Kanser Olmaktan Korkanlara Yönelik 7 Haber


55
6 shares, 55 points

Kanserin insanları diğer hastalıklardan daha fazla korkuttuğunu söylemek büyük bir abartma değildir. İnsanlar onkolojik bir hastalığın ölüm cezası olduğunu düşünür ve medya her zaman kanser hakkında konuşarak sorunları daha da kötüleştirir. Bugün, birçok insan kanser olma korkusundan muzdarip ve kendilerini biraz hasta hissettiği anda sıklıkla “teşhis” ediyor.

Bizler  Nestfun olarak korkularımızı mücadele etmeli ve mümkün olduğunca hızlı onlardan kurtulmak olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden dünyadaki en korkunç hastalık hakkında 7 rahatlatıcı gerçek hazırladık. Endişe verici belirtileri görmezden gelmeniz ve doktora gitmeniz gerektiğini söylemeye çalışmıyoruz, sadece daha az paniklemenizi istiyoruz.

1. Bir saç et beni içinde büyüyorsa, büyük olasılıkla kanser değildir.

Kanser Olmaktan Korkanlara Yönelik 7 Haber
© Depositphotos

Et beni olan birçok insan cilt kanseri olmaktan korkuyor. Ama işte bazı iyi haberler var: eğer bir saç et beninde büyüyorsa, büyük olasılıkla iyi huyludur . Mesele şu ki, bir saç uzamayı başardıysa, cilt yapısı değişmez. Bir insan cilt kanseriyse, saçın uzadığı kanallar oluşamaz.

Bununla birlikte, eğer saç et beninde büyürse ve şimdi oluşmazsa, bu hala mutlaka onun kanser olduğu anlamına gelmez. Ama iyi olduğundan emin olmak için hala bir doktora görünmelisin.

2. Memede olan tümörlerinin çoğu durumda iyi huylu kalırlar.

Kanser Olmaktan Korkanlara Yönelik 7 Haber
© Depositphotos   © Depositphotos 

Hemen hemen tüm iyi huylu tümörler hiçbir zaman kanserli hale gelmez – örneğin, kolon polipleri gibi bazı süper nadir istisnalar dışında (kansere dönüşebildikleri için bunları kaldırmak daha iyidir). Ve fibroadenomlar gibi birçok meme tümörü  neredeyse hiçbir zaman kansere dönüşmez ve  yumurtalık kistleri veya  rahim fibroidleri de olmaz .

3. Acı veren bir şişkinlik varsa, kanserli olma olasılığı çok düşüktür.

Çoğu kanserli tümör zarar görmez . Yani, cildin üzerinde veya altında ağrılı bir şişlik varsa, muhtemelen kanser değildir. Ancak tedavi gerektiren tehlikeli bir enfeksiyon olabilir, bu nedenle kesinlikle bir doktora görünmelisiniz!

4. Yıllarca süren semptomlar muhtemelen kanser belirtileri değildir.

Kanser Olmaktan Korkanlara Yönelik 7 Haber
© Depositphotos   © Depositphotos

Yıllardır öksürüyorsanız, baş ağrıları veya karın şişkinliği varsa – bu kanser değil . Kanser olsaydı, sizi uzun zaman önce öldürürdü. Ancak farklı, daha az tehlikeli (ama yine de ciddi) bir hastalık olabilir, bu nedenle yine de doktora görünün.

5. Gelen ve giden belirtiler genellikle kanser belirtileri değildir.

Aniden ortaya çıkan, kızarıklık gibi görünen ve bir hafta sonra kaybolan bir şişkinlik varsa, kanser değildir. Kanser, zaman içinde yalnızca güçlenen semptomlara sahiptir . Bunun tek istisnası kolon kanseridir – gelip gidebilecek kanla ishale neden olur.

6. “Kanser gençleşiyor” bir efsanedir.

Kanser Olmaktan Korkanlara Yönelik 7 Haber
© Depositphotos 

Görünen o ki, kanser teşhisi konan genç hastalar var ve bu doğru değil. Kanserli bir kişinin yaş ortalaması  66’dır ve 20 yaşın altındaki kişiler tüm kanserlerin sadece% 1’ine sahiptir. 55 yaş ve üstü kişilerde kanser geliştirme riski en yüksektir – tüm kanserlerin sadece% 80’inden azı bu yaş grubundadır. Sadece medya, sosyal medya ve kar amacı gütmeyen organizasyonlar sayesinde kanser vakaları hakkında biraz daha bilgi edindik.

7. Kanserlerin% 30 ila% 50’si önlenebilir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verdiği bilgilere göre, bir kişinin yaşam tarzını daha sağlıklı bir hale getirerek kanserlerin% 30 ila% 50’si  önlenebilir . İşte kendinizi kanserden nasıl koruyacağınıza dair bir dizi  öneri :

 • Sigara içme
 • Diğer insanların evinizde veya iş yerinizde sigara içmesine izin vermeyin.
 • Kilonuzu kontrol edin.
 • Daha fazla hareket edin ve hareketsiz bir yaşam tarzından kaçının.
 • Daha fazla kepekli yiyecekler, meyveler ve sebzeler yiyin. Yüksek kalorili yiyecekler, tatlı içecekler, kırmızı et ve çok miktarda tuz içeren yiyeceklerin tüketimini sınırlayın.
 • Alkol almayı bırakın veya en azından sınırlayın.
 • UV ışığına maruz kalmaktan kaçının.
 • İşyerinde kanserojen maddelerle temas etmemeye çalışın ve sağlık güvenliği talimatlarını ve kurallarını takip edin.
 • Evinizdeki radyasyon seviyelerini kontrol edin.
 • Çocuğunuzu aşılayın.

Kadınlar için:

 • Mümkünse çocuklarınızı emzirin.
 • Hormon replasman tedavisi alan limit.

Seni biraz sakinleştirmeyi başardık mı? Bize aşağıda söyle.Like it? Share with your friends!

55
6 shares, 55 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
13
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
8
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
4
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Aşk Aşk
10
Aşk
Çok komik Çok komik
12
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
8
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
4
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir