Japonya’da Tamamen Normal Olan 20 Garip (veya Şaşırtıcı) Şey


78
9 shares, 78 points

Japonya’daki yaşam, başka her yerde bir sürpriz olabilir. Örneğin, Japonya’daki tüm ilkokul öğrencilerinden genellikle yaklaşık 6 yıl boyunca her biri en az 300 dolar olan randoseru , firma taraflı sırt çantaları kullanmaları gerekiyor . Temel olarak, bu pahalı sırt çantaları, kendi parası ile satın alabilenler için değildir.

Nestfun , Japonlara ortak bir bilgi olarak görülen bazı şeylerin, Japonya’da büyütülmemiş olanlara nasıl bir sürpriz olabileceğini görmek için Japon kültürünü araştırıyor.

1. Japonya’daki drenaj kanalları çok temiz, bazılarında koi balıkları bile var.

Japonya'da Tamamen Normal Olan 20 Garip (veya Şaşırtıcı) Şey
© bilinmiyor / imgur  

Japonya’nın çok temiz bir ülke olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak drenaj kanallarında yaşayan koi balıkları, Japonların temizlik seviyesini çizelgelere kadar koyuyor. Sadece koi yaşamak için temiz suya ihtiyaç duymakla kalmaz , aynı zamanda bir bombaya mal olabilir, bu yüzden Japonya’nın suyun temiz tutulacağına ve balığın sızması muhtemel olmadığına inanması aslında akıllara durgunluk vericidir.

2. “İç çamaşırımı yıkar mısın?” Bir evlilik teklifidir.

Japonya'da Tamamen Normal Olan 20 Garip (veya Şaşırtıcı) Şey
© shutterstock.com   © depositphotos.com  

Bazılarımız için bu hakaret olarak ortaya çıkabilir, ancak Japonlar için bu, erkeğin en özel eşyalarından birini yıkamak için kadına güvendiği anlamına gelir. Birini bir insanın o kadar da hoş olmayan kısmını bile görmeye davet etmenin ve onları düzeltmelerine yardımcı olmaya davet etmenin zor bir yolu.

3. Küçük bir yüz güzel kabul edilir.

Küçük bir yüzünüz olduğu söylenirse, Batı kültüründe kafa karıştırıcı olabilir. Madonna’nın göründüğü bir Japon şovunda ev sahibi, yüzünün küçük olduğunu ve “Ama büyük bir kalbe sahibim!” Diye cevap vermeden önce kafa karışıklığına bir bakış attığını belirtti. elverişsiz bir şey, onu güzelliği için övdüğü zamanlar.

4. Bazı insanlar yaz aylarında daha fazla kıyafet giyer.

Summer in Japan - sun protection

Japonya’da yaz, özellikle Osaka ve Kyoto’da çok sıcak olabilir, ancak bu, bazı Japon bayanların cildini güneş ışınlarından korumak için daha fazla kıyafet giymesini engellemez . Diğer pek çok ülkede, yaz geldiğinde, havadar yazlık elbiseler giymenin zamanı gelir, ancak Japon bayanlar cilt kanseri riskini almama veya bronzlaşmayı tercih ediyor.

5. Güneş gözlükleri tipik olarak sadece ünlüler tarafından giyilir.

View this post on Instagram

ひさびさにー。 わたしはダメな母ちゃんです。 自分が、おもっていた母ちゃんにはなれていなくて だめだなぁ。だめな母親やっちゃってんなぁ、 と。自分でおもってきた 母ちゃんを一度 ゼロにしてみよう。 彼女が近い未来 なにか普通に失敗をしたときに 普通の子でも失敗するようなことでも 芸能人の親だから。とか ね、彼女に言われたくないから 人一倍 厳しくしてきちゃったことに 彼女にとったら 芸能人だろうが関係ないのに ただ私の立場を押し付けてしまっていたことだろうに。 今更 これでよかったんだろうか。とか。 うん!いまね!自分、ブレッブレ??? だから普通の5歳になったばかりの子に比べたらかなりしっかりしちゃってて 聞き分けもいいのにね、、、 何度も何度も1000回くらい言ってるのに言い続けても わかってくれないことも なんでわかんないの?みたいなことがあって いよいよ 心がポキって折れて ひどいことばかり気づいたら言ってしまったり…? なんでこんなにわかってくれないの?だけの感情しか最近なかったけど いつしか りりなに完璧を、毎日100点を求めていたから 全てが悪循環にしかまわらなかったのかもしれない。 んで旦那にはわかったようなことを言われ、わかってないくせに わかったようなこと言うなと、腹が立ち 旦那の前と私の前じゃ 全然違う長女をみると 長女と旦那にも腹が立ち、、? でも今日 泣きながら話し合って 旦那に言われた ひとつだけは 受け入れてみた。 根気負けしたらだめだと。 笑 だな。 っと。 もう知らねーよ!とかどこかに1人で行っちゃいたいとか1人になりたいとか! と投げ出したくもなるけど、 私みたいな バカな母親だけぢゃなく 母親みんな いろんな育児の壁を乗り越えて乗り越えて 頑張ってるんだもんなぁ! だから よく 優樹菜育、憧れてます! とか嬉しい言葉頂きますが、 うそつきたくないからいいます。 わたしいま、ほんとうにだめな母親っす!まぁ、なにをもって、 いい母親なのかとか正解なんてありませんが、 でも、 娘たちにとって 最高な世界で1番のママだよ。て言われるようには、頑張りたいと 改めて思いましたね。 長々と。おつきあいありがとうございました? #語っちゃう系 #どーでもいいけどむかついて適当に投げたおむつ #結構遠めのゴミ箱に入った瞬間 #気持ちが少し楽になった 笑 #なんなん自分 #単純クソ馬鹿野郎だぜ #そんなもんっしょー、

A post shared by yuuukiiinaaa (@yuuukiiinaaa) on

Güneş ışığı gözlerine girdiğinde bile, Japonlar güneş gözlüğü takmak yerine şemsiye kullanmayı tercih ederler. Bu moda ürün, sadece çok şık insanlar, ünlüler ve yabancıların giydiği bir şey olarak görülüyor 

6. Erkeği ya da soba yerken, erişte bulamaçlanmalıdır.

Japonlar genel olarak sessiz bir kültür olsalar da, erişte yerken bulamacılara inanıyorlar. Gerekçe, bulamaç, dilinizle tam olarak temas ettiklerinde sıcak erişte soğumalarıdır. Bu sayede, kasenin geri kalanı boruları sıcak tutarken tadını çıkarabilirsiniz. Bazıları da bu slurping daha iyi bir yolu olduğuna inanıyoruz  tadını soba kokusunu.

7. Pembemsi parmak ve kırmızı iplik

View this post on Instagram

@weddingisland_angerobe をフォローして、 『 #アンジェローブ 』のタグで. お写真を投稿してくださいね**. . ——————————. . 前撮りでの一枚?? 前撮りではいろんなグッズを使って 写真を撮る事ができますよ! .——————————. . -アンジェローブの公式HPをcheck** http://www.angerobe.co.jp/sp/ -ブライダルフェアの予約はコチラから♪ http://www.angerobe.co.jp/sp/fair/ . ——————————. . ぜひ『 #アンジェローブ 』のハッシュタグで. ウェディングの写真を投稿してくださいね**. ステキなお写真はこちらのアカウントでリグラムさせていただきます♪. . また『#アンジェローブ』のハッシュタグで投稿していただいた#アンジェ嫁 様は必ずフォローさせて頂きます? プレ花嫁さんも卒花嫁さんもずーっと繋がっていきましょう? . #wedding #weddingdress #colordress #ウェディングブーケ #weddingbouquet #ナチュラルブーケ #クラッチブーケ #プレ花嫁 #かわいい #結婚式準備 #卒花 #東海プレ花嫁 #名古屋プレ花嫁 #リニューアルオープン #アンジェローブ #名古屋結婚式場 #婚約 #プロポーズ #港区 #金城ふ頭 #natural #ナチュラル #ナチュラルウェディング #naturalwedding #白無垢 #前撮り和装

A post shared by アンジェローブ 名古屋 結婚式場 (@weddingisland_angerobe) on

Tıpkı Çin ve Kore kültüründe olduğu gibi, Japonlar da tanrıların birbirleri için olanların parmaklarının etrafına görünmez bir kırmızı kordon bağladığına inanıyor. İplik uzayabilir veya dolanabilir, ancak asla kopmaz. Pembe’ye gelince, eğer bir Japon sorarsa, “O sizin…” ve pembemsi hareketleriyle  işaret eder,“kız arkadaş”, “metres” veya “karısı” anlamına gelir . Japon mafyası Yakuza, bu durumda metresinin, kız arkadaşının veya eşinin başını kestiği anlamına geliyor.

8. “Her gün benim için miso çorbası yapar mısın?” Aynı zamanda bir evlilik teklifi.

“Eve bir aşçı mı arıyor?” Diye düşünebilirsiniz, ancak bu dolaylı bir teklif etme yöntemidir  . Japonlar her gün miso çorbası içiyorlar, ancak her evin miso çorbasını nasıl sevdikleri konusunda kendi tercihleri ​​var. Bu öneri, kişinin bir Japon insanının günlük yemeğinin en önemli kısımlarından biriyle güvendiği anlamına gelir.

9. Avukatlar özel bir altın rozet giyerler.

Diğer ülkelerde, avukatların nitelikli olduklarını göstermek için yalnızca kartvizitleri olabilir, ancak Japonya ve Kore gibi ülkelerde, avukatların , yakalarına taktıkları özel rozetleri vardır. Ayçiçeği rozeti başlangıçta parlak altındır ancak aşınma ve yıpranma, bu avukatlar gerçek altın rozetleri için fazladan ödeme yapmadıkça, eski avukatların rozetlerinde görülebileceği gibi altındaki gümüş rozeti ortaya çıkarır.

10. Çöp tenekeleri neredeyse hiç yok, ama orası çok temiz.

Turistler, böylesine temiz bir ülke için etrafta çok fazla çöp tenekesi bulunmamasından şaşırmış olabilirler . Çöp kutuları genellikle otomatların yakınında bulunmaktadır. Mağazaların dışındaki bazı çöp kutuları sadece mağaza tarafından kullanılabilir. Japonların kendileri arasında temizlik yapma alışkanlığı var ve genellikle çöpleri uygun bir şekilde atabilecekleri eve dönene kadar çöplerine tutunuyorlar.

11. Kızlar ve erkekler neredeyse her zaman patlama ve kahverengi saçlıdır.

Patlama veya  mae-gami genellikle genç Japon yüzlerini süsleyen görülür. Belki de bunun nedeni, zekâlı olmaları ve küçük yüzleri güzel görmeleridir . Her ne kadar Japonların çoğu doğal siyah saçlı olarak doğsalar da , gençler tam anlamıyla “çay kılı” anlamına gelen chapatsu olarak adlandırdıkları bir eğilim olan saçlarını kahverengi boyamaya meyillidir .

12. Çiğ yumurta, bir Japon yemeğinde oldukça yaygındır.

İnsanlar her zaman soruyor, Japonlar gerçekten çiğ yumurta yiyor mu? Cevap  evet . Çiğ yumurtalar ve hafif pişmiş yumurtalar genellikle pirinç, et veya çorba bazlı erişte ile yenir. En kolay yemek, çiğ bir yumurtanın pirinç, soya sosu ve deniz yosunu ya da  furikake (kurutulmuş Japon baharatı) ile karıştırıldığı, tek başına yapmanın ve tek başına yemek yemenin kolay olması nedeniyle bir bekar yemeği olarak görülmesidir.

13. Uzun kollu bir kimono sadece evlenmemiş genç kadınlar içindir.

Furisode veya uzun kollu kimono sadece evlenmemiş genç kadınlar tarafından giyilir  . Ebeveynler tarafından genellikle Japonya’da yasal yaş olan 20 yaşına geldikleri Yaş Günü Kutlamaları’nı giyerken kızlarının giymesi için kiralanır veya satın alınır. Kimonoyu tutan devasa kemerin üst kısmında, bazıları kemerden dışarı bakan çekici bir bez giyerler. Evli kadınların bu giysiyi göstermesi uygun değildir çünkü diğer erkekleri çekme arzusuna benzer.

14. Önce duruladıktan sonra banyoya yaparlar.

Japanese Bathroom

Japon bir kişinin sıradan bir hayatında banyoya dalmak gerçekten de öyle – kullanılan banyo bombaları veya köpüklü sabun olmamalıdır. Japonlar hep duşta veya küvet girmeden önce muhakkak durularlar .Suya daldırdıktan sonra gövdelerini küvetin dışına sabunlaştırır ve ikinci suya dalmadan önce durulanır. Banyo, doğru sıcaklığı sağlamak için önceden hazırlanmış olmalı ve genellikle aile üyeleri arasında paylaşılmalıdır.

15. Allık, Japon makyajında ​​göz farı ve rujtan daha belirgin olmalıdır.

Japon kadınları güçlü veya koyu renkli tonlar yerine daha yumuşak dudak boyası yapma eğilimindedir. Ancak, onların amfi ister allık onlara canlılık bir görünüm verir.

16. Noel, Sevgililer Günü gibidir ve KFC’de yemek gelenektir.

View this post on Instagram

Merry Christmas to all! ?????

A post shared by @ jbian on

Pek çok ülkedeki insanlar Noel’i aileleriyle birlikte kutluyorlar, ancak Japonlar için bu Sevgililer Günü gibi başka bir olay. Çiftlerin geceyi birlikte geçireceği için otellerin Noel Arifesinde tam olarak rezerve edildikleri bir zaman vardır. Başka bir Noel geleneği  Kentucky Fried Chicken yiyor , çünkü KFC Japan 1974 yılının Aralık ayından bu yana kızarmış tavuklarını Noel yemeği olarak tanıtıyor.

17. Farklı günlerde tapınakları, kiliseleri ziyaret ederler.

Bir Japon insanının tipik yaşamı boyunca, farklı durumlar için 3 farklı dini yere giderler. Japonlar, 3-, 5- ve 7 yaşındaki çocuklar için bir festival olan Shichi-Go-San’ı kutlamak için bir tapınağı ziyaret ediyorlar. Düğünler genellikle kiliselerde, bazen de düğün törenlerini yapmak amacıyla yapılmış sahte kiliselerde yapılır  . Cenaze törenleri genellikle tapınaklarda yapılır.

18. Burç yerine kan grubu kullanılır.

Diğer ülkelerde insanlar sadece kan grubunuzu tıbbi amaçlar için isterken, Japonya’da kan grubu bir kişinin kişilik özelliklerini burçlara göre ölçmek için daha popüler kullanılır. Japon nüfusunun çoğunu temsil eden A kan tipinin iyi organize edilmiş ve utangaç olduğu söylenir. Kan grubu O iyimser ve iddialı. Nadir görülen kan grubu AB eksantriktir. Kan grubu B, bencil olarak markalanmıştır ve bir Japon insanının gözünde pek uygun olmayabilir.

19. Yemek yemeden önce restoranlarda sıcak havlu kullanılmalıdır.

Birinci sınıf Japon restoranlarında, müşterilere sıcak havlu veya  oshibori verilmektedir. Ucuz restoranlarda, genellikle plastik gelir. Yemekten sonra ağzı silmek için kullanılan peçetelerin aksine , ellerinizi temizlemek için yemekten önce kullanılması amaçlanmıştır  . Yüzünüzü veya boynunuzu onlarla temizlemek kötü davranış olarak kabul edilir.

20. Aynı şeyi “evet” ve “hayır” demek için de söylüyorlar.

Evet kelimesi  hai , hayır ise  yalan . Ancak Japonlar sıklıkla “ ii desu ” veya “ kekkou desu ” yu kullanırlar ki bu, evet veya hayır anlamına gelebilir  . Hangisi olduğunu nasıl bildin? Bağlam ve söylenme biçimine dikkat etmek zorundasınız. Tonlama ve / veya jest, konuşmacının ne anlama geldiğini belirleyecektir.

Yukarıdaki hususlar Japonya’da yaşamak ve onların kültürüne uyum sağlamak gibi hissettirir? Japon kültürüyle ilgili başka ilginç şeylerin farkında mısınız?Like it? Share with your friends!

78
9 shares, 78 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
12
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
6
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
2
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Aşk Aşk
9
Aşk
Çok komik Çok komik
10
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
6
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
2
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir