ederler.

Yukarıdaki işaretlerden kaç tanesi ile ilişki kurabildiniz? Akıllı insanları, o kadar akıllı olmayan insanlardan nasıl ayırıyorsunuz? Yorumlarda bize bildirin.

AYRICA BAKINIZ: Kel Adamlar Daha Akıllı ve BaşarılıLike it? Share with your friends!

50
5 shares, 50 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
2
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
11
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
7
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Aşk Aşk
13
Aşk
Çok komik Çok komik
1
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
10
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
6
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir