iPhone XR vs Galaxy S10E: Hangi telefonun daha iyi kamerası var?


77
8 paylaş, 77 points

İPhone XR ve Galaxy S10E harika telefonlar çoğunlukla, hepsi aynı özellikleri ve zerafetini var iPhone XS  Neyse ki tüketiciler için, bu telefonların amiral gemisi kuzenleri ile paylaşmadığı tek şey fiyattır. Her birinin maliyeti 750 dolar, bu da ucuz değil, ancak üst düzey telefondaki meslektaşlarının 900 – 1000 dolar fiyatlarından daha düşük.

Bu fiyatı düşürmek için, Apple ve Samsung kamera özellikleri de dahil olmak üzere bazı şeyleri geri ölçeklendirmek zorunda kaldı. İPhone XR bir telefoto kameradan vazgeçer ve yalnızca iPhone XS’deki ana geniş açılı kamera ile tamamen aynı olan tek bir arka kameraya sahiptir. Galaxy S10E’de Galaxy S10’un üç arka kamerası var. İPhone XR gibi, özel bir telefoto lensi yok, ancak geniş açılı ve ultra geniş açılı arka kamerası var.

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca San Francisco’daki bu mavi güzellikleri kullandıktan ve test ettikten sonra, her iki kamerayı da ayrıntılı olarak tanıdım ve yapmak için bir itirafım var: Galaxy S10E için çok düştüm. Özellikle ultra geniş açılı lensini ve kullandığım yaratıcı telaşı çok sevdim. Kanıtları kendiniz görmek için okumaya devam edin.

Galaxy S10E’de ultra geniş

Galaxy S10E’deki ultra geniş açılı kamera beni çok etkiledi, ancak böyle bir lensi olan ilk telefon olmadığını biliyorum; Huawei üzerinde ultra geniş açılı kamera P30 Pro ve  LG G8 üzerinde birine sahiptir.

iPhone XR vs Galaxy S10E: Kamera karşılaştırması

S10E hakkında beni şaşırtan şey, Samsung’un ana ve ultra geniş açılı kameralarla ne kadar iyi eşleştiği. Kameraları sahne arttırıcı olmadan kullanırken, renkler ve pozlamalar çok farklı objektifler olmasına rağmen aynıydı. S10E’deki ultra geniş açılı kamera dünyayı görmem için bana tamamen yeni bir yol sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda dar bir noktadayken de inanılmaz derecede kullanışlı.

iPhone XR vs Galaxy S10E: Kamera karşılaştırması

Yukarıdaki, Rogue One: Bir Yıldız Savaşları Hikayesinden yedi ayaklık bir K-2SO heykelinin çektiğim bir fotoğraf. S10E’deki ana kamera tamamen K-2SO’yu çerçeveye sokamıyor ve iPhone XR modelini de kullanamıyordu. Ancak ultra geniş açılı ekran simgesine hızlıca dokunmakla: BAM! K-2SO hepsi orada.

Ultra geniş açılı lensin bir konuya verdiği görünüm ve çarpıtma, fotoğrafları daha epik hale getirebilir. Bununla birlikte, bu merceği insanlarda nadiren kullandım, çünkü bozulma bir kişiyi tuhaf gösterebilir. Optik olarak, S10E’deki ana kamera daha keskin ve daha az vinyet çekmeye sahip. Ancak ultra geniş açı sadece çok daha eğlenceli.

HDR ve optimizasyonlar

Geçen yılki Galaxy Note 9 gibi, S10E de kamerada sahne optimizasyonları kullanıyor. Bana öyle geliyor ki Samsung biraz HDR tarifini ve sahne optimizasyonunu ayarladı. Galaxy telefonların daha parlak pozlamaları tercih etme geçmişi var, ancak S10E parlaklığı, vurguları ve gölgeleri dengelemek için önceki Samsung telefonlarından daha iyi bir iş çıkarıyor.

İPhone XR’nin kamerası, pozlama ve ayrıntı yakalama gibi harika bir iş çıkarıyor. Bu, kameranın en güçlü yanlarından biri.  Akıllı HDR gibi özellikler sayesinde Apple’ın bilgisayarlı fotoğrafçılığa yaklaşımıyla fotoğrafları en iyi hale getirme şekli renkleri ortaya çıkarabilir. Beyaz dengesi de tutarsız olabilir. İnsanlar fotoğraftayken beyaz dengesini bulmak harika olsa da, diğer zamanlarda, binalar, manzaralar veya nesneler olduğunda renkler, özellikle yeşillikler ve mavilerle birlikte, renkler kapalıdır. San Francisco Giants oyunundan aşağıdaki fotoğraflara bir göz atın. Çimen sadece iPhone XR fotoğrafta tuhaf görünüyor, Galaxy S10E’nin versiyonu ise yaşam için daha doğru görünüyor.

iPhone XR vs Galaxy S10E: Kamera karşılaştırması

Meseleleri daha da karmaşıklaştırmak için, XR’deki HDR işleri biraz abartıyor. Feribot Binasında çektiğim fotoğrafa bir bak. XR gökyüzünü mükemmel renk mavisi yaptı. 

Çoğunlukla, XR ve S10E’nin fotoğraflarımı yazılım sihiriyle “geliştirmelerini” seviyorum ve sonuçlardan memnunum. Ancak zaman zaman optimizasyonları geçersiz kılmanın veya çevirmenin bir yolu olmasını isterdim. Teknik olarak Galaxy S10E’de sahne optimizerini tamamen kapatabilirim. Ama her zaman mükemmel bir mavi gökyüzüne ihtiyacım yok, sadece doğru bir resim istiyorum. İşte bu günlerde telefonlarımızda hesaplamalı fotoğrafçılık yapıyoruz. Mükemmel olmaktan uzak, ama umarım Apple, Samsung ve diğerlerinin zamanla daha iyi olacağı bir şeydir.

İPhone XR daha ayrıntılı fotoğraflar ile daha net fotoğraflar çeker

Genel olarak, iPhone XR, S10E’den daha net ve daha ayrıntılı fotoğraflar yakaladı. Bu Galaxy S10E’nin yumuşak fotoğraflar çektiğini söylemez. Sadece XR’deki fotoğraflar kadar klinik olarak keskin olmadıkları için bu şekilde.

iPhone XR vs Galaxy S10E: Kamera karşılaştırması

Yukarıda LucasArts’taki bir Star Wars Stormtrooper kostümü fotoğrafları var. Her iki fotoğraf da benzer görünüyor, ancak omuz çevresindeki siyah zırhı dikkat edin. İPhone XR fotoğraf daha fazla ayrıntıya sahip ve S10E versiyonu bir dokunuş yumuşak görünüyor.

Portre modu: İki farklı yaklaşım

Açıkçası, telefonlarda olması gereken bir özellik, konunuzu eğlendirmek için arka plan bulanıklığını eklemenizi ve değiştirmenizi sağlayan dikey moddur. İPhone’da “Dikey Işıklandırma modu” ve Galaxy S10E’de “Canlı Fotoğraf” olarak adlandırılır. İPhone portre fotoğrafları çekmek için yazılım kullanıyor, ancak olumsuz tarafı yalnızca insanlar üzerinde çalışması. Modu cansız nesnelerde veya evcil hayvanlarda kullanmaya çalışırsanız çalışmaz.

iPhone XR vs Galaxy S10E: Kamera karşılaştırması

Yukarıdaki Darth Maul lambası portre fotoğrafını çekmek için XR’ı kandıramadı. Bununla birlikte, S10E, Darth Maul’a bulanık bir arka plan vermek için her iki arka kamerasını da “Canlı Odaklanma” sırasında kullandı. S10E ayrıca fotoğrafın geri kalanını siyah beyaz yaparken vurgulamak için bir renk seçmeme izin veriyor. Ayrıca bir spiral bulanıklaştırma ve yakınlaştırma bulanıklığı ekleyebilirsiniz.

İnsan portrelerine gelince, iPhone’daki fotoğrafları tercih ettim. Daha iyi detaylara ve daha hassas cilt tonlarına sahiptiler. S10E, güzellik modu kapalı olsa bile, çok yumuşak görünüyordu.

iPhone videosu eşsiz

IPhone söz konusu olduğunda, iPhone her zaman Android rakiplerinden önde olmuştur. Genel olarak, iPhone’daki videolar, gün ışığında, düşük ışıkta ve yavaş çekimde S10E’den daha iyi görünüyordu. Videonun ses kalitesi de iPhone’dan daha zengin ve daha dolgun geliyor. Fakat S10E beni gerçekten şaşırttı. Görünüşe göre Samsung, videolarının genel görüntü kalitesini iyileştirdi.

Gelişmeler göz önüne alındığında, biraz sorun yaşadım. S10E ile birkaç hafta boyunca, bir düzine kadar video kaydettim. Telefonda videolar harika görünüyordu. Ancak videoları bir bilgisayara indirdiğimde ya da indirdiğimde çok tuhaf görünüyorlardı. 

iPhone XR vs Galaxy S10E: Kamera karşılaştırması

Videoyu bir Mac’e veya PC’ye ( Google Foto veya Android Dosya Aktarımı yoluyla) kaydetmiş olsam da, dosyalar üzerinde “düz profil” olarak adlandırılana benziyordu. Üst seviye kameralar doygunluğu azaltmak ve netliği ve kontrastı en aza indirmek için düz bir profil kullanmanıza izin verir . Fikir, düz bir video dosyasının daha fazla bilgiye sahip olacağı ve size post prodüksiyonda daha fazla seçenek sunacağı yönündedir. Fotoğraflarınızı JPEG yerine “RAW” dosyası olarak kaydettiğinizde fotoğraf çekimi gibi.

Bir yandan, beni video nerede serin olduğunu düşündüm. Post prodüksiyonda bir film gibi renklendirebileceğim videolar alıyorum. Ancak telefon yorumcusu ve her gün tüketici tarafı, “Bekle, bu doğru değil” diye düşündü. 

Gerçek şu ki, çoğu insan hiçbir zaman bilgisayarına video dosyası indirmeyecek ve bu videoları boşaltırken biraz acı verici olduğu kanıtlandı. Burada bir tür böcek olduğuna inanıyorum ve hepsi bu. Bir videoda, videonun ve renklerinin nasıl göründüğünü değiştirmek için matematiksel bir formül kullanan LUT (tabloya bakma) eksik gibi görünüyor.

Ne olduğundan emin değilim, ancak birçok denemeden ve dört bilgisayardan sonra, nihayet Google Foto’yu bir iMac’e indirmek üzere videonun doğru bir sürümünü edindim . Tüm bu hıçkırıklara rağmen Galaxy S10E’nin videosundan etkilenmeye devam ediyorum. Tam olarak ne olduğunu belirlemek için Samsung ile çalışıyorum.

Ben özçekimlerimi güzellik kipsiz olarak seviyorum

Bu dünyada iki tür insan vardır: Özçekimlerden hoşlananlar ve hoşlanmayanlar. Ve öz çekimleri sevenler arasında, telefonun güzelliği ile derilerini ve kusurlarını düzeltmeyi seven bir altküme var. Ben o insanlardan biri değilim. Herhangi bir oranda, iPhone XR bir güzellik moduna sahip değil, Galaxy S10E ise. Güzellik modu olan veya olmayan, Galaxy S10E üzerindeki öz çekimler iPhone’la karşılaştırıldığında daha yumuşak görünüyordu.

Sonuç olarak, daha iyi renk ve detaylara sahip olduklarından iPhone XR’den solo selfies’i tercih ediyorum. Ancak Galaxy S10E’nin grup öz çekimlerini daha çok sevdim, çünkü herkesin odaklanmasını sağlamak için daha iyi bir iş çıkardı.

iPhone XR vs Galaxy S10E: Kamera karşılaştırması

Hangi kamerayı tercih ederim

Her iki telefon hakkında da tartıştığım her şeyi çok düşündükten sonra, Galaxy S10’u tercih ediyorum. İPhone XR birçok yönden teknik olarak daha iyi, ancak Galaxy S10E ile fotoğraf çekmeyi durduramıyorum. Kullanımı çok büyük ve daha fazla fotoğraf ve video çekmek için yaratıcı bir şekilde ilham alıyorum. Benim durumumda, S10E’den aldığım fotoğraflar ve videolar ile birlikte ultra geniş açılı lensi kullandığım eğlence daha ölçülen iPhone XR’den daha çekici.

KaynakBeğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

77
8 paylaş, 77 points

Tepkileriniz Nedir?

Nefret Nefret
5
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
13
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
9
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Aşk Aşk
2
Aşk
Çok komik Çok komik
4
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
13
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
9
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Öykü
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Oylama
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Video
Youtube, Vimeo or Vine videoları
Müzik
Soundcloud veya Mixcloud Embed
Resim
Fotoğraf veya gif
Gif
Gif formatı