İskoçya Hakkında 11 Gerçek


42
4 shares, 42 points

Her zaman bağımsızlığı için savaşan bir ülke olmanın dışında, aslında İskoçya hakkında bildiğimiz pek bir şey yok. İster inanın ister inanmayın, bu ülke sadece eteklerden, bagetlerden ve mükemmel viskilerden ibaret değil. Aynı zamanda her birimizin ilgisini çekebilecek bir özgünlük yeridir.

Nestfun , İskoçya hakkında yalnızca ülkeyi ziyaret etmek için doğayı ve kültürü sevenler için değil, aynı zamanda sinirlerini gıdıklamayı da umursamayanlara ilham verecek gerçeklerin bir listesini hazırladı.

Nessie ve Morag

© Nick Ortloff / Flickr   © Utangaç platypi / cryptidz.fandom  

Hayali (ya da gerçek?) Nessie gibi, Loch Ness de İskoçya’da bulunuyor. Ancak, birçoğumuz Loch Ness canavarının bir efsaneye göre Loch Morar Gölü’nde yaşayan bir kardeşi olduğunu duyduk. Adı  Morag ve birden fazla tanıktan oluşan 34 kişi görmüş. Onun varlığı daha muhtemeldir çünkü Loch Ness zaten çok fazla insan tarafından araştırılmış, Loch Morar ise daha büyük ve daha az popülerdir.

Kızılların Ülkesi

© Qsimple / flickr  

Kızıl saçlı insanların yaklaşık İskoçya dışındaki tüm ülkelerde% 2 etmektir. Bu ülkenin kızıl saçlı oranı% 13’tür ve genetik sayesinde neredeyse her ailenin kızıl saçlı bir bebeği olabilir. Araştırmacılar, bu saç renginin ve pürüzsüz cildin güneşten daha fazla D vitamini alabildiğini ve İskoçya’daki havaların çoğunlukla kasvetli olmasından dolayı önemli olduğunu düşünüyor.

“Kanıtlanmamış” İse Suçlu Değildir

© Takımlar / ABD Ağı  

17. yüzyıldan bu yana, İskoçya’nın yargı sistemi 3 kararı onayladı: suçu,  kanıtlanmamış ise suçlu değildir. Son seçenek, mahkeme sanığın suçluluğundan veya masumiyetinden emin olsa da, bunu kanıtlayamasa da caydırıcı olarak kabul edilir. Bu sistemin muhalifleri ve destekçileri var, ancak argümanları eşitse, ‘kanıtlanmamış’ kararının gerekliliği çok önemlidir.

‘Gerçek İskoçyalı’

© Kamu malı / wikimedia  

İskoçya’da eteklerin altına iç çamaşırı giyip giymemek sorusuna yönelik özel bir tutum var. Başlangıçta ordularda iç çamaşırsız giyildi, bu yüzden bu geleneğin takipçileri ‘ Gerçek İskoçyalılar ‘ olarak biliniyor . O zamanlar askerler, kiliselerinin altındaki iç çamaşırların olup olmadığı ve onu giyen yakalananların iç çamaşırlarını teslim etmeleri gerekip gerekmediğini kontrol edeceklerdi. Zaman geçtikçe, bu kontroller taciz olarak görülmeye başlandı ve çok sayıda garip durum İskoçların nihayet iç çamaşırlarını giymeye zorladı.

İskoç aksanlı cüceler

© Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü 

Tipik bir İskoçya sakini içmeyi, pis kelimeleri kullanmayı ve aklında ne olduğu hakkında açıkça ve dürüstçe konuşmayı sever. Bu sana fantezi filmlerinden ve oyunlarından çıkan kısa karakterleri hatırlatmıyor mu? Fantezilerdeki cüceler farkında olmasalar da her zaman İskoç sesi çıkarırlar . Bugün, kitle kültürünün hemen hemen farklı konuşan bu ırktan hiçbir temsilcisi yok.

Kadınlar için ücretsiz kişisel bakım ürünleri

© Sumchester / reddit  

Bir yıl önce, İskoçya kadınlar için ücretsiz kişisel bakım ürünleri sunan ilk ülke oldu  . Kütüphaneler, okullar ve kamu merkezleri gibi devlet kurumlarında bulunurlar.

Irk evcil hayvanların ıslahı yasağı

© ___BillNye___ / reddit  

Günümüzde insanlar, kısa bacaklar, şişkin gözler, kısa burunlar, vb. Gibi fiziksel engelli özel hayvan ırklarına daha fazla ilgi duyuyorlar. Bu özellikler, evcil hayvanların sağlığı için gerçek sorunlara neden oluyor ve bu da pahalı tedavilere ihtiyaç duyulmasına neden oluyor. İskoçya hayvan hakları bu durum için verdiği savaşı kazandı ve bu tür hayvanları yetiştirmeyi yasaklandı.

Dünyadaki en uzun yankı sesi

© Tom Scott / youtube  

Yeni bir dünya rekoru kırmak için (İskoçya’da da kaydedildi), İngiliz gazeteci Tom Scott terkedilmiş bir yakıt deposundan aşağı inmek indi  . Tabancasının ateşledikten sonra çıkan yankı neredeyse 2 dakika sürdü!

Mavi ışıklar

© jacbgla / flickr  

Şehrin genel görünümünü iyileştirmek için Glasgow sokaklarına mavi renkli ışıklar yerleştirildi, ancak medya ilginç bir eğilim başlattığını belirledi – suç ve intihar girişimlerinin sayısı büyük ölçüde azaldı. Psikologlar mavi renk genellikle insanlar daha dikkatli davranmaya neden olduğunu belirledi.. Daha sonra Japonlar bu stili benimsemiş ve kullanmaya başlamıştır.

Bir adalar ülkesi

© pxhere  

İskoçya toprakları adalardan oluşur  . Toplam 790 ada var ama insanlar sadece 99’unda yaşıyorlar. Nüfusun ana kısmı İngiltere adasının kuzey kesiminde yaşarken, diğer adalar balık tutmak için kullanılıyor ya da terk ediliyor.

Bonnybridge, UFO köyü

© AndyRFC001 / Wikimedia  

İskoçya turistler arasında o kadar popüler ki yabancılar bile ziyaret ediyor! Bonnybridge köyüne gelmeyi severler, yerel “başka bir evrenin kapısı” olarak bilinir. Her yıl, yaklaşık 300 kişi burada gezegende başka bir yerde olmayan bir UFO gördüklerini ilan ediyor. Köyde yaşayan her 2 kişiden 1 , en az bir kere UFO’ya benzeyen bir şey gördünü idda ediyor.

Bunlardan hangisini ülkenizde görmek istersiniz? Sizden gelen yorumlardan haber almaktan memnuniyet duyarız!Like it? Share with your friends!

42
4 shares, 42 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
4
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
12
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
8
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Aşk Aşk
1
Aşk
Çok komik Çok komik
2
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
12
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
8
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir