Güneş enerjisi nasıl çalışır ve avantajları nelerdir?


73
8 paylaş, 73 points

Güneş enerjisi, avantajları ve dezavantajları ve Dünya’nın geleceği için neden bu kadar önemli olduğunu öğrenin.

Güneş enerjisi nasıl çalışır ve avantajları nelerdir? 1
Güneşten gelen enerjiyi kullanmak, sahip olduğumuz en bariz ve bol miktarda yenilenebilir enerji kaynağı gibi görünebilir, ancak bunu yapmak basit olmaktan uzaktır.Bu enerjiyi yakalamak ve onu bir voltaja dönüştürmek için güneş panelleri gerektirir ve güneş teknolojisinden en iyi şekilde yararlanmak zorlaşmıştır. Güneş panellerinin verimi, Goldilocks problemi olarak bilinen şey tarafından engellendiği için: fotonların, voltaja katkıda bulunan serbest elektronlara dönüştürülecek doğru miktarda enerjiye sahip olması gerekir. Çok az enerji ve fotonlar güneş panelinden geçer. Çok fazla ve aşırı enerji ısı olarak yok olur.İkincisi, sıcak veya yüksek enerjili elektronların yaratılmasından kaynaklanmaktadır. Bu elektronlar güneş hücrelerinden çıkarılmadan önce, güneş panelinin kristalli malzemesinde titreşimlere neden olarak ilk önce fazla enerjiyi verirler. Bu, özellikle güneş pillerinin ne kadar verimli olduğunu sınırlar. Güneş enerjisi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Okumaya devam edin.


Güneş enerjisi nasıl çalışır ve avantajları nelerdir? 2
Yeryüzünde yaşam güneş olmadan hayatta kalamazdı. Hayatın gelişmesi için gerekli olan ışık ve ısıyı, mevsimleri ve gündüz ve gece döngüsünü sağlar. Bugün güneşten enerjiyi sömürmek için hayatımıza güç veriyoruz ve uzmanlar bir gün diyorlar, bu enerji kaynağı ihtiyacımız olan her şey olabilir. Ancak, manşetlerin ardında güneş enerjisinin tam olarak ne olduğu ve onu nasıl kullanacağız? İki temel güneş enerjisi türü vardır: fotovoltaikler ve konsantre güneş enerjisi (CSP), aynı zamanda konsantre güneş ısısı olarak da bilinir.İki temel güneş enerjisi türü vardır: fotovoltaikler ve konsantre güneş enerjisi (CSP), aynı zamanda konsantre güneş ısısı olarak da bilinir.Güneş enerjisi, küresel elektrik üretiminin yaklaşık% 1’ini oluşturmaktadır, ancak gelecekte daha büyük bir rol oynaması beklenmektedir. Bu bir olan yenilenebilir enerji sera gazları ya da zehirli atık üretir kaynağı ve Dünya’nın her köşesine ulaşır güneşten gelen ışığın dayanır. Güneş ışığını atomik bir seviyede enerjiye dönüştüren güneş panellerine takılan fotovoltaik güneş pilleri kullanarak elektrik üretir.


Güneş enerjisi nasıl çalışır ve avantajları nelerdir? 3
Güneş enerjisi: Güneş panelleri nasıl çalışır?Güneş pilleri, fotovoltaik etki adı verilen bir fotonoltaik etkiyi kullanır. Bu, foton ya da ışığın bir partikülünü, doğru dalga boyuna sahip olan, hücreye çarpan ve bir elektronun akmasına neden olan süreci tanımlar. Bu etki ilk olarak 1839’da Fransız fizikçi ve Nobel ödüllü Henri Becquerel tarafından fark edildi.Fotovoltaik hücrelerin çoğu, bir elektrik alanı oluşturan ince bir yarı iletken film tabakasından oluşur. En basit terimlerle, bir elektron hücrenin ışığa çarpmasıyla uyarıldığında, yarı iletkenin bir tarafından diğerine akacak ve bir akım yaratacaktır.

Güneş enerjisi avantajları ve dezavantajlarıGüneş pilleri kullanmanın yararlarından biri, verimliliğe geldiğinde boyutlarının önemli olmamasıdır. Örneğin, 10 metrekarelik bir PV hücresi dizisi, 10 kilometrekarelik bir dizi kadar etkilidir – bu yüzden insanların evleri ve işletmeleri için şebeke dışı güneş pilleri geliştiriliyor. Bu, diğer yenilenebilir enerjilerin aksine. Karşılaştırma yapmak gerekirse, arka bahçenize bir rüzgar türbini inşa ettiyseniz, bir rüzgar çiftliğinde on bir kat daha küçük olacak ve verimli bir yere yakın bir yerde bulunmayacaktır.Bu aynı zamanda Google gibi şirketlerin de güneş panelleri geliştirmesi ve neden Ikea ve Tesla’nın bu gücü şebekeden olmayan evler için saklayan ev tipi pilleri üretip satmalarının nedeni .Bununla birlikte, güneş enerjisinin yaygın olarak benimsenmesi için, güneş tarafından üretilen enerjiyi daha verimli bir şekilde depolamanın bir yolunu bulmamız gerekecektir. Massachusetts Institute of Technology’deki fizikçiler tarafından 2015 yılında yayınlanan bir raporda , güneş enerjisinin, dünyanın elektrik ihtiyacını karşılama potansiyeli bulundu.


Güneş enerjisi nasıl çalışır ve avantajları nelerdir? 4
“Silikon bazlı fotovoltaikler, gösterilen kapasiteye, güvenilirliğe ve mevcut kaynaklara [dünyaya güç vermek için] ve aynı zamanda yer ve deniz taşımacılığının büyük bir kısmına elektrik gücü sağlamaya sahiptir,

Güneş enerjisi: Dünya genelinde güneş enerjisiÇin gibi ülkeler, büyük ölçekli güneş kalkınması söz konusu olduğunda yol gösteriyor. Çin Ulusal Enerji İdaresi (NEA), bu yılın başlarında güneş enerjisi üretimi ile ilgili istatistikleri yayınladı. Bu rakam, 2016 yılında üretimin ikiye katlandığını ve yılın sonuna doğru 77.42 gigawatt’a ulaştı. Ülkenin en büyük temiz enerji faaliyetlerinden biri olan Çin Tüccarları Yeni Enerji Grubu (CMNE), aynı zamanda , çocukları yenilenebilir enerjiye ilgi gösterme çabasının bir parçası olarak, panda şeklinde bir güneş santrali inşa etti .Diğer yandan Elon Musk’un Güneş Çatısı , fotovoltaik hücrelerle gömülü cam karolardan oluşan Tesla tarafından üretilen güneş enerjisiyle çalışan bir çatıdır. Musk, 2016 yılının sonlarında Solar Çatı’yı açtı ve Ocak ayında fayans üretimine başladı.

Fotovoltaik kullanma problemi, sadece güneş parladığında elektrik üretebilmeleridir, bu nedenle geceleri herhangi bir güce güç sağlayamazlar. Elektriği büyük ölçekte depolamanın etkili bir yolu yoktur, bu da onu yenilenebilir enerji şirketleri için en önemli zorluk haline getirmektedir.Tesla CEO’su Elon Musk, Avustralya’da 100MW lityum iyon pil depolama çiftliği inşa edeceğine söz verdi. Musk, sistemin bir sözleşme imzalamasından sonraki 100 gün içinde kurulacağını ve çalışacağını söyledi.
Güneş enerjisi nasıl çalışır ve avantajları nelerdir? 5
Güneş panellerinin ötesinde Fotovoltaiklerin yanı sıra, genellikle gözden kaçan fakat zaten bir şekilde saklanabilen başka bir güneş enerjisi üretimi yöntemi de vardır. CSP bitkileri, ışığı güneşten ayırmak için aynalar kullanır. Bu, belirli bir yağ türünü ısıtan ısı üretir. Yağ, buhar türbini motorlarını tahrik eden ve elektrik üreten suyu ısıtır. Bu termal enerji, gerektiğinde elektrik sağlamak için saklanabilir ve kullanılabilir. Ancak, enerjiyi ısı olarak depolamak verimsizdir.Görselleri: Pixabay / Wikimedia CommonsBeğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

73
8 paylaş, 73 points

Tepkileriniz Nedir?

Nefret Nefret
12
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
6
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
2
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Aşk Aşk
9
Aşk
Çok komik Çok komik
10
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
6
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
2
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Öykü
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Oylama
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Video
Youtube, Vimeo or Vine videoları
Müzik
Soundcloud veya Mixcloud Embed
Resim
Fotoğraf veya gif
Gif
Gif formatı