Geçmişte 10 Zengin Kişi


38
4 shares, 38 points

Bazen, Bill Gates veya Warren Buffett gibi milyarderlerin şimdiye kadar yaşayan en zengin insanlar olduğu anlaşılıyor. Fakat Büyük İskender, Cengiz Han, Kral Süleyman, birçok Roma imparatoru ve Mısır firavunu (sahip oldukları zengiler hakkında kesin bir bilgi olmadığı için), modern zenginin parası gibi tarihi kişilikleri dikkate almasak bile Sahip olan erkekler, geçmişin zengin erkeklerinin sahip olduğu şeylerle karşılaştırıldığında hala hiçbir şeydir.

Business Insider ve arşivleri kontrol eden ve enflasyon düzeltmeleri yapan diğerleri tarafından yapılan araştırmaya dayanarak  , Nestfun sizi geçmişe seyahat etmeye davet ediyor. Son binyılın en zengin 10 kişisine bakalım ve nasıl bu kadar zengin olduklarını ve paralarını ne için kullandıklarını bulalım.

10. Cornelius Vanderbilt, 185 milyar dolar

Cornelius Vanderbilt, 185 milyar dolar
© wikimedia   © wikipedia  

ABD tarihindeki en ünlü işadamlarından biri olan Cornelius Vanderbilt, 1800’lerde demiryolları ve nakliye hatları inşa ettiği için zenginleşti  . En başarılı yıllar boyunca Cornelius Vanderbilt’in serveti yaklaşık 185 milyar dolardı. Parasının çoğu, İç Savaş sonrası demiryolu imparatorluğunun genişlemesi sırasında kazanıldı.

9. Henry Ford, 199 milyar dolar

Zengin Henry Ford, 199 milyar dolar
© wikimedia   © Vayzunoff / pikabu  

Henry Ford, Amerikan işinde en önde gelen insanlardan biridir. Sahip olduğu kişisel servet, 200 milyar doların çok üstündeydi. Ford sadece şirketini kurmayıp, aynı zamanda otomobil üretimine yönelik devrimci yaklaşımıyla da ünlüydü, aynı zamanda iş ve sanayi alanında da öncü oldu. Çalışanları için o dönemde ortalama kabul edilenden daha yüksek bir maaş aldı ve montaj hattı konseptini geliştirdi. Ucuz araba üretmesine ve onları normal insanlar için uygun maliyetli hale getirmesine izin verdi.

8. Muammer Kaddafi, 200 milyar dolar

Zengin: Muammer Kaddafi, 200 milyar dolar
© wikimedia   © wikimedia  

Dünyada adını duymamış bir insan olması pek mümkün değildir. Kaddafi’nin Libya’daki hükümdarlığı döneminde 42 yılda yaptığı yaklaşık 200 milyar dolar olduğu tahmin edilen bir servete sahip olduğuna inanılıyor .

Kaddafi oldukça tartışmalı bir politikacı ve yönetici idi, ancak ülkesi için çok şey yaptı. Örneğin, şimdi Libya’nın ıssız bölgelerini sağlayan Büyük İnsan Yapımı Nehri’ni kurdu. Bazı uzmanlara göre, bu insanlık tarihinin en büyük sulama projesiydi. Günde 6,5 metreküp içme suyu günlük olarak verilmektedir.

Kaddafi, İç Savaş sırasında 2011’de devrildi.

7. William I the Conqueror 209–229 milyar dolar

Zengin: William I the Conqueror 209–229 milyar dolar
© wikimedia   © wikimedia  

Farklı tahminlere göre, Fatih Sultan I. 209-229 milyar dolar aldı. O, birleşik İngiliz Krallığı ordu ve filo kurdu, o yapıları yarattı: William I Fatih 1066. William saltanatı ülke için büyük sonuçları vardı Norman istilası sonrasında İngiltere’nin ilk kral oldu Domesday Kitabı ve birincisi 1078 yılında inşa edilmiş bir kule olan taş kaleleri inşa etmeye başladı.

6. Jakob Fugger, 221 milyar dolar

Zengin:  Jakob Fugger, 221 milyar dolar
© wikimedia   © wikipedia  

Jakob Fugger muhtemelen bu listedeki diğer insanlar kadar ünlü değil, aynı onlar gibi çok parası vardı. Onun sayesinde bankacılık ve ticaret becerileri , o yaklaşık $ 221.000.000.000 vardı. Jakob Fugger 1459’da doğdu ve 1525’te Almanya’nın Augsburg kentinde öldü. Servetini çoğunlukla İtalya’da tekstil satarak ve Macaristan ve Bohemya’da gümüş ve altın madenciliği yaptı.

5. Mir Osman Ali Han, 230 milyar dolar

Zengin: Mir Osman Ali Han, 230 milyar dolar
© infobimo / blogpost   © pixabay  

Mir Osman Ali Han’ı hiç duymamış olma ihtimaliniz var ama o kesinlikle dünyanın gördüğü en zengin insanlarından biri . Hindistan’da Haydarabad Devleti’nin hükümdarı olduğu zaman servetini 230 milyar dolar kadar oldu. 1911’de babasının ölümünden sonra Haydarabad’ın Nizamı oldu ve 37 yıl boyunca hükmetti. Bölgede eğitim, elektrik ve demiryolu geliştirme konusunda yardımcı oldu.

4. Nicholas Alexandrovich, Rusya’nın Tsesarevich’i, 300 milyar dolar

Nicholas Alexandrovich, Rusya'nın Tsesarevich'i, 300 milyar dolar
© pixabay   © wikimedia  

Rusya’nın Tsesareviçli Nicholas Alexandrovich’in servetinin 300 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor  . Kişisel geliri sahip olduğu arazilerden ve ayrıca sanayi sektöründeki ve ticaretteki varlıklardan oluşuyordu. Rus Ortodoks Kilisesi, II. Nicholas’ı kandırdığı için, aynı zamanda “tarihteki en zengin aziz” olarak da adlandırılabilir.

3. Andrew Carnegie, 310 milyar dolar

 Andrew Carnegie, 310 milyar dolar
© wikimedia   © wikimedia  

Andrew Carnegie inanılmaz derecede zengin ve güçlü bir iş adamıydı. 19. yüzyılın ortalarında ünlü oldu. Carnegie İskoçya’da doğdu ve 1840’ların sonunda ABD’ye taşınan çok fakir bir aileden geliyordu. Bir dizi şirkete yaptığı başarılı yatırımlardan sonra, Carnegie, kendi şirketi olan US Steel’i kurdu ve bu da onu 310 milyar dolarlık servetin en büyük parçası haline getirdi. Aynı zamanda, bu paranın çoğunu farklı bağışlara harcayan bir adam olarak tanınıyor, bu yüzden dünyanın en önde gelen hayırseverlerinden biri olarak hatırlanıyor.

2. John Rockefeller, 340 milyar dolar

John Rockefeller, 340 milyar dolar
© wikimedia   © pixabay  

John Rockefeller’ın adı ABD tarihi için çok şey ifade ediyor ve servetinin 340 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Bugün bile, neredeyse gelmiş geçmiş en büyük servettir. 1839’da New York’ta doğdu ve Standard Oil’in kurucularından biri oldu. Rockefeller aynı zamanda hayırsever olarak da bilinir: hayatta iken, 2 kolej, Chicago Üniversitesi ve Rockefeller Üniversitesi’ni kurdu. 1937’de 97 yaşında öldü. Gizli bir örgüt gibi Dünya’yı yönettiği söyleniyor.

1. En Zengin: Mansa Musa, 400 milyar dolar

Mansa Musa, 400 milyar dolar
© obrienillustration / instagram   © pixabay  

Bu gezegende şimdiye kadar yürüyen en zengin kişi Mansa Musa ya da Mali’den Musa I idi. Mali hükümdarlığı imparatoru iken, bugün yaklaşık 400 milyar dolar değerinde bir servete sahipti. Musa 1280’de doğdu ve 1337’den önce düzenli bir dini Müslüman gibi yaşadı. Afrika çevresinde birçok eğitim merkezi ve cami kurdu.

Sadece karşılaştırma için: şu anda yaşayan en zengin insan olan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, yaklaşık 131 milyar dolar değerinde ve Bill Gates, 96.5 milyar dolar ile en zengin halklar listesindeki ikinci kişi.

Bonus

Birçoğumuz, milyarlarca dolar kadar büyük paranın hayalini kurmakla geçiririz. Bu insanların ne kadar zengin olduklarını görselleştirmek için, servetlerini tanıdık insanlarla ve şeylerle karşılaştıralım.

Örneğin, uzun süredir dünyanın en zengin insanlarından biri olan Microsoft sahibi, Afrika’da yaşayan birçok ülkenin hiç duymadığı efsanevi kralı Mansa Musa’dan 4 kat daha fakir.

Geçmişte 10 Zengin Kişi
© wikipedia   © obrienillustration / instagram  

Henry Ford bugün hayatta olsaydı, ABD’deki en yüksek 5. gökdelen olan 79 Empire State Binası’nı satın alabilirdi.

Geçmişte 10 Zengin Kişi
© wikimedia   © pixabay  

Rusya’daki Nicholas II ise Moskova şehri gibi yaklaşık 25 şehir inşa edebilir.

Geçmişte 10 Zengin Kişi
© wikimedia   © depositphotos  

Bir milyarder olsaydın ne yapmak isterdin?Like it? Share with your friends!

38
4 shares, 38 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
5
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
13
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
9
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Aşk Aşk
2
Aşk
Çok komik Çok komik
5
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
13
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
9
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir