Göz Renklerinin Dünya Üzerindeki Yüzdesi


56
7 shares, 56 points

Göz rengi yüzdesi söz konusu olduğunda, incelenen belirli bir popülasyona göre değişme eğilimindedir. Özellikle ebeveynlerin fenotipi büyük ölçüde farklı olduğunda genetik devreye girer. Bu yüzden göz renklerinin tam yüzdesini vermek çok zordur. Ancak genel olarak bir dağılım çizelgesi izleyeceğiz.

Kahverengi Gözler Dünyadaki birçok bölgede, kahverengi, insanların çoğunluğunda bulunan bir göz rengidir. Koyu kahverengi yüzdesi Doğu Asya, Güneydoğu Asya, Batı Asya, Okyanusya, Afrika ve ABD’de daha yüksektir. Dünya nüfusunun% 50’den fazlası kahverengi gözlere sahiptir.

Mavi GözlerMavi göz, en nadir görülen göz renklerindendir. Dünyadaki bireylerin sadece % 8’i bu göz rengine sahiptir. Bu göz renginde çok az miktarda melanin vardır bu melanin, bireyde mavi gözlere sahip olunmasını sağlar. Bu resesif bir özelliktir ve mavi gözlü bir bebek olarak doğmak için birden fazla gen gerekir.

Gri GözlerGri gözlerin, dünyadaki en nadir göz renklerinden biri olduğu bilinmektedir. Dünya nüfusunun % 1’inden de azı bu göz rengine sahiptir ancak Kuzey ve Doğu Avrupa’nın bazı bölgelerinde yaygın olarak görülmektedir. Gri bir göz rengi, iristeki melanin eksikliğinden ve stromada bulunan proteinlerin düşük yoğunluğundan kaynaklanır.

Yeşil GözlerBu göz rengi genellikle Kuzey, Güney ve Orta Avrupa insanlarında görülür. Yeşil göz renginin özellikle Celtic ve Germanic soyundan gelen insanlarda yaklaşık % 16 olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Dünya çapında ise nüfusun % 2’si bu gözlere sahiptir.

Ela GözlerEla göz rengi genellikle açık kahverengi ve altın-yeşil renkli irislerden oluşur. Bu renk, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da çok yaygındır. Ortadoğu, Afrika ve Asya’daki insanlarda ela gözler çok nadir görülür.

Sarımsı GözlerSarımsı gözler güçlü sarı veya altın renk tonlarından oluşur ve bir parça pıhtı, paslı çizgi şeklinde de görülebilir. Bu gözler genellikle ‘kurt gözleri’ olarak adlandırılır, ayrıca kehribar rengi olarak da ifade edilir. Bu göz rengi, Brezilya ve Asya’da çok sık görülür ancak dünya çapında parmakla gösterilecek kadar az rastlanır. Bu göz rengine sahip olan bireyler, kişilik olarak da diğer bireylere göre farklılık gösterebilmektedir.Like it? Share with your friends!

56
7 shares, 56 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
42
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
15
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
9
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
15
Eğlenceli
Aşk Aşk
16
Aşk
Çok komik Çok komik
17
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
28
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
15
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir