Gezegenimizi Koruyan 30 Çevre Dostu Tasarım


57
6 shares, 57 points

Hava, su ve toprak kirliliği son birkaç on yılda önemli ölçüde artmıştır ve dünya kelimenin tam anlamıyla yardım için ağlamaktadır. Çevresel konular devlet ve uluslararası düzeylerde tartışılmakta ve çözülmektedir, ancak gün geçtikçe fark yaratan küçük işletmeler ve bireyler vardır. Bitkilerden yapılmış tek kullanımlık çatal bıçak takımı, arıları koruyan “tohum bombaları” ve hatta hiçbir ambalajı olmayan şampuan bile, yaratıcı düşünürlerin bu dünyadaki kendi hatalarımızı düzeltme şansımız olduğunu kanıtlamaya devam etmek için ortaya çıkan şeyler.

Burada  nestfun, hepimizin Dünya gezegenini kurtarmak için kendi rolünü oynayabileceğine inanıyoruz. Bu yüzden size yaratıcı bir çevre dostu tasarım ve icat koleksiyonumuzu göstermek istiyoruz;

30. Bu karmaşık şekilde katlanmış muz yaprağı, bir kez kullanıp attığınız plastik bir kap için mükemmel bir alternatif görevi görür.

29. Bitkilerden yapılan gübrelenebilir kaplar isimlerine göre yaşar! İstiridye mantarları, biyolojik olarak parçalanabilen bardaklardan yiyecek olarak yetiştirilebilir!

Gezegenimizi Koruyan 30 Çevre Dostu Tasarım
© theallotmentcafemossley / Instagram

28. Bu güzel çantalar plastik atık yapılır ve bunlar gelip tüm şekil, boyut ve renklerde.

27. Muz yapraklarının snack barlar için iyi bir ambalaj görevi görebileceği ortaya çıkıyor. Parlak değil mi?

26. Taşıyabileceğimiz bir file çanta, süpermarkette satın aldığımız sayısız plastik torbaya güzel bir alternatif.

View this post on Instagram

? Я хочу сохранить планету для своих внуков ? ⠀ Живя в России я только задумывалась об этом, но в Германии – это огромный мейнстрим. Вообще в Европе, особенно западной. ⠀ Знаете, когда уровень жизни выше, проблем, связанных с выживаемостью становится меньше, тогда люди начинают задумываться и про природу. ⠀ Итак, что делаю я для того, чтобы хоть как-то сохранить эту природу: ⠀ ? строю химические заводы. Класс, да? Мой хлеб как раз таки оттуда. Понятное дело, что все заводы, даже пищевые не приносят пользу природе. Но без них и нет развития. Поэтому мы здесь стараемся минимизировать этот вред. Придумано много технологий по безотходному производству и очистке. Будущее за прогрессом. ⠀ ? стараюсь минимизировать потребление пластика. Я когда вижу , как люди покупают помидоры в 33 пакетах… у меня прям темнеет в глазах. Поэтому мы приобрели вот такие сумочки для овощей и фруктов. Теперь ходим с ними по магазинам. ⠀ ? кофе наливаю в кофейнях в свой стакан. ⠀ ? не беру лишние салфетки, пакеты, коробки, трубочки в магазинах и кафе. Без этого замечательно справляюсь. ⠀ ? не покупаю полиэтиленов пакеты и вообще любые другие пакеты в супермаркетах. Для этого есть холщовая сумка. ⠀ ? не использую косметику с микропластиком ❌❌❌ ⠀ ? стираю синтетические вещи также в специальных мешках, чтобы микроволокно (тот же микропластик) не попадало в канализацию. ⠀ ? вода, сок, молоко и др. жидкости в стеклянных банках. ⠀ ? естественно сортирую мусор. ⠀ ? я не перестала есть мясо. Но значительно сократила его потребление. ⠀ ? заменяю химические бытовые средства на более натуральный состав. Вот как то так. ⠀ Делитесь своими способами сохранить планету! Очень интересно ? ⠀ #нетпластику #сохранимпланету #настраже #давайтеделатьдобро #счастьенезагорами #soonsommer #savetheplanet #noplastic

A post shared by My Life Is My Experience. (@banditka_moly) on

25. Uzmanlara göre, yalnızca ABD’de insanlar her gün 500 milyon pipet kullanıyor ! Neden% 100 çevre dostu bambu çubuklarına geçmiyor ve tonlarca plastiğin çöplüklere karışmasını engellemiyorsunuz?

24. Temizleme fırçasıyla bir araya gelen tekrar kullanılabilir bir paslanmaz çelik çubuk da iyi bir seçenektir!

23. Bu plakalar plastik veya kağıt yerine yapraklardan yapılmıştır.

22. Okyanuslarımızı kirleten ve deniz hayvanlarını öldüren tonlarca plastik fırçayı atıyoruz. Bambu fırça daha sağlıklı bir alternatif değil mi?

21. Plastik ambalajı ne sıklıkla kullanıyorsunuz? Haftada birkaç kez? Yeniden kullanılabilir bu sargı, her türlü yiyeceği sarmak için kullanılabilen doğal kumaşlar ve balmumu kullanır  .

20. Doğal mumlar başka bir çevre dostu tasarım balmumu olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

View this post on Instagram

#beewaxcandle #beewaxwrap #candles

A post shared by Aneta Vančatová (@anetavancatova) on

19. Hindistan’daki bazı kafeler, yemeklerini yeşil yapraklardan yapılan doğaçlama kaselerde servis eder.

18. Birçok şirket şu anda plastikten yapılmış gibi görünen şişeler üretiyorlar, fakat aslında değiller. Bu şişeler bitki nişastasından ve diğer doğal malzemelerden üretilmiştir, bize bir gün tek kullanımlık plastik şişelerden kurtulabileceğimizi umarız.

17. İnanması zor, ama bu çanta yenilebilir elma ezmesinden yapılmış.

16. Birçok hindistan cevizi kabuğu atılır, ancak yemeklerinize servis yapmak için doğal kaseler olarak kullanılabilir.

15. Bu bitki, hindistancevizi lifi ve doğal ipten yapılmış bir “saksıda” büyüyor.

14. Her gün kullandığımız çok sayıda güzellik ürünü kağıt veya plastik ambalajlarda gelir. Günümüzde, çevresel ayak izlerini azaltmak isteyen üreticiler, hepsi ambalajsız gelen katı şampuan, saç kremi, duş jeli, vücut ovma ve hatta el kremi yapıyor.

Gezegenimizi Koruyan 30 Çevre Dostu Tasarım

13. Bu kurutucu toplar yünden yapılır. Uzun süre iyi çalışırlar ve kimyasal madde içermezler.

12. “Seedbombs”, arıları ve diğer tozlayıcıları çekmek için çiçek tohumlarını tutan nişasta bazlı kompostlanabilir kaplardır . Sadece bu “bombayı” bahçene at ve gezegeni kurtar!

11. İşte yorgun arıların pillerini şarj etmelerine yardımcı olmanın bir başka yolu: İçlerinde delikli birkaç kalın tahta çubuk rahat bir ev yapmak!

10. Çocuklara yönelik bu banyo oyuncakları plastik veya başka kimyasal madde içermez.

9. Bazı sokak yemeklerinin tadını çıkarmayı planlıyorsanız ve tek kullanımlık plastik tabaklardan yemek yemeniz gerekmez.

View this post on Instagram

Mochi is one of my favourite snacks, but I really tak boleh tahan (can not stand) the type of Mochi that’s sealed in plastic tray with different “flavours” and colour, don’t you think they are so fake and tasteless, like chewing sugary plastic ball? The part that I tak boleh tahan the most is, a box of 900g “assorted” Mochi made in factory can cost up to RM45… In my opinion as a part time mochi lover, a real mochi should be handmade with real glutinous rice, I should be able to taste the nature fragrance of grains. Because it’s so real, the texture changes along time. Yes it should be softest when warm, slightly hardened when it’s at room temperature. Teochew Mochi is a common traditional street food in Malaysia, it’s not exaggerating to say that this stall at MELAKA jonker street night market is the best teochew Mochi I have ever tasted. The freshly steamed glutinous cake is diced and sprinkled with generous amount of roasted peanut when ordered. Every hawker has their own recipe, I bet this recipe was passed down by her ancestor, without any artificial ingredients and chemicals. This is the taste of our culture and could never be duplicated in factory! I always joke that living zero waste lifestyle often brings me extra free food (yes this auntie also gave me extra peanuts), but the best part of living zero waste is not about getting free food, it’s much bigger than that. By giving up a little bit of “convenience”, I choose not to buy any products that are packaged with plastic. It seems like a sacrifice, but the fact is I am also given an opportunity to reconnect back to nature, to real food, to food producer and to our culture. I get to see so much beautiful things in my life, the beautiful people, the beautiful food and the beautiful story! It’s a whole new life given to me, I am so so so grateful ??‍♀️

A post shared by Aurora Tin (@happyzerotrash) on

8. Paslanmaz çelikten yapılmış bir tıraş bıçağı yıllarca dayanır ve plastik traş makinelerine çok para harcamanızı önler.

7. Bu tekstil sepeti geri dönüştürülmüş kumaşlardan yapılmıştır. Aslında, istenmeyen herhangi bir giysi hoş bir ev dekoruna veya işlevsel bir ev eşyasına dönüştürülebilir.

6. Bu yenilebilir bardak edilir yapılan un, su ve baharatlar ve fast-food zincirlerinde sıcak çorbası sunmak için kullanılır.

5. “Eko-tuğlalar” diğer plastik atıklarla doldurulmuş boş plastik şişelerden yapılmıştır ve doğaçlama yapı malzemesi olarak kullanılır. Plastik tuğla yapmak son zamanlarda bir trend haline geldi ve daha fazla insanı çekmeye devam ettiğini umuyoruz.

View this post on Instagram

#Ecobricks #Fence

A post shared by Jinx (@pisceanjinx) on

4. Yenilebilir 6’lı paket halkalar suda kolayca çözülebilir ve deniz hayvanlarına asla zarar vermez.

3. Bir hindistancevizi avcısı gezegeni kurtarmak için kendi rolünü yapmayı düşünen herkes için bir mücevherdir.

2. Farklı renkteki yapraklardan yapılmış doğal konfeti, kutlamanın şenlikli atmosferine, çevreye zarar vermeden katkıda bulunacaktır.

Gezegenimizi Koruyan 30 Çevre Dostu Tasarım
© progrocompost / Instagram  

1. Bu renkli, doğal görünümlü damlalar doğal malzemelerden yapılmış ve aslında şampuan içermektedir. Bu teknolojiyi daha geniş bir ürün yelpazesine uygularsak ne kadar az plastik kullanabileceğimizi hayal edin.

Bu tasarımlardan hangisini en faydalı ve yaratıcı buluyorsunuz? Diğer çevre dostu fikirleri bizimle ve okuyucularımızla paylaşabilir misiniz? Yorumlarınızı okumak için heyecanlıyız!Like it? Share with your friends!

57
6 shares, 57 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
5
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
13
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
9
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Aşk Aşk
2
Aşk
Çok komik Çok komik
4
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
13
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
9
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir