Fiziksel Şiddet Kadar Acılı Olabilecek 8 Sözlü Şiddet Sorunu


78
8 shares, 78 points

Erkeklerin ve kadınların yaklaşık% 50’si en az bir kez eşlerinden psikolojik olarak şiddetli davranışlar yaşamıştır. Kadınların yaklaşık% 20’si, bir eş tarafından fiziksel zarar tehditleri yaşamıştır. İnsanların% 40’ı, yaşamları boyunca samimi bir ortak tarafından en az bir zorlayıcı kontrol biçimi yaşamıştır. Bu istatistikler yeterince şaşırtıcı değilse, sözlü ve psikolojik istismarın, fiziksel olarak istismardan daha fazla, eşit değilse zararlı olduğunu da bilin.

Bu Nestfun makalesi, okurların herhangi bir şekilde kötüye kullanımın olduğunu ve sadece mahkum edilmesi değil aynı zamanda onu durdurmak için tüm girişimlerde bulunmaları gerektiğini anlamalarını sağlar.

1. Sözlü tacizden kaynaklanan acı, bir süre sonra kaybolan fiziksel acının aksine, bir ömür boyu devam eder.

Fiziksel Şiddet Kadar Acılı Olabilecek 8 Sözlü Şiddet Sorunu
© Revolutionary Road / DreamWorks 

Bir yeriniz kırdığınızda yaşanan acıyı unutabilmemize rağmen, ya da ilişkinizde küçülmüşken yaşadığınız acıyı unutmak zordur. Ve araştırmalar bile sözlü istismardan duygusal acı hayatları boyunca bir kişiyi musallat olabileceğini göstermektedir. Daha da kötüsü, olayı yalnızca hatırlayarak, tüm acı destanını yeniden tecrübe etmenize neden olabilir.

2. Şiddet: Benlik saygısına zarar verir ve yaşam boyu zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilir.

Fiziksel Şiddet Kadar Acılı Olabilecek 8 Sözlü Şiddet Sorunu
© Buster’s Mal Heart / Snowfort Resimleri 

Küfürlü bir ilişki içindeyseniz veya çocukken bir tür sözlü taciz yaşadıysanız, bu deneyimlerin sizinle kalma eğiliminde olduğunu bileceksiniz. Bunun gibi deneyimler , bir insanın öz güvenine ciddi şekilde zarar verme eğilimindedir . Mağdur her türlü öz saygı duygusunu kaybeder ve kendini daha az değer verdiğini hayal etme eğilimindedir .

3. Arkadaşlar ve aile üyeleri sözlü tacizin verdiği zararı anlayamazlar, bu nedenle destek sistemi çoğu zaman eksiktir.

Fiziksel Şiddet Kadar Acılı Olabilecek 8 Sözlü Şiddet Sorunu

Fiziksel istismar normalde fiziksel izler bırakır. Sokakta şiddet uygulandığında, yoldan geçenlerin dayağı durduracak ve müdahale etmeyecek ve size sadece üzüntü duyacakları büyük bir ihtimal var. Fakat eğer birisi sizi sözlü olarak şiddet kullanmaya başlarsa, bu senaryo neredeyse düşünülemez. Araştırmalar bile insanların başkalarının fiziksel acılarına üzüntü duymasına rağmen, duygusal acılarını neredeyse her zaman hafife aldıklarını gösteriyor.

4. Yeme bozukluklarına yol açabilir ve nedeni tam olarak belirleyemezsiniz.

Fiziksel Şiddet Kadar Acılı Olabilecek 8 Sözlü Şiddet Sorunu
© motortion / easyfotostock / Eastnews  

Duygusal taciz, kişinin kendi yetenekleriyle ilgili olumsuz inançlara yol açabilir. Beceriksiz ve sevgisiz olma hissi de ortaya çıkabilir. Bu senaryoda, duyguları ifade etmek zorlaşabilir ve bu durum, tıkanıklık yemeyi takiben genellikle yeme bozuklukları ile ilişkili olan ve ardından tasfiye yeme gibi , kaotik ve tahrik edici davranışlara yol açabilir .

5. Sözlü ve duygusal taciz sizi madde bağımlılığına yönlendirebilir.

© Kötü / Sony Pictures 

Sözlü taciz, bir kişinin güvenini ve sevilme ve saygı duyulma hissini ortadan kaldırır. Kişi neyi yanlış yaptığını merak etmeye ve sessizce acı çekmeye başlamıştır. Bir teselli bulmak için çaresizlik içinde mağdur, madde bağımlılığına sürüklenebilir. Bu anlık rahatlama arayışı kişiyi bağımlı yapabilir ve hatta bilim bile bunu kanıtlamıştır.

6. Şiddet: Sözlü taciz, migren ve ağır baş ağrısına neden olabilir.

© Çimenlerde İhtişam / Warner Bros. 

Bir çocuk olarak sözel ve duygusal tacize maruz kalmış kişilerde migren prevalansı göre, bu travmayı yaşamamış olanlara göre 4 kat daha yüksektir  araştırmacılar . Migren ve istismar arasındaki bağlantının duygusal istismar için fizikselden daha güçlü olduğu da gösterilmiştir.

7. Acı acıdır.

© Kızım Olmadan Değil / Metro-Goldwyn-Mayer  

Ağrı, fiziksel ya da sözlü olsun acıdır. Suistimalcinizi durdurmazsanız, suistimal edilmeye devam edeceksiniz. Araştırmalar , çocukken istismara uğrayan bir kişinin, yetişkinlikte eşleri tarafından istismara uğramasının% 36 daha muhtemel olduğunu göstermektedir.

8. Hepsinden kötüsü, kendiniz için tacizci olmanıza neden olabilir.

Sözlü ve duygusal istismarın kurbanı olmanın en kötü yanı, kendinizi kötüye kullanmanız olabilir. Başkalarını kötüye kullanmak, kendinizle karşılaştığınız suistimalle baş etme yolunuz olabilir. Ayrıca, suistimal mağduru olan çocukların bir suç ömrüne dönüşmesi daha olasıdır  .

Hiç çocukken ya da bir ilişkide psikolojik taciz yaşadınız mı? Yoksa yaşayan birini mi tanıyorsun? Kötüye kullanımı durdurmak için hangi adımlar atıldı?Like it? Share with your friends!

78
8 shares, 78 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
9
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
5
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
14
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Aşk Aşk
6
Aşk
Çok komik Çok komik
8
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
4
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
13
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir