Game Of Thrones Kitap İle Dizisi Arasındaki 20 Fark


65
10 shares, 65 points

Game Of Thrones son sezonunda,  George Martin’in destanıyla HBO’nun TV dizileri arasındaki farklar inanılmaz derecede büyüktü. Kitaplarda hiç duymadığımız karakterler var. Gösteride, bazı karakterler ölmüş, ancak hala kitaplarda yaşıyorlar. Demir Taht savaşının kitaplarda nasıl biteceğini tahmin etmek imkansız.

Bizler  Nestfun olarak yayımlanan kitapların hepsi okumuş ve biz kitap ve dizi arasındaki en ilginç farkları söylemek istiyorum. Bazıları Thrones Game evreninin tüm tarihini değiştirebilir. Dikkat: spoiler uyarısı!

1. Gece Kralı yok.

Game Of Thrones: Kitapta Gece kralı yok

Thrones Game of the Night Kralı’nın ana karakteri senaryo yazarı ve yapımcının fikridir. Kitaplarda Ak Gezenlerin bir lideri bile yok (ancak aşağıdaki kitaplarda görünebilir).

Martin’in kitap evreninde, Gece Kralı efsanelerin bir karakteridir: Ak Gezenlerden bir kadına aşık olan, Gece Nöbetçilerinin Efendisi. Onlara fedakarlık yaptı. Kitaptaki olayların gerçekleşmesinden 8,000 yıl önce Starks ve yabancılar tarafından alındı.

2. Jon Snow bir Targaryen değil.

Game Of Thrones: Kitapta Jhon Snow tagaryen değil

Ned Stark’ın piç kurusu Game of Thrones’un senaryosuna göre  , yeğeni ve Targaryen hanedanının varisi oldu. Gerçek adı Aegon Targaryen. Martin’in kitaplarında, Jon Snow’un bir Targaryen olduğunu öne süren hiçbir bilgi yoktur . Kitap destanında, Aegon Targaryen adında farklı bir karakter var. O genç Griff denir.

Varys onu bebek olarak kurtardı ve tüm bu yıllar boyunca farklı bir isim altında büyüdü. Bu noktada hiçbir şeyden emin değiliz çünkü Young Griff hala bir sahtekarlık yapmış olabilir. Ancak, öyküsü doğruysa, kitaplardaki durumu diziden çok farklı olabilir.

3. Jon Snow’un hayatta olup olmadığı bile bilinmiyor.

Game Of Thrones: Jon Snow kitapta yaşadığı belli değil

Şimdi, kitap hayranlarının Buz Şarkısı ve Ateş Efsanesinin 6. kitabını beklediği 8. yıl oldu . Jon Snow’un hayatta olup olmadığını öğrenmek istiyorlar. Tıpkı dizideki gibi, Gece nöbetçilerinin birkaç kardeşi de Lord Komutanına saldırıp onu bıçaklayarak sıyrılıyor. Jon bilincini kaybeder ve karda yatar. Şimdilik hikayesinin kitaplarda bittiği yer burasıdır.

4. Ejderhalar neredeyse yenilmezdir.

Game Of Thrones: Kitapta ejderler yenilmezdir

Şu anda, ejderlerin George Martin’in kitaplarındaki en önemli savaşlarda kendilerini nasıl göstereceklerini bilmiyoruz. Ama bildiğimiz şey, yazarın bu yaratıkları gerçek dünyadaki nükleer bomba gibi yenilmez bir silah olarak  tasarlaması . Kitaplarında ejderhalar neredeyse havada yenilmezler ve yiyecekleri olduğu sürece büyümeye devam ediyorlar.

Dizide, hepsi biraz farklı. Son sezonda, Daenerys’in çocukları, Night King’in mızrağı ve Euron Greyjoy’un süper tatar yayı karşısında zayıf olduklarını gösterdi. Birçok hayranına göre, Game of Thrones ejderhaları bir nükleer bomba yerine savaş uçaklarına benziyor.

5. Missandei 10 yaşında.

Game Of Thrones: Kitapta Missandei 10 yaşındadır

Taht Oyunları David Benioff ve Daniel Weiss Daenerys’ danışmanı Missandei ve Lekesiz Gri Solucan lideri arasındaki aşk hikayesi ekledi. Kitapta, böyle bir aşk hikayesi olamazdı çünkü Missandei sadece 10 yaşındaydı.

6. Tyrion bir Targaryen olabilir.

Game Of Thrones: Tyrion bir tagaryen olabilir

En popüler fan teorilerinden biri Tyrion’un Tywin Lannister’ın oğlu değil, Kral Aerys II Targaryen’in oğlu olduğu . Dizide hiçbir şey, kitaplarda Imp’in bir Lannister olamayacağına işaret eden birçok gerçek olduğunu ima etmiyor.

Aerys’in Kral olduğu dönemde, Tyrion’un annesiyle bağlantısı hakkında söylentiler vardı. Belki bir tesadüf oldu, ama Tyrion doğduktan sonra, Aerys Tywin Lannister’dan nefret ediyordu.

Ayrıca, Martin, Tyrion’un görünümünde ilginç detayları anlatıyor: saçı Jaime’s veya Cersei’nin kadar altın değil, Daenerys’inki kadar gümüş . Gözlerinden biri, annesininki gibi yeşil, diğeri ise genellikle Targaryens’te görülen karanlıktı.

7. Ramsay Bolton, Sansa Stark’a işkence yapmadı.

Game Of Thrones: Kitapta Ramsay Bolton, Sansaya hiç işkence etmedi

Sansa Stark çok kaba bir kadere sahipti. Jeoffrey’in ellerinde çok acı çeken kız, üçüncü kocası Ramsay Bolton’dan da hemen hemen aynı muamele gördü. İzleyicilerin Ramsey’nin fakir Sansa’ya ne yaptığını ve hayatını nasıl bir kabusa dönüştürdüğünü görmeleri çok zordu.

Ama bu kitaplarda olmadı. Sansa, Ramsay ile hiç evlenmedi . Gösteride anlatılan olaylar aslında herkesin Arya Stark olduğunu düşünen kızın başına geldi. Ramsay, Kuzey’deki Kral tahtı üzerindeki haklarını sağlamlaştırmak için onunla evlendi. Fakat aslında, bu “Arya” Sansa’nın çocukluk arkadaşıydı.

8. Catelyn Stark canlandı ve Lady Stoneheart oldu.

Game Of Thrones: Catelyn Stark kitapta canlanıyor

Catelyn Stark, güçlü bir annenin ve akıllı bir kadının olarak gördük. , Kızıl Düğün sırasında öldürüldü. Boğazı kesildi. Ve gösteride, karakterin hikayesi sona erdi. Kitapta Ned Stark’in karısı, Işık Efendisinin büyüsü ile canlandı . Döndüğünde, nefret dolu şeytani bir yaratık oldu.

Sadece homurdanabildi (boğazındaki yara hiç iyileşmedi çünkü) ve çizik yüzünde kan vardı. Her şeyi hatırlayan ama merhamet bilmeyen Lady Stoneheart, tüm düşmanlarından intikamını almak istiyor . George Martin etti bahsedilen o bu büyük karakter dizide olmadığı için çok üzgün olduğunu defalarca açıkladı.

9. Daenerys iki kez evlendi.

Game Of Thrones: kitapta Daenerys 2 kez evlendi

Ejderin Annesi Khal Drogo’nun yanı sıra, Meereen’in en saygın evlerinden birinin üyesi olan Hizdahr zo Loraq ile de evlendi. Dizide Hizdahr zo Loraq, Dany’yı Harpy’nin Oğullarından korumaya çalışırken öldü, bu yüzden onunla evlenemedi. O sadece onun nişanlısıydı.

Kitapta, Loraq, Ejderhaların Annesi ile evlenir. Ama asla mutlu bir çift olmadılar. Söylentilere göre, Hizdahr Harpy’nin Oğulları’nın liderlerinden biriydi ve Dany’yı zehirlemeye çalıştı ve ejderhalarından birinin öldürülmesini emretmeye çalıştı . Sonunda tahta çıkarıldı ve Ser Barristan tarafından hapse atıldı.

10. Tüm Stark çocukları warg.

Game Of Thrones: Kitapta Tüm stark çocukları warg

Dizide sadece Bran bir warg oldu, ama kitapta Jon Snow da dahil olmak üzere 6 Stark çocuğun hepsi büyülü becerilere sahipti. Wargs hayvanları kontrol edebilir ve gelecekle ilgili bazı şeyleri görebilirdi.

Kuzey Krallığının sigilindeki kurtlar sadece bir sembol değildir. Stark kurtları ve sahipleri arasında alışılmadık bir bağlantı vardı. Kitapta, Ned’in çocuklarının evcil hayvanlarının gözlerini görüp düşmanlarıyla başa çıkabilmelerinin bir açıklaması var . Bu arada, Arya daha sonra kedileri kontrol etmeyi öğrendi.

11. Ölülerin ordusunda dev örümcekler var.

Game Of Thrones: Kitapta ölüler ordusunda dev örümcekler var

İzleyiciler, George Martin tarafından tarif edildiğinden beri son sezonda ölülerin ordusunda dev örümcekleri görmeyi umuyorlardı. Onlar Ak Gezenlerin domuzlarıydı.

Ancak senaristler ve yapımcılar bu yaratıkların ekranda saçma görüneceğini söylediler.

12. Winterfell’de şömine yoktur.

Game Of Thrones: Winterfell

Martin’in orijinal fikrine göre, Winterfell Kalesi bir jeotermal kaynak kümesi üzerine kuruludur . Sıcak suları, kışları kuzeyden besleyen seraları ve binaları ısıtır. Dizinin yazarları bu gerçekleri görmezden gelmeye karar verdiler, belki de doğal ışık kaynakları ile sıcak sahneler eklemek istediler.

Winterfell’in kitap versiyonunda olması gerekmeyen şömineler gösterinin son sezonunda büyük rol oynuyor. Ateşin yanında, karakterler yaklaşmakta olan savaşlar hakkında konuşuyorlar, aşk hakkında konuşuyorlar, şarap içiyorlar ve ertesi gün ölebileceklerini bilseler bile güzel şarkılar söylüyorlar.

13. Cersei’nin kızı neredeyse Kraliçe oldu.

Game Of Thrones: Cersie kızı kraliçe oldu

Gelen  Thrones Game , Myrcella Baratheon’un hayatı sona erdi, ama hâlâ kitapta hayatta. Ancak Cersei’nin kızı, güçlü ve kurnaz Arianne Martell’in elinde sadece bir araç haline geldiğinde çok acı çekti. Dornish prensesi Myrcella’yı kaçırıp onu Westeros Kraliçesi olarak taçlandırmaya ve Tommen ve Cersei’ye karşı bir isyan başlatmaya çalıştı .

Myrcella zarar gördüğünde Arianne’nin planı başarısız oldu. Bir kılıcın salıncak, yanağını kesti ve kulağını kesti. Ancak onun hikayesi henüz bitmedi.

14. Mance Rayder yaşıyor.

Game Of Thrones: Kitapta mance rayder yaşıyor

Programın Duvarın Ötesinde (The Wall of Beyond) için kitaplardan daha az zamanı vardı. 5. sezonda Stannis Baratheon, halkına Mance’yi ateşe vermesini emreder ve Jon acı çekmesini durdurmak için kalbinden bir okla öldürür. Kitapta, vahşi ordunun en önemli insanlarından biri yakıldı . Ama oldu, çünkü Melisandre onu sihrini kullanarak Mance’ye çevirdi.

Ölü yoldaşına benzeyen kurtarılmış Kral-Beyond-the-Wall, Kırmızı Kadın ona söyledikten sonra Winterfell’e gider. Sahte Arya’yı Ramsay Bolton’dan kurtarmak istiyor. Maalesef, Kral Ramsay’ın esiri olarak sona erer . Onun kaderi hakkında henüz bir şey bilmiyoruz.

15. Khal Drogo Daenerys’e tecavüz etmedi.

Game Of Thrones: Kitapta Khal drogo daenerys tecavüz etmedi

Bu, David Benioff ve Daniel Weiss’ın, şiddet olaylarını George Martin’den bile daha fazla sevebileceğini gösteren bir başka gerçek . Kitapta, Khal Drogo ve Daenerys’in bir araya geldiği ilk gece sevgi doluydu ve tecavüz ya da herhangi bir baskı yoktu.

16. Robb Stark’ın karısı, Kırmızı Düğün’de hayatta kaldı.

Game Of Thrones: Kitapta Robb Stark karısı yaşıyor.

Diyelim ki Robb Stark’ın karısı Talisa’nın senaryo yazarlarının ve üreticilerin kendilerinin icat ettiği bir karakter olduğunu söyleyelim. Kitapta, Kuzey’in karısındaki Kral, Westeros’lu bir kadın olan Jeyne Westerling’di.

Jeyne Kızıl Düğün’de değildi ve öldürülmedi . Karnındaki bir çocukla bıçaklanan “çift” Talisa’nın aksine, Jeyne hamile değildi. Gerçekten bir varisi doğurmak istedi ama asla hamile kalmadı.

17. Stannis kızını yakmadı.

Game Of Thrones: Kitapta Stannis kızını yakmadı

Stannis Baratheon’un kızının, Kırmızı Kadın’ın yapmasını söyledikten sonra bir yangında yandığı ve kırıcı bir sahne olduğunu kabul etti ve Stannis, karakter gelişimi için çok kuvvetliydi. İktidar perspektifi tarafından kör edildi.

Kitapta Stannis Baratheon’un kızı en azından şimdilik hayatta ve iyi durumda. Stannis, Winterfell’e karısı, kızı ve hatta Kızıl Kadın’la seyahat etmedi. Fakat Stannis’in ordusunun yenildiğini biliyoruz ve daha sonra ona ne olduğunu bilmiyoruz. Kim bilir, belki hayatta kaldı ve taht için savaşacak.

18. Duvarın arkasında kocaman bir geyik süren bir yaratık var.

Game Of Thrones: Duvarın arkasında geyik süren esrarengiz canavar var

Birçok kitap hayranı, karizmatik karakter Coldhands’ın dizide olmadığını hayal kırıklığına uğrattı. Gelen  Thrones Game , onun hikayesi kısmen Benjen Stark’ın rolüdür. George Martin, Coldhands’ı diğerlerinden farklı olarak insanlara kötülük istemeyen ölü bir yaratık olarak nitelendirdi .

Duvarın arkasına dev bir geyik üzerinde gider ve bir sürüyü veya kuzgunları kontrol eder. Elleri soğuk ve kaya gibi sağlam. Duvarın arkasındaki en gizemli yaratıklardan biridir ve kesinlikle onu kitaplarda göreceğiz.

19. Ser Barristan yaşıyor ve Meereen’i yönetiyor.

Game Of Thrones: Kitapta Ser barristan yaşıyor

Ünlü şövalye Barristan Selmy’nin hikayesi, Harpy’nin Sons’a karşı savaşında öldüğü 5. sezonda sona erdi. Kitapta, Barristan ilk sayfalardan çok daha büyük bir rol oynuyor ve Ned Stark’ın askeri danışmanıydı. Varys’in hamileyken Daenerys’i öldürme planına karşıydı.

Dragon Queen’in sadık danışmanı olduğunda, Barristan yalnızca Meereen isyanından kurtuldu, aynı zamanda şehri barış içinde tutmak için orada bir yönetici olarak kaldı.

20. Küçük Parmak daha kısa ve çok konuşmuyor.

Game Of Thrones: Serçe parmak kitapta daha kısa

Kitaptaki Petyr Baelish, dizinin değişkeninin aksine kısa, bu nedenle lakabı Serçe Parmak . Ayrıca, dizide Baelish çok konuşur, kendinden ve iktidar mücadelesindeki planlarından bahseder.

Kitapta, Lord Baelish, iddialı planları hakkında konuşmayan çok kapalı bir kişi . King’s Landing’de insanlar onu doğru insanlara nasıl hizmet edeceğini bilen kurnaz bir işadamı olarak görüyorlar. Kimse bu adamın Demir Taht için bir iddiası olduğunu bilmiyor.

George Martin’in kitaplarını okudun mu? Bizim için farklı bir sonu olduğunu düşünüyor musunuz?Like it? Share with your friends!

65
10 shares, 65 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
6
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
10
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Aşk Aşk
4
Aşk
Çok komik Çok komik
5
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
1
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
11
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir