İlginç Hikayeleri Olan 11 Marka Adı


50
5 shares, 50 points

En başarılı markaların bazılarının yaratıcılığı ve sadeliği, onları anında tanınabilir ve akılda kalıcı kılan şeydir. Zorluk duymadan, tam olarak göndermek istedikleri mesajı izleyicilerine iletirler. Ancak, bazılarının kökenleri düşündüğünüzden daha ilginç.

Nestfun , size dünyadaki en popüler markaların isimleri hakkında bir dizi ilginç gerçek getiriyor.

1. Pepsi, hazımsızlık için bir içki

Marka Hikayeleri:
© Emma Valerio / Unsplash  

Diğer birçok gazlı içecek gibi, Pepsi hazımsızlık için çare olarak satılmaya başladı  . Eczacı Caleb Bradham, şeker, karamel, su, limon yağı, kola fıstığı ve hindistan cevizi karışımı kullanarak eczanesinin soda fıskiyesinde hazırladı. Asıl adı “Brad’in İçeceği” sloganıyla sattı: “Heyecan verici, canlandırıcı, sindirime yardımcı oluyor”.

İçki o kadar popüler oldu ki Bradham adını daha çekici bir isimle değiştirmeye karar verdi  . Bu nedenle, dispepsi kelimesinden ilham almak, hazımsızlık için tıbbi isim ve tarifin parçası olan kola somunu adını “Pepsi-Cola” adıyla değiştirdi. seçkin sanatçılar ve ünlüler tarafından yapılan ilanlar.

2. Google, bir yazım hatası

Marka Hikayeleri: Google
© Paweł Czerwiński / Unsplash  

Dünyanın en büyük arama motoru, bir iletişim devi gibi yayılan ve hatta İngilizce dilinde “ google ” fiilinin oluşturulmasına yol açan etkili bir marka geliştirdi . Google’ın şu anda, dünyadaki en geniş veri merkezlerinden birine sahip olduğu ve internet bilgilerini topladığı inkar edilemez .

Stanford Üniversitesi’ndeki birinci sınıf yıllarında bile, kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, şirketlerinin potansiyelini zaten biliyorlardı. Bu yüzden orijinal plan Googol numarasına göre 10 ile 100’üncü güce eşdeğer, çok büyük fakat sonsuz olmayan bir sayıya dayanan “googol” olarak adlandırmaktı .

Bir yanlışlık nedeniyle  , Larry Page adı yanlış yazdı: “googol” yerine “google” yazdı ve web ile şirket bu “hata” ile tescil edildi. Ancak, bu hata sadece aramayı ayırt etmek için çalıştı geri kalanından motor ve bugünkü haline yükselmek oldu.

3. McDonald’s, fast food mucitleri

Marka Hikayeleri: McDonald's
© freestocks.org / Pexels  

Girişimci Ray Kroc, zincirin genişlemesinin arkasındaki beyni oluşturuyordu, ancak asıl adı “fast food” konseptinin mucitlerinin soyadı : Maurice “Mac” ve Richard “Dick” McDonald. 1940’tan önce başarılı bir restorana sahiptiler ve işlettiler, ancak II. Dünya Savaşı sona erdiğinde, insanların yiyeceklerini beklediği süreyi azaltmak için yeni bir sistem denemeye karar verdiler.

İlk McDonald’s 1948’de açıldı. Sadece birkaç maddeden oluşan bir menüye sahipti ve erkek kardeşlerin yiyecek hazırlama hızını arttırmalarını ve çok rekabetçi bir fiyata satmalarını sağlayan standart süreçler yürüttüler. Başarıları, restoranın mimarisini de yeniden şekillendirdi ve ünlü altın kemerlerin prototipini geliştirdi .

Kısa bir süre sonra, McDonald kardeşler, pazarın düştüğü bir zamanda Ray Krocs’a birçok milkshake karıştırıcı aldı. Restoranın verimiyle işadamı şok oldu ve Amerika Birleşik Devletleri’nde franchise geliştirme fikrini ortaya koydu ve 1960’larda firmanın% 100’ünü satın aldı.

Markayı tanımlayan ünlü altın kemerler zamanla gelişti, ancak sadeliği ve canlı renkleri nedeniyle hala gezegendeki en tanınabilir logolardan biri.

4. Gatorade, kazanan yardım

Marka Hikayeleri: Gatorade
© Ethan Mc Arthur / Unsplash  

1965 yılında, Florida Gators üniversite ekibi, performansının yetersiz olduğunu ve sahada bir dizi sıcağa bağlı hastalıklar gösterdiğinde, doktorlar, neyin yanlış gittiğini bulmak için koçun isteği üzerine çalışmaya başladı.

Uzmanlar , oyuncular bir oyun oynadıklarında, elektrolit ve karbonhidrat kaybettiklerini ancak onları geri kazanmadıklarını keşfettiler , bu yüzden bu ihtiyaçları karşılayan bir içecek geliştirdiler. Buna Gator-Aid dediler  . Ürün Gators arasında büyük bir başarı olduğunu kanıtladı ve popülerliği spor dünyasında orman yangını gibi yayıldı.

Ticari olarak üretmeye başlama zamanı geldiğinde, ismi Gatorade ile değiştirildi . Ancak, başarısı yalnızca yıllar içinde yoğunlaştı ve bugün marka parlak renkli içeceklerden çok daha büyük bir şeye yayıldı.

5. Rolex, başarı fısıltısı

Marka Hikayeleri: Rolex
© hassan mehdi / Pexels  

Özel saatler etiketinin kurucusu Hans Wilsdorf’a göre , yeni ürününe uygun bir isim vermek için her şeyi denedi . Wilsdorf, herhangi bir dilde kolayca telaffuz edilebilecek kısa bir şey arıyordu. Aynı zamanda saatin yüzeyinde iyi görünmek zorundaydı.

Tüm alfabe harflerini binlerce yolla birleştirip yüzlerce potansiyel isim bulduktan sonra hiçbiri yeterince güçlü görünmedi. Ancak at arabasıyla yapılan bir yolculuk, yeni kurulan şirketinin kaderini değiştirecektir, çünkü onun adıyla “dahi”, “Rolex” kelimesini kulağına fısıldadı.

6. IKEA, İskandinav bilmecesi

Marka Hikayeleri: Ikea
© Alexander İsreb / ​​Pexels  

Yaratıcısı sadece 17 yaşındayken 1943 yılında kurulan IKEA, paketleme ve nakliyeyi kolaylaştıran montaj mobilyalarıyla dünyadaki her türlü nesneyi satmaya İsveç dünyasının bir ölçütü haline geldi.

Bununla birlikte, İsveççe anlamayanlar her zaman IKEA kelimesinin bu dilde ne anlama geldiğini merak etmişlerdir. Cevap ? Kurucunun adının ve soyadının ilk harflerinin bir birleşimi olan bir kısaltma: Ingvar Kamprad , büyüdüğü çiftlik: Elmtaryd ve bulunduğu İsveç’in güneyindeki kasaba: Agunnaryd .

Tam gerçek: Şirketten farklı olarak, her ürünün adı İsveççe kökenlidir (çoğunlukla). Kategoriler IKEA Sözlüğünde bulunabilir .

7. Häagen-Dazs, Danimarkalı?

Marka Hikayeleri: Häagen-Dazs
© Imaginechina-Editorial / Depositphotos 

Bu birinci sınıf dondurma Amerikan halkının damaklarını tatmin etmek için uzun bir yol kat etti ya da bize inandırmaya çalıştıkları şey buydu. Yaratıcısı Reuben Mattus, aslında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Polonya’dan bir Yahudi göçmendi. Eşiyle birlikte İskandinav gibi görünen bir isim yarattılar  , ama bu sadece  icat edilmiş bir kelime.

Dondurması Häagen-Dazs’ı isimlendirerek çift bir amaç yerine getirdi. Mattus, II. Dünya Savaşı sırasında Yahudi halkını savunan tek ülke olan Danimarka’ya övgü için bunu yaptı. bu yüzden markası için Danimarkalı yazım kurallarını kullandı. Ayrıca en yüksek kalitede dondurma olduğu için biraz egzotizm eklemek istedi  . Adın ürününe daha seçkin bir profil vereceğinden emindi.

8. Zara, bir filmden ilham alarak

Marka Hikayeleri: zara
© belart84 / Depositphotos   © Zorba Yunan / 20. Yüzyıl Tilki  

Amancio Ortega, giyim işine isim vermek istediğinde,  ilk olarak 1964 filmi Zorba Yunanlı gibi, Anthony Quinn filminin büyük bir hayranı olduğu için “Zorba” olarak adlandırmayı düşündü . A Coruña’daki dükkanının afişine harfleri koymak için çerçeveyi bile yapmıştı.

Bununla birlikte, 1975’teki açılıştan kısa bir süre önce, mağazasının tam olarak “Zorba” adlı bir bara oldukça yakın olduğunu fark etti. Çünkü, müşterileriyle aynı adı taşıyan 2 işletme sahibi olmak çok kafa karıştırıcı olurdu. Küçük yarıçap, Ortega işaretini aldı ve “a” eklemeye karar verdi ve dünyanın en tanınmış İspanyol markalarından birinin adını oluşturan ‘b’yi kaldırmaya karar verdi .

9. Amazon.com, bir olasılıklar nehri

Marka Hikayeleri: Amazon.com
© ifeelstock / Depositphotos

Amazon.com, günlerine Jeff Bezos’un garajında ​​1994 yılında başladı, ancak bugün onu her zaman ayıran adı taşımamıştı. Aslen çevrimiçi bir kitapçı olan “Cadabra” adlı büyülü bir isme sahip olacaktı . Ancak, markanın ilk avukatı Todd Tarbert, Bezos kelimesini “kadavraya” çok benziyordu.

Başka bir isim seçmenin zamanı gelmişti. Bezos, Acımasız adıyla geldi . Aslında, web alanı var ve şimdi kullanıcıyı Amazon.com’a yönlendiriyor.

Ama nihayet, Amazon ismi seçildi ve “dünyanın en büyük kitapçısı” dünyanın en uzun nehri olan Amazon adını taşıyordu . Bu sadece bir çevrimiçi kitapçı değil, elektronik alımları basitleştirecek ve geçmişi sonsuza dek değiştirecek teknolojik bir süreç. 90’lı yıllarda böyle görünüyordu (nehrin logosuna bakın).

10. Verizon, 2 fikrin birleşimi

Marka Hikayeleri: verizon
© rawpixel.com / Pexels  

Verizon , Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir telekomünikasyon devidir ve adı, kaynağı için bir metafordur. Şirket , 2000 yılında Bell Atlantic ve GTE arasındaki birleşmeden ortaya çıktı . Aynı şekilde, isim de 2 kelimenin bir  karışımı : veritas, “gerçeği” anlamına gelen Latince bir kelime ve ufuk.

11. Starbucks, edebi denizci

Marka Hikayeleri: Starbucks
© Adrianna Calvo / Pexels  

Dünyaca ünlü kafenin tarihi denizle yakından ilgilidir. İlk mağaza Seattle’da bir liman kenti açıldı ve logoda 2 kuyruklu bir denizkızı canlandırdı. Eşsiz adı da, özellikle İngiliz edebiyatında bulunan bir okyanustan geliyor.

Starbucks’ın kurucuları  akademik dünyadan geliyor: Jerry Baldwin ve Zev Siegel İngilizce ve Tarih öğretmeni iken Gordon Bowker bir yazardı. Bir isim benimsemiştir . Arasında potansiyel isimlerin “Kargo Evi” “Redhook” ve neredeyse kazanan ama onlar işten çıkarıldı. Arama, reklam verenlerin güçlü olduklarını söylediği için “st” ile başlayan kelimelere odaklanmaya başladı.

Sonra birileri “Starbo” adında bir maden kasabasının göründüğü eski bir harita aldı. Yazar Bowker, bu kelimeyi hemen PeBod’un ilk subayı, Moby Dick romanındaki balina avcısı olan Starbuck ile ilişkilendirdi . İsme “s” eklediler ve 40 yıl sonra, bu gemi ticari başarı sularında gezinmeye devam ediyor.

Bu ünlü markaların köklerini biliyor muydunuz? Başka hangi ilginç hesaplar bu listenin parçası olabilir? Bize bir yorum bırakın ve bu meraklı hikayeleri arkadaşlarınızla paylaşmaktan çekinmeyin.Like it? Share with your friends!

50
5 shares, 50 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
5
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
13
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
9
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Aşk Aşk
2
Aşk
Çok komik Çok komik
4
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
13
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
9
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir