TIBET’TEKI FOSIL ÇENE, İNSANIN DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDEN DAHA ERKEN DAĞLARDA YAŞADIĞINI KANITLADI


111
11 shares, 111 points

Soyu tükenmiş bir insanlık olan Denisovan, 160.000 yıl önce Tibet platosunda yaşadı.

Bilim adamları Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Tibet dağlarında bulunan erkek bir insanın fosilleşmiş kalıntılarının, daha önce düşünülenden çok daha yüksek bir yükseklikte yaşamaya adapte olduklarını kanıtladı.

Soyu tükenmiş bir insanlık olan Denisovan’ın en az 160.000 yıl öncesine ait bir çene kemiği, Güney Sibirya dışında keşfedilen türünün ilkidir ve uzmanlar günümüz insanlarının nasıl evrimleştiğini anlamanın anahtarı olduğuna inanmaktadır. düşük oksijen koşullarını tolere etmek için.

Neandertallerin Çağdaşları – ve onlar gibi, muhtemelen anatomik açıdan modern bir insan olan Homo sapiens tarafından silindi – Denisova’lar ilk on yıl önce ortaya çıktı.

Varlıkları bir parmak kemiği parçası ile belirlendi ve güney Sibirya’nın Altay Dağları’ndaki Denisova Mağarası’nda ortaya çıkarılan iki azı dişi 80.000 yıl öncesine tarihlendi.

Denisovan ait çene fosili

Denisovan çene kemiğinin sanal rekonstrüksiyonu. 
resim kredisi: Jean-Jacques Hublin

Ancak yeni kalıntılar – yaklaşık otuz yıl önce yerel bir keşiş tarafından keşfedilen ve araştırmacıları, Denisova’lıların daha önce düşünülenden çok daha fazla ve çok daha yaşlı olduğu sonucuna varmasına neden oldu.

“Küçük bir arkaik olsa bile, 160.000 yıl önce Tibet platosunda 3.300 metrede (11.000 fit) yaşıyor olmak … Bu, bugüne kadar kimsenin hayal edemeyeceği bir şeydi,” dedi. Max Planck Enstitüsü’nün İnsan Evrimi Bölümü.

Çin’in Xiahe kentindeki Baishiya Karst Mağarası’nda bulunan kemik, bilim adamları kompozisyonunu incelemeye başlamadan önce keşiş tarafından yerel bir müzeye bağışlandı. O kadar eskiydi ki, hiçbir DNA elde edilemiyordu.

Ancak Hublin ve ekibi, dişlerinden birini çıkarmak ve genetik olarak Sibirya’da bulunan Denisovan örnekleriyle ilişkilendirmek için en son protein analizini kullandı.

Yayımlanan araştırmanın baş yazarı Hublin, “Benim açımdan bir süredir sahip olduğum çalışma hipotezini teyit ediyor: 350.000-50.000 yıl önce neredeyse tüm Çin ve Doğu Asya (hominim) fosillerinin muhtemelen Denisovan olduğunu” söyledi.

Denisovan Olağanüstü

Yakın tarihli bir araştırma makalesinde, insanların yalnızca 40.000 yıl önce Himalayaların kuzeyindeki dağlık arazinin engin alanı olan Tibet platosuna ulaştığı öne sürüldü.

Hublin, “Burada dört kat daha eski bir şey var” dedi. “Kesinlikle olağanüstü.”

Çene kemiği keşfi ayrıca yıllarca antropologları rahatsız eden bir bilmeceyi çözdü.

çene fosilinin bulunduğu mağara resmi

Araştırmacıların Denisovan fosillerini buldukları mağaraların haritası. 
Resim kredisi: Doğa yayını

2015 yılında, araştırmacılar, irtifada yaşayan etnik Tibetliler ve Han Çinlilerinin, genetik kodlarına, kan çevresindeki oksijeni hapseden molekül olan hemoglobini düzenleyen EPAS1’in alışılmadık bir varyantını gömdüklerini buldular. Yüksek irtifada genin ortak varyantları hemoglobin ve kırmızı kan hücrelerini aşırı üreterek kanın kalın ve durgunlaşmasına neden olur – hipertansiyon, düşük doğum ağırlığı ve bebek ölümlerinin bir nedeni.

Ancak Tibetliler’de bulunan değişken üretimi çok daha az arttırıyor, böylece 4.000 metrenin üzerindeki yerlere taşınan birçok insanın yaşadığı hipoksi sorunlarını önlüyor. Mutasyon, Sibirya’da keşfedilen Denisova’ların DNA’sında bulunanlarla neredeyse aynı – 700 metreden daha az bir yükseklikte.

Hublin, “Bu, kimsenin gerçekten anlamadığı bir şeydi, çünkü Denisovaların irtifada yaşadıkları bilinmiyordu, bu yüzden hayatta kalmak için gerçekten o gene ihtiyaç duymadılar” dedi. “Şimdi nedenini biliyoruz. Bu Denisova’lılardan (Sibirya) gelen DNA değil, Tibet’teki Denisova’lardan gelen DNA değil.”Like it? Share with your friends!

111
11 shares, 111 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
5
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
13
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
9
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Aşk Aşk
2
Aşk
Çok komik Çok komik
4
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
13
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
9
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir