IKEA Satış Yapmak İçin Kullandığı 10 Hile

IKEA mağazaları yetişkinler için Disneyland'a benziyor: insanlar oraya sadece mobilya almak için değil, eğlenmek ve hatta küçük bir macera için de gidiyorlar. Bu sihirli yerde, mantıklı düşünme ortadan kalkar ve insanlar alışveriş sepetlerini tamamen gereksiz şeylerle doldurmaya başlarlar. Görünüşe göre, İsveç devinin, müşterilerinin düşüncesini yeniden programlamak için kullandıkları birkaç hile var.


60
7 paylaş, 60 points

1. Köfte mobilya satmaya yardımcı olur.

İkea alışveriş

© andreas_kerran / Instagram  

ABD’deki IKEA yöneticilerinden Gerd Diewald, köftelerin en iyi koltuk satıcıları olduğunu söylüyor . Mobilya mağazasında en popüler ürünlerden biri: her yıl dünyanın her yerinden müşteriler köftelerinin yaklaşık bir milyarını yerler . Bu yemeğin arkasındaki sihir nedir?

Aç bir müşteri kötü bir müşteridir. Bu nedenle IKEA Restaurant, mağazanın tam ortasında bulunuyor. Pazarlamacılar iyi bir yemeğin sizi daha yumuşak ve başka bir şey satın alma olasılığını artırdığını biliyorlar.

Büyük bir köfte porsiyonu ucuz, ancak müşteriler IKEA cömert bir mağaza gibi hissetmesine sağlıyor. Köfte için düşük bir fiyat, buradaki diğer tüm ürünlerin çok pahalı olmadığını gösteriyor. Mağaza ucuz yiyecekler kullanarak rahatlamanızı sağlıyor  ve bundan sonra, burada işe yaramaz şeyler dolu bir alışveriş sepetiyle kasaya gidiyorsunuz.

2. IKEA şilteleri standart olmayan bir boyuta sahiptir. Ve bunu bilerek yapıyorlar.

İkea alışveriş

© Weng lei – Imaginechina / Doğu Haberleri  

Bazı şiltelerin ebatları  alışkın olduklarımızdan biraz farklı. Görünüşe göre bu önemli bir şey değil gibi – sadece yeni bir yatak tabanı satın alın ve hepsi bu kadar. Ama küçük bir şey var: çarşaflar. Normal fabrikalar normal boyutta çarşaflar üretmektedir ve bunlar IKEA şilteleri ile aynı boyutta değildir .

Sonuç olarak, yalnızca IKEA markalı çarşafları almak zorunda kalırsınız. Aynısı yastıklar için de geçerli: bazıları için yastık kılıfı alabileceğiniz tek bir yer var. Tabi ki IKEA

3. Satış departmanında yeni ürünler satın alabileceğiniz 2 gün vardır

İkea alışveriş

© Depositphotos Yeni Esnek Planımızı Deneyin!  

Tüm IKEA mağazalarında indirim bölümü (As-Is) bulunmaktadır. Burada küçük kusurlu bazı mobilyalardan% 70 indirim ile satın alabilirsiniz. Ne yazık ki, deneyimsiz müşteriler neredeyse tamamen mahvolmuş tamamen işe yaramaz şeyler veya mobilya satın almak zorunda kalıyorlar. Ama bilmen gereken bir sır var.

Bir IKEA çalışanı Reddit’te paylaştı . İlkbahardan veya yazlık satıştan hemen sonra indirimli olarak kaliteli şeyler satın alabilirsiniz . Bunun nedeni, müşterilerin genellikle sevmedikleri ya da bir sebepten kullanamadıkları ürünleri iade etmeleridir. Ve bu ürünler doğrudan olduğu gibi takviminizde 1 Nisan ve 1 Ağustos tarihlerini işaretleyin – bu tarihlerden birkaç gün önce ve sonra kolayca alışveriş yapabilirsiniz.

4. IKEA cihazları her zaman daha pahalıdır ve nedeni önemsizdir.

İkea alışveriş

© Ikea   © silüeti 

IKEA’da yerleşik ev aletleri, diğer mağazalardan çok daha pahalıdır. Ve kesinlikle ucuz bir dükkandan beklediğinizden çok daha pahalılar. Niye ya? Onlar Çünkü sadece özellikle IKEA için bir üçüncü taraf fabrikada yapılan ürünlerin türü. Diğer her şey IKEA’nın kendisine ait fabrikalarda üretiliyor. Yani, bu ev aletleri biraz benzersiz ve müşteriler bazı üstün kalite için değil, kelimenin tam anlamıyla sadece marka için para ödüyorlar.

5. Satış temsilcileri ilk önce size bilerek yaklaşmazlar.

İkea

© AFP / DOĞU HABERLER  

Bir IKEA çalışanı asla “Size nasıl yardımcı olabilirim?” Diye sormaz ve bunun yapılması  yasaklanmıştır .Satış görevlileri kendi seçimlerinizi yapmanıza olanak sağlar. Ve bu da bir başka harika pazarlama hilesidir.

Bir asistan yardım teklif ederse, bu müşterinin hayal gücünü durduracaktır. Sadece orada durduğunuzu ve bazı perdelerin pencerelerinizde ne kadar harika görüneceğini düşündüğünüzü hayal edin … Oh, ve bu yastıklar da onlarla birlikte mükemmel gider! Ve sonra aniden bir asistan size gelir ve sizi uyandırır! Hayır, IKEA size bu harika şeyleri satın alırsanız sahip olabileceğiniz hayatı hayal etme fırsatı verir. Ve biz onları satın alıyoruz.

Ancak, her zaman bir IKEA mağazasında yardım bulabilirsiniz. Tüm satış görevlileri son derece kibar.

6. Mağazaların gerçek anlamda inşa edilme şekli daha fazla para harcamanızı sağlar.

İkea alışveriş

© Doğu Haberleri  

IKEA mağazalarının labirenti mağazaları, uzun süredir internet şakalarının nedeni oldu: mağazada kaybolmak gerçekten çok kolay. Ancak, kendinizi yönlendirmek konusunda korkunç olduğunuz için değil, mağaza tasarımcılarının kendinizi bilerek kaybetmiş hissetmeye çalıştığı için değil.

Londralı mimar Alan Penn  bize nasıl çalıştığını anlattı : Zor labirentler ve basit bir düz yolun olmayışı müşterilerin daireler içinde dolaşmasını ve tekrar tekrar aynı yere dönmesini sağlıyor. Bu şekilde yürüdükten bir saat sonra insanı şaşırtıyor. İlk başta neden IKEA’ya geldiklerini tamamen unutuyorlar.

Penn, IKEA’daki tüm alımlarının yaklaşık% 60’ının başlangıçta planlanmadığını tahmin ediyor.

7. Mobilyaları kendiniz monte etmek zorunda olmanız gerçeği sizin için olağandışı bir etkiye sahiptir.

İkea alışveriş

© Hsintoot / Reddit  

Psikolojide IKEA etkisi olarak adlandırılan terim vardır . Bu, bir alıcı kendi yaptıklarından daha fazla değer verdiğinde meydana gelen biliçsel çarpıtma anlamına gelir. Sadece bir düşünün: saatlerce para harcayan mobilya montajı yaparsınız, kılavuzlarda kaybolursunuz, gerekli parçaları kaybedersiniz, gerçekten çok yoruluyorsunuz ancak bir daha ki sefere ihtiyaç duyduğunuzda tekrar IKEA’ya gidiyorsunuz.

Müşteriler bu mağazayı birçok nedenden ötürü seviyor: düşük fiyatlar, evrensel tasarım. Fakat bundan daha fazlası , mobilyaların montajı için harcadıkları zamanı ve çabayı seviyorlar.

8. IKEA’nın her yerinde farklı ürünlerle dolu sepetlerin olmasının bir nedeni var.

İkea alışveriş

© Depositphotos

IKEA pazarlamacıları bulla bulla prensibini kullanıyor: mağazanın tamamında farklı ürünlerle dolu sepetler var. Müşterilerin düşünceleri şu şekilde gider: eğer bir çok şey varsa, ucuzdur. Bu peçeteleri / nevresimleri / kaşıkları, onlara ihtiyacınız olduğu için değil, çok ucuz bir fiyata sattıkları için alacaksınız (spoiler: aslında değiller). Bu, IKEA’nın bizi daha fazla satın almaya yönlendirerek herhangi bir indirim yapmadan çok fazla ürün satmanın bir yoludur.

9. IKEA bir şeyler satın almanızı sağlamak için bazı casino numaralarını kullanır.

İkea alışveriş

© kh_suuu / Instagram   © FreeImages  

IKEA mağazalarının pencereleri veya büyük saatleri olmadığını hiç fark ettiniz mi? Bu, şirketin kumarhanelerden ödünç aldığı bir numaradır . Mağaza, zamanınızı kaybetmeniz için elinden geleni yapıyor.

Tüm doğal ışık kaynaklarını ve tüm saatleri kaldırdığınızda, insanlar alışveriş için daha fazla zaman geçirmeye başlar. Hiçbir şey sizi ne satın alacağınızı ve aslında “çok faydalı şeyler” almayı düşünmekten alıkoyamaz.

10. Ucuz sosis ve dondurma çıkışta bir nedenden dolayı satılmaktadır.

İkea alışveriş

© Depositphotos

Böylece süper uzun yolculuğunuzu IKEA labirentine tamamladınız ve ödemeye hazırsınız. Bazı müşteriler gerçekten şok olur. Ayrı ayrı çok ucuza mal olan şeyler birlikte çok pahalı. Kabul et: Gerçekten ihtiyaç duymadığın şeyler için çok fazla para ödemek çok acı verici. Fakat IKEA, paranıza vedalaşma acısını nasıl dinleyeceğinizi bilir.

Kasanın hemen ardından ucuz sosis ve dondurma satıyorlar. Bu muhtemelen her yerde bulabileceğiniz en ucuz fiyattır. IKEA, alışverişin ardından kötü bir ruh hali içinde olmanızı istemiyor. Yani, çok fazla çöp satın almaktan suçlu hissetmeyeceksiniz, çünkü en son aldığınız şey ucuzdu.

IKEA’da tasarruf etmenin yolları

İkea alışveriş

© Melea Gösterisi / Youtube  
  • Belirli bir kategorideki en ucuz ürünler kırmızı-sarı fiyat etiketi ile işaretlenmiştir. Örneğin, bu fiyat etiketine sahip bir yorgan, tüm IKEA yorganlarının en ucuzudur.
  • IKEA Mağazası uygulaması ile bir alışveriş listesi yapın ve mağazanın labirentte kaybolmadan alışveriş yapmanızı sağlar..
  • Odaların “süsleri” mağazanın diğer bölümlerine kısayollar saklar. Çalışanlar bu kapıları gizlemeye çalışıyorlar ancak mağazanın bir kısmından diğerine hızlı şekilde geçebiliyorlar.
  •  Bu başka bir psikolojik numara. Bir mağazadan ücretsiz bir şey almak müşteriyi rahatlatır ve ihtiyaç duymadığı şeyleri almaya hazır hale getirir.
  • IKEA AİLE kartı bazı ürünler için indirim sağlar. Kullanarak% 30-50 tasarruf edebilirsiniz.

Bonus: İsveç’in Yeni İmparatorluğu

İkea alışveriş

© WeAreABridge / Reddit  

Bugün, 300 IKEA mağazaları dünya çapında. Bu, bir süredir dünyayı fethetmiş olan gerçek bir İsveç imparatorluğu. Bununla birlikte, IKEA’nın isminin bir yana artık İsveç ile bağlantısı yok: 2012’de şirket bir Danimarkalı şirkete satıldı. Ancak yine de eski İskandinav tarzını korumaya devam ediyor.

Bize IKEA alışveriş stratejilerinizden bahsedin. Mağazaya giderken bir alışveriş listesi mi yapıyorsunuz yoksa sadece istediğiniz her şeyi mi alıyorsunuz?Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

60
7 paylaş, 60 points

Tepkileriniz Nedir?

Nefret Nefret
13
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
8
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
4
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Aşk Aşk
10
Aşk
Çok komik Çok komik
12
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
8
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
4
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Öykü
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Oylama
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Video
Youtube, Vimeo or Vine videoları
Müzik
Soundcloud veya Mixcloud Embed
Resim
Fotoğraf veya gif
Gif
Gif formatı