İklim Değişikliğinden Dolayı Zamanla Asla Yiyemeyeceğimiz 10 Ürün


85
12 paylaş, 85 points

İklim değişikliği insanlığı yeni yaşam koşullarına uyarlar. Sıcaklık arttıkça ve aşırı hava koşulları yeni bir gerçeklik haline geldiğinde, çiftçiler ve araştırmalar popüler yiyeceklerin geleceği konusunda endişeleniyor. Böylece, daha az lezzetli bir dünyada yaşamak zorunda kalacağız.

Nestfun , “nesli tükenmekte olan yiyecekler” listesinde bulunan 10 ürünü size sunuyor. Önümüzdeki yıllarda çoğu bizim için çok kıt olma potansiyeline sahip.

10. Çikolata

İklim Değişikliğinden Dolayı Zamanla Asla Yiyemeyeceğimiz 10 Ürün 4

© Depositphotos.com  

Demek bir şeyler atıştırmaya karar verdin. Elini tedavi çantasına alıp hiçbir şey bulamazsın. Çikolata çubuğun artık orada değil. Bu durum gerçek olabilir. Kakao ağaçları yüksek sıcaklıklardan etkilenmese de, bol yağış ve yüksek nem gerektirir.

Ancak, bu rapora göre  , şiddetli yağışların eşlik etmesi beklenmiyor. Bu koşullar, kakao üretimini olumsuz yönde etkileyebilir ve yılda bir milyon ton daha az toz, trüf mantarı veya çubuk çikolata ile sonuçlanabilir .

9. Çay

İklim Değişikliğinden Dolayı Zamanla Asla Yiyemeyeceğimiz 10 Ürün 5

© Depositphotos.com   © Depositphotos.com 

Uzun ve yoğun bir günün ardından kim bir bardak çayla rahatlamak istemez ki? Yakın gelecekte sakinleşmek için başka yöntemler aramamız gerekecek gibi görünüyor. Uzmanlar , önleyici tedbir alınmadığı takdirde çay sektörünün iklim değişikliğinden büyük ölçüde etkileneceğini doğruladılar . Örneğin, böceklere karşı daha düşük hassasiyet veya daha düşük kaliteli yapraklar, endüstrinin karşı karşıya kalacağı sorunlardan yalnızca birkaçıdır.

8. Bal

İklim Değişikliğinden Dolayı Zamanla Asla Yiyemeyeceğimiz 10 Ürün 6

© Depositphotos.com   © Depositphotos.com

Zaten birçok açıklamada bal arıları tehlikede olduklarını görüyoruz. Bunun altında yatan farklı nedenler var, ancak küresel ısınma kısmen de suçlanıyor.

Bu çalışma, artan CO2 seviyelerinin, arılar arasında ana besin kaynağı olan polendeki proteini azalttığını keşfetti. En kötü durumda, bu sorun yeterli beslenme alamadıkları için ölmelerine yol açabilir .

7. Pirinç

İklim Değişikliğinden Dolayı Zamanla Asla Yiyemeyeceğimiz 10 Ürün 7

© Virisenox_ / Reddit  

Pirinç bitkileri de% 20-40 oranında düşüş tehdidi altında. Ancak insanların karşılaşabileceği çok önemli bir sorun var. Bu maddeye göre  , pirinç atmosferdeki artan karbondioksit konsantrasyonundan dolayı daha az besleyici olabilir. Bu, kilit gıda olarak pilavı kullanan insanların sağlığı tehdit eden sorunları önlemek için yollar araması gerektiği anlamına gelir.

6. Meyve bahçeleri

İklim Değişikliğinden Dolayı Zamanla Asla Yiyemeyeceğimiz 10 Ürün 8

© Depositphotos .com   © Meyve Avcıları / Kanada

Elma, kiraz ve şeftali yaz mevsiminin sembolleridir. Ama muhtemelen onları küresel ısınma tehdidine dayanabilecek bazı sebzelerle değiştirmek zorunda kalacağız.

Örneğin, Melbourne Üniversitesi başkanlığındaki rapor, kışların elma üretimi için fazla ılımlı olabileceğini göstermektedir. Öte yandan, aşırı sıcak ve güneş yanığı hasarı diğer aylar boyunca meyve ağaçları için çok ağır olabilir. Sonuç olarak, yetiştiriciler meyve kalitesi ve kalitesinde bir kıtlık bekleyebilirler.

5. Akçaağaç şurubu

İklim Değişikliğinden Dolayı Zamanla Asla Yiyemeyeceğimiz 10 Ürün 9

© Depositphotos.com  

İklim değişikliği , özü akçaağaç şurubu üretmek için kullanılan şeker akçalarını olumsuz yönde etkiler . Uzmanlar, ağaçların kışın yeterli miktarda kar birikintisine sahip olmayacağına dikkat çekerek kök geri dönüşüne ve sürgün artışının azalmasına yol açacak. Diğer mevsimindeki değişimler zaten gözlemlenmiştir, şimdi daha erken başlar ve daha kısa bir süreye sahiptir. Ayrıca, bu ağaçlar için uygun bir habitatın önümüzdeki 80 yıl içerisinde önemli ölçüde azalacağı tahmin edilmektedir.

4. Kahve

İklim Değişikliğinden Dolayı Zamanla Asla Yiyemeyeceğimiz 10 Ürün 10

© Depositphotos.com  

Hangisinin yeni bir güne başlamasının daha etkili olduğuna karar veremiyorsanız – kontrastlı duş veya bir fincan kahve – iklim değişikliği süreci sizin için bu kararı verecektir.

Starbucks ve Lavazza gibi önde gelen küresel kahve şirketleri , küresel ısınmanın neden olduğu ciddi riskleri kabul ediyor. Kahve üretimine uygun küresel alanın yaklaşık% 50’si 2050 yılına kadar kesilme tehlikesiyle karşı karşıya. İnsanlar, artan fiyatlar, lezzet ve aroma üzerinde olumsuz etki ve arz kıtlığı gibi sorunlarla karşı karşıya kalacaklar.

3. Buğday

İklim Değişikliğinden Dolayı Zamanla Asla Yiyemeyeceğimiz 10 Ürün 11

© Depositphotos.com   © Depositphotos.com

Bu mahsulün iklim değişikliğinden zaten olumsuz yönde etkilendiği görülüyor. Bu, ekmek, tatlı çörekler ve çeşitli pişmiş yiyeceklerin çocuklarımız ve hatta bizler için bir incelik haline gelebileceği anlamına gelir. Kansas Eyalet Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bu araştırmaya göre , küresel buğday üretimimizin en az 1 / 4’ünü kaybetme riski altındayız, her sıcaklık arttığında, bunun% 6’sını düşürüyor.

2. Fıstık

İklim Değişikliğinden Dolayı Zamanla Asla Yiyemeyeceğimiz 10 Ürün 12

© Depositphotos.com   © Depositphotos.com I

Ortalama Türkiye’de yılda yaklaşık 3 kilo fıstık veya ezmesi yiyor . Ancak sorun, fıstık bitkilerinin özel bir ilgiye ihtiyaç duymaları ve çok titiz olmalarıdır.

Aslında , bunlar tutarlı sıcak havaya en az 5 ay ve yağmur yaklaşık 20-40 santim gerektirir. Bu yüzden, ayrıca “Hoşçakalın!” Demeye hazır olmamız gereken ürünler listesine de dahil edildiler.

1. Bira

İklim Değişikliğinden Dolayı Zamanla Asla Yiyemeyeceğimiz 10 Ürün 13

© Depositphotos.com 

Bira olan Türkiye’de en çok tercih edilen alkol. Bu arada, sıcaklık ve kuraklık, koşulların ciddiyetine bağlı olarak arpa ve diğer madde verimlerinde% 3-17 oranında kayba neden olabilir. Arz ve üretimdeki düşüşler fiyatlarda önemli bir artışa yol açabilir.

En çok hangi ürünü kaçırırsınız? Gelecekte nadir olabilecek başka yiyecekler biliyor musunuz?Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

85
12 paylaş, 85 points

Tepkileriniz Nedir?

Nefret Nefret
15
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
7
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
3
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Aşk Aşk
9
Aşk
Çok komik Çok komik
10
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
6
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
2
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Öykü
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Oylama
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Video
Youtube, Vimeo or Vine videoları
Müzik
Soundcloud veya Mixcloud Embed
Resim
Fotoğraf veya gif
Gif
Gif formatı