Gökbilimciler bir ölüm sarmalında iki süper kütleli kara delik keşfetti


90
9 shares, 90 points

Hubble Uzay Teleskobu’ndan elde edilen kara delik görüntüleri, ABD’deki bir gökbilimciler işbirliği, çarpışma rotasında, Dünya’dan 2,5 milyar ışıkyılı uzaklıkta iki süper kara delik tespit etti. İki kara delik , yeryüzünde, yeryüzünde tespit edilebilecek yerçekimi dalgaları olarak bilinen devasa dalgalanmalar göndererek birbirlerine yaklaşmaya devam edecektir . Sinyallerini milyarlarca yıldır tespit etmemize rağmen, gökbilimcilerin bu devasa dalgaları daha iyi anlamalarına yardımcı olacaklar.

10 Temmuz’da yayınlanan Astrophysical Journal Letters araştırma dergisinde yayınlanan araştırma, iki süper kütleli kara deliği güneşimizden 800 milyon kat daha fazla kütleye sahip olarak nitelendirdi . Kara delikleri içeren galaksi, SDSS J1010 + 1413, gözlemsel gök bilimcilerin dikkatini çekti, çünkü oldukça parlaktı. Gök bilimciler uzay teleskopunun en gelişmiş enstrümanı olan Hubble’ın Geniş Alan Kamerasını 3 salladıkların da, süper kütleli kara delikleri fark ettiler.

Gökbilimciler bir ölüm sarmalında iki süper kütleli kara delik keşfetti

Süper kütleli kara delikler genellikle kendimiz de dahil olmak üzere galaksilerin merkezinde bulunur ve galaksi birleşmesi sırasında birleşme dansına başlarlar ve birbirlerinin etrafında bitmeyen bir valsle dönerler. Bununla birlikte, araştırmacılar şu anda kara deliklerin birleşmesi için geçen süre konusunda – ya da bir bütün olarak birleşirlerse – gerçekten de belirsizdir.

Kara Delik Araştırmaları

Princeton’daki astrofizik bilimleri profesörü ve araştırmanın ortak yazarı Jenny Greene , “Bu, süper kütleli kara deliklerin birleşip birleştirilmediğini bilmediğimiz için astronomi için büyük bir utançtır.” Dedi . “Kara delik fiziğindeki herkes için, gözlemsel olarak bu çözmemiz gereken uzun süredir devam eden bir bilmecedir.”

Gökbilimciler bir ölüm sarmalında iki süper kütleli kara delik keşfetti

Bu yapboz “son parsec sorunu” olarak adlandırılır. Bazı gökbilimciler, iki süper kütleli kara deliğin bir araya gelip yeterince yakınlaştığında, uzaklıklarını 1 parseke (3,2 ışık yılı) düşürdüğüne, sonsuza dek dans edebileceğine inanıyor.

Fakat bu keşif ve yerçekimi dalgalarının olaylara girdiği yer burasıdır. Yerçekimi dalgası fizikçilerinin yardımına izin veren, 2,5 milyar ışıkyılı uzaklıktaki canavar kara delikler, bunun gibi yaygın süper kütleli kara delik çiftlerinin gerçekte ne kadar olduğu hakkındaki tahminleri düzeltmeye yardımcı oluyor.

Princeton’un astrofizik makalesinde bir yazar olan Michael Strauss, “Bu, bulduğumuz çok büyük kara deliklerin ilk örneğidir, ancak keşfedilmeyi bekleyen ikili kara delikler de olabilir.” Dedi. bir basın bülteninde bilimler bölümü .

Fizikçiler, iyimser olarak, yakındaki 100’den fazla süper kütleli kara deliğin yerçekimsel dalgalar yayacağını, astronomların gelecek beş yıl içinde yerçekimi dalgası arkaplanını tespit etmelerine izin vereceklerini ileri sürüyorlar.

Astronomlar ise edebilir uzay-zaman dalgalanan o sürekli uğultu algılamak, yani yerçekimi dalga arka varlığını öneririm – ve son parsekten sorunu ekarte. Ancak, aynı ters senaryo için de geçerlidir.

“Yerçekimi dalgası arka planı algılanmazsa, bu, süper kütleli kara deliklerin yalnızca son derece uzun zaman dilimleri boyunca birleştiğini, birçok Hubble zamanı için yakın ayırma ikilileri olarak kaldığını,“ final parsec sorunu ”olarak adlandırıldığını gösteriyor olabilir” diyor araştırmacıları yazıyor.

Şimdilik, çoğu zaman olduğu gibi, gözlerimizi kozmosa doğrultmaya ve avlamaya devam ediyoruz.Like it? Share with your friends!

90
9 shares, 90 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
5
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
13
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
9
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Aşk Aşk
2
Aşk
Çok komik Çok komik
4
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
13
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
9
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir