Her Gün Mutluluğunuzu Çalan 8 Toksik Alışkanlık


65
7 shares, 65 points

Para ya da eğlence eksikliği bizi mutlu etmekten alıkoyamaz. Aslında bize gizlice giren ve sevincimizi çalan toksik alışkanlıklarımız var. Şu anda bu konuya ışık tutmamızın vakti geldi çünkü neyi yanlış yaptığınızı biliyorsanız, kendini imha etmenin ve mutluluğa yer açmanın ilk adımını atmak daha kolay.

Nestfun , aşağıdaki 8 alışkanlıktan kurtulmanızı önerir. Ayrıca, onları çevreleyen kuralları değiştirmeye nasıl başlayacağınızla ilgili bazı ipuçları bulacaksınız, çünkü mutluluğumuz tamamen sorumlu olduğumuz bir şey.

8. Duygularını kapattın.

Her Gün Mutluluğunuzu Çalan 8 Toksik Alışkanlık
© ivantroyanovsky / Instagram  

Hoş olmayan duyguları göstermememiz gerektiği sık sık söylenir. Bu hikaye genellikle çocuklukta başlar – “Ağlama” ya da “Üzülme” gibi şeyler duyarız. Yavaş yavaş, olumsuz duygularımızı nasıl gizleyeceğimizi öğreniriz, ancak bu davranış genellikle daha kötü bir sonuç verir. hayat deneyimi.

Uzmanlara göre  , olumsuz duygularımızla mücadele etmek bizi olumlu duygulara uyuşturuyor, çünkü ne istediğimizi veya ne hissetmek istediğimizi seçemiyoruz. Aynı zamanda, daha zayıf iletişim ve ilişkilere yol açar ve hayatımızın birçok bölümünü etkiler – duygusal kapanmanın bir takım sağlık sorunlarına yol açabileceğinden bahsetmeye değer. Duygularımızı dışarıda bırakmanın birçok toksik olmayan yolu var, örneğin dans etmek bunlardan biri.

7. Toksik alışkanlık: Hata yapmanıza izin vermeyin.

Her Gün Mutluluğunuzu Çalan 8 Toksik Alışkanlık

Unutmayalım ki, hayat değiştiren bazı icatlar bile kazayla yaratıldı . Kalp pili, mikrodalga fırın ve hatta penisilin bile bunlar arasında. Daha da önemlisi, öz geçmişinizde mükemmeliyetçi olduğunuzu söylemek çok hoş görünüyor. Ama gerçek hayatta seni daha mutlu eder mi?

Öyle düşünmüyoruz, çünkü sürekli olarak bir ideale ulaşmaya çalışıyorsunuz, ama aslında yok. Ve en küçük hata bile sizi hayal kırıklığına  uğratıp endişeye, yeme bozukluklarına ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. Kendini yanıltmana izin vermelisin ve başarısızlığa bakış açını değiştirmelisin. Yeni yolunuzu kolaylaştırmak için, Thomas Edison’un sözlerini hatırlayın , “10.000 kez başarısız olmadım. İşe yaramayacak 10,000 yolu başarıyla buldum. ”

6. Mağdur olmayı tercih edersiniz.

Her Gün Mutluluğunuzu Çalan 8 Toksik Alışkanlık
© Ofis Alanı / 20. Yüzyıl Tilki  

Diğer insanları veya durumları sorunlarınızın nedeni yapmak mutsuzluğa giden hızlı bir yoldur  . Etrafındaki her şeyi suçlamak kolaydır – işe geç mi kalıyorsun? Ben değildim, trafik sıkışıklığıydı. Bir tatil göze alamaz mı? Benim değil, sadece bana daha fazla ödeme yapmak istemedikleri için. Bu konumdan, asla bu “haksız şeyleri” kontrol edemezsiniz.

İşleri daha net hale getirmek için ilk duruma daha yakından bakalım. Sorunun trafik sıkışıklığı olduğunu söylerken, bunun hakkında hiçbir şey yapamazsınız. Çünkü trafik sıkışıklığı yarın, yarından sonraki gün ve önümüzdeki birçok gün orada olacak. Hayatının sonuna kadar geç kalacak mısın?

Ancak, gecikmekten sorumlu olan siz olduğunuzu söylerken, size seçenekler okyanusu verir. Daha erken kalkmayı seçebilir veya patronunuzdan çalışma takviminizi hareket ettirmesini isteyebilirsiniz. Sabahları ofisinizin yakınındaki bir spor salonuna gitmeye bile karar verebilirsiniz, böylece daha sonra zamanında çalışabilirsiniz. Hayatınızda olan her şeye bu açıdan bakmaya çalışın ; engeller yerine fırsatları görmeye başlayacaksınız .

5. Kin tutuyorsun.

Her Gün Mutluluğunuzu Çalan 8 Toksik Alışkanlık
© Wall Street’in Kurtları / Paramount Resimleri  

İlk olarak, kinsizlerin olumsuz sağlık etkileri olabilir  – hafif depresyondan akut kardiyovasküler yaralanmalara. Ve depresyonda olduğunuzda veya kalp problemleriniz varsa mutlu olmak zor.

İkincisi, bu şekilde tepki verirseniz daha derin bir sorun olması gerektiğini anlamalısınız. Her şey olabilir – düşük özgüvenden, kendinizi rahatsız hissettiğiniz diğer konulara. Küçük bir örnek, eğer biri size aptal olduğunuzu söyleseydi, doğru olmadığını kesin olarak bilseydiniz canınız yanar mıydı? Emin değiliz, bu yüzden farkında olmanız için bu büyük bir fırsat. Farkındaysanız, birisinin sizi yaraladığını hissettiğiniz zaman kendini geliştirme konusunda çalışabilirsiniz.

Üçüncüsü, sadece kendini incitiyorsun . Olumsuz durumu hatırlar, sürekli zihninizde tekrar oynatır, tekrar tekrar kızgın veya çaresiz hissediyorsunuz. Değerli zamanınızı ve enerjinizi değiştiremeyeceğiniz bir şeye harcarsınız. Bir terapiste gitmek, nasıl bırakılacağını öğrenmek ve hayatını daha keyifli şeylerle doldurmak daha iyi değil mi?

4. Bir zihin okuyucu olduğunuzu düşünüyorsunuz.

Her Gün Mutluluğunuzu Çalan 8 Toksik Alışkanlık
© Depositphotos.com   © Depositphotos.com

Bir  vampir , bir deniz kızı ya da mütevazi ama çok yetenekli bir insan değilseniz, başkalarının ne düşündüğünü gerçekten bilemezsiniz. Ancak, “Gözlerinde çok aptal görünüyorum” veya “Muhtemelen çok sıkıcı olduğumu düşünüyorlar” gibi düşünceler her gün kafamıza giriyor.

İşte bu tür durumlar için bazı basit tavsiyeler: kendinizi küçük düşürmeyi seçmeyin, bunun yerine, insanların sizin için en iyisini düşündüğüne inanın . Bu bakış açısı özgüveninizi artıracak ve açıkça iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, herhangi bir varsayımda bulunmadığınızda yardım istemenin daha kolay olduğunu fark edeceksiniz.

3. Başkalarının başarısına odaklanırsınız.

Her Gün Mutluluğunuzu Çalan 8 Toksik Alışkanlık
© hazır Fotoğraflar / Hazel Bregazzi  

Sosyal medya çağında, bir “karşılaştırma tuzağına” düşmemek çok zor. Giysilerimiz Instagram’daki kızlar kadar şık değil, onlar kadar seyahat etmiyoruz ve ilişkilerimiz de değil kadar mükemmel. Bu şeyleri öğrenmek, bizi kolayca mutsuz edebilir, ancak önemli bir şeyi unutma.

