Göz Renklerinin Dünya Üzerindeki Yüzdesi


56
7 paylaş, 56 points

Göz rengi yüzdesi söz konusu olduğunda, incelenen belirli bir popülasyona göre değişme eğilimindedir. Özellikle ebeveynlerin fenotipi büyük ölçüde farklı olduğunda genetik devreye girer. Bu yüzden göz renklerinin tam yüzdesini vermek çok zordur. Ancak genel olarak bir dağılım çizelgesi izleyeceğiz.

Kahverengi Gözler Dünyadaki birçok bölgede, kahverengi, insanların çoğunluğunda bulunan bir göz rengidir. Koyu kahverengi yüzdesi Doğu Asya, Güneydoğu Asya, Batı Asya, Okyanusya, Afrika ve ABD’de daha yüksektir. Dünya nüfusunun% 50’den fazlası kahverengi gözlere sahiptir.
Göz Renklerinin Dünya Üzerindeki Yüzdesi 1
Mavi GözlerMavi göz, en nadir görülen göz renklerindendir. Dünyadaki bireylerin sadece % 8’i bu göz rengine sahiptir. Bu göz renginde çok az miktarda melanin vardır bu melanin, bireyde mavi gözlere sahip olunmasını sağlar. Bu resesif bir özelliktir ve mavi gözlü bir bebek olarak doğmak için birden fazla gen gerekir.
Göz Renklerinin Dünya Üzerindeki Yüzdesi 2
Gri GözlerGri gözlerin, dünyadaki en nadir göz renklerinden biri olduğu bilinmektedir. Dünya nüfusunun % 1’inden de azı bu göz rengine sahiptir ancak Kuzey ve Doğu Avrupa’nın bazı bölgelerinde yaygın olarak görülmektedir. Gri bir göz rengi, iristeki melanin eksikliğinden ve stromada bulunan proteinlerin düşük yoğunluğundan kaynaklanır.
Göz Renklerinin Dünya Üzerindeki Yüzdesi 3
Yeşil GözlerBu göz rengi genellikle Kuzey, Güney ve Orta Avrupa insanlarında görülür. Yeşil göz renginin özellikle Celtic ve Germanic soyundan gelen insanlarda yaklaşık % 16 olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Dünya çapında ise nüfusun % 2’si bu gözlere sahiptir.
Göz Renklerinin Dünya Üzerindeki Yüzdesi 4
Ela GözlerEla göz rengi genellikle açık kahverengi ve altın-yeşil renkli irislerden oluşur. Bu renk, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da çok yaygındır. Ortadoğu, Afrika ve Asya’daki insanlarda ela gözler çok nadir görülür.
Göz Renklerinin Dünya Üzerindeki Yüzdesi 5

Sarımsı GözlerSarımsı gözler güçlü sarı veya altın renk tonlarından oluşur ve bir parça pıhtı, paslı çizgi şeklinde de görülebilir. Bu gözler genellikle ‘kurt gözleri’ olarak adlandırılır, ayrıca kehribar rengi olarak da ifade edilir. Bu göz rengi, Brezilya ve Asya’da çok sık görülür ancak dünya çapında parmakla gösterilecek kadar az rastlanır. Bu göz rengine sahip olan bireyler, kişilik olarak da diğer bireylere göre farklılık gösterebilmektedir.

Göz Renklerinin Dünya Üzerindeki Yüzdesi 6Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

56
7 paylaş, 56 points

Tepkileriniz Nedir?

Nefret Nefret
23
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
12
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
6
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
15
Eğlenceli
Aşk Aşk
13
Aşk
Çok komik Çok komik
14
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
13
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
10
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Öykü
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Oylama
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Video
Youtube, Vimeo or Vine videoları
Müzik
Soundcloud veya Mixcloud Embed
Resim
Fotoğraf veya gif
Gif
Gif formatı