Hormonal Dengesizliğe Yol Açabilecek 9 Önemli Şey


65
7 paylaş, 65 points

Tiroid bezi çok küçük olmasına rağmen, vücudumuzdaki birçok süreci ( metabolizma dahil ) kontrol eder . Düzgün çalışmadığı zaman, vücudun gereksiniminden daha fazla veya daha az hormon üretebilir. Her iki durumda da, insanlar nahoş değişimler fark edebilir: ani kilo dalgalanması, ruh hali değişimleri, cilt sorunları ve hatta göğüs kanseri.
9. Hayatınızda çok fazla stres var.Stres , vücudumuzdaki endokrin sistemi dahil tüm sistemlerinizi etkiler . Eğer sürekli bir gerginlik durumundaysanız, tiroidiniz düzgün çalışmayı bırakır ve çok fazla veya çok az hormon üretir . Tiroidinizle ilgili problemleriniz varsa, stres panik ataklara veya uzun süreli hafıza kaybına neden olabilir. Uyku ve stresli çalışma eksikliği de risk faktörleri listesinde yer almaktadır.Yoğun bir yaşam tarzı bizi sürekli tedirgin hissettiriyor. Riskleri azaltmak için yeterince uyumanızı, çok yürümenizi ve egzersiz yapmanızı öneririz. Bazı durumlarda, bir psikoloğa başvurmak daha iyidir: stresli durumlarla başa çıkmanıza yardımcı olurlar.
Hormonal Dengesizliğe Yol Açabilecek 9 Önemli Şey 1
8. Yeterli yağ tüketmezsiniz.Bir diyete başlamak istediğimizde, hangi ürünleri yemeyi bırakmamız gerektiğini bilmeliyiz. Az yağlı bir diyet kilo vermenize yardımcı olur ancak birçok insan sadece kötü yağları değil, aynı zamanda beyin ve tiroidimiz için son derece önemli olanları da tüketmeyi bırakır.Yararlı yağlar zeytin ve keten tohumu yağı, yumurta, süt ürünleri, et, balık ve buğdayda bulunur. Bu ürünleri yemeyi bırakmamak daha iyi. Bu durumda, diyetiniz pozitif sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olacak ve vücudunuz sağlıklı olacaktır.
Hormonal Dengesizliğe Yol Açabilecek 9 Önemli Şey 2
7. Çok fazla soya bazlı ürün yersiniz.Soya yararlı mikro elementler, vitaminler birçok içerir ve hatta hayvansal kökenli ürünler yerini alabilir. Ancak , bir anti-tiroid etkisi olduğu için  çok fazla soya ürünleri tüketmesi tavsiye edilmez : tiroidin daha yavaş çalışmasını sağlarlar. Çok fazla soya bazlı ürün yedikten sonra, tiroid tiroidin doğru çalışması için gerçekten önemli olan daha az iyotu emer.Bu problemden nasıl kurtulabiliriz? Yiyeceğiniz soya yiyeceklerinin miktarını azaltın ve iyot içeren daha fazla ürün ekleyin: sebzeler, meyveler, meyveler ve deniz ürünleri gibi. Kızılcık, karides, midye, kalamar ve deniz balığı tiroidinizin en iyi arkadaşlarıdır.
Hormonal Dengesizliğe Yol Açabilecek 9 Önemli Şey 3
6. Çok fazla turpgilli sebze yersiniz.Oregon State Üniversitesi’nden bilim adamları, ham turpgil sebzelerin tiroidin çalışmasını etkilediğini anladılar . Özellikle iyot eksikliğiniz varsa, çok fazla lahana, şalgam ve turp yememeniz tavsiye edilmez.Mesele şu, bu ürünler azot ve kükürt içeren glukosinolatlar içerir (bu yüzden bu sebzeler biraz acıtır.) Bu elementler vücudumuza girdiğinde tiroidimizi etkiler ve hatta bir guatreye neden olabilirler. Pancar, domates ve kereviz gibi sebzeler yemek daha iyidir.
Hormonal Dengesizliğe Yol Açabilecek 9 Önemli Şey 4
5. Sigara içmekSigara içmek sadece akciğerlerimizi etkilemez. Farklı çalışmalar , tiroid için de kötü olduğunu göstermektedir. Tütün yavaş yavaş tiroidi hipertiroidizme neden olan daha fazla hormon üretir.Dahası, duman toksinleri içerir ve onları çıkarmak için vücudumuzu 6 gün alır. Bu günlerde tiroid içindeki iyot miktarı azalır. Kanınızdaki tiroid hormonlarının seviyesi yükselir ve tiroidin çalışması daha da kötüleşir.
Hormonal Dengesizliğe Yol Açabilecek 9 Önemli Şey 5
4. Kafein içeren çok fazla ürün tüketiyorsunuz.Gününüz bir fincan kahve ile başlıyorsa iyi olur. Ama bunu çok sık içmek iyi bir fikir değil. Kahve ve kuvvetli çay , vücuttaki kortizol miktarını arttıran  kafein içerir . Bu stres hormonu tiroidi etkiler ve metabolizmamız bozulur.Bilim adamları hala sağlığımızı etkilemeyecek kahve miktarını tartışıyorlar:  günde 2  ila  6 bardak arasında değişiyor . Tahıl kahvesinin 5 katı, 110-160 mg kafein içerir (kahve türüne bağlı olarak değişir.) Çikolata, coca kola ve enerji içecekleri gibi ürünlerin de kafein içerdiğini unutmayın.
Hormonal Dengesizliğe Yol Açabilecek 9 Önemli Şey 6
3. Yüksek glisemik indeksli yiyecekler yiyorsunuz.Glisemik indeks , kan şekeri seviyeleri üzerindeki derhal yürürlüğe dayalı karbonhidrat gıdaların bir sıralama. Yüksek bir glisemik indeks, bozulma sürecinin çok hızlı olduğu anlamına gelir. Tiroidinizi sağlıklı tutmak için ne yediğinize dikkat etmek önemlidir.Yüksek glisemik ürünler, tatlılar, hamur işleri, makarna ve beyaz pirinçtir. Bu gıdalar çok miktarda karbonhidrat içerir ve iyot emilim sürecini etkiler . İyot eksikliği tiroid sorunlarına yol açar. Tabii ki, yüksek glisemik indeks ürünlerini yemeyi bırakmak neredeyse imkansızdır, ancak diyetinizde bunların miktarını azaltabilirsiniz.
Hormonal Dengesizliğe Yol Açabilecek 9 Önemli Şey 7
2. Tereyağı ve margarin tüketirsiniz.Tereyağı sevenler gerçekten dikkatli olmalı. Bu ürün yüksek kolesterol gıdaları listesinde yer almaktadır. Kolesterol lipit dengesini ve tiroidin çalışmasını etkiler. Bu gerçeğe rağmen, hayvansal yağ içeren gıdaları yemeyi bırakmamanız tavsiye edilir. Örneğin, yağ, selenyum ve D vitamini kaynağıdır ve yediğiniz tereyağının miktarını kontrol etmek mümkündür.Margarine gelince , bu ürünü önlemek daha iyidir. Endokrin ve kardiyovasküler sistemimize zarar veren ve obeziteye yol açan trans yağlardan yapılır.
Hormonal Dengesizliğe Yol Açabilecek 9 Önemli Şey 8
1. Alkol kötüye kullanımıAlkol pankreatik sekresyonları artırabilir veya azaltabilir. Her iki durumda da bedeni etkiler: Kadınlar adet sorunu yaşamaya başlar ve erkekler düşük libidodan muzdarip başlar. Tiroid sorunları da bitkisel sinir sistemi üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir ve titreme, taşikardi, bağırsak bozuklukları, ruh hali değişiklikleri ve diğer hoş olmayan semptomlara yol açabilir.Tiroidiniz düzgün çalışmıyorsa ve aşırı hormonlar üretiyorsa, dehidrogenaz sentezi süreci yavaşlar. Böylece, alkolün vücut üzerindeki etkisi artar .
Hormonal Dengesizliğe Yol Açabilecek 9 Önemli Şey 9
Endişelenmeyin, tüm bu faktörler olumsuz sonuçlara yol açmaz. Sağlığınızda herhangi bir değişiklik fark ederseniz, vücudunuza dikkat etmeniz ve bir doktora başvurmanız yeterlidir.Endokrinologunuzu ne sıklıkla ziyaret edersiniz?Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

65
7 paylaş, 65 points

Tepkileriniz Nedir?

Nefret Nefret
5
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
13
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
9
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Aşk Aşk
2
Aşk
Çok komik Çok komik
4
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
13
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
9
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Öykü
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Oylama
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Video
Youtube, Vimeo or Vine videoları
Müzik
Soundcloud veya Mixcloud Embed
Resim
Fotoğraf veya gif
Gif
Gif formatı