Hurmanın Vücudumuza 8 Faydası


44
5 paylaş, 44 points

Hurma bir süper gıda olarak kabul edilmese de, buna çok yakınlar.Ramazanda iftarımızı açarken önce hurma yeriz. O kadar çok sağlık yararı sunuyorlar ki, bu onları yememiz için neredeyse bir zorunluluktur! Ve tatlı olmaları ve çok lezzetli olmaları onları çok daha iyi yapıyor! Tek yapmanız gereken bu lezzetli meyveyi yemekten önce almak ve vücudunuz size teşekkür edecek.

Nestfun olarak , lezzetli, besleyici ve sizin ve sağlığınız için iyi olan her şeyi seviyoruz! Bu yüzden bu bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyoruz ve diyetinize tarihleri ​​dahil etmeye çalışacağınızı umuyoruz.

1. Kemik sağlığınız artacaktır.

hurmanın kemiklere faydalarıw

© depositphotos.com  

Doktor Julie Garden-Robinson’a göre, Kuzey Dakota Eyalet Üniversitesi profesörü LRD, hurmanın sağlıklı kemikleri destekleyen bor içeriyor . Bir başka çalışma , kurutulmuş meyvelerde bulunan fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin kemiklerimizi güçlendirdiğini ve osteoporoz gibi hastalıklarla mücadele ettiğini göstermektedir.

2. Hurma Sindirim sisteminizin sağlığını iyileştirir.

hurma sindirim sistemine iyi geliyor

© depositphotos.com   © depositphotos.com   © depositphotos.com  

Daha önce de belirtildiği gibi, hurmada lifler yüksektir ve sindirim sistemimiz liflerin düzgün çalışmasını gerektirir.

Lif alımı kabızlığı önler ve düzenli bağırsak hareketlerini arttırır. British Nutrition Journal’da yayınlanan bir  araştırma , tarihleri ​​düzenli olarak tüketenlerin, çalışmayanlardan daha iyi çalışan bir sindirim sistemine sahip olduğunu gösterdi.

3. Stres ve depresyon ile savaşmanıza yardımcı olurlar.

Hurmanın Vücudumuza 8 Faydası 1

© pixabay   © pixabay  

Hurma , vücudun beyin sağlığını iyileştiren serotonin ve norepinefrin oluşturmasına yardımcı olduğu gösterilen B6 Vitamini içerir . Serotonin ruh halinizi düzenlerken norepinefrin stresle savaşır. Ayrıca, bu çalışma düşük B6 seviyelerinin depresyon ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

B6 Vitamini aldıkça, yalnızca fiziksel olarak değil zihinsel olarak daha iyi hissedeceğiz.

4. Hurma Size önemli bir enerji artışı sağlarlar.

Hurmanın Vücudumuza 8 Faydası 2

© pixabay   © pixabay  

Hurmada lif, potasyum, magnezyum, vitamin ve antioksidanlar bakımından zengindir ve bu da onları mükemmel bir atıştırmalık yapar. Fruktoz ve glikoz gibi şekerler sayesinde kalıcı bir enerji patlaması sağlarlar  .

Dahası, bu araştırmaya göre sadece enerjinizi arttırmazlar, aynı zamanda meyve, spor yapmak ya da spor yapmak gibi yorucu bir şey yaptıktan sonra çabucak yeniden kazanmanıza yardımcı olur!

5. Kalp hastalıklarını önleyebilirler.

hurma kalbimize iyi geliyor

© depositphotos.com  

Bir  araştırma , hurmanın kalp hastalığı ve aterogenez için risk faktörü olan trigliserit seviyelerini düşürdüğü ve oksidatif stresi azalttığı sonucuna varmıştır.

Ayrıca, araştırmalara göre , kan basıncını düşüren ve felç riskini ve diğer kalp ile ilgili hastalıkları azaltan zengin bir potasyum kaynağıdır  .

6. Kolon kanseri riskini azaltır.

Hurmalar sindirim sistemimizi korur ve bağırsaklardaki zararlı bakterilere karşı korur, böylece kolona yayılma riskini azaltır. Gıda ve Beslenme Bilimleri Bölümü tarafından yapılan bir  araştırma, hurma ​​tüketen insanların düzenli aralıklarla bizi kolondaki kanser hücrelerinin büyümesinden koruyan iyi bakteri üremesini artırdığını tespit etti.

7. Mevsimsel alerji semptomlarını hafifletir.

Mevsimsel Alerjik Rinit , ülkemizde bir çok kişiyi etkiler, ancak neyse ki, hurmanın üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Başka bir çalışma , hurma ağacının SAR hastalarında birkaç inflamasyon belirtecini azaltmada etkili olduğunu göstermektedir.

8. Hurma Kilo vermeye yardımcı olurlar.

hurma kilo vermeye yardımcı olur

Hurma ayrıca kilo vermeye yardımcı olabilir. Evet, lifleri var, ancak bu lif sizi uzun süre tok olarak hissetmenizi sağlar ve kandaki glikozdaki ani yükselmeleri önler  .

Ayrıca, tarihler antosiyaninler, fenolikler ve karotenoidler gibi antioksidanlar içerir . Vücudumuz toksinlerden kurtulur, sindirimi arttırır ve kilo kaybına neden olan metabolizmayı arttırır.

Hurma sever misin? ne sıklıkta yiyorsun? Bu meyve size diyetinizde yardımcı oldu mu? Lütfen deneyimlerinizi ve düşüncelerinizi bizimle ve bu lezzetli meyveyi dahil etmek için henüz denememiş tüm diğer insanlarla paylaşın.Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

44
5 paylaş, 44 points

Tepkileriniz Nedir?

Nefret Nefret
1
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
9
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
5
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Aşk Aşk
12
Aşk
Çok komik Çok komik
13
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
9
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
5
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Öykü
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Oylama
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Video
Youtube, Vimeo or Vine videoları
Müzik
Soundcloud veya Mixcloud Embed
Resim
Fotoğraf veya gif
Gif
Gif formatı