Her Kadının Doğumdan Önce Öğrenmesi Gereken 8 Şey


68
7 paylaş, 68 points

Hamilelik yeni bir yaşamın başlangıcıdır. Ancak, gelecekteki bir annenin, sağlıklı bir bebek doğurabilmek için araştırması ve doktoruna sorması gereken çok şey olduğunu söylemeye gerek yok. Uyku pozisyonlarından diyet ve egzersize kadar, yeni anne ve bebek için çok fazla risk var. Hamile bir kadının doktoru ile ne konuşması gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.
1. Doğum öncesi bakımBir kadın doktoruyla anne olduğunu onayladıktan hemen sonra , kendi araştırmasını yapması ve kendisine en uygun olduğuna inandığı bir jinekolog seçmesi çok önemlidir. Jinekolog daha sonra herhangi bir komplikasyonsuz sağlıklı hamileliğine nasıl devam edeceği hakkında bilgi verecek ve her şeyin plana uygun olduğundan emin olmak için aylık kontrollerini planlayacaktır.Böylece hem sağlığının hem de doğmamış çocuğun sağlığının iyi gittiğinden emin olacak ve erken evrede oluşabilecek herhangi bir gelişimsel bozukluğu tespit edip buna göre hazırlayabilecekler.Jinekolog, hamileliğinin ilk ayında vücudunun nasıl değişeceği ve fetüsün nasıl geliştiği hakkında onu bilgilendirir. Bazı jinekologlar , nöral tüp defektlerini önleyen ve sağlıklı bir doğum sağlayan folik asit gibi doğum öncesi vitaminleri reçete edecektir.
Her Kadının Doğumdan Önce Öğrenmesi Gereken 8 Şey 1
2. Ailenizin öyküsü ve kalıtımsal olası hastalıklar hakkında bilgi edinin.Bebeğin annenin mavi gözlerini mi yoksa babanın kahverengi saçını miras alacağı gibi göründüğünü merak etmenin dışında, bebek bundan daha fazlasını miras alabilir ve 7 kuşaktan geriye doğru izlenebilir . Her iki ebeveyn için de aileye mümkün olan en sağlıklı başlangıcı vermek için aile geçmişini araştırmak için bir aileye başlamadan önce bile önemlidir. Her ebeveyn, bebekte kalıtım yoluyla alacağı gelişimsel bir engelli, doğum kusurları veya genetik hastalık öyküsü olup olmadığını bilmelidir.Bu tür bilgilere sahip olan ebeveynler bu sorunları erken aşamada çözebileceklerdir. Bu tarihe dayanarak, jinekologlar daha sonra ebeveynleri, genetik danışma ve daha sonra bebeğin sahip olabileceği olası sağlık sorunlarını tanımlamaya yardımcı olmak için genetik testlere yönlendirecektir.
Her Kadının Doğumdan Önce Öğrenmesi Gereken 8 Şey 2
3. Doğum yapmadan önce yiyecek ve önlenecek yiyecekler”iki katı  yemek yeme” ifadesi hamilelik söz konusu olduğunda doğrudur, ancak iki katı kadar yiyecek anlamında değil, iki katı daha fazla besin maddesi vitamin ve mineraldir. Demir, kalsiyum, folik asit ve protein içeriği yüksek bir diyet, hem annenin hem de bebeğin hamilelik sırasında gerekli olan tüm sağlıklı besleyici yiyecekleri almasını sağlamak için bazı ekstra kalorilerin yanı sıra hayati önem taşır .Hamile bir kadının daha fazla vitamin ve mineral gerektirdiğini ve bazen takviyelerin sağlıklı bir diyetle hiçbir şekilde rekabet edemeyeceğini akılda tutmak önemlidir. Kötü beslenme alışkanlıkları, gebelik diyabeti riskini artırabilir ve doğum sırasında sağlık komplikasyonlarına neden olabilir.
Her Kadının Doğumdan Önce Öğrenmesi Gereken 8 Şey 3
Gıdalar  :Süt ürünleri, büyüyen bir fetüs için gerekli olan protein ve kalsiyum bakımından yüksektir. Ek olarak, probiyotik özellikleri nedeniyle yoğurt yemek önemlidir.Baklagiller folat ve lif bakımından zengindir ve doğum kusurları ve hastalıkları riskini azaltabilir.Tatlı patatesler ve havuçlar, annenin vücudunun normal hücre üretimine yardımcı olan A Vitamini’ne dönüştürdüğü mükemmel bir beta-karoten kaynağıdır.Somon gibi Omega 3’ler açısından zengin besinler, büyüyen bir fetüste beynin gelişimi için idealdir.Yapraklı yeşillikler, gelişmekte olan bir bebek için demir ve lif bakımından zengin oldukları için en önemli besinleri içerir.Yağsız et, hamilelikte önemli olan yüksek miktarda demir, protein ve B vitamini kaynağıdır.Balık karaciğer yağı, hamilelik sırasında son derece önemli olan tüm Amega-3 yağ asitlerini, A vitamini ve D Vitamini sağlayabilir ve özellikle anne balık yemiyorsa alternatif olarak alınabilir.Meyveler C vitamini, lif ve hamilelik sırasında oluşan kabızlığa yardımcı olabilecek antioksidanlar bakımından zengindir.Kepekli tahıllar, hamile kadınların yüksek miktarlarda ihtiyaç duyduğu lif, bitki bileşikleri, B vitamini ve magnezyum bakımından zengindir.
Her Kadının Doğumdan Önce Öğrenmesi Gereken 8 Şey 4
Kaçınılması gereken yiyecekler :Salmonella riski taşıyan kısmen pişmiş veya çiğ yumurtalardan kaçının.Hamilelik sırasında tüketilmesi tehlikeli olan listeriler içerdiğinden, meyvelerden kaçının.Toksoplazmoz olma riski yüksek olduğundan çiğ veya az pişmiş etlerden kaçının.Salamopi, biberli, chorizo ​​ve prosciutto gibi soğukta tedavi edilmiş etlerden kaçının, çünkü bunlar toksoplazmoza neden olan parazitleri içerir.A vitamini açısından çok yüksek olduğu ve cenine zarar verebileceğinden karaciğerden kaçının.NOT: Hamileyken diyet gereksinimleriniz ve kısıtlamalar konusunda doktorunuza danışmanız önemlidir ve gerekli tüm besinleri almak ve bebeğinize zarar verebilecek yiyeceklerden kaçınmak için size bir diyet planı sunabileceklerdir.
Her Kadının Doğumdan Önce Öğrenmesi Gereken 8 Şey 5
4. Hamileyken hangi egzersizlerin güvenli olduğunu öğrenin.Her gün egzersiz yapmak hamile bir kadının değişen bedeninin normal çalışmasını sağlayabilir. Doğum çok fazla fiziksel güç ve enerji gerektirdiğinden, hamilelik sırasında bir zorunluluktur. Aktif kalmak , hamileliğin yanı sıra doğum sırasında komplikasyon riskini azaltabilir . Bir anne hamilelikten önce fiziksel olarak aktif olmasa bile hamileyken başlayabilir. Fiziksel aktivite hamileliğe eşlik eden rahatsızlıkları azaltmaya yardımcı olabilir ve hamileliği ve doğum sancısını azaltmak için kas gücünü arttırmaya yardımcı olur.
Her Kadının Doğumdan Önce Öğrenmesi Gereken 8 Şey 6
Yapılacak egzersizler :Yürüme, yüzme ve dans etme gibi kalbinizin daha hızlı atmasına yardımcı olabilecek aerobik aktiviteler seçin.Nefessiz kaldığınızı hissettiğinizde düzenli molalar verin.Egzersizden önce ve sonra bol su içiniz.Ağırlık kaldırmayı seçerseniz, örneğin 3 kilo gibi aşırı hafif ağırlıklara gidin.Kaldırırken nefes aldığınızdan ve gevşerken nefes aldığınızdan emin olun.
Her Kadının Doğumdan Önce Öğrenmesi Gereken 8 Şey 7
 Kaçınılması gereken egzersizler:Pelvisinize baskı uygulayabilen veya sırtınızı aşağı çekebilecek ağır ağırlıklardan kaçının.Egzersiz yaparken nefesini tutmayın, normal nefes almaya çalışın.Sırt üstü uzanmanızı gerektiren egzersizlerden kaçının.Düşmenize neden olabilecek egzersizlerden kaçının.Yaralanmanıza neden olabilecek sporları yapmaktan kaçının.NOT: Ancak hamile kadınların hamilelikte yapmaları gereken egzersiz türleri ve hem sağlıklarını hem de bebeğin sağlığını riske sokabileceğinden kaçınmaları gereken egzersiz türleri hakkında doktorlarına danışmaları önemlidir.
Her Kadının Doğumdan Önce Öğrenmesi Gereken 8 Şey 8
5. En uygun uyku pozisyonları hakkında bilgi edinin.Yorgunluk ve halsizlik, hamilelik sırasında, özellikle ilk 12 hafta boyunca çok yaygındır ve hamilelik ilerledikçe tehlikeli olabilecek bazı uyku pozisyonları vardır. Göre Ulusal Sağlık Servisi , en güvenli uyku pozisyonu sol tarafta uyku etmektir. Sağınızda yatmak IVC’yi sıkıştırabilir ve bu durum gelecekteki anne için daha az rahat olmasını sağlar.
Her Kadının Doğumdan Önce Öğrenmesi Gereken 8 Şey 9
Araştırmaya Göre  , sizin uyuyan gebeliğin 28. haftasından sonra arka ölü doğum riskini artırabilir. Bunun nedeni pozisyonun bebeğe verilen kan akışını ve oksijeni sınırlandırmasıdır. Eğer sırtınızdan uyanırsanız pozisyonunuzu değiştirebilir ve yanınızda uyuyabilirsiniz. Bacaklarınızın arasına yerleştirebileceğiniz hamle yastığını deneyerek sırtınızı dönmesini ve uyumasını önleyebilirsiniz.

Hamile olmanın duygusal ve fiziksel olarak stresli olabileceği inkar edilemez. Vücudunuzdaki yeni bir hayata bakmak, içinden geçtiğiniz her şeyin, bebeğin geçtiği anlamına gelir. Bu yüzden, kendinize olabildiğince iyi bakmak ve sizi stresli hissettiren rahatsız edici durumlardan veya durumlardan kaçınmak önemlidir.Ulusal Sağlık Enstitüsü göre , yoga bu gibi hamilelik söz konusu olduğunda, hem beden ve zihin için sağlık yararları sunar:Hamileliğin eşlik ettiği stresi yönetmenize yardımcı olur.Hamilelik sırasında oluşabilecek birçok hastalığı önlemenize yardımcı olur. Örneğin, ödem, diyabet veya gebelik hipertansiyonu.Duygudurum dengesini arttırır.Ağrıları gidermeye yardımcı olur.Aşırı kilo alımını önler.Vücudunuzun doğum sırasında geçirdiği endişe miktarını azaltır.
Her Kadının Doğumdan Önce Öğrenmesi Gereken 8 Şey 10
7. Doğum Öncesi Geçiş hakkında bilgi edininDoğum öncesi dönem ebeveynlik geçiş ve bir kadın hala hamile iken o olur. Sabit bir ay yok çünkü her insan gebeliğin duygusal değişimlerini farklı zamanlarda yaşıyor. Ancak, genellikle 3 veya 4 ay sonra olur. Bu süre zarfında, her iki ebeveyn de önemli psikolojik ve sosyal değişimler geçirmekte ve ebeveynler olarak yeni rollerine nasıl adapte olduklarını anlamaya çalışmakta ve vade tarihi yaklaşırken stres de artmaktadır.İkiz veya üçüz bekleyen ebeveynler, yalnızca bir çocuk bekleyen ebeveynlerden daha fazla stres yaşarlar. Bunun nedeni , kapsama konusunda iki ya da üçlü sorumlulukları olmasıdır. Buna ek olarak, doğum yapmaktan kurtulmak için daha fazla zamana ihtiyaç duyarlar ve eşleri ve aileleri için daha fazla yardım isterler. Bazen bu, doğum yapmadan hemen önce her iki ebeveyne de çok fazla strese neden olabilir, çünkü her şeyle nasıl başa çıkacaklarını çözmeye çalışıyorlar.Çoğu çift bu süre zarfında birbirleriyle iletişim kurmakta zorlanırlar, ancak uzmanlara göre bu tamamen normaldir. Bebek doğduktan sonra stres azar azar ortadan kalkar ve çiftlerin çoğu yeni ebeveynler olarak rollerinde normale döner.Eğer ilişkinizde bu değişiklikleri yaşarsanız, sizin ve eşinizin yaşadığı şeyin tamamen normalolduğunu ve stresin, ebeveyn olarak nasıl bir şey olacağını anlayamayacağınız için anlamanız önemlidir. Ancak bebeğiniz doğduktan sonra, her şeyin doğal olarak geleceğini ve stresin gideceğini göreceksiniz.
Her Kadının Doğumdan Önce Öğrenmesi Gereken 8 Şey 11
8. Ağrılarınız hakkında bilgi edininEmek, güçlü psikolojik ve fiziksel başa çıkma mekanizmaları gerektiren çok duygusal bir deneyimdir. Bir kadının yaşayabileceği en şiddetli ağrıdır, ancak yaşamı değiştiren bir deneyim olduğu için, acı gelecek anne tarafından hissedilmez ve zamanla kaybolur. Araştırmaya göre kadınların% 90’ı doğumdan 3 ay sonra ağrıyı tatmin edici buluyor ve olumlu bir sonuç olarak görülüyor.Ancak, doğum eyleminin belirtileri ve semptomlarını anlamak için jinekoloğunuza danışmanız önemlidir. En belirgin emeğin belirtisi, zaman ilerledikçe ağrı ve sürede artan kasılmalardır. Jinekologlar , kadınların kendilerini daha rahat hale getirmek için kasılmalara başladıklarında yürümeyi denemelerini tavsiye ediyorlar.
Her Kadının Doğumdan Önce Öğrenmesi Gereken 8 Şey 12
İç ağrısı 2 bileşenden oluşur:Doğumun erken evrelerinde meydana gelen iç organ ağrısı , servikse basınç iletildiğinde ve gerilmesine neden olur.Somatik ağrı , doğum sırasında, alt doğum kanalının ve perinumun gerilmesiyle ağrının üretildiği ve pudendal sinire iletildiği zaman ortaya çıkar.
Her Kadının Doğumdan Önce Öğrenmesi Gereken 8 Şey 13
Annelerin, bebeğini doğumdan önce ve sonra doktorlarıyla sürekli iletişimde olmaları ve olabilecekleri endişeleri veya sorunları hakkında doktorlarıyla konuşmaları son derece önemlidir. Diyet, egzersiz ve her zaman herhangi bir aktivite bebeğinize zarar verebilecek çok açık bir şekilde olmayabilir.Hiç hamile kaldın mı? Gelecekteki annelere ne tavsiye edersiniz? Lütfen aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.
Her Kadının Doğumdan Önce Öğrenmesi Gereken 8 Şey 14Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

68
7 paylaş, 68 points

Tepkileriniz Nedir?

Nefret Nefret
9
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
4
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Aşk Aşk
6
Aşk
Çok komik Çok komik
8
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
4
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
13
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Öykü
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Oylama
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Video
Youtube, Vimeo or Vine videoları
Müzik
Soundcloud veya Mixcloud Embed
Resim
Fotoğraf veya gif
Gif
Gif formatı