Her şeyden önce, insanlar sadece görmemizi istedikleri kısımları gösterirler. Hayatlarının bu kadar ideal olduğuna dair hiçbir garanti yok. Dahası, gerçekliklerinin Facebook’ta ya da Instagram’da gösterdikleri kadar gül rengi olmadığına dair bir kanıt okyanusu var  . Ve son olarak, başkasının hayatını takip etmekle sürekli meşgulken, sizinkini ihmal eder ve kendi başarınızı oluşturmak için harcayabileceğiniz zamanınızı kaybedersiniz.

Kendi yaşamınıza farkındalık getirmenizi öneriyoruz. Bu yola başlamak için aşağıdaki basit yöntemi deneyin. Her gün, başardığınız ve gurur duyduğunuz en az 5 şeyi tanımanız ve yazmanız gerekir. Yaşamınızdaki değeri görmenize ve ilerlemenize yardımcı olacaktır.

2. Başkalarının görüşlerine güveniyorsunuz.

Her Gün Mutluluğunuzu Çalan 8 Toksik Alışkanlık
© Shutterstock.com  

Diğer insanlar üzerinde “doğru” izlenimi ne kadar sıklıkla yapmaya çalıştığınızı düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Ve size ne sıklıkta mutluluk getirir. Ölçeğin sizin lehinize düşmediğini görürseniz, değerlerinizi gözden geçirmenin ve kendinizi seçmeye başlamanın tam zamanı. Çünkü uzmanlara göre  , bağımlı kişilerin endişeli ve depresyonda hissetme olasılıkları daha yüksek ve kişisel sınırlarını savunamıyorlar.

Sadece bir düşünün, bazen sevmediğimiz insanları etkilemek ya da umursamadıklarımıza bir şey ispatlamak istiyoruz. Bundan sonra, her durumda kendinize “Buna iyi miyim yoksa başkalarının iyiliği için mi yapıyorum?” Diye sormanız gerekir. “Hayatım” diyagramına karşı “hayatım” ya da “hayatım” diyagramını oluşturmak için cevapları bile yazabilirsiniz. Sonuçlar sizi şok edebilir, ancak bu sizi ilerletmek ve kendinize daha fazla güvenmek için motive edecektir.

1. Geçmişinizin ve geleceğinizin yaşamınıza girmesine izin verin.

Her Gün Mutluluğunuzu Çalan 8 Toksik Alışkanlık
© Irina Dzhul / Facebook  

Geçmişimizi veya geleceğimizi düşünmenin bizi mutsuz ettiğini söylemeye çalışmıyoruz, ancak orada sıkışıp kalmaktan kaçınmak daha iyidir. Geçmişe oturmak, genellikle sizi ağırlaştırmaya devam eden çözülmemiş bazı sorunlar olduğunu gösterir. Tamamen geleceğe odaklanmak, endişe ile ilgili bir sorunun olduğu anlamına gelir.

Dahası, bu çalışma , şu ana odaklanan insanların daha mutlu olduğunu ve başkalarıyla daha fazla kendilerini bağdaştıklarını hissettiler. “Şu anda:” yaşamanıza yardımcı olabilecek basit bir alıştırma var.

  • Dinlemeye odaklanın. Her sesi farketmeye çalışın – çok, yakın, sessiz veya yüksek sesle. Uzaktaki sesleri ve sessizlikten gelen sesleri seçin.
  • Ardından kokuları keşfetmeye gidin – güçlü ve hafif, gelen ve giden kokular.
  • Bulutların kaymasını izle. Olabildiğince çok detay anlamaya çalışın. Şekilleri kendinize tarif edin.

Sizce mutluluğunuzu başka hangi şeyler ayırıyor? Bu sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olan nedir?Like it? Share with your friends!

65
7 shares, 65 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
2
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
10
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
6
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Aşk Aşk
13
Aşk
Çok komik Çok komik
1
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
10
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
6
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